Autor Tema: ICC profile za DELL U2711  (Pročitano 63363 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
ICC profile za DELL U2711
« poslato: Novembar 06, 2013, 02:57:39 posle podne »
Pozdrav,

da li neko ima i da li moze da mi posalje ICC profil za DELL U2711 kreiran kalibratorom, a da je zadovoljan bojama? Imam xrite colormunki, ali software nece da preskoci prvi korak merenja ambijentalnog svetla koje utice na konacnu "sliku". Skunuo sam sa neta neke profile i vise ne znam kojem da verujem, tj ne znam sta je vise dobro, a sta nije.

Hvala

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #1 poslato: Novembar 06, 2013, 03:07:33 posle podne »
Gle ko nam je zalutao na forum ;D
To nece da ide, prijatelju...kalibracija je individualna za svaki monitor, moze da bude slicna ali tesko ista. To ti je kao da si na kraju radio kalibraciju odokativno.
A zasto bi preskakao merenje ambijetalnog svetla?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #2 poslato: Novembar 06, 2013, 03:09:29 posle podne »
ugaseno svetlo, jace dnevno, slabije dnevno, upaljeno svetlo.... svakog puta boja je drugacija...

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #3 poslato: Novembar 06, 2013, 03:26:57 posle podne »
Kapiram tvoju "muku", ali nije ta razlika bas tolika.
Ja se trudim da kalibraciju, ukljucujuci i "Amb.light", odradim u ono vreme kad se najvise bakcem obradom. U mom' slucaju uvece, kad imam mir, mada i preko dana ne vidim bas neku razliku,
zbog koje bi me bolela glava :)
U svakom slucaju, mnogo je bolje da verujes vlastitoj kalibraciji, nego da navlacis tudje profile.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #4 poslato: Novembar 06, 2013, 09:07:37 posle podne »
Cekaj bre... pa zasto bi taj monitor kalibrisao?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #5 poslato: Novembar 06, 2013, 11:29:51 posle podne »
ne znam ni sam, totalno sam se "istripovao" kad sam primenio profil koji je kalibrator odredio, pa posle drugi, pa treci, pa... sad sam ga na default vratio :) ali vise ne znam sta je ok... nemam neki reper sa cim da uporedim

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #6 poslato: Novembar 07, 2013, 12:02:26 pre podne »
Taj monitor dolazi fabricki kalibrisan. Dobio si uz njega I sertifikat. Nema tu sta da se kalibrise.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #7 poslato: Novembar 07, 2013, 12:16:57 pre podne »
Sad ima  >:D :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #8 poslato: Novembar 07, 2013, 04:25:20 posle podne »
Iako je rec o modelu koji je fabricki kalibrisan, treba mu kalibracija, jos ako je radio kod nekog... Jedino ako ga nisi iskopao iz nekog skladista, novog.
U svakom slucaju treba mu kalibracija, ta fabricka je ok, ali moze monitor mnogo vise... Uglavnom - http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2711.htm i ides na Calibration results i prepises podesavanja. Neka ti to bude pocetni reper. Mada su meni podesavanja sa kalibratorom za moju prostoriju bila vrlo slicna, koliko se secam.

U svakom slucaju cestitam na kupovini, u pitanju je odlican monitor, jedan od retkih za kojim sam plakao kada sam ga vracao :)
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #9 poslato: Novembar 07, 2013, 04:42:15 posle podne »
nov sam kupio
sa tog sajta sam skidao profile i nijedan mi nije bio ok
hvala na savetu
sad cu pogledati

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #10 poslato: Novembar 07, 2013, 04:46:59 posle podne »
To sto tvojim ocima nije ok, ne znaci da profil nije dobar, vec mozda da si navikao na nesto drugo.
Moj drugar je buljio u Samsunga jedno 5god, dobar monitor bio kada ga je uzeo, sad sam ga nagovorio da kupi Dell-a P2414h. Zali se od pocetka kako je slika plava (hladna) i bleda, a monitor ima tako prijatnu i realnu reprodukciju boja, samo sto je prethodni monitor, u Samsung fazonu, imao napucane kontraste i tople boje.

Moras taj faktor obavezno uzeti u obzir. Isti fazon i sa postprodukcijom, neki vole jake kontraste, neki slabe, neko voli jake boje, dok drugi vole blede tonove... Daj sebi malo vremena da se naviknes, pa onda kreni od pocetka.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #11 poslato: Novembar 07, 2013, 04:49:23 posle podne »
pokusavam da se naviknem vec vise od 6 meseci :))))
na default podesavanjima boje su mi ok, ali vise nisam siguran da li je to ok ili moze i treba bolje

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #12 poslato: Novembar 07, 2013, 04:57:49 posle podne »
Ne diraj nista onda, radi to kako treba :D
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #13 poslato: Novembar 07, 2013, 05:15:52 posle podne »
Jao bre Zzzolja, zašto se petljaš u to, ako ne znaš zašto?

Zoran je u pravu, U2711 ne zahteva dodatnu kalibraciju. Njome se jako malo može uraditi i lak i profesionalno odrađena kalibracija ne donosi bog-zna-kakav pomak, a posebno ne u vizuelnom smislu. Kada napraviš profil na nekom kvalitetnijem monitoru, razliku ne možeš videti golim okom, jer je ona u međusobnom odnosu tonova, a ne u vizuelnom ispoljavanju, što Ti očigledno očekuješ. TFT Central, čiji je test linkovao Voćko, važi za sam ekstrem i oni se zaista trude da iz svakog monitora izvuku sam maksimum. Ali taj maksimum se testira posebnim hardverom/softverom i realno čovekovo oko ne može da raspozna toliki kolorni prostor, da bi mogao da primeri u čemu je tu stvar. Zato nema potrebe insistirati na kalibraciji OVOG monitora.

U2711 ima jedan od najboljih panela ikad napravljenih i evo da kažem jednu stvar koja me je kod njega fascinirala - višestruko uzastopno testiranje prikaza kod par osoba, na više različitih monitora, različitih cenovnih i kvalitativnih klasa, kalibrisanih i nekalibrisanih, pokazalo je da je U2711 prvi monitor koji sam koristio, kod kojeg u bilo koje doba dana i noći mogu da dobijem 0 negaivnih poena na X-Rite Color IQ testu, a svako upućen u tematiku će Ti reći da je to najblaže rečeno fascinantan rezultat. Dakle, BEZ dodatne kalibracije. Naravno, podrazumeva se da monitor setuješ na jedan od kalibrisanih profila (sRGB ili AdobeRGB). Lično preporučujem sRGB, uprkos tome što su mnogi čuli da je "AdobeRGB mnogo bolji", a ne znaju tačno zbog čega, pa onda imaju grdnih problema sa prikazom boja i posebno sa distribucijom fotografija, jer takve fotografije izgledaju bolesno na drugim monitorim (kad kažem bolesno, ne mislim na sleng, nego zaista na boje zbog kojih ljudsku koža više deluje kao leš, nego kao živa osoba).

Dakle, ne popravljaj što nije pokvareno. Što se tiče ambijentalnog merenja, to je u osnovi potpuno nepotrebna stvar ako ne govorimo o DTP studiju koji radi ozbiljan prepress, pa im trebaju maksimalno verni rezultati 24/7. Takvo nešto se ne praktikuje u kućnim uslovima, jer nema poente. A i zahteva da Ti kalibrator non-stop visi na monitoru, što će ga i penzionisati mnogo brže (misli se na kalibrator).

E sad, ne znam odakle TI uopšte ideja da skidaš tuđe profile, kad se svaki PRIMERAK monitora mora pojedinačno kalibrisati? Dell fabričku kalibraciju radi hardverski u fazi testiranja svakog primerka i na osnovu toga se dobija grafik na sertifikatu koji Ti je stigao u kutiji.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2013, 05:18:39 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #14 poslato: Novembar 07, 2013, 05:48:28 posle podne »
Moje iskustvo sa monitorima govori da se SVAKI monitor, bez obzira na fabricku kalibraciju ili ne, mora posebno hardverski kalibrisati. SVAKI primerak istog modela monitora je svet za sebe. Hardverska kalibracija sa znanjem uradjena od korisnika UVEK moze da donese pomake, ponekad i dramaticno bolje, bez obzira na $$$$ sumu ulozenu u monitor.
Sto se tice 2711. zzzolja, procitaj vrlo detaljno ovde... http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2711.htm
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2013, 05:51:34 posle podne od strane alexlex »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #15 poslato: Novembar 07, 2013, 05:56:55 posle podne »
Čekajte ljudi... kako mislite ne zahteva monitor kalibraciju?? Jel se taj monitor automatski prilagođava grafičkoj kartici ili kako? Pazite nije potpuno isti prikaz boja na ATI i na nVidia karticama čak šta više, ume prilično da se razlikuje. Da ne govorimo o tome što se razlikuje i od modela do modela.

Što se tiče merenja ambijentalnog svetla, moje moje mišljenje je da to treba isključiti. Koristim Spyder, a ne ColorMunki ali svejedno mora da postoji mogućnost da se to ne uzima u obzir prilikom kalibracije već da čita samo boje sa ekrana.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #16 poslato: Novembar 07, 2013, 06:24:04 posle podne »
Pa eto, kao neko ko je dobar deo života bio u prepress vodama, mogu da tvrdim i rukama i nogama stanem na liniji da Dell U2711 NE zahteva kalibraciju, tj. da su odstupanja toliko mala, da ih živ čovek jednostavno ne može registrovati. Mašina može, ali opet su odstupanja mala.

Razlike koje servira RAMDAC su minimalne već godinama unazad. Nekad su one bile veće, kada je ATI dominirao (govorimo o periodu do neke 2004. godine, ne kasnije). Mada ni taj odnos nije bio baš tačan. ATI nije dominirao krajem '90-ih godina, jer ga je doslovno izblamirala low-cost kartica kompanije Tseng Labs (prvo ET4000, a kasnije i ET6000 čip).

Monitor koji u startu pokriva 102% sRGB-a (znači - prevazilazi ga), svakako može da preskoči kalibraciju. Kad kažem "ona nije neophodna", onda to i mislim. Može biti zgodna kada se radi prepress sa kalibrisanim mašinama, ali za običnog čoveka, u koje spadaju SVI fotografi - to nije neophodno. Međutim, razumem da se oko toga pravi fama otkad je digitalna fotografija postala rasprostranjena, ali malo ko tu zna o čemu priča i vrlo se često poluinformacije prenose s kolena na koleno. NHF, ne mislim ništa lično ni prema kome. Navodim samo ono što inače viđam po diskusijama o ovoj materiji, koja je mnogo komplikovanija i kalibrator je tu samo vrh ledenog brega.

@alexlex
To što se radi kalibratorima je softverska kalibracija. Hardverska je nešto drugo (iako ljudi brkaju ta dva, jer se proces radi kalibratorom, hardverom u svakom smislu). Poenta je u tome da se HW kalibracija radi na nižem nivou, u samom monitoru i nakon nje se NE formira nikakav ICC profil. Takva kalibracija je upravo urađena na ovom Dell-u, a eventualna odstupanja iz pravca RAMDAC-a na grafičkoj se mogu regulisati dodatnom softverskom kalibracijom.

Idealna varijanta su monitori koji stižu uz svoj HW kalibrator ili imaju mogućnost uparivanja sa nekim postojećim, kao što je naslednik ovog Dell-a, model U2713H (jako je bitno razlikovati "H" od "HM", jer nisu isti monitori), koji se može na HW nivou upariti sa X-Rite Eye-One Display Pro kalibratorom i na taj način promeniti prikaz modifikacijom setovanja u samom monitoru, umesto kreiranjem softverskog ICC profila.

Uzgred, kalibracija ne predstavlja 100% uravnanje kolorita u svakom slučaju, jer to zavisi i od kvaliteta panela. Upravo zbog toga se jako često dešava da ovaj Dell U2711 ima verniju reprodukciju boja bez dodatne kalibracije, nego čak i monitori srednje klase koji su naknadno kalibrisani. Zašto? Zato što je odstupanje manje na RAMDAC razlikama, nego što osrednji panel može da zakenja, da prostite. Low cost TN panele, pa i sve derivate "modernih" LED osvetljenih LCD-ova (kako se pogrešno zove ova kategorija LCD-ova) da i ne pominjem.

Kalibrisao sam tokom godina sve i svašta i prosto je bedno šta se sve prodaje po nazivom "monitor". :(

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2013, 06:31:51 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #17 poslato: Novembar 07, 2013, 06:25:17 posle podne »
Pazite nije potpuno isti prikaz boja na ATI i na nVidia karticama čak šta više, ume prilično da se razlikuje. Da ne govorimo o tome što se razlikuje i od modela do modela.
... o tome da i ne govorimo, cak dva primerka iste graficke, istog proizvodjaca na istom monitoru umeju posteno da se razlikuju. Nisam verovao dok nisam video svojim ocima.
@storm, ok hvala za razjasnjenje, to nisam znao.
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2013, 06:29:07 posle podne od strane alexlex »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #18 poslato: Novembar 07, 2013, 06:34:38 posle podne »
Da dodam još nešto. RAMDAC ne može da servira devijacije po hue skali, jer je to sada potpuno digitalno regulisano, a to proizvodi i najveće probleme u reprodukciji (međusobni odnos tonova različitih boja). Sva odstupanja koja su se ranije ispoljavala, bila su karakteristična za D/A prevođene izlaze, kao što je VGA. Sada to drugačije radi i do monitora stiže suvi digitalni signal. Zato su kolorne devijacije ekstremno male među karticama.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2013, 06:36:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: ICC profile za DELL U2711
« Odgovor #19 poslato: Novembar 07, 2013, 08:22:27 posle podne »
Storm, pre izvesnog vremena (nekoliko meseci) sam u servisu kod drugara gledao dve iste konfiguracije samo što je na jednoj ATI, a na drugoj nVidia i razlika u bojama je bila vrlo uočljiva. Kako će taj ili neki drugi monitor "ispeglati" tu razliku meni uopšte nije jasno. Ovo prvi put čujem u životu da monitoru ne treba kalibracija bez obzira na kojoj se konfiguraciji našao. :/

Ovo sad ispade da je Windows faktički potpuno kolorno profilisan sistem, a svi znamo da nije.

Pazi nešto u šta nisam 100% siguran ne mogu da tvrdim, samo želim reći da sam malo zatečen.