Autor Tema: ICC profile za DELL U2711  (Pročitano 63320 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #20 poslato: Novembar 07, 2013, 08:30:28 posle podne »
Ček, ako se ide preko digitalnih konektora (DVI, HDMI, DisplayPort) RAMDAC se potpuno obilazi?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #21 poslato: Novembar 07, 2013, 08:36:26 posle podne »
Duxx, imam ATI i nVidia kartice u kompjuterima na kojim isprobavam monitore. Isto tako koristim D-sub, DVI i HDMI izlaze u poređenjima, razlike nema ili je toliko mala da je ne primećujem kada porediš same kartice, ali može da bude razlike u prikazu u zavisnosti kako su rešili elektroniku na monitoru, jer se više puta desilo da prikaz preko HDMI bude lošiji od analognog (na jeftinijim monitorima).
Dešavalo mi se da prikaz izgleda drugačije jedino kada je korišten neadekvatan DVI->HDMI ili DVI->D-sub adapter tj koristim isključivo one sa kojima je kartica došla. Isto tako loš (u prekidu, previše puta savijen) ili loše priključen DVI kabl hoće da napravi razliku.

Asus PA248Q, da se maknemo od Dell-a, ima identičnu reprodukciju na nekoliko različitih desktop i laptop mašina, na kojem smo ga probali. Isto dolazi fabrički kalibrisan.

edit: RAMDAC je takav passe, da sam potpuno zaboravio da je Matrox nekada zbog toga bio najbolji, a nVidia najgora.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #22 poslato: Novembar 07, 2013, 09:07:56 posle podne »
Razlika u bojama može da bude toliko uočljiva jedino ako je u drajveru bio aktivan jedan od onih "mambo-jumbo" preseta za gaming, koji napucavaju vibrance. Drugačije to nije moguće, osim ako grafička nije sastavljana na nekom brodu.

Ja sam radio pre oko godinu dana (možda ima i malo više) kalibraciju monitora nakon što sam promenio (umrlu) grafičku. Tranzicija je bila sa 8800GTX na GTX275. Malo je reći da je profil fakat ostao isti, tj. nije bila potrebna nikakva korekcija po kolornim kanalima na advanced kalibraciji, iako bi u teoriji trebalo da je bude, jer ne samo što je nova grafička, nego je i par generacija novija.

E sad, to nije prelazak ATI/NVIDIA, ali kako i tu imam iskustva (selio isti monitor na različite mašine; imam ih buljuk, sa različitim HW-om), mogu opušteno da tvrdim to što tvrdim.

Inače, nisam rekao da je Windows kolorno profilisan sistem - to nema veze sa ovim. Da pojasnim - prestižniji oblik kalibracije, ona hardverska, radi se sa kalibratorom koji stiže u paketu sa ekstremno skupim monitorima i koji BUKVALNO na nivou firmware-a monitora menja boje, U SAMOM monitoru. Dodirne tačke sa Windowsom ne postoje. Poenta je u tome da se ceo štos sastoji u tome da Ti prevariš oko da vidi ono što treba da vidi. I kada tako obradiš fotografiju, snimljeni fajl će biti onakav kakav treba da bude.

HW kalibracija se fundamentalno razlikuje od softverske upravo u tome.

Naravno, teoretski uticaj grafičke ne može da se potpuno izostavi iz jednačine, jer se HW kalibracija radi na konkretnom setup-u, ali kako su te devijacije danas minorne, apsolutno stojim iza toga da za 99% fotografa, a kamoli negrafičkih zanimanja, to nije ni od kakvog značaja.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #23 poslato: Novembar 08, 2013, 12:14:25 pre podne »
Drugari... zahvaljujem na informaciji jer saznadoh nešto što nisam znao :) Idemo dalje! :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #24 poslato: Novembar 08, 2013, 12:40:40 pre podne »
Pa dobro, svaki stav je validan dok se sopstvenim očima ne uveriš u neki drugi. :)

Ja sam na svom monitoru više puta uzastopno radio kalbraciju (upravo U2711) i kako ona poslednja provera (before/after) i graph nisu dali BUKVALNO NIKAKVU razliku, upucao sam ICC i nastavio tako da teram. Onda me je opet nešto uhvatilo da popravljam što nije pokvareno, pa sam opet radio kalibraciju (inače X-Rite EyeOne Display2 kalibrator) i OPET dobio isti rezultat. Pritom, radim advanced kalibraciju bez izuzetka i kolorni kanali su nivelisani sjajno. Moguće ih je vrlo malo mrdnuti, ali ukupno se to na kraju ne vidi. Easy kalibracijom može samo da se pokvari, baš kao i Apple monitor koji nosi isti LG panel, a koji advanced kalibraciju i ne poznaje, jer nema mogućnost korekcije RGB kanala.

S druge strane, nekoliko drugih monitora (TN i PVA displeji) itekako mogu da kalibrišem i razlika se vidi... ono - iz aviona. Kao što rekoh - situacija je specifična i vezana je isključivo za ovaj monitor. Oko njega je pokrenuta tema, pa se i diskusija razvezala o njemu.

EDIT: prevideo sam Cronninov post...

Ček, ako se ide preko digitalnih konektora (DVI, HDMI, DisplayPort) RAMDAC se potpuno obilazi?
Ne, ne zaobilazi se, pošto je RAMDAC zadužen i za gomilu drugih output specifičnih operacija, poput frekvencije, rezolucije itd, ali se ne radi dvostruka konverzija DA/AD, već se vrednosti poslate iz softvera (PS, na primer) interpretiraju egzaktno, bez gubljenja informacija u proputovanju kroz prostor i vreme :) Digitalno - u prevodu. Zato se današnji RAMDAC zove TMDS (od Transition-minimized differential signaling), jer DA konvertor više nema svrhu. Reprodukcija boja grafičke je kao takva skoro mrtva kao pojam, ako se iole držimo ozbiljnih brendova, koji ne "budže" svoje izlaze i ako se drajverima dopusti da rade u "native" modu, bez besnih glista u vidu raznih "enhancera" i ostalih kerefeka. U pravu je i Voćko kada kaže da loši kablovi danas prave veću razliku nego kartice.

Pozdrav

P.S. Moram da dodam i ovo, iako "disclaimer" postoji u bar još par postova - sve ovo je vezano isključivo za fotografiju i njene specifičnosti u kombinaciji sa ovim monitorom. Ko se iole bavi dizajnom ili DTP-om u nekom obliku, preporučljivo je da odradi kalibraciju, kako bi iz svega izvukao maksimum. Većina monitora se neizostavno mora kalibrisati i samo manji broj njih dopušta korišćenje bez da je kalibracija apsolutno neophodna. Ko želi 100% veran prikaz, čak i ako nije sposoban da ga razlikuje od onog "ne-vernog", takođe treba da odradi kalibraciju. Ne volim da ostanem nedorečen i eventualno u nekom trenutku pogrešno shvaćen, pa otud ova ograda. Da mislim drugačije, ne bih i sam posedovao kalibrator, je l'... Vlasnik nekalibrisanog monitora je slep za boje, samo toga nije ni svestan. ;)
« Poslednja izmena: Novembar 08, 2013, 01:55:15 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #25 poslato: Decembar 27, 2013, 10:08:51 pre podne »

@alexlex
To što se radi kalibratorima je softverska kalibracija. Hardverska je nešto drugo (iako ljudi brkaju ta dva, jer se proces radi kalibratorom, hardverom u svakom smislu). Poenta je u tome da se HW kalibracija radi na nižem nivou, u samom monitoru i nakon nje se NE formira nikakav ICC profil. Takva kalibracija je upravo urađena na ovom Dell-u, a eventualna odstupanja iz pravca RAMDAC-a na grafičkoj se mogu regulisati dodatnom softverskom kalibracijom.

Idealna varijanta su monitori koji stižu uz svoj HW kalibrator ili imaju mogućnost uparivanja sa nekim postojećim, kao što je naslednik ovog Dell-a, model U2713H (jako je bitno razlikovati "H" od "HM", jer nisu isti monitori), koji se može na HW nivou upariti sa X-Rite Eye-One Display Pro kalibratorom i na taj način promeniti prikaz modifikacijom setovanja u samom monitoru, umesto kreiranjem softverskog ICC profila.

Uzgred, kalibracija ne predstavlja 100% uravnanje kolorita u svakom slučaju, jer to zavisi i od kvaliteta panela. Upravo zbog toga se jako često dešava da ovaj Dell U2711 ima verniju reprodukciju boja bez dodatne kalibracije, nego čak i monitori srednje klase koji su naknadno kalibrisani. Zašto? Zato što je odstupanje manje na RAMDAC razlikama, nego što osrednji panel može da zakenja, da prostite. Low cost TN panele, pa i sve derivate "modernih" LED osvetljenih LCD-ova (kako se pogrešno zove ova kategorija LCD-ova) da i ne pominjem.

Kalibrisao sam tokom godina sve i svašta i prosto je bedno šta se sve prodaje po nazivom "monitor". :(

Pozdrav
Konacno sam uzeo 2713h, prvi utisci su fenomenalni, prosto neverovatna razlika u odnosu na 5 godina star LG sa TN panelom :D

Storm, pitao bih te za savet. Da li i za ovaj monitor vazi isto sto se tice kalibracije kao i za 2711, tj. da mu dodatna kalibracija ne treba. Da li mogu da koristim Adobe RGB kolorni profil (koji postoji vec kalibrisan) bez "cackanja" po ICC profilima? Znam da nema veze mnogo sa bojama, ali mi ovako predefinisan bela poprilicno bljesti, smanjio sam brightness, ali to je opet odokativno kako mom oku prija...
Zvao sam coveka sa X-Rite i1Display Pro kalibratorom, ali kad sam mu spomenuo da ovaj monitor ima prikljucak za HW kalibraciju, on mi spominje kako je to sve patka proizvodjaca (parafraziram) i da ICC profil mora da se kreira i da se on podesi. Za kraj, kazes da za monitor koji pokriva preko 100% srgb sigurno ne treba dodatnu kalibraciju. Sta je sa adobe RGB-om? Ja bih ipak radio u Adobe RGB-u i onda prilikom izlaza za web bih konvertovao u srgb (opet sam procitao da neki ljudi primete razlike, da su finiji prelazi nego kad se radi u srgb-u.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #26 poslato: Decembar 27, 2013, 11:37:57 posle podne »
Za 2713H važi isto što i za U2711, s tim da "ne treba" i "nije  neophodna" nisu isti termini, mada deluju isto. ;)

Ja sa 2713H još nisam radio (mada planiram jedan za sebe, kako bih zamenio još jedan monitor koji je van vinkle), pa ne mogu da kažem koliko je odstupanje, ali ako je verovati ozbiljnim testovima i komparaciji sa 2711, situacija je prilično slična. Ipak, meni sami testovi nisu bili dovoljan reper, pa sam kalibraciju svejedno radio. Kako se ispostavilo da za uobičajene fotografske potrebe ne donosi ništa opipljivo, ICC sam isključio dok ne budem imao vremena da se s tim podrobnije zabavim. Empirijsko poređenje sa mnogo drugih monitora mi je dokazalo da moj U2711 daje verniji prikaz sa fabričkom kalibracijom, nego 90% monitora koji su nižeg ranga, a kalibrisani su.

Što se tiče hardverske kalibracije, pozdravi "čoveka sa X-Rite i1Display Pro kalibratorom" i reci mu da promeni zanat. ;)
Veću baljezgariju nisam čuo skoro. "Patka proizvođača"? HAHAHAHAHAHAH, pa bre... softverska kalibracija je izmišljena pre nekoliko godina... kad su kalibratori i sišli u masu. Dotad su postojali ISKLJUČIVO u HW verziji, a high-end modeli i dalje idu u paketu sa njima. ICC je softverski način varanja očiju. Njegova poenta je da "iskrivi" pogrešan prikaz koji panel monitora daje i dovede ga na referentne vrednosti koje kalibrator vidi. Kada se radi HW kalibracija, onda se te vrednosti rade direktnom kontrolom parametara panela, pa pošto nema potrebe za "deformaciju" prikaza i uravnanje sa referentnim vrednostima (jer su one postignute na nivou elektronike), onda nema potrebe ni za ICC profilom.

DRUGA je priča dedicated ICC koji služi za print output i koji bukvalno NIKAKVE veze sa ovom pričom nema. Za to i dalje mora postojati ICC, jer se aditivni i substraktivni model dobijanja boja fundamentalno razlikuju, pri čemu digitalna tehnika funkcioniše kao i priroda (RGB), dok štampa funkcioniše u CMYK prostoru, koji je simuliran i značajno ograničen. Ipak, pošto tehnički nije moguće napraviti štampu koja bi kolorni prostor definisala kroz RGB, onda se to i dalje radi kroz CMYK, a samim tim postoji potreba i za ICC-om.

Ko radi obradu na svom monitoru i kasnije materijal distribuira "nepoznatom konzumentu" kao sRGB (a drugačije ne može, ako iole mozga ima), onda mu ICC na HW kalibrisanom monitoru ne treba.

Što se ovog sa obradom tiče, tačno je da AdobeRGB pruža veću slobodu u obradi, ali ako se distribucija ne radi u njemu, onda rezona za njim nema, jer sRGB potire sve ono što AdobeRGB pruža, a pritom ta gimnastika sa konverzijom uvek boje čini deformisanim na kraju. Ako u svakom trenutku vladaš situacijom i znaš šta si učitao, a šta snimio, kao i šta se dešava ukoliko poželiš nešto naknadno da čačneš, onda pozdravljam volju da se akaš s tim. U svim ostalim slučajevima, od toga samo glavobolja. NAPOMINJEM, ovo važi za fotografe generalno. Ne za sve i ne za svaku situaciju. Ne kažem da se od toga ne može profitirati, ali tvrdim da prosečan korisnik samo može da pošašavi od toga. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2013, 11:42:20 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #27 poslato: Decembar 28, 2013, 03:44:54 pre podne »
Ok, jasnio sad kad ovako uprostis, ali kad krenem da cackam u samom PS-u, glava me zaboli. Sama tehnika igranja sa profilima me zbunjuje. Znaci, sem ako ne gledam fotke na wide gamut monitorima u aplikacijama koje podrzavaju aRGB ili ako ne stampam na stampacima koje mogu da podrze siri raspon boja, nema nikakvog smisla raditi obradu u aRGB-u. To sam otprilike znao i ranije. Posto sam imao junk monitor koji ni srgb nije mogao da pokrije, nisam nikad gledao dalje od toga.

Eto, desilo mi se da kad sam instalirao drajver za monitor, nakon obrade i konverzije iz aRGB-a u sRGB, boje su bile prezasicene. Nakom uninstall-a i vraca na plug and play drajvere, boje su opet normalne. Da li imas neku pretpostavku zasto se to desilo? Sve vreme mi je monitor na aRGB profilu, kao i sam PS, u LR-u mi je izabrana konverzija u aRGB prilikom prebacivanja u PS, samo prilikom jpg eksporta izaberem sRGB. Isto se desavalo prilikom eksporta iz LR-a i PS-a. To mi je i bila ideja sve vreme, da imam tu vecu mogucnost u obradi, da eksportujem u sRGB za web, ali da ostane fajl za neku eventualnu stampu ubuduce.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #28 poslato: Decembar 28, 2013, 04:25:25 pre podne »
Evo i direktno od kolege: http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm


Adobe RGB is irrelevant for real photography. sRGB gives better (more consistent) results and the same, or brighter, colors. Using Adobe RGB is one of the leading causes of colors not matching between monitor and print.  sRGB is the world's default color space. Use it and everything looks great everywhere, all the time. Adobe RGB should never be used unless you really know what you're doing and do all your printing yourself. If you really know what you're doing and working in publishing, go right ahead and use it. If you have to ask, don't even try it. If you're one of the few a full-time career professional photographers left standing and shoot for print, by all means shoot Adobe RGB, but if you're a very serious amateur, beware.

Adobe RGB theoretically can represent a wider range (gamut) of colors, however:

1.) Adobe RGB requires special software and painstaking workflow not to screw it up. Make one mistake anyplace and you get dull colors, or worse. You cannot use Adobe RGB on the internet or for email or conventional photo lab printing. If you do, the colors are duller.

2.) I've made Lightjet, Fuji Supergloss and inkjet prints of 100% saturated ramps in both color spaces. I saw the same color range in print with each colorspace. I saw no real gain of any wider gamut in practice, even with these special tests.

I didn't see any of these printers have the ability display any of the extra gamut potentially represented by Adobe RGB.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #29 poslato: Decembar 28, 2013, 11:12:16 pre podne »
Svestan sam cronnin, ali treba sve probati :)

Ukapirao sam zasto mi boje izgledaju prezasicene, prosto jer adobe rgb na monitoru daje jace boje ako se gleda fotka u sRGB-u. Dell display manager mi je to sredio, LR i PS mi sad rade u Adobe RGB-u, sve ostale aplikacije u sRGB-u.

Samo jos da dodam, monitor vredi svaki dinar. Drasticna je razlika i sve moje obrade od ranije mi izgledaju losije na novom monitoru, jer ocigledno da stari TN panel nije mogao da se kalibrise kako treba, prosto boje i svetlo je potpuno drugacije sad.

Veruje da bi i HM meni skroz OK radio posao, ali za razliku od samo nesto preko 100e, zasto da ne... Citao sam neke review-e da ovaj monitor zna da pati od jakog izbijanja pozadinskog osvetljenja po ivicama, ali u mom konretnom slucaju, jedva da se vidi. Svaka preporuka! :)

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #30 poslato: Decembar 28, 2013, 12:46:21 posle podne »
Zna da pati, meni je bio zapao takav primerak :(
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #31 poslato: Decembar 28, 2013, 01:09:29 posle podne »
i ja sam prezadovoljan sa 2413 modelom..jedva se nazire probijenje svetlosti....jedno pitanje: u kom modu koristite monitore..pre svega dell U serije? RGB》AdobeRGB ili sRGB ili neki drugi od ponudjenih jer vidim da u meniju sRGB stoji CAL1 i CAL2 i kakva su vam podesavanja osvetljenja i kontrasta..ja samnjio na 45
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #32 poslato: Decembar 28, 2013, 02:04:14 posle podne »
Adobe RGB samo ako ćeš da uživaš u fotografijama isključivo na svom monitoru!Za sve ostalo slobodno ga zaobiđi.Mene je pre nekoliko meseci uhvatila manija da kalibrišem U2312 HM.Posle par dana šamaranja sa kalibratorom na kraju sam zaključio da nije bilo potrebe da bilo šta čačkam,osim da smanjim brightness.Mogu samo da zamislim kakav je ovaj U2711 koji je nekoliko klasa iznad.Hvala drugovima stormu i vocku što su mi razbili neke legende i mitove u vezi kalibracije.

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #33 poslato: Decembar 28, 2013, 02:24:07 posle podne »
ja drzim na standard presetu, ali ja imam problem sa profilima... od programa do programa za pregled fotografije boje su mi drugacije... mesecima se mucim sa tim   :o

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #34 poslato: Decembar 28, 2013, 04:35:09 posle podne »
Dalibore, nema logike nista drugo sem sRGB, jer jedino to prikazuje pravilno boje na web-u. Takodje sam morao da smanjim brightness za par procenata.

Imam slican problem kao i zolja...

Fotka je tiff, exportovana iz lightroom-a. Ako se eksportuje iz PS-a, sve je ok i prikazuje isto... e svasta... Izgleda da mu je mnogo konverzija pro photo->adobe rgb-> pro photo->srgb


Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #35 poslato: Decembar 28, 2013, 06:02:35 posle podne »
O ja sam isto petljao sa argb...pro photo..pa cak sam koristio i lab colors..ali citajuci...pricajuci sa dizajnerima...ispostavilo se da kao sto rece storm...ceo sveto koristi srgb...zato bih petljao nesto pa konvertovao u srgb kad mogu odmah da radim sa srgb...

@ zzzolja meni u standard rezimu extra izlgeda samo sto su boje presaturirane i jarke i senke su jako tamne...dok na srgb i smanjenjem osvetljenja na 45 je perfekno za moje oko...boje su extra..dubina...ostrina...sve..

Ako ima neko savet kako podestiti sve to i u kom rezimu koristiti monitor neka kaze...

cak sam i igrice probao..rade extra..iako sam citao na netu da ima malo jaci ghosting....ali prebacivanjem u game modu radi perfektno..
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #36 poslato: Februar 05, 2014, 02:33:39 posle podne »
moze pomoc? link ili step by step kako da resetujem sve profile i sve oko color managment-a na podesavanja kakva su kad se instalira fresh windows 7
UZLUDJUJE me to sto i dalje u fast stone i windows image viewer-u vidim drugacije boje. tj PS, LR, windows image viewer, photo mechanic itd pokazuju isto, samo fast stone pojazuje drugacije (npr crvena je mnogo jaca...)
Hocu da vratim sve na pocetak, zabodem calibrator i stavim profil ili jednostavno ostavim kako jeste po monitoru, ali da nemam vise dilemu koji software me laze (barem nek mi je savest mirna) :)

Hvala
Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #37 poslato: Februar 05, 2014, 03:17:57 posle podne »
Vidi i ja sam imao problem sa tim..pa mi je drug Storm rekao da obrisem sve profile vezano za monito u Windowsu...to sam i u radio..stavio monitor u srgb modu i sve sljaka vrhunski
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #38 poslato: Februar 05, 2014, 03:20:10 posle podne »
ne znam sve sve nisam probao  :o  :violent5: ubija me

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #39 poslato: Februar 05, 2014, 09:36:56 posle podne »
@Dalibor, pa da li sada koristiš bilo kakav softverski kolor profil?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D