Autor Tema: Otvoreno pismo Canon-u...  (Pročitano 7210 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Otvoreno pismo Canon-u...
« poslato: Februar 02, 2014, 11:12:12 pre podne »
Otvoreno pismo Canon-u uskoro bivseg korisnika...
Zanimljivo stivo..i treba Canon da se zapita...kuda polvi ovaj brod...

http://www.slrlounge.com/open-letter-canon
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #1 poslato: Februar 02, 2014, 12:07:28 posle podne »
Nema ništa patetičnije od toga kad lojalni fotografi krenu da kukumaču i pišu pisma svom voljenom brendu kao ucveljena deca kad mole tatu da im kupi novu puškicu. :) tjah!

Hej, to što na drugoj strani ima bolje ne znači da ono što je malo slabije u nečemu prestaje da radi. Kome treba to bolje prodaje svoje slabije, doplaćuje i kupuje to bolje. Kome ne treba, on srećno koristi ono što ima dok mu ne zatreba bolje. Ruku na srce, sve dok većina korisnika slabiji DO obrazlaže sa crnjom crnom, mašenje kolorita sa specijalnim canonskim look&feel-om i plavljom plavom, nemanjem veće rezolucije sa "realnom" nepotrebom za njom... zašto bi oni bilo šta poboljšavali, čak i da mogu ;)

Canon napravi 5dmkII sa najvećom rezolucijom u toj klasi - odjednom sve canondžije trebaju rezoluciju, a highISO je minorna stvar

Posle 3 godine dođemo u situaciju da entry level Nikon ima veću rezoluciju nego najnovija 5dmkIII inkarnacija... odjednom canondžijama više ne treba rezolucija, to je bezveze, to je nepotrebno, zauzima karticu, odjednom im treba AF da 'vataju seks skakavaca u letu.

Izbace 6D kome su namerno osakatili rezoluciju da bi stocker-e nagnali da kupuju preskupi 5dmkIII, mnogima je i to ok i odjednom se javlja potreba za fotkanje slepih miševa noću.

Oni su odavno ukapirali da imaju korisničko telo koje svoje potrebe savija prema Canonu umesto da Canon savija prema svojim potrebama. So, čemu apgrejdi i ulaganje u novu tehnologiju sve dok stare senzore prepakuju u nova tela i prodaju lepo zahvaljujući forumskim mantrama i kupovinom websajt lajavaca tipa Skota Kelbija, ThatNikonGuy-a i sličnih likova? To je mnogo jeftinije. ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #2 poslato: Februar 02, 2014, 12:16:58 posle podne »
Nije da nisi u pravu...sto se tice rezolucije meni to nije najbitnija stvar..da sam se vodio tome kupio bih sigurno D800.
Jedina stvar koja me tangira jeste sto Canon ne slusa svoje kupce i ne usmerava brod u tom pravcu...

Jos jedna novost ako ste citali forume da Nikon radi na DX objektivu blende 1.8 kako bi ispratila Sigmu.. a gde je tu Canon??
Ako ovako nastavi politiku..bice cupavo kroz par godina... a da i ona budalastina sa firmwerom...zasto su ogranicili hardver?? Ne kapiram?

Treba da prodju tri godine da bi izbacili kao za 7D firmwer koji sve to oktljucava i dodaje jos bursrate-a??
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #3 poslato: Februar 02, 2014, 11:32:08 posle podne »
hehe, e više i vi sa tom crnjom crnom.... :)
Od sada ću izabrati ili ozbiljne ili šaljive teme....a klonuću se onih ozbiljno-šaljivog karaktera jer su se pokazale kao najnezgodnije...

Iskreno, ja stvarno na forumu raspalim i to iz svog literalnog oružija kada je reč o svemu onom sa čim se ne slažem , a i inače to često radim.
I pogadjate najviše raspalim po Canonu jer imam i najviše razloga.
Prvo, zato  što pokušavam da skockam sistem zasnovan na Canonu, a drugo što ovih dana ruku na srce, ima i dosta razloga za to.

S tim u vezi , ni meni nije baš jasno kako neko može više biti na Canon/Nikon strani nego na svojoj strani.
Ja lično čvrsto stojeći na strani korisnika, više puta sam rekao kako nisam ljubitelj sebičnosti, cicijašluka i sličnih osobina ni kod ljudi ,a zatim ni kod firmi čije proizvode kupujem ili planiram da kupim.
Kako drugačije opisati postupke kojima nas Canon časti zadnjih godina nego sebičnim cicijaštvom.

1. Zamislite samo ta darežljiva ˝unapredjenja i novine˝, kao što je npr  NOVI AF sistem od 11/1 tačaka u 6D, kada danas i  entry level aparati imaju više od toga.
   Da li je to unapredjenje decenijskog AF sa 9 tačaka :facepalm:   Svaku deceniju po 2 Tačke?... (da li me zajebavaš?)
2. Ili zamislite NOVI  senzor u 70D koji bi trebao biti unapredjenje decenijskog 18mpx senzora koji imaju svi crop aparati u Canonu bez obzira jesu li u entry/midle ili Hi liniji.
3. A onda vrhunac...zamislite samo taj mozak koji izvrši diverziju na sopstvenom proizvodu, softverom koji ga sputava da radi u punom obimu !!!.. Pa izvinite to može samo neko nedobronameran?

Pa prijatelju koji god da si , da kod mene radiš zabranio bi ti pristup firmi u narednih 100 god, zbog uskogrudosti, lenjosti, spletkarenja, a o nesposobnosti da se uhvatiš na pravi način sa konkurencijom i udovoljiš kupcima od kojih živiš, i da ne govorim.
Ja bi te verovatno označio kao nekog ko hoće da mi upropasti firmu pa bi tako i reagovao, ne znam...

Odkud zato moje reči kao primer za nešto protiv čega ja i inače pišem na forumu , pojma nemam...
Mislim, ne smeta mi previše, briga me....ali adresa pogrešna...




« Poslednja izmena: Februar 03, 2014, 12:11:25 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #4 poslato: Februar 03, 2014, 12:03:19 pre podne »
Da li se lokal patriotizam pominje u bušidu?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #5 poslato: Februar 03, 2014, 12:32:54 pre podne »
Jel moguce negde naci podatke o prodaji, konkretno broj prodatih 5d mk3, d800 i jos nekih modela?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #6 poslato: Februar 03, 2014, 01:14:39 pre podne »
Broj prodatih se tu i tamo pojavljuje ponekad, ali na nekim sajtovima se može videti Best-seller lista. Jedan od njih je upravo i jedan od najvećih - Amazon. Njihova trenutna lista izgleda ovako:

http://www.amazon.com/gp/bestsellers/photo/3017941/ref=pd_zg_hrsr_p_1_2_last

Kao što vidimo, ništa novo. Iako bih ja voleo da je malo drugačije, Canon i dalje apsolutno vodi u svim kategorijama, pa i u toj. D800 nije ni na vidiku (15. mesto), 5D Mark III je u top10. Deluje kao mala razlika, ali... s obzirom kako se pljuvalo po 5D Mark III, očekivao sam da će skor biti barem 10:1 u korist Nikona. Kad ono međutim...

Ja se u principu slažem sa ovim što Duxx kaže, da ne treba njakati za "omiljenom kompanijom", nego za svojim džepom. Boli me bre ono za sve njih. Onog trenutka kad mi nešto ne bude radilo posao, promeniću za nešto drugo. Vrlo prosto. Meni lično to može napraviti prilično veliki problem, ali nekako bih se snašao tokom godina. A ovi što kukaju otvorenim pismima - to su patetični likovi koji pokušavaju da ućare nešto od Canona, misleći da će omiljeni brend nešto da im donira, kad se sažali nad zlokobnom sudbinom podanika. Kreten.

E sad, oko ovog sa rezolucijom, e tu se ne slažem. :)

Vidiš druže DuxX, rezolucija nije nešto apstraktno i nešto što je neophodno da raste dok god je sveta i veka. Ljudsko oko fizički može da razazna mnogo toga, ali već sa oko 20-ak MP smo daleko prevazišli kapacitet današnje štampe, jer se već mora raditi downsize za neke normalne formate, da ne bi bili propušteni kroz interpolaciju. Nisam uopšte ubeđen da će štampa preko noći biti unapređena do te mere da će ogromna rezolucija odjednom biti neophodna da bi se to ispratilo. A čak i da se to desi, čime bismo gledali takve printove? Elektronskim mikroskopom? :)

Malo istorije...
Za jedan deo Canon korisnika, u koje ubrajam i sebe, rezolucija je bila bitna dok se nije dostiglo tih 20-ak MP. Nemojmo zaboraviti da je Canon svoj 16.7 MP 1Ds Mark II izbacio pre 10 (!!!) - HEJ - PRE 10 GODINA! Onda kada su drugi mrcvarili tržište aparatima čija rezolucija ne može da pokrije rezoluciju modernih telefona, bre. I to na CCD-u. :D

Do 2007. Canon je distigao tih čarobnih 21 MP, dok je direktna konkurencija još uvek maštala kako da prevaziđe još od Turaka eksploatisanih 12. Za sve to vreme je Canon bio i suveren na terenu ISO performansi.
E onda je Nikon odlučio da zakopa svoje krpice i napravio je svoj prvi FF. Trebalo im je "samo" 5 godina da se opamete. Tada je započela i dominacija Nikona u ISO performansama, prvo sa D3, a onda je nastavljena i sa D700.

I dok je Canon pokušavao da uhvati priključak po pitanju ISO performasi i povećanja rezolucije i u APS-C klasi, Nikon je i dalje maštao o većoj rezoluciji, jer su od postanka najviše korisnika izgubili upravo predstavljanjem Canona 5D Mark II, koji je onih 21MP iz 1Ds Mark III ponudio za bitno manje para. Nikon je istog trenutka (čak i nešto ranije) parirao sa D3x, "pristupačnim" aparatom za čiju se cenu ne može kupiti ni Golf s klimom. ;D

D800 je zadao ekstremno jak udarac Canonu. Iako se se očekivalo da odma' uzvrati izbacivanjem aparata od 500MP (pod parolom 'neće se baci'), isti je imao mnogo veći problem, a to je sustizanje DR-a koji Sony senzori poseduju, a isto tako i popravljanje svih nedostataka koje je NAJPRODAVANIJI FF, drugu generaciju za redom, 5D Mark II (pre njega je tu titulu nosila originalna petica) imao. Tako je 5D Mark III dobio brži rafal, najbolji AF koji je svet video i još neke korisne stvari. Rezolucijsku trku žuti trče sami sa sobom, jer je zaista potrebna rezolucija odavno dostignuta. Sada je i prevaziđena za neke, dok nekima ona zaista treba (e u takve spada i drug Duxx i stockeri generalno - to jeste racionalan razlog i to je sasvim ok, ali ne može se preslikati na prosek, nipošto!). Ono što se mora razumeti je da rezolucija, za razliku od nekih drugih stvari, zaista može imati konačni broj, jer oko nam je takvo kakvo je i barem dok ne mutiramo u neka čudesa koje vide kao sokolovi (na vestima nema ništa o tome kad bi se takvo nešto moglo desiti), veća rezolucija od tih nekih 24MP definitivno neće biti potrebna, osim za specifične situacije, kakvo je neko žestoko kropovanje.

Znači druže Duxx, nisu se Canondžije "savile" prema željama kompanije, već su to što su želeli dobili još odavno. Sve posle toga znamo - Nikon jeste preuzeo primat u nekim tehnološkim okvirima i za to se treba skinuti kapa, u to nema sumnji. Ali nije sve baš tako kako se piše, jer ja znam zaista mnogo ljudi koji nisu ni trepnuli kad je izašao D800, a takođe znam i neke koji su u 5D Mark II priželjkivali senzor sa rezolucijom 1Ds Mark II, jer im 16MP sasvim radi posao. U najkraćem - na Canon senzorima mnogo što šta treba da se popravi. Nešto manje, nešto više ili mnogo više, ali je rezolucija definitivno na poslednjem mestu, svidelo se to nekom ili ne.

Da uporedim to sa autoindustrijom - dok smo vozili Spačeke i Renoa 4, koji su imali skoro pa jednocifren broj konjskih snaga, NARAVNO da smo maštali za nečim snažnijim. Nekad je za enormnu snagu smatrano 150-200 konja, koje su posedovali samo rasni sportski automobili. Prosečna snaga je vremenom rasla, pa se maštanje sa prosečnih 50-80KS u normalnim automobilima, prenelo na zverke koje su ih imale 400-500. Danas se za vrlo pristojne pare može kupiti auto koji u startu ima stock motor od 200KS, a ne radi se o Ferariju, niti bilo čemu egzotičnom, već o porodičnom auto srednje klase. Uviđaš princip relativnosti? Sve se menja u zavisnosti od ugla posmatranja i okolnosti u kojima se to čini. Danas sasvim normalnim doživljavamo da vozimo auto čiji motor prevazilazi nekadašnje Poršeove top modele. Smešno, zar ne? E tako je i sa rezolucijom. Ona ima smisla da raste do nekog nivoa, a kad se taj nivo dostigne, ona postaje samo teret. Zamisli da nekom sada kažeš "da bi bilo sasvim lepo da novi Fiat 500L ima 950KS, jer sa manje baš i ne ide nešto"? :)

Penjanje bez potrebe nema nekog smisla, e tako je i ovde, ja bih rekao. Ljudi su navikli da imaju svega u izobilju, a najviše onoga što im ne treba. Ruku u vatru bih dao da će između dva izvrsna aparata na polici laik uvek izabrati onaj koji ima veću rezoluciju, pa taman sa jedne strane stajao Nikon D3200, a sa druge D4s. Ljudska psiha je čudo. Ali to ne znači da joj treba sve što misli da joj treba.

Rezolucija koju poseduje D800 je otprilike maksimum koji je u današnje vreme moguće iole normalno koristiti. Skoro se poklapa sa teorijskom i izmerenom linijaturom najboljih filmova i samim tim je jasno da sve preko toga više troši resurse, nego što je stvarno neophodno. Mada, moja obimna iskustva sa D800 govore da će taj aparat biti sasvim lagodan što se resursa tiče, tek u nekoj skorijoj budućnosti. Sada još uvek nije. Ogromna se razlika oseti kada otvoriš fajlove od D800 i napucaš mu svega par lejera, i isto to uradiš sa 5D Mark II ili D700 nedaj bože... Da nije u pitanju samo teranje kontre, lepo se vidi i iz onog linka gore. Da su svi toliko gladni rezolucije, valjda bi D800 išao bolje. Očigledno je da se aparat ne prodaje dobro samo zato što ima visoku rezoluciju. D800 je izvrstan aparat, ali ne treba svima. To je nepobitna činjenica. Ili ćemo se ubeđivati oko toga da neko baš iz inata neće da kupi D800, samo da bi prkosio?

Da je izašao malo ranije... tačnije MNOGO ranije, imao bi šansu da prekine makar trend masovnog preletanja iz N u C. Ovako, mogu samo da se slikaju (doslovno) i opet Canonu gledaju u leđa. "Kasno Marko na Kosovo stiže'", zvuči kao da ga je Nikon patentirao. 100 godina im je trebalo da im uđe iz dupeta u glavu... Zar je moguće da je Nikon tek 2012. napravio aparat koji ima visoku rezoluciju i može da ga kupi običan čovek? Sve se plaća, pa i ta škola. Pa onda inaćenje sa korisnicima oko D600... Toliko puta su imali prilike da se opamete i nikako da je iskoriste. Ako ni ovaj put to ne urade, dok imaju stvarno dobar potencijal, ne verujem da će ikad više da im se pruži prilika.

Iako je tema neozbiljna, osetih potrebu da malo demistifikujem tu priču o prečoj rezoluciji/iso-u.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 03, 2014, 01:35:17 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #7 poslato: Februar 03, 2014, 01:53:42 pre podne »
To sam video i ja, jer sam pre nego sto sam pitao ovde trazio na googleu. Malo je drugaciji redosled ako se recimo pogleda amazon.co.uk, d800 je ispred 5d mk3 (ako nisam napravio neku gresku)

Tu je negde i po meni i sustina cele price. Ja verujem da Canon u svom R&D odeljenju ima brojna unapredjenja koja ce implementirati u nekom narednom periodu. Ocigledno je da im je ovo sto su do sad ponudili dovoljno da ostvare neke svoje planirane rezultate a da ne ispucaju sve, i da je to razlog zasto nam sve nude na kasicicu. Sve se radi samo i samo radi profita, i sve dok ih Nikon ozbiljnije ne ugrozi, a ocigledno je da i pored boljih senzora to i dalje nije uspeo, Canon ce i dalje da prepakuje hardware i nudi sitna unapredjenja za velike pare.

Naravno da nama kao korisnicima to ne odgovara, ali mi nije palo na pamet da kukam i sastavljam otvorena pisma :D Sam biram kako trosim svoj novac i niko me nije terao da ga ulozim u Canon sistem.

Ja u potpunosti kapiram Duxov stav, primaran posao mu je stock i jasno je da d800 za to ima prednost. Opet, da mi neko nudi da biram mk3 ili d800 za dzabe, sa istim objektivima, uzeo bih 5d. Meni ta rezolucija zaista ne treba i pravila bi mi veci problem nego sto bi mi donela koristi. Ono sto ja srecem fotografa mogu da primetim da je mnogo vise korisnika 5d nego d800, mada ne kazem da je reprezentativan uzorak.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #8 poslato: Februar 03, 2014, 10:47:36 pre podne »
Kako drugačije opisati postupke kojima nas Canon časti zadnjih godina nego sebičnim cicijaštvom.
To se ne zove cicijasenje vec superkorporativno razmisljanje u doba transnacionalnog liberalkapitalizma u kome je profit bog i opravdava sve i svasta. Nije da se slazem sa njima, knjiga ce uskoro spasti na dva-tri slova i bice jos gore. Ono sto je jos gore je cinjenica da su u skoro svim oblastima velike korporacije formirale nezvanicne kartele i kontrolisu trziste po svom nagodjenju, odnosno po nahodjenju investicionih fondova ili banaka koje ih uglavnom kontrolisu. Tzv trzisna utakmica je samo jedan dobar public & pr stunt u koji naivni veruju. Ovakva pisma ne komentarisem, rekli su recitiji od mene sve. Ko sa danasnjom Canikon opremom ne ume da odradi posao, neka razmislja o gajenju cveca.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #9 poslato: Februar 03, 2014, 12:03:59 posle podne »
Ko sa danasnjom Canikon opremom ne ume da odradi posao, neka razmislja o gajenju cveca.

Tacno tako!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #10 poslato: Februar 03, 2014, 12:08:39 posle podne »
kako mi ne radi citat u IE prinuđen sam da na ovaj način citiram Argona
"A onda vrhunac...zamislite samo taj mozak koji izvrši diverziju na sopstvenom proizvodu, softverom koji ga sputava da radi u punom obimu !!!.. Pa izvinite to može samo neko nedobronameran "
 
Ni mene nešto nije takla ova patetika i kuknjava kupaca,ali mi ostaje totalno nejasna poslovna politika u delu u kom sam citirao Argona.Kome je u interesu da jedan piratski softver poboljašva rad aparata?Ajde još i mogu da razumem izostanak opcija koji bi nam omogućavali timelapse i sl. jer treba prodati daljinske okidače,ali ima tu niz opcija koje jedino ML omogućava,a sa druge strane ne mogu se dobiti kupovinom bilo kakvog hardvera.Zar je toliko teško ubaciti npr. trap focus,focus peak...
Kod ovih drugih je još i gore jer ML ne radi,a još je blesavije što naplaćuju Capture NX :laugh:

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #11 poslato: Februar 03, 2014, 02:01:27 posle podne »
Po nekoj logici, Fujio Mitarai(Canon) i Makoto Kimura(Nikon) ne da ne bi trebali samo da se podnose, vec i da vode ogorcenu borbu. Umesto toga, veze ih zdrav rivalitet, cak sta vise, prijateljstvo.
Isto vazi i za mnoge njihove prethodnike. Ni jedan od njih dvojice, ne zeli da cuje o "borbi giganata", vec o "sportskom nadmetanju", u kojem postoje samo pobednici.
Ako se uzme u obzir da dva foto giganta imaju vise od 80% svetskog trzista, koji se procenjuje na oko €10mlrd, gde se kako foto amateri, tako i profesionalci pitaju, C ili N?...gde Sony, Pentax, Olly predstavljaju "semenkare", jasno da tu i nema prevelike zelje za konkurencijom(promenom)!

U poslednjih nekoliko decenija, veoma dobro se pokazala "japanska" strategija, po principu: "Podeli trziste i vladaj"!!
Koliko god nama dve firme delovale kao konkurencija jedna drugoj, ne treba zaboraviti da su iste 70-ih ZAJEDNICKIM snagama, bukvalno ugasile nemacku foto industriju.
Ako ni to nije dovoljno(koliko smo naivni), treba dodati da iza obe kompanije stoji "Nippon AG", koji nema nameru da se odrekne ni jednog od svojih "celjadi", sta vise tu je da priskoci u pomoc ako negde zaskripi, sto cisto sumnjam da ce se uskoro desiti. Da to nije prazna prica, govori i podatak da je upravo "Nippon AG", pre par godina, sprecio povecanje carine na foto i video opremu, koju je Evropska Unija pokusala da sprovede.

Tesko ce se negde naci i podatak o zajednickoj korporaciji, koja verujem i ne postoji, ali...zato postoji "Nacionalno udruzenje industrija"(CIPA)Japana, koji i te kako vode racuna da japanske firme, tehnicka dostignuca ne koriste kao "oruzje" u borbi protiv sebe samih, vec su okrenuti osvajanju svetskog trzista.

Pitanje je vremena, kad ce Canon da izbaci nesto sto Nikon u tom trenutku "nije" u stanju da ponudi potrosacima i da opet pocnu da izviru "ocajnicka pisma" po netu. Idemo u krug... ;)

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #12 poslato: Februar 03, 2014, 05:52:14 posle podne »
Što se tiče softverskog unazađivanja svojih aparata od strane Canona, moram da kažem svoj stav još jednom. Mišljenja sam da iza toga postoji prilično dobar razlog u smislu tehničkih ograničenja jer mi sama pomisao da u današnje vreme gde se kao najveća mana C senzoru pripisuje slabiji DO oni odluče da ga dodatno usarape sa softverom, zvuči apsolutno neprihvatljivo. Iz toga razloga da sam kojim slučajem C korisnik na pamet mi ne bi palo da friziram svoj aparat bilo kakvim kodom koji nije od strane samog proizvođača.

Odgovor mom drugu Stormu po pitanju rezolucije... Rezolucija je bila pomenuta tu samo kao primer ali ne delim tvoje mišljenje u smislu željene i optimalne rezolucije za svaku upotrebu. Ti si tu sad postavio neka ograničenja upravo onakva kakva nam trenutno servira C sa svojim senzorima i definitivno se ne slažem tu.
Prvo, nije N stalno sustizao C po pitanju rezolucije. U prvom trenutku C je vodio trku u APS-C segmentu da bi ga Nikon prestigao modelom D300 sa 12MP. Tada je Canon takmac bio 30D sa 8MP. Ne samo da ih je N oduvao po pitanju rezolucije već i po pitanju AF-a i DO još u tadašnje vreme. Ti koji se u toj priči jako dugo, kao i ja, sigurno dobro znaš šta se sve moglo izvlačiti i sirovog NEF-a jednog D300 i koliko je i tada N fajl bio u prednosti po pitanju DO, a samim tim i obrade. Međutim, tadašnji problem Nikona bile su boje jer prve generacija CMOS čipova nisu bile baš najbolje "uštelane po tom pitanju. Canonu su trebale godine da izbaci model koji se mogao nositi sa D300 i taj model zvao se 7D.

Jedini model koji je C imao u tom trenutku sa tom rezolucijom bio je 5D koji je ujedno bio i višestruko skuplji iako je bio koncipiran kao prvi FF aparat za široke narodne mase.

Nastao je mučan period čekanja za prvim FF modelom od strane vernih Nikon fanova i pisanje žalopojnih pisama :) (istorija se ponavlja i sada samo s druge strane) i napokon je i stigao prvi FF u obliku D700 pa D3 pa tako dalje i to sad svi znamo. Dakle šta sam hteo reći... nije bilo suverene vladavine. Bilo je periodične vladavine u određenim segmentima i bile su dve kompanije sa po mom mišljenju totalno drugačijim vizijama. Ovde je suštinska razlika u onome o čemu pričamo... Canon je oduvek bio kompanija koja nije želela natecanje sa modelima. Njihov običaj je da tržište posle određenog vremena prepuštaju Nikonu, a da za sebe otvaraju nov prostor. Za razliku od njih Nikon nikada nije bio firma koja je iznosila sveže ideje i gazila kroz nepredvidiva tržišta već se trudila da ovlada postojećim tržištima i da postojeće proizvode unapređuje dok na njima ne postane br. 1. Dakle dve totalno drugačije vizije biznisa. Dva broda koja ne plove istim pravcima. Ponekad je lepo vozati se sa jednim, a ponekad sa drugim.

Rezolucija, ta famozna rezolucija. Apsolutno se ne slažem sa tobom da smo sa 20ak MP stigli do maksimalno-realno-potrebne reziolucije :) da je tako nazovem. Ukoliko je tako, kome se prodaju srednjeformatna tela po cenama koja su i dalje vrtoglavo nedostižna za većinu veoma ozbilnih fotografa? Nema tu gornje granice i nema tu viška. Stvar je samo kome to više ili manje treba. Ajd pogledaj samo kroz kroz prizmu printa da se ne upuštam dalje... D800 koji po tebi nudi za većinu preveliku rezoluciju daje fajlove koji na 300dpi imaju dimenzije 60x40cm. Šta, to je toliko veliko da nam ne treba jel? Uzeo sam 300dpi jer je to podrazumevana gustina za visokokvalitetnu štampu. Sad će neko da me ubeđuje da je meni sasvim dovoljno da štampam do 19x12cm jel da? Nemojmo zbijati šale ljudi.
Dalje... pre izvesnog vremena lepo sam i taksativno naveo sve razloge ZA veliku rezoluciju i dve jedine kategorije kojima rezolucije realno ne treba i sada to mora da uradim ponovo...

Reporteri i fotografi venčanja... dve kategorije koje realno ne trebaju veću rezoluciju.

Sve ostale fotografske kategorije kod kojih je rezolucija više nego dobro došlča su:
- priroda i pejzaž. Svaki pomak u rezoluciji vrlo bitan jel većina fotografa prirode živi od prodaje printova i nećete čuti ni jednog da kaže da mu je rezolucija prevelika. Nosanje srednjeformatnih kamera po terenu je u 90% slučajeva van pameti.

- macro - opet rezolucija od suštinskog značaja zbog odnosa žižne daljine i udaljenosti od subjekta za postizanje što bolje dubinske oštrine crop je od esencijalnog značaja i nikako nije svejedno kada kropujete sa 20 ili 36 ili 60 mpix.

- lifestyle . opet crop igra bitnu ulogu i imanje veće rezolucije može samo da bude prednost, a nikako mana.

- stock i fotografija predmeta - opet rezolucija od suštinskog značaja!

I tako... da rezimiram... Nije ovo usmereno da bih ja nekoga od vas ubedio da mu treba veća rezolucija jer većina vas su iskusni fotografi koji jako dobro znaju šta im treba. Ovo je usmereno pre svega protiv konstantnog ubeđivanja kupaca od strane proizvođača da im je potrebno upravo ono što im oni pružaju. Ni manje ni više. To sada radi Canon sa rezolucijom, a pre njih je radio Nikon sa FF senzorom. Meni od toga blago skače pritisak jer to shvatam kao nameru istih tih proizvođača da od mene prave nedoraslo dete koje mama ubeđuje da i dalje treba da sisa njenu presahlu sisu, a ja odavno prerastao dojenje i sada gledam u zanosne obline komšinice.

Sve što ljudi žele je IZBOR. Znači da imaju mogućnost da izaberu šta im više treba, a ne da dobiju jednu opciju i da ih proizvođač ubeđuje da im ništa drugo ne treba. Bitna razlika.

Pozdrav ;)
« Poslednja izmena: Februar 03, 2014, 06:30:47 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #13 poslato: Februar 03, 2014, 07:04:32 posle podne »
Citat: Zoran Rodic  danas u 12:03:59 posle podne
Citat: alexlex  danas u 10:47:36 pre podne
 Ko sa danasnjom Canikon opremom ne ume da odradi posao, neka razmislja o gajenju cveca.

Tacno tako!

Na ovo bi odgovorio npr ovako...: ko ne ume sa mehaničkim volanom da odveze od tačke A do tačke B nego se osmelio u svom bezobrazluku da u novom autu traži servo volan, neka onda...ovo i ono......šta  drugo da kažem...

Oni kojima nije bitna ni rezolucija , ni šum, ni DR  niti bilo šta drugo - postavljam pitanje, što ne ostadošte na C. 350D. On se savršeno uklapa u taj opis...

A da li ćemo nešto nazvati ˝superkorporativno razmisljanje u doba transnacionalnog liberalkapitalizma˝ ili sebično cicijaštvo, mislim da je to sa gledišta kupca i korisnika, pa sasvim  svejedno.
Ono što nije svejedno je kakav će stav on imati prema tome....
Ako kod nekih korisnika neki drugi porivi nadjačaju sopstvene... ja to mogu da razumem, ali lično nemam taj problem...
Da izvinete, meni to pomalo liči na neki sado-mazo izmedju dželata i žrtve...gde jedan hoće a drugi se slaže.
Sebe smatram slobodnim čovekom, opštim samo sa ženama i grozim se protivprirodnog bluda sa korporacijama. Ne činim to ni na dobrovoljnoj, još manje na nasilnoj bazi uz moju naknadnu saglasnost.

Sa druge strane ,da me neko nebi prepoznao u opisu koji je dao Duxx, a tiče se patetike i licemerja, mene kod Canona drže ipak realni razlozi, jer nije tu sve loše...ima tu naravno i dobroga.
Sa jedne strane to su objektivi koji imaju povoljniji odnos cene i kvaliteta nego kod konkurencije jer meni lično treba samo jedan fotoaparat, a objektiva mi za sistem treba makar tri... + blic.

Pod 2, tu je i činjenica da su stvari podložne promenama,a o čemu govori i Storm u svom pisaniju nekoliko redova iznad.
Odatle se lepo može videti kako se stvari menjaju kroz vreme.

Trenutno na sceni jesu  uskogrudi, lenji, inertni spletkaroši koji će kasnije ili pre morati da potraže novi posao .
Svaka firma ima gazdu, koji teško da može sedeti tu gde jeste a da je glup čovek.
Teško da je njemu drago da po forumima i stručnoj javnosti trpi kritike kako njegov tim tehnološki zaostaje zbog nedostatka vizije dela njegovih zaposlenih.
Teško recimo da može po internetu ignorisati DxO rezultate kada se toliki bitni sajtovi u svojoj analizi pozivaju na njegove tabele...(moj stav je ovde ,jeli...nebitan).

Treba ulagati mnogo sretstava i energije u prikrivanje nerada i relativizovanje stvari.
Priče o ergonomiji, menijima.....eh.

Koliko će još dugo ćar biti veći od fajde...ajd videćemo...
 
« Poslednja izmena: Februar 03, 2014, 11:49:55 posle podne od strane Zoran Rodic »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #14 poslato: Februar 03, 2014, 11:54:47 posle podne »
Izvini, ... malo sam ti razdesio post :)
Umesto na Citat... otisao sam u IZMENI POST .... pa je nastao kurslus :) :)


Oni kojima nije bitna ni rezolucija , ni šum, ni DR  niti bilo šta drugo - postavljam pitanje, što ne ostadošte na C. 350D. On se savršeno uklapa u taj opis...

U koji opis? Covek pomenu, DANASNJE Canikone. Canon 350d je iz 2005. i naravno da je prevazidjen.
« Poslednja izmena: Februar 03, 2014, 11:59:22 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #15 poslato: Februar 04, 2014, 12:10:57 pre podne »
Samo da dodam za rezoluciju.
Šta mislite za koje vreme će većina ljudi imati UHDTV sa 33Mpix u kući?
Pre par meseci vihed u radnji, samo ne znam da li je bio 4K ili 8K, nebitno.
Sa ovim razvojem tehnogije ne želim da prognoziram, ali i nije važno.
Banalan primer: Zašto sadašnje fotografije/uspomene kada budem gledao kao deda ne bi izgledale ok!?
Znam da rezoluciju senzora treba da prati i dobar objektiv i AF, ali moguće je.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #16 poslato: Februar 04, 2014, 01:21:28 pre podne »
Ekran mobilnog ima rezoluciju 800x400. Koliko takvih može da stane na mesto ekrana od 80cm? :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #17 poslato: Februar 04, 2014, 08:56:55 pre podne »
Izvini, ... malo sam ti razdesio post :)
Umesto na Citat... otisao sam u IZMENI POST .... pa je nastao kurslus :) :)


Oni kojima nije bitna ni rezolucija , ni šum, ni DR  niti bilo šta drugo - postavljam pitanje, što ne ostadošte na C. 350D. On se savršeno uklapa u taj opis...

U koji opis? Covek pomenu, DANASNJE Canikone. Canon 350d je iz 2005. i naravno da je prevazidjen.

A neka,neka...samo da smo mi živi i zdravi... :) :)

A Čoveku je bila namenjena samo prva rečenica. Ta druga je bila namenjena onima iz prvog  Duxx-evog prvog posta...a i još nekima po kojima ispade da ništa nije važno.
Nije mi se dalo svaki put pozivati se  na konkretan citat, pa me izvi'nte ...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #18 poslato: Februar 04, 2014, 05:18:43 posle podne »
Po nekoj logici, Fujio Mitarai(Canon) i Makoto Kimura(Nikon) ne da ne bi trebali samo da se podnose, vec i da vode ogorcenu borbu. Umesto toga, veze ih zdrav rivalitet, cak sta vise, prijateljstvo.
Isto vazi i za mnoge njihove prethodnike. Ni jedan od njih dvojice, ne zeli da cuje o "borbi giganata", vec o "sportskom nadmetanju", u kojem postoje samo pobednici.
Ako se uzme u obzir da dva foto giganta imaju vise od 80% svetskog trzista, koji se procenjuje na oko €10mlrd, gde se kako foto amateri, tako i profesionalci pitaju, C ili N?...gde Sony, Pentax, Olly predstavljaju "semenkare", jasno da tu i nema prevelike zelje za konkurencijom(promenom)!

U poslednjih nekoliko decenija, veoma dobro se pokazala "japanska" strategija, po principu: "Podeli trziste i vladaj"!!
Koliko god nama dve firme delovale kao konkurencija jedna drugoj, ne treba zaboraviti da su iste 70-ih ZAJEDNICKIM snagama, bukvalno ugasile nemacku foto industriju.
Ako ni to nije dovoljno(koliko smo naivni), treba dodati da iza obe kompanije stoji "Nippon AG", koji nema nameru da se odrekne ni jednog od svojih "celjadi", sta vise tu je da priskoci u pomoc ako negde zaskripi, sto cisto sumnjam da ce se uskoro desiti. Da to nije prazna prica, govori i podatak da je upravo "Nippon AG", pre par godina, sprecio povecanje carine na foto i video opremu, koju je Evropska Unija pokusala da sprovede.

Tesko ce se negde naci i podatak o zajednickoj korporaciji, koja verujem i ne postoji, ali...zato postoji "Nacionalno udruzenje industrija"(CIPA)Japana, koji i te kako vode racuna da japanske firme, tehnicka dostignuca ne koriste kao "oruzje" u borbi protiv sebe samih, vec su okrenuti osvajanju svetskog trzista.

Pitanje je vremena, kad ce Canon da izbaci nesto sto Nikon u tom trenutku "nije" u stanju da ponudi potrosacima i da opet pocnu da izviru "ocajnicka pisma" po netu. Idemo u krug... ;)

Upravo tako. To što si naveo je razlog što je japanska autoindustrija uspešno sahranila američku auto industriju, postavila spomenik i redovno joj zaliva cveće. To je razlog što je japanska audio industrija uspšeno sahranila i zabila kolac u srce evropskoj i američkoj audio industriji. Ko se danas seća Grundiga, Telefunkena, Saba-e, Brauna...? Ko je mogao da zamisli da će u high end audio ime da napravi jedna Yamaha, a napravila je? Naravno, evropski i američki audio zadržaće veoma, veoma malu nišu u klasi opreme od 2000+ evra, ali Japance to ionako ne interesuje. Da ih interesuje, i Thule i Jadis i Linn  bi prestali da postoje čak i u vidu statističke greške u kojoj postoje danas.A to što si naveo je i razlog što je Japan tu gde jeste, a mi ostali tu gde jesmo.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Otvoreno pismo Canon-u...
« Odgovor #19 poslato: Februar 04, 2014, 05:30:22 posle podne »

I tako... da rezimiram... Nije ovo usmereno da bih ja nekoga od vas ubedio da mu treba veća rezolucija jer većina vas su iskusni fotografi koji jako dobro znaju šta im treba. Ovo je usmereno pre svega protiv konstantnog ubeđivanja kupaca od strane proizvođača da im je potrebno upravo ono što im oni pružaju. Ni manje ni više. To sada radi Canon sa rezolucijom, a pre njih je radio Nikon sa FF senzorom. Meni od toga blago skače pritisak jer to shvatam kao nameru istih tih proizvođača da od mene prave nedoraslo dete koje mama ubeđuje da i dalje treba da sisa njenu presahlu sisu, a ja odavno prerastao dojenje i sada gledam u zanosne obline komšinice.

Sve što ljudi žele je IZBOR. Znači da imaju mogućnost da izaberu šta im više treba, a ne da dobiju jednu opciju i da ih proizvođač ubeđuje da im ništa drugo ne treba. Bitna razlika.

Pozdrav ;)

Grešiš. Još je Orvel pravilno primetio da se ljudi pri izboru između slobode i sreće redovno opredeljuju za sreću. Ljudska priroda je takva.
Dakle, ako Korporacija kaže da ljudima treba zilion megapiksela jer će tako biti srećniji, zilion megapiksela će se prodavati. Ili aparat za koji Korporacija kaže da je "bolji". Ljudi će progutati svaku laž i iskeširati bilo koji iznos ako ih neko ubedi da će tako biti srećniji. Zašto? Jer su ih ubedili da su srećni ako troše pare. U marketinškim službama sede jako, jako stručni psiholozi. Na primer: zašto su u tržnom centru "Ušće" pokretne stepenice grupisane na samo jednom mestu, a u tržnom centru "Delta Siti" pokretne stepenice za dole i za gore na različitim mestima? Zato da bi morao da okreneš ceo krug i obiđeš ceo sprat i tako pogledao još više radnji, neke od njih dva puta i tako kupio još nešto.
Isto tako je i sa aparatima i sa drugom potrošačkom robom: nešto je predstavljeno kao "novo" i kao nešto što ima više nečega od od "starog" i samim tim je "bolje". Prodavaće se, praviti profit i to je jedini cilj. Jedino ako neko ne veruje da u Canikonu, na primer, postoje timovi ljudi koji danonoćno smišljaju kako da naprave opremu koja će odgovarati potrebama korisnika i učiniti njihov život lakšim, makar se fiskalna godina završila u minusu.
To insult the fool is the price of wisdom.