Autor Tema: Nabavka prvog DSLR, dileme...  (Pročitano 4331 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vom Kalidorf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • vom Kalidorf boxer kennel
Nabavka prvog DSLR, dileme...
« poslato: Januar 05, 2014, 03:01:39 posle podne »
Pozdrav,

Kao i mnogi, imam mnogo toga za pitati u vezi sa prvih koracima u svijet DSLR tehnologije. Kako ne bih trosio vrijeme na trivijalne stvari koje se mogu pronaci na forumu, skraticu stvar na jednostavno pitanje: Canon EOS 600D ili 650D? Za skuplje modele nemam trenutno para, a cilj je da krenem s necim sto ce me zadovoljavati u par narednih godina. A nakon svega procitanog, ispada da je lakse nauciti sve o fotografiranju nego o karakteristikama, prednostima i manama svih modela na trzistu. Ukratko bi objasnio svrhu nabavke i uslove koristenja:

-Kao neko ko se profesionalno bavi uzgojem i izlaganjem pasa, najveci obim koristenja bi bio u vanjskim uslovima, pretezno za suncanih dana a objekti bi bili psi, kako u mirovanju tako i u pokretu. S obzirom na fotografisanje u pokretu, pretpostavljam da 650 ima prednost.
-Pejsazi, priroda, planine...znaci opet vanjski uslovi, uglavnom za suncanog vremena.
-Macro fotografije sitnih predmeta u uslovima vjestackog osvjetljenja.
-Klasicne porodicne "snapshot" fotografije.

Napomenuo bih jos da nisam totalni pocetnik po pitanju fotografisanja u manuelnom modu, vec godinama koristim prosumer modele, trenutno posjedujem stari Fuji SD 6500 fd.

Sto se tice stakala, o tom potom. Za pocetak neki kit objektiv (vjerovatno 18-55 IS), a kasnije...pa dosadjivacu jos sa trazenjem savjeta :D

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #1 poslato: Januar 05, 2014, 03:42:59 posle podne »
To su u osnovi jako slicni aparati i ne treba se opterecivati time.
Na tvom mestu, uzeo bih 600d i tu ustedeo i gledao da dodam jos malo para da uzmem 18-135 umesto 18-55. Mnogo je veci konfor sa vecim rasponom.
Za makro slike ti treba makro objektiv, tu je preporuka za canon ef-s 60mm 2.8 macro.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #2 poslato: Januar 05, 2014, 07:19:57 posle podne »
Jesu slicni, ali ne bih pozurio sa zakljuckom tek tako :)

Posto takodje imam iskustva sa fotkanjem pasa u ringu (takodje ponekad amaterski izlazem pse), postoji par stvari koje bi mogle da budu veca prednost za 650d.

Brzina rafala, bolji AF i touch screen su neke razlike koje mogu da znace dosta za fotkanje pasa. Brzina rafala ce pomoci da se ne propusti neki specifican trenutak, AF je bitan za fotkanje pasa u trku, a touch screen za brze podesavanje (sa ovim bas i nemam iskustva, kazu ljudi da je jako korisna stvarcica). Takodje, opet ne govorim iz iskustva, trebalo bi da 650d ima bolji video (600d ima samo manuelni fokus, mada mnogi kazu da je auto sistem jos uvek u dobroj meri neupotrebljiv).

Za pejzaznu i makro fotografiju nece biti nikakve razlike i tu vise paznje treba da posvetis izboru objektiva. 

Sve ove razlike mogu, a i ne moraju da budu odlucujuce. Sve zavisi koliko takve stvari tebi znace.

Da sam na tvom mestu, uzeo bih u obzir i 60d, trebalo bi da je cena negde blizu 650d (sa njim gubis touch screen, video autofocus, ali dobijas mnogo bolje i robusnije telo, veci bafer za RAW fotkanje, gornji display, mnogo bolje komande, ISO medjuvrednosti itd...). Vidjao sam ih dosta polovnih po oglasima, pa mozes da ustedis u tu neki dinar i ulozis u objektiv.

Kvalitet fotki kod svih ovih aparata je identican.

Kod objektiva imas toliko izbora da je tesko dati neki predlog (sve zavisi od toga kolika para si spreman da das). Za poceak, 18-55 bi te sigurno dobro sluzio.
« Poslednja izmena: Januar 05, 2014, 07:27:22 posle podne od strane smarko »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #3 poslato: Januar 05, 2014, 07:32:05 posle podne »
Jedino vise fokusnih tacaka je bolje, ugradjen HDR i burst, 5 slicica u sekundi nije za bacit, ostalo govori slika ispod.

Naravno iso moze mnogo vise da se digne na 650D, sta ja znam, 650D jeste bolji, ali koliko, jer koliko vidim neke vaznije stvari su malo bolje na 600D

PS: Definitvno se slazem s iznad iznesenim za 60D, mnogo ali mnogo bolji izbor...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #4 poslato: Januar 05, 2014, 07:43:04 posle podne »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2014, 08:40:21 posle podne »
Na snapsort-u ne treba gledat njihov finalni rezultat, jer da msm da 600D bije recimo 5D sto naravno u stvarnosti nema veze s zdravim mozgom, treba gledat poredjena, iso, dinamicki opseg itd...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2014, 10:29:31 posle podne »
Pa na iso i DR sam bas i mislio. Ogromna je razlika. Meni je sve to bitnije nego one prednosti sto su navedene kod 600d.

Konacni rezultat meni isto nije bas nesto bitan. Sto ti rece, bitnije da se vidi sta od ispod navedenih prednosti pomaze u odlucivanju.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2014, 11:24:51 posle podne »
Pitanje je bilo koje telo, ali ja bih u toj tvojoj dilemi dodao da ozbiljno razmisliš o 18-135 objektivu kao što kaže gore Mladen. 18-55 je jednostavno kratak i puno fotografija koje mogu lepo da izgledaju sa njim nećeš moći da napraviš. Ako ti je bitno i da uhvatiš pokret ili momenat, onda 18-135 STM verziju planiraj. Probao sam ga na mom 600D i fokus je TRENUTAN! Gde god okreneš i okineš momentalno je fokusirao. Taj deo sekunde može biti razlika između dobro uhvaćenog momenta i fotografije koju ćeš odmah izbrisati još na aparatu >:(
Znam da ovo možda remeti planove i budžet, ali čemu prelaz na DSLR ako ti odrađuje pola ili još manje od očekivanog.
Što se tiče tela, koje god da uzmeš, ne možeš mnogo pogrešiti kao u izboru objektiva.
ISO i dinamički opeseg su toliko slični kod gore pomenuta tri modela da je to zanemarljivo, a po danu praktično nemerljivo.
Značajan je rafal, mada i to nije dupla razlika pa da je ključni faktor. Ne znam sad napamet da li je kod 650D AF brži ili bolji na neki drugi način osim što ima sve krstaste tačke. Mahom ljudi koriste samo centralnu pa ti onda dođe na isto.
« Poslednja izmena: Januar 05, 2014, 11:35:45 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vom Kalidorf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • vom Kalidorf boxer kennel
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #8 poslato: Januar 06, 2014, 01:46:16 posle podne »
Hvala ljudi  na iscrpnim odgovorima :)

650 mi se upravo zbog AF i 5 slicica u sekundi ucinio boljim izborom, a 60D nisam iskreno ni gledao. Uzece se u razmatranje, s obzirom da se masinerija uzima da sluzi godinama i ne mislim je ubrzo mijenjati ;)

Nikon? Uh...ne bih da pokrenem raspravu Nikon vs. Canon, ali nekako sam ovom drugom skloniji iz nekog neobjasnjivog razloga...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Nabavka prvog DSLR, dileme...
« Odgovor #9 poslato: Januar 06, 2014, 02:05:14 posle podne »
Canon vs Canon ti je jednacina sa dve nepoznate. Canon vs Nikon vise lici na diferencijalne jednacine sa nekim nepoznatim algoritmima koju vidjeniji clanovi ovog foruma i dalje ne mogu da rese :D

Ono sto sam mozda zaboravio da napomenem, a sto takodje nije nebitno je daleko bolja baterija na 60d.

Imao sam u posedu rebel, dvocifreno i jednocifreno telo i nakon svega, ne verujem da cu ikad preci na trocifreno. Da li je navika ili sta, ali cinjenica je da se covek lako navikne na bolje i sad kad uzmem rebela u ruke, kao da mi je neko vezao ruku i po kad treba da ga podesim :)
Dvocifrena tela su mnogo izdrzljivija i teze se habaju (ako ces fotkati pretezno napolju, nije nebitno). Prodao sam 40d pre nekih par meseci, ispucao je oko 40k fotki i bio je potpuno ocuvan, nigde ni naznake kozmetickog habanja. S druge strane, drugarica je koristila rebela 550d i jako brzo se primetio minuli rad na njemu. Cisto iz mog iskustva, xx telo je jednostavno mnogo kvalitetnije uradjeno.

O kvalitetu slike i sta snapsort kaze, stvarno se ne bih obazirao, jer mislim da su gluposti. Detaljni testovi ne mogu da uoce nikakvu razliku, cak ni u JPG snimcima, gde bi mozda i moglo da bude razlike zbog novijeg procesora. U RAW-u apsolutno nema razlike.


Ne zaboravi bafer, premotaj na 11:30 na ovom videu: Canon T4i/650D vs 60D Which One To Buy?