Autor Tema: Nikon D5300, Test  (Pročitano 15189 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D5300, Test
« poslato: Januar 03, 2014, 06:41:09 posle podne »
 



TIMELINE

Vreme definitivno “leti”! Uprkos činjenici da je od predstavljanja modela D5200 prošlo gotovo godinu dana, promocija Nikona D5300 nekako nam se čini preuranjenom... kao da smo prethodnika tek nedavno ugledali prvi put. Očigledno je da je ubrzan tempo koji je već neko vreme aktuelan u svim domenima fototehnike (i ne samo nje!), učinio da vreme naizgled brže prolazi, pa i smena generacija deluje češća nego što zapravo jeste. Izloženost potrošača proizvodima koje krase nevelika unapređenja, vremenom je kreirala uslovni refleks koji izaziva vrlo negativne reakcije na učestalo “štancovanje” novih modela. Nesrećne okolnosti su Nikon D5300 automatski svrstale u grupu neinventivnih „imitatora“ prethodne generacije, zajedno sa Canonovim EOS-om 700D i Nikonovim D610. Iako sva tri aparata imaju neke dominantne zajedničke crte sa modelima koje su zamenili, činjenica je da za razliku od ostala dva, Nikon D5300 itekako ima razloge da bude prihvaćen malo drugačije i prigodno ispitan, bez predrasuda bilo koje vrste.

Već smo u prethodnih par navrata zamerili vodećem dvojcu (Canon i Nikon) da previše testiraju strpljenje svojih poklonika i da u nedostatku ideja besomučno podgrevaju stare ili barem nedovoljno sveže tehnologije. U svetlu dešavanja na fotografskoj sceni, gde konkurencija nikad nije bila oštrija i kada se borbe vode na više frontova istovremeno, pomalo indiferentna poslovna politika može biti mač sa dve oštrice. Dok se u jednom momentu demonstrira istrajnost i imunost na poteze manjih igrača, u drugom se sve to može vratiti poput bumeranga i nastup na tržištu preko noći učiniti gotovo patetičnim. I pored svega što smo videli, Nikon je odlučio da tranziciju među generacijama učini nešto manje atraktivnom, barem na prvi pogled, a korisnici, kako budući, tako i oni postojeći, to su dočekali “na nož”.

Naravno, da proizvođač svojim potezima ne daje povoda za takav opšti stav, sigurni smo da nezadovoljstva ne bi ni bilo. Ipak, Nikon je sam sebe postavio u nezavidnu poziciju, svojevremeno se trudeći da smenu generacija odradi što je moguće češće, da bi sada došao u poziciju udaranja u tehnološku barijeru, kada napredak, barem trenutno, više nije moguć. Trend rezolucijskog rasta je nezadrživo napredovao u poslednjih par godina i čini se da je 24 MP dosegnuto mnogo ranije nego što je to iko mogao da nasluti u vremenima iza nas. Ako čak i izuzmemo top model, Nikon D800(E), rezolucija je višestruko uvećana i u kategoriji početničkih (“entry-level”) aparata, a razlozi su, složio se neko ili ne, mahom marketinške prirode. Bez obzira što među svima nama sigurno ima onih koji će s lakoćom uspeti da materijalizuju prednost mamutskih fajlova, veći je broj onih koji će, barem u ovom cenovnom razredu, svoju pažnju pokloniti nejakom JPEG formatu i potpunoj automatici. Da li je umesto ovakvog tehnološkog razvoja bilo moguće baciti karte na unapređenja u drugim domenima? Svakako da! S druge strane, kompaniju Nikon, koja nikad u potpunosti nije stala iza svojih senzora u svim fazama nastajanja, ne možemo jedinu kriviti kada je ovaj aspekt unapređenja u pitanju, jer i ne zavisi sve od njih. Usvajanje senzora poslednje generacije je obaveza koju Nikon nije morao da preuzme, ali bi se na taj način svesno odrekao nemalih prihoda koji se u ovoj klasi aparata generišu, nezavisno od tržišta na kojem nastupa. I, što je još gore, na taj način bi sebi napravio teško nadoknadiv zaostatak, čije je kompanija posledice već imala prilike da konzumira u ne tako dalekoj prošlosti. Da je o celoj problematici oko senzora odlučivao isključivo Nikon, smeli bismo da se opkladimo da bi rezolucijski rast bio postepen. Ovako, realno je reći da se krivac ne može pronaći samo u dotičnoj kompaniji. Kako svaka priča ima dve strane, ne možemo staviti po strani ni ogroman napredak koji je ostvaren na polju dinamičkog raspona, čemu je Nikon doprineo na svoj način, izbacivši svoje proizvode u prvi plan, ispred svih ostalih.

Sada, kada je tempo već ustanovljen, teško je objasniti i zašto sada izlazi novi model, kad ni stari nije dostigao maksimalne prodajne parametre, isto kao što bi teško bilo objasniti zbog čega kasni, da kojim slučajem nije predstavljen. Nejasnoća je mnogo, entuzijazma u projektnim timovima kao da nedostaje, a tržište nikad surovije. Nikon je zbog toga prinuđen da sa D5300 donese neke velike promene, čije će implikacije na industriju biti veće nego što se pretpostavlja. Zanimljiv početak jeseni, rekli bismo.

 



SPECIFIKACIJE

Novina možda nema previše, ali moramo priznati da je njihov obim ipak nemerljivo iznad tragikomičnih tabela kakve smo videli u slučaju Canona EOS 700D i Nikona D610. Ovde se, ako ništa drugo, o nečemu da diskutovati:
 

Tehničke karakteristike: Nikon D5300 u poređenju sa D5200

Većina podsistema na D5300 je preuzeto iz prethodnog modela, pa otud i negativan stav po pitanju unapređenja. Ipak, ako zanemarimo senzor koji je u osnovi isti, AF sistem koji je u celosti nasleđen od prethodnika i još neke sitnice, D5300 ipak ima šta da ponudi. Izostanak AA filtera je bitna, ali ne i jedina novina, dok se na prvi pogled može primetiti i prošireni ISO raspon. Expeed 4 doživljava svoju premijeru upravo na ovom aparatu, a i zasluge za bitno unapređeni video mod idu upravo u pravcu novog procesora. Displej je konačno dobio odnos stranica kakav je oduvek trebao da ima, autonomija je povećana zahvaljujući reviziji baterije, a telo je čak i nešto manjih gabarita nego ranije. Ipak, dve najučljivije razlike tiću se Wi-Fi i GPS modula, po prvi put integrisanih u jedan Nikon DSLR. Više nego dovoljno materijala za podrobniju analizu...


PAKOVANJE

Nikon D5300 se nudi u nekoliko varijanti, gde je osim jednog od dva raspoloživa kit objektiva, moguće birati i boju tela, između klasične crne, sive ili crvene. Sadržaj kutije možete videti na na slici ispod:


Nikon D5300, sadržaj „body only“ pakovanja

U osnovnom („body only“) pakovanju se osim tela, pripadajućih poklopaca bajoneta i papučice blica, nalazi EN-EL14a baterija i prateći punjač MH-24, viljuška punjača za priključivanje na mrežu (priložena umesto naponskog kabla), široki kaiš za rame, poklopac tražila, USB kabl za povezivanje sa računarom, audio/video kabl za priključivanje na eksterni displej, kratko i detaljno štampano uputstvo, diskovi sa Nikon ViewNX2 pratećim softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvom u elektronskom obliku. Pored ovog osnovnog pakovanja, postoje i verzije sa dobro poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, kao i novim AF-S DX Nikkor 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR.



Ostatak teksta → Nikon D5300, Test


Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 03, 2014, 08:53:40 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #1 poslato: Januar 03, 2014, 10:02:43 posle podne »
Standardno najbolji test na juznoslovenskim jezicima ;)
Dobro sokocalo, nema sta samo  i nije jasno kako NIkon ne moze da napravi neki ljudski LV aman vise tolike godine! :)

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #2 poslato: Januar 04, 2014, 10:16:08 posle podne »
...tijelo od D300s, 24MP senzor bez AA filtera, 8fps, okretni  3.2 touch zaslon, wi-fi s više funkcija, gps, reprodukcija boja od DF-a...evo ti NIKON D9000 i nek se onda Canon malo zapita..ja se bi..  8)

Koliko vidim, tehnologiju za to imaju!!!
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #3 poslato: Januar 04, 2014, 11:29:19 posle podne »
Jeste ali koliko će to nabrojano da košta u jednom pro DX telu?? A i što bi to radili jer sa kojim C telom bi to trebalo da se takmiči kad C već sada nema odgovor na D7100?

Nego kad smo već tu... pošto se pominje neka posebna reprodukcija boja kod Df-a što sam samo pročitao ovde i nigde više, voleo bih da vidim neke uporedne snimke gde se taj boljitak zaista vidi. Gde god čitam, svi kažu da je fotka potpuno istovetna onome što se dobija sa D4 tj. da je IQ sjajan ali niko ne pominje da postoji neko dodatno unapređenje na polju kolorita.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #4 poslato: Januar 05, 2014, 12:01:47 pre podne »
..pa trebalo bi da dođe 1300-1400€ da bude jeftinije od FF tijela i onda znam da bi doso i 7D Mk ll  :) ...ali u toj prici bi bili samo sretni mi korisnici, a ne proizvodaci..

Da ne spamamo temu, ipak bi se tu trebalo pricati o D5300 koji vidim da je odlicno tijelo, samo cu jos ovdje reci da je 70D ~ D7100...da znam, istina boli  ;D

A najvaznije.... BRAVO, ODLICAN TEST!!!!!  ^-^
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2014, 01:05:46 pre podne »
@Duxx

ma ima Canon telo i to uglavnom veoma-veoma dobro ,mali problem je jbga, taj senzor,...iako jako bitna-to je samo jedna stavka.
Ja se lično nadam da će i Canon uzeti drugu firmu koja će im rešavati taj problem.U ostalom i N. to tako radi, pa ne vidim da ga je zbog toga stid.
Ispravnost tog rešenja je očigledna na svakom novom modelu, pa i na ovom D5300... bar sa gledišta potrošača.
Po meni ,svaka tvrdoglavost se na duže staze ne isplati...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2014, 02:11:13 pre podne »
Hvala svima na komentarima! :)

Jeste ali koliko će to nabrojano da košta u jednom pro DX telu?? A i što bi to radili jer sa kojim C telom bi to trebalo da se takmiči kad C već sada nema odgovor na D7100?
Heh, da li bih sad ja trebao da kažem da je odgovor prisutan i zove se 70D? ;)
Kapiram ja da drugovi žuti žele da se osećaju superiorno sa svojim aparatima, ali D7100 je ipak samo naslednik D7000, što je super, pošto su oba aparata izuzetna. Međutim, to ipak nije ono što je nekad predstavljao D300s (ili 7D), tako da - 70D je Canonovo viđenje te klase i ne vidim po čemu se to D7100 ističe? Po senzoru? OK, to je validno, ali senzor ne razgraničava klase, već sve ono oko senzora. Tako je barem bilo do sada, koliko je meni poznato (a trebalo bi da mi je poznato, je l'... ;)).

Citat
Nego kad smo već tu... pošto se pominje neka posebna reprodukcija boja kod Df-a što sam samo pročitao ovde i nigde više, voleo bih da vidim neke uporedne snimke gde se taj boljitak zaista vidi. Gde god čitam, svi kažu da je fotka potpuno istovetna onome što se dobija sa D4 tj. da je IQ sjajan ali niko ne pominje da postoji neko dodatno unapređenje na polju kolorita.
Uporednih snimaka nema, jer se (pod broj 1) ne radi o nekakvom egzaktnom merenju, već o subjektivnom utisku koji ja imam nakon probanja/korišćenja dvocifrenog broja Nikon aparata; (pod broj 2) uporedne snimke nisam radio, ali isto tako nisam testirao ni D4, tako da - ako Df ima istovetan kolorit kao i D4, ja nigde nisam ni rekao da je drugačije - ipak - rekao sam i tvrdim da je drugačije u odnosu na ono što u istim uslovima daje D5300. Ova informacije nije vredna onima koji ni do sada nisu primetili da se kolorni profili ipak razlikuju od aparata do aparata, nego baš onima koji takve suptilne razlike mogu da registruju, i to na prvi pogled.

Sve u svemu, to je samo još jedan glas "ZA" u koristi Df-a i nikako nije ništa negativno. Naprotiv! ;)

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2014, 10:05:50 pre podne »
Citat
Dario 84:Koliko vidim, tehnologiju za to imaju!!!

Ali tehnologiju za Live view, ocigledno da nemaju?

Mislim, neces ti nikad videti savrsen aparat (na papiru) po tvom ukusu... zato sto oni znaju sta raji koja izvoljeva treba... pa zato namerno kasape aparate. I jedni i drugi.

U praksi, dobar je ovo aparatic... samo ga skrnave sa live view, i alchajmer modom... od kojeg ne odustaju. To je ipak privilegija za vise klase!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2014, 10:41:30 pre podne »
Citat
Dario 84:Koliko vidim, tehnologiju za to imaju!!!

Ali tehnologiju za Live view, ocigledno da nemaju?

Mislim, neces ti nikad videti savrsen aparat (na papiru) po tvom ukusu... zato sto oni znaju sta raji koja izvoljeva treba... pa zato namerno kasape aparate. I jedni i drugi.


..ali zato sam namjerno u slijedećem postu napisao da bi barem onda bio siguran da bi došao 7D mk ll...a Canon sve to ima!!! A onda će opet neki zlobnici reći da senzor ništa ne valja, pa nas evo opet u krug..  :o ;D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2014, 11:22:03 pre podne »
Ma gde senzor u ovoj deceniji ... a da ne valja? :)

Kao sto rece Storm, nije senzor taj koji razgranicava klase vec ono oko njega. Odavno mi 20% kropom od  originalnog raw fajla,  mozemo napraviti pristojnu fotografiju. Ja tu vise ne vidim nikakve dileme. Ostaje da se dele po tom AA filteru, ergonomiji... brzini bafera, autonomiji rada... WI FI i ostalim dzidza bocama.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2014, 11:54:40 pre podne »
@Dario084
Pa eto, koštao bi 1.300 ili 1.400 i jedan fantastičan FF aparat D610 bio bi na 200ak eur razlike u ceni što je isuviše mala razlika za ono što se dobija prelaskom na veći senzor.

@Storm
Što se tiče C odgovora na D7100 ... :) u pravu ste! Pošto C boljeg odgovora nema, onda ga treba smarati kakvim/takvim odgovorom ;)

Vezano za kolorit Df-a... nisam ni rekao da je to rečeno u negativnom kontekstu već me čudi da se taj "boljitak" da ga tako nazovem ne pominje nigde sem ovde na forumu. Mislim možda se pominje ali ja to nisam video. Pričam jer vidim uporedne fotografije sa D4 i D800 i ma koliko oči bečio one su u principu koloritno iste i onda čitam o Df-u koji ima potpuno isti prikaz kao D4 i onda pročitam samo ovde kako ima najbolji kolorit do sada i onda se zaintrigiram da vidim u čemu je ta razlika.

Zato kažem ako ste nešto primetili onda je to nešto, jel, vidljivo. Pa ako već vidljivo, a imate sve te aparate pri ruci onda bi bilo vrlo zanimljivo da na primerima pokažete to što ste videli. Ne mora na D4. Uporedite D800 i Df što se tiče kolorita. Studio setup, isti uslovi, WB i da vidimo razliku i kolika je.. ISO100, 400, 1600, 6400... možda je na ISO100 nema ali je vidljiva na ISO6400 ali i to bi bila bitna informacija jer bi bili prvi koji bi izneli takva zapažanja.

Hvala :)


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #11 poslato: Januar 05, 2014, 12:27:09 posle podne »
Naravno da 70D jeste u klasi D7100... kad smo već kod opažanja, jedino se ovde može i pročitati da to nije ista klasa aparata. ;)
Većina drugih misli da itekako jeste. Ne postoji apsolutno ni jedna tačka zbog koje bi se D7100 mogao smatrati višom klasom. Izrada im je sličnog kvaliteta, ergonomija takođe (od glupih rešenja pate oba aparata, u to nema sumnje), AF je više nego uporediv, bez obzira na broj prosutih tačaka po fokusnom polju (to bi upućenima moralo biti jasno), a jedino po čemu se D7100 ističe je senzor, mada ne u meri u kojoj bi to neki voleli, jer danas loš senzor NE POSTOJI.

Što se Df-a tiče i njegovog kolorita, sve u svoje vreme... ovo je tema o testu D5300, remember? :)

Pozdrav

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #12 poslato: Januar 05, 2014, 01:45:55 posle podne »
@Storm
Imao si prilike da koristis oba aparata.Interesuje me da li D7100 ima prednosti ili ne zbog odsustva filtera?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #13 poslato: Januar 05, 2014, 02:42:58 posle podne »
Ni D5300 nema AA filter. Izvedba senzora im je ista, pa je takav i rezultat. Kome je bitno da ima IQ iz D7100, a nije spreman da toliko plati, iste rezultate bez problema može dobiti sa D5300.

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #14 poslato: Januar 05, 2014, 09:26:58 posle podne »
nagradno pitanje je, sa kojim Canonom dobiti takav IQ...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #15 poslato: Januar 06, 2014, 01:58:43 pre podne »
... teško pitanje :) daj neko lakše :P

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #16 poslato: Januar 06, 2014, 10:57:32 pre podne »
ništa novo , ali evo jedne analize koja se odnosi na IQ  ,koja i ako nije idealna zamenjuje dosta izgovorenih reči.
a svodi se na to da, ma koliko ono što se formira oko senzora napredovalo ( i koliko to razdvajalo klase) , to ipak neće dovesti do boljeg IQ-a .
Za napredak u IQ potrebno  je omogićiti stalan i stabilan napredak senzora.
U svetu tehnologije demagogija je po 5 ili 10 godina pričati priču da razvoj treba zaustaviti jer je to što već postoji-dovoljno dobro za sve. Setimo se N. epizode o 12mpx.

U celoj priči najviše me čude potrošači koji to, orkestrirano opravdaju - e svašta...
Lojalnost prema brendu?  - ma daaj...
 
http://thenewcamera.com/canon-sensor-image-quality-trapped-in-time/

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #17 poslato: Januar 06, 2014, 11:34:15 pre podne »
ništa novo , ali evo jedne analize koja se odnosi na IQ  ,koja i ako nije idealna zamenjuje dosta izgovorenih reči.
a svodi se na to da, ma koliko ono što se formira oko senzora napredovalo ( i koliko to razdvajalo klase) , to ipak neće dovesti do boljeg IQ-a .
Za napredak u IQ potrebno  je omogićiti stalan i stabilan napredak senzora.
U svetu tehnologije demagogija je po 5 ili 10 godina pričati priču da razvoj treba zaustaviti jer je to što već postoji-dovoljno dobro za sve. Setimo se N. epizode o 12mpx.

U celoj priči najviše me čude potrošači koji to, orkestrirano opravdaju - e svašta...
Lojalnost prema brendu?  - ma daaj...
 
http://thenewcamera.com/canon-sensor-image-quality-trapped-in-time/

Onda bi ti svakako trebao otići na Fujifilm X-sistem ako ti je senzor najbitnija stavka....i bar imaju top leće koje to sve prate i kada dođu sve ostale leće koje su najavljene što bi ti trebalo biti bitnije...pa-pa Nikon  :laugh: 

Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #18 poslato: Januar 06, 2014, 11:45:26 pre podne »
Dario pojasni sta je lece

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #19 poslato: Januar 06, 2014, 11:53:06 pre podne »
Leća se kod nas kaže za staklo....tj dr. naziv za objektiv koji se izgovara kod nas u fotografskim krugovima...
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT