Autor Tema: (putopis) Pariz  (Pročitano 10963 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
(putopis) Pariz
« poslato: Oktobar 18, 2013, 05:55:48 posle podne »
Dok sam se spremao da okacim temu, razmisljao sam da umesto teksta jednostavno napisem, Pariz!!
Ime ovog grada govori vise nego dovoljno, samo za sebe.
Ipak, u ovih pet dana, koliko smo proveli u Parizu, toliko se lepih emocija i momenata nakupilo, da ove fotografije zasluzuju propratni tekst.

"Le Grande Nation", pridev koji coveku postane jasan kad se prizemlji na "Charles de Gaulle", vozeci se od prvog do drugog terminala skoro 10min., a ima ih tri!!
Ista prica se nastavlja i u samom gradu, sve je ogromno, prostrano, siroko, visoko...cak su im i kifle skoro metar dugacke ;D
I pored udobnih patika, prijatne garderobe za strapac i foto opreme svedene na "osnovno", prva stvar koju sam morao da kupim nakon prvog dana su bili flasteri.
Sve to na stranu, fizicki zamor da se podneti..."flesh" u glavi je sasvim druga prica. Ne mogu da kazem za sebe da sam video "pola sveta",
ali nije da nisam krocio dalje od kucnog praga. Ono sto Pariz pruza je ipak, nesto posebno.

Prvi put sam se zatekao u zivotu, kako ne znam gde pre da se okrenem i sta pre da ovekovecim. Neko fotografsko iskustvo sakupljano godinama, odjednom je splasnulo...
Cak ni precizno odabrane lokacije, nedeljama pred put i informacije, nisu mnogo pomogle da se ljudski opasuljim.
Posle pocetnog ustezanja i prikupljene sabranosti, resih da dam sve od sebe.

Sto se samog fotkanja tice, nikad ne moze da bude sve idealno. Vreme promenljivo, GOMILA turista, kao i lokalaca koji prate turiste i pokusavaju da ti uvale
sve moguce za "sitne pare". Na zalost, ali zaista na zalost i to mi je ostala kost u grlu, ni jednu nocnu fotku nisam odradio.
Jednostavno, kad se covek vrati predvece u hotel, ostane jos snage za tus i cetvoronoske u krevet. Mozda jednog lepog dana(noci).

Da ne bi mnogo duzio pocecu s fotkama, uz kratki opis serija.

Prvi dan, "Kathedrale Notre-Dame de Paris"...

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.


Istog dana, obisli smo i "Louvre", kao i nezaobilaznu Piramidu, sto nam je nekako dobro doslo po kisi.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15. Cuvar 8) >:D


Pred kraj dana, ostalo je jos vremena za "Place de la Concorde" koji se nalazi u neposrednoj "blizini" Luvra.

16.

17.

18.

19.


Sledeceg dana, na redu je bilo krstarenje Senom, sto je za svaku preporuku, jer ne znam kako moze bolje da se obidje dobar deo grada za relativno kratko vreme.

20.

21.

22.

23.

24.


Posle voznje brodom, obisli smo i Ajfelov toranj (La Tour Eiffel), na koji nisam imao nameru da se penjem. Ne zbog frke od visine, vec nisam zeleo da izgubim sate,
cekajuci u redu.

25.Jedna usputna... ;)

26.

27.

28. Odlucio sam se za CB...


Naravno, znam da je pogled odozgo za pamcenje, ali planirao sam nesto malo drugacije...iz tog' razloga, resio sam da se popnemo na zgradu "Montparnasse", odakle
takodje puca pogled na Pariz, a od guzve kao na tornju, nema ni reci.

29.

30.

31.

32.

33.


Nakon kraceg obilaska Trijumfalne kapije(Arc de Triomphe) i par fotki za porodicni album, uputili smo se do modernijeg dela Pariza, "La Défense".
Jos pre polaska za Pariz, imali smo kucnu "raspravu", sta posetiti!? Zena je htela Versaj, ja "La Défense"!!
Epilog rasprave da se videti na slikama, jelte... >:D

Secam se svog prvog "Cokin" filtera, kupljenog pre x godina, na kojem je bila prikazna gradjevina cudne arhitekture i efekat filtera, "sa i bez".
Istog momenta sam se zainteresovao, vise nego za sam filter, da saznam sto vise o ovom, za to vreme a i danas, mocnom arhitektonskom resenju...
Gde je ovo, sta je ovo, ko je ovo pravio...!??
Posle dugog niza godina, ispunio mi se momacki san da svojim ocima vidim i fotografisem "Grande Arche"!!
Sam "La Défense" je inace jedan ultra moderni "kvart" koji se pruza na 160 hektara, na kojem su mesto nasle i druge moderne, poslovne zgrade, koje odisu sjajnom arhitekturom.
Uzivao sam...

34. "Arc de Triomphe"

35. Ja, na delu...

36.

37.

38.

39.

40.

41.

42.

43.

44.

45.

46.

47.

48.

49.


Da budem iskren, posle svega vidjenog, malo su mi baterije posustale pri kraju, tako da je rest bio vise za pomenuti porodicni album.
Da zavrsim seriju sa cuvenom i naravno pretrpanom turista, basilikom "Sacré-Cœur de Montmartre".

50.

51.

52.


Kao i svaka svetska metropola, Pariz nudi mnogo sjaja ali ima i onu drugu, manje svetlu stranu...o tom' nekom drugom prilikom.
U svakom slucaju, grad koji vredi i treba videti. Da li bi tamo i ziveo? Nisam siguran, ali to je individualna stvar, koja nije za ovu temu.

Pozdrav  :)
























http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 18, 2013, 06:04:57 posle podne »
Nemam lepe reči za tebe. Šta posle ovog staviti na forum i da bude bolje!  ;D
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 18, 2013, 06:22:14 posle podne »
Odlican putopis :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 18, 2013, 06:30:04 posle podne »
Auf!!!

45 pa 15 ... i onda one panorame od 30-33, sa naglaskom na 32

Mislim, sta bi ti sad da ti ja kazem? :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 18, 2013, 06:47:57 posle podne »
WoW BRAVO
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2013, 07:13:51 posle podne »
Феноменално!!

Тешко је издвојити фаворите заиста незахвално али покушаћу да издвојим 27,31,45 и 47 итд ..итд...  :) 

Надам се да сте уживали у сиревима и у вину  :)

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2013, 07:58:48 posle podne »
Sta da izdvoji ovde covek! Fenomenalno!
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2013, 09:34:03 posle podne »
Ha, ha, kako si iskusno stavio ovu za kraj :) !
Odlicno, mozda bih par izbacio, ali generalno - za 5!

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 18, 2013, 09:38:44 posle podne »
Divan putopis, Bole! Jedino sto ti zameram je nedostatak nocnih slika, Pariz ne zovu dzabe "grad svetlosti". 
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 18, 2013, 09:47:22 posle podne »
Kao i obicno Bole, sjajno:)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 18, 2013, 09:50:06 posle podne »
Ja od druga Boleta nisam ni očekivao manje, ali zasluge ne idu samo njemu, već i lepšoj polovini koja je uspela da izdrži fotografske nagone ovog svetlopisca. A to nije mala stvar! ;)

Drago mi je da ste se lepo proveli, a šteta je jedino što vas vreme nije poslužilo da bude više sunčanih snimaka.

Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 18, 2013, 10:29:47 posle podne »
Fala vi na komentarima, drago mi je da su vam legle fotke... :)

Citat
Jedino sto ti zameram je nedostatak nocnih slika, Pariz ne zovu dzabe "grad svetlosti". 
Ne staj mi na muku ;D Ne mogu da zaboravim pogled iz aviona kad smo uzleteli!!
Pariz nocu iz visine je nesto sto moje oci nikad nisu videle, a meni aparat iznad glave spakovan u rucnom prtljagu i ne smem da odvezem pojas ::) :-\

Citat
Odlicno, mozda bih par izbacio
Slazem se, ali i ovo je probrano od 2000 fotki... :)

Citat
Ja od druga Boleta nisam ni očekivao manje, ali zasluge ne idu samo njemu, već i lepšoj polovini koja je uspela da izdrži fotografske nagone ovog svetlopisca.
Haha, pljuni me ako ona nije napravila jos vise fotki ;D
Inace, negde sam vec pisao o tome, u Parizu moz'  ti ispadne kamera iz ruke i opet ce nesto dobro da se upeca u kadar.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2013, 11:26:10 posle podne »
45 i 15, na zid da ih okačim, a onda 46 da unese malo boje...
Lepo si preneo utisak o Parizu, baš izgleda onako kako mi je otac pričao (sa sve vremenom), pošto je on, isto kao i ti, planirao kuda će i kako će (zaobilazeći zamke za turiste), da bi što bolje iskoristio ograničeno vreme koje je imao.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2013, 11:33:28 posle podne »

Ne staj mi na muku ;D Ne mogu da zaboravim pogled iz aviona kad smo uzleteli!!
Pariz nocu iz visine je nesto sto moje oci nikad nisu videle, a meni aparat iznad glave spakovan u rucnom prtljagu i ne smem da odvezem pojas ::) :-\
.....
Eh, steta sto prodade onaj kompakt, dobro bi ti dosao za dzepa da se nadje.....a sve u svemu, uzivanje gledati ove fotke i svidja mi se reportaza... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 18, 2013, 11:37:46 posle podne »
Brutalno dobro !!!  Svaka cast... moji favoriti su 4. 27. 45 .....
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 19, 2013, 11:06:27 pre podne »
Hmmm... ja sam ovu temu morala više puta detaljno da pregledam da budem sigurna da nešto nisam propustila  :)
Sve je već rečeno, pa da ne ponavljam. Jedino, po ko zna koji put moram da kažem da se divim "turističkim" fotografima jer je bar za mene to jako komplikovana disciplina da sve ukopiš u ograničeno vreme, nepredvidivo svetlo, i nadasve nepredvidive ostale turiste  ;D Za mene je to fotografisanje pod jako teškim uslovima gde na veoma malo stvari možeš sam da utičeš. A što se tiče tih noćnih fotografija, pa eto povoda da još jednom obiđete Pariz, sigurno ima još dosta toga na spisku što ste ovog puta silom prilika propustili.
A što se favorita tiče, borba je bila žestoka, ipak bih izdvojila: 7.,12.,25.,29.,36.,43.,45., i 46.
Kada se utisci još malo slegnu a ti lagano prebiraj po tih 2000 i kusur komaTa i svremena na vreme osveži temu  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 19, 2013, 11:19:50 pre podne »
Fenomenalne fotke, Bole. Izdvojio bih 15, 17, 27, 43, 44, 47...jako dobro dočaravaju utisak ogromnosti prostora...jeste 17mm na FF, ali treba znati to iskoristiti.

Citat
Kao i svaka svetska metropola, Pariz nudi mnogo sjaja ali ima i onu drugu, manje svetlu stranu...o tom' nekom drugom prilikom.
U svakom slucaju, grad koji vredi i treba videti. Da li bi tamo i ziveo? Nisam siguran, ali to je individualna stvar, koja nije za ovu temu.

Mene ta manje svetla strana najviše zanima...nadam se da ima fotki ili će ih biti.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 19, 2013, 09:19:11 posle podne »
Citat
Eh, steta sto prodade onaj kompakt, dobro bi ti dosao za dzepa da se nadje
Jeste steta, zaista sjajna "kamerica". Kupio sam drugu, al' nju nosala zena, ali ako cemo iskreno, ne bi ni planirao ovakav put bez DSLR-a ;)

Citat
Mene ta manje svetla strana najviše zanima...nadam se da ima fotki ili će ih biti.
Verujem da je iza svih tih vidjenih scena, stoji neka teska ljudska sudbina. Nisam fotkao te "nesrecnike", ali ostala je slika u glavi.

Citat
Jedino, po ko zna koji put moram da kažem da se divim "turističkim" fotografima jer je bar za mene to jako komplikovana disciplina da sve ukopiš u ograničeno vreme, nepredvidivo svetlo, i nadasve nepredvidive ostale turiste  ;D Za mene je to fotografisanje pod jako teškim uslovima gde na veoma malo stvari možeš sam da utičeš.
Kao da mi citas misli! S jedne strane, covek ubaci ovako masu fotki u temu i ako su iole valjane svidece se vec nekom, opet s druge strane...
tesko je za svaku posebno ispisati propratni tekst, kako je nastala i sl.
Iz tog' razloga mi je i bilo interesantno da citam vasa misljenja i favorite, a u isto vreme me je cudilo kako nikome nije zapala za oko, fotografija pesaka.
Na taj sam kadar cekao, bez preterivanja 10-ak minuta, dok se razidju svi prolaznici i docekam nekog pojedinca, koji ce da mi upotpuni motiv, kao i jedan semafor na kojem nece biti automobila, motora...o kisi da i ne pricam :)



http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 19, 2013, 09:36:41 posle podne »
Auuu,fantastičan putopis,hvala na ovako divnim fotkama.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže doktor 016

  • Član
  • **
  • Poruke: 190
    • Pogledaj profil
Odg: (putopis) Pariz
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 19, 2013, 10:06:30 posle podne »
Bole svaka cast kao i uvek ja sam odusevljen tvojim fotkama. Kao sto rece Neonka posebna je majstorija napraviti ovakve fotografije na turistickom putovanju koje traje par dana.Tvoje  lice kao da ih je radio neko ko zivi u tom gradu pa ima vremena da se posveti svakoj od ovih lokacija. Pre par godina sam bio u Parizu i podsetio si me na ovaj fascinatan grad prepun kontrsta od gradjevina raskosi i bede ispod mostova Sene koje si verovatno video dok si krstario Senom, ili ljudi koji zive iznad toplih ventilacionih otvora. Nedostaju mi slike Monmartra i velika perspektiva sa Trokadera. Za razliku od tebe ja sam se vratio pre dva dana iz Berlina sa nekog kongresa ali nemam fotke kojima bi se pohvalio posebno ne posle ovih tvojih. Jos jednom sve pohvale ulepsao si mi vece.