Autor Tema: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD  (Pročitano 8714 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« poslato: Novembar 09, 2013, 05:20:57 posle podne »
U dilemi sam oko ovog objektiva. Kao i vecina ovde vec duze razmisljam o 70-200 objektivu, to je u principu jedino sto mi trenutno fali (uz mozda 50mm 1.2 koji planiram uskoro). Gledao sam na prvom mestu f4 IS koji mogu da dobijem nov za oko 800-850e. Naravno da mi je velika zelja 2.8 IS II, ali 1000e vise je velika cifra za koju mogu da uzmem jos jedan extra objektiv. Vidim da na sajtu ima ovaj tamron ali niko nista od nasih ne pise o njemu, a na netu ima dosta dobre ocene. Mogu da ga dobijem po ceni kao i f4 IS, sto je opet 1000e manje od Canona pa bas ne znam sta da radim...

Ne volim sigme i tamrone, mislio sam da ih nikad necu kupiti, ali vidim da su se u poslednje vreme navodno dosta popravili. Na youtubeu ima par reviewa koji kazu da je za te pare odlicna kupovina, ali... Cak i 5 godina garancije na njega ne zvuci lose. Znam da je nov, da nema ni godinu dana kako se pojavio, tako da je pitanje da li ga je neko ovde uopste probao, mozda Storm?

Znaci trenutno je najveca dilema canon f4 is ili tamron 2.8 vc?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2013, 06:01:39 posle podne »
Iz prve ruke mogu da ti kazem da je objektiv vrh...vc radi perfektno... 1/30 iz ruke..pogledaj fotografije...samo kod nas nije garancija 5 godina..to zavisi u kojoj si zemlji....
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2013, 06:03:44 posle podne »
Ne uzimam ga kod nas, ovde je koliko vidim dosta skuplji od 800e koliko ce me izaci preko.
Ti ga imas? Da li imas bilo kakvu zamerku? Koliko je ostar na 2.8? Da li masa fokus?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #3 poslato: Novembar 09, 2013, 06:20:26 posle podne »
Da vec par meseci...cak sam ga uporedjivao sa Canon-ovom verzijom IS II..odlican objektiv..precizno fokusiranje..bokeh je fenomenalan..zavrsna obrada nema nikakvu slicnost sa starijim modelima..i crn je :) na 2.8 je jako ostar..osim na 200mm gde je malo meksi ali nije toliko ozbiljno..canon je na 200 malo ostiji...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress


Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #5 poslato: Novembar 09, 2013, 06:27:26 posle podne »
Procitao sam vec sve ;)

Ali vise verujem kad cujem iz prve ruke nego testovima na netu. Mada da oni nisu toliko dobri ne bih ni pomislio na njega, ne volim third party objektive.
Najbitniji mi je autofocus, koliko je precizan, i ostrina na 2.8. Video sam da je malo "kraci", da je u stvari 186mm, ali za tu razliku u ceni to mogu da svarim.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #6 poslato: Novembar 09, 2013, 06:33:54 posle podne »
Gresis....ova nova Sigma 35mm iz art serije je oduvala caonon-ovu 35-icu L....i ja sam bio skepcian sa third-party objektivima...
A sto se tice da je kraci jeste...fizicki je najkraci i od Canona i od Nikona...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #7 poslato: Novembar 09, 2013, 06:36:33 posle podne »
Koliko te je izasao? Da li planiras nekad da uzmes Canona IS II ili mislis da nema potrebe?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #8 poslato: Novembar 09, 2013, 06:40:21 posle podne »
Cena je bila odlicna zahvaljujuci Ljubi..ali bilo je poteskoca nabaviti ovaj objektiv..jer ga navodno na nasem trzistu jos uvek nema..a sto se tice Canona IS II...njega koristim na polsu...nema potrebe...ja nisam video neku vecu razliku u optickom kvalitetu...a i nervira me sto je beo..pa me ljudi gledaju cudno kad fotografisem :)
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2013, 06:43:16 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #9 poslato: Novembar 09, 2013, 06:58:59 posle podne »
Meni se svidjaju beli canoni :D

Hvala puno na komentarima, sad sam malo blizi odluci da uzmem tamrona, ako ne uleti neki dodatno kes pa se ispruzim za is ii
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #10 poslato: Novembar 10, 2013, 01:58:43 posle podne »
Dalibore, bela boja na L-ovima nije stvar estetike, nego praktičnosti. Iznesi tog Tamrona na neki podnevni event na +42°C, pa ćeš videti kako leti fokus gde nećeš. Ja sam to doživeo sa starim Tamronom 70-200 koji je po meni čist krš.

Što se ostalih aspekata poređenja tiče, OEM će uvek biti OEM, a 3rd party tačno te dve lestvice ispod. Banalno poređenje oštrine nije dovoljan pokazatelj sveukupnog kvaliteta. Ubaci u jednačinu malo teže terenske uslove, pa ćeš videti zbog čega su highend Nikkori i L-ovi to što jesu. Kada je sve idealno i puca se sa stativa, često se može doći do neočekivano malih razlika među klasama. Baš zato izbegavam da iznosim utiske samo na osnovu pukog merenja oštrine. Osim toga, kod OEM proizvoda se plaća i pouzdanost, a pritom ovde imamo i servis za njih. Tamronovih 100 godina garancije ne znači mnogo kad je prvi servis ko zna gde.

Mislim, nije mi namera da bilo kome nabijam komplekse, ali ja sam stvarno bio u prilici da probam/koristim sve i svašta. Zahvaljujući drugu Bešketu sam probao i neke vrlo egzotične objektive poput Sigme 120-300 f/2.8, koji je bombona, ali najviše zbog toga što je specifičan, unikatan... a ne zato što je u bilo čemu bolji od originalnih objektiva.

Ovaj konkretni Tamron nisam probao Mladene, pošto videh da si to pitao. Biće i toga nekom prilikom, ali zasad ne mogu da kažem. Ja nisam sklon tome da ocenjujem nešto što nisam probao, ali ponekad sebi dozvolim da iznesem mišljenje bazirano na generalnim iskustvima. A moja iskustva kažu da, ako Ti je baš bitno da imaš f/2.8, onda imaš izbor ili taj Tamron ili Canon EF 70-200mm f/2.8 USM, koji nema stabilizaciju, a izvanredno je staklo u svakom smislu.

Ako f/2.8 nije primarno, a ja nisam pristalica ideje da od "viška glava ne boli", jer zaista ne treba svakome batina od kilo i po na leđima non-stop, onda bih se ja pre odlučio za sa prajmom uporedivi EF 70-200mm f/4L IS USM.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #11 poslato: Novembar 10, 2013, 02:36:11 posle podne »
Nosio sam ga na + 40 i vise..ne briini i radi kako treba...i to za 1000 evra i kusur manje....a sto se tice boje...meni licno smeta bela boja jer je jako upadljiva...Inace ja govorim iz licnog islustva...kao sto rekoh ovaj novi tamron nema veze sa starim...kao sto si i ti vec rekao za 24-70...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #12 poslato: Novembar 10, 2013, 03:15:04 posle podne »
Sve se ja slažem oko toga, ali jedno pozitivno iskustvo nije dovoljno da promenim godinama stečena iskustva sa 3rd party proizvođačima.
Imam ja poštovanja prema njihovom trudu, imam i svoje favorite među njima i sve to, ali - za svoje pare biram sigurnije varijante i to je to.

Primer sa 24-70 VC jeste dobar znak, ali koliko sam video iz nekih drugih prikaza i komentara, nisu svi prošli baš tako dobro sa tim staklom.

A što se boje tiče, ne kažem ja da se problemi javljaju 100%, ali nije slučajno što manje/više svi proizvođači imaju poneki beli objektiv u tele-opsegu. Uostalom, pipni ga nakon što odradiš jedan aeromiting njime. Ja jesam uporedo radio sa 3 objektiva, od koji je jedan bio 300mm beli L. On je na tadašnjih +46 (na ledini) hladan ko špricer. Fizičko/mehanička svojstva su mnogo promenjivija na optici koja apsorbuje svetlost u odnosu na one koji je reflektuju. To ne samo da nije izmišljotina, nego na svakom boljem objektivu postoje i markeri na indikatorima distance kod boljih objektiva, za korekciju u uslovima povišene temperature.

Ovo za većinu nije bitno, ali čisto informativno, da neko ne pomisli da se L-ovi farbaju u belo da bi bili upadljivi.

Kada govorimo o ceni, u fotografiji bi barem trebalo da bude poznato da se svaki boljitak plaća eksponencijalno rastućom cenom. Nemam ništa protiv da neko uštedi teško zarađeni novac, ali treba znati šta se time dobija, a šta se gubi. BTW, razlika u ceni je 800 € ;) Često i dosta manje.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 10, 2013, 03:19:08 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #13 poslato: Novembar 10, 2013, 03:23:17 posle podne »
Sad cu morati da prodam moj Tamron i da kupim Canon...jel ostalo nista ne valja izgleda :P
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #14 poslato: Novembar 10, 2013, 03:31:02 posle podne »
Niko nije rekao da ne valja, nego da za onog ko zaradjuje sa tim objektivom je bolje da kupi canon, zbog eventualnih problema i gremlina koji stanuju u 3rd party objektivima.

Ja koristim tamrona (jeste da je ovde prica o novijoj verziji), ali ja nemam pare za bolji canon u tom segmentu. Istog dana kad zaradim te pare, prebacujem se na canon.
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #15 poslato: Novembar 10, 2013, 03:39:21 posle podne »
Dalibore, ne čitaš pažljivo... nigde ja to nisam napisao. Ja samo kažem da je pogrešno rezonovati da je Tamron u svemu bolji, a košta manje, jer da je tako - Canon ne bi uspeo da proda nijedan svoj objektiv. Goshke je lepo interpretirao ono što sam hteo da kažem i u principu nemam šta da dodam.

Postoje 3rd party objektivi koji nemaju alternativu, pa tu nema prostora za vaganje, ako postoji takva potreba. Već sam pominjao, ali mogu opet. Jedan takav je Sigma 12-24, a drugi je 120-300. Od ostalih nisam video baš nekakve posebne unikate. 35-icu L nikad ne bih menjao ni za 3 Sigme, jer mi treba objektiv koji će na svakom telu da radi, a Sigma ubacivanjem onog USB dock-a u jednačinu samo potvrđuje da tu nešto ne štima i, još gore, problem servisa prebacuje na korisnike. "Ozbiljno" do jaja. Nemam reči.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #16 poslato: Novembar 10, 2013, 03:41:23 posle podne »
Slazem se goskhe ali zasto bih nesto placao skuplje?  Kad na poslu radim sa canon-om a kolega sa nikorom...  i uporedjivali smo ih...stvarno nema neke bitne razlike u kvalitetu slike...a inace ne idem u Irak da slikam ratne dogadjaje...a i lepse mi je na nekom dogadjaju za koji sam angazovan  i obucem se svecano i ponesem moju crnu opremu...da izgledam koliko toliko neupadljivo...za ovih par meseci sam sa tamronom ispucao oko 4000 fotografija a mozda i vise i nista mu ne fali...sve radi besprekorno...Zar je moguce da samo Canon pravi najbolje objektive i niko vise...Slazem se da ljudi vole svoj brend koji koriste...ali ja nemam taj problem...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #17 poslato: Novembar 10, 2013, 03:44:56 posle podne »
Zar je moguce da samo Canon pravi najbolje objektive i niko vise...Slazem se da ljudi vole svoj brend koji koriste...ali ja nemam taj problem...
Ne, ali pouzdane objektive prave samo proizvođači koji proizvode i tela. U to ne računam one poput Zeiss-a koji nemaju AF, pa su automatski izuzeti od svih sličnih pojava. Ja sam odavno prevazišao bilo kakvu "ljubav" prema brendu. Nisam ga imao ni u HW-u, nemam ga ni ovde. C/N favorizujem baš iz razloga koje sam naveo, a razloga da ne verujem 3rd proizvođačima imam još mnogo više. Da si u mojoj poziciji, bilo bi Ti mnogo lakše da me razumeš. Skoro svako staklo koje sam koristio, isprobao sam u x primeraka i to mi daje određenu slobodu u generalizaciji.

Ovako, nekome se zalomi OK primerak i spreman je da i sve druge poistoveti sa tim. Ali to u praksi jednostavno nije tako. Lako se može desiti da Mladen kupi tog istog Tamrona i na kraju ga zavrljači sa mosta u Dunav. A može se desiti da bude i više oduševljen o Tebe. E taj momenat igre na sreću je za mene neprihvatljiv.

Pozdracv
« Poslednja izmena: Novembar 10, 2013, 03:48:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #18 poslato: Novembar 10, 2013, 03:50:00 posle podne »
Nadam se da ce biti prilike da testiras neki primerak Tamrona...voleo bih da cujem tvoje misljenje o pomenutom objektivu...

Pozdrav
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Tamron SP 70-200mm F2.8 Di VC USD
« Odgovor #19 poslato: Novembar 10, 2013, 04:11:02 posle podne »
Zar je moguce da samo Canon pravi najbolje objektive i niko vise...Slazem se da ljudi vole svoj brend koji koriste...ali ja nemam taj problem...
Ne, ali pouzdane objektive prave samo proizvođači koji proizvode i tela. U to ne računam one poput Zeiss-a koji nemaju AF, pa su automatski izuzeti od svih sličnih pojava. Ja sam odavno prevazišao bilo kakvu "ljubav" prema brendu. Nisam ga imao ni u HW-u, nemam ga ni ovde. C/N favorizujem baš iz razloga koje sam naveo, a razloga da ne verujem 3rd proizvođačima imam još mnogo više. Da si u mojoj poziciji, bilo bi Ti mnogo lakše da me razumeš. Skoro svako staklo koje sam koristio, isprobao sam u x primeraka i to mi daje određenu slobodu u generalizaciji.

Ovako, nekome se zalomi OK primerak i spreman je da i sve druge poistoveti sa tim. Ali to u praksi jednostavno nije tako. Lako se može desiti da Mladen kupi tog istog Tamrona i na kraju ga zavrljači sa mosta u Dunav. A može se desiti da bude i više oduševljen o Tebe. E taj momenat igre na sreću je za mene neprihvatljiv.

Pozdracv

To i jeste ono sto me brine. Kao sto ima na netu odlicnih komentara, naisao sam i na test gde ga covek ne preporucuje jer od 2 primerka koja je dobio oba su bila problematicna.

Potrebna mi je i 2.8 blenda i stabilizacija, tako da su alternative ili IS II ili ovaj tamron. F4 IS bi mi verovatno odradio sve, ali znam da bih odmah kad ga kupim gledao i razmisljao o 2.8, tako da zelim sebe da postedim toga i odmah uzmem ono cime cu biti zadovoljan, makar stekao te pare par meseci duze.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art