Autor Tema: Koji DSLR za početnika?  (Pročitano 19684 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže s_foto88

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Koji DSLR za početnika?
« poslato: Oktobar 14, 2013, 09:45:13 posle podne »
Trenutno koristim običan kompakt aparat Canon a490, najviše slikam close up fotke i pomalo pejzaže.
Planiram da pređem na ''pravi aparat'' t.j. DSLR i suzio sam izbor na tri modela:
1. Canon EOS 600D
2. Nikon D5100
3. Nikon D3200
Bitno mi je da cropom fotki ne gubim puno detalja jer cu za pocetak (najamanje godinu) koristiti samo kit objektiv dok ne budem imao pare za pravi macro, kao i dobra reprodukcija boja (mislim da je tu Canon bolji od nikona jer daje ''jače'' boje po defaultu, koliko sam vidio na uporednim testovima, što ja preferiram). Ono što mi je super kod Nikona D5100 su razni creative modovi i HDR jer bas i nisam nešto stručan s PS. Nikon D3200 ima noviji senzor ali zbog velikog broja MP mislim da se slabije snalazi u uslovima slabog osvjetljenja nego D5100 i EOS 600D.

Koji od ova tri mi preporučujete?  :)
Nikon D3200; Nikkor 18-55mm VRII, Yongnuo 50mm, Nikkor 35mm f/1.8G, YN685

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 14, 2013, 10:11:18 posle podne »
...ja ću ti odgovoriti amaterski pošto sam amater i kako sam ja počeo!!!  :) Prvo se odlučiš kroz svoju tzv. "karijeru", u koji sistem želiš ulagati...Canon ili Nikon, i evo već jedan problem manje! A onda po mome da se odlučiš između d5100 ili 600D jer mene osobno (..ali to sam ja) ne privlači nikako d3200!

Što se tiče HDR-a, nisam još isprobavao HDR u fotoaparatu jer do nedavno nisam imao tu mogućnost da koristim, ali do sad sam i više nego uspješno na 450D umjesto toga koristio bracketing (minimalno znanje i program Photomatrix) i bio sam i više nego zadovoljan HDR mogućnostima..

   
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 15, 2013, 10:26:46 pre podne »
Skoro uvek glasam za veću rezoluciju iz razloga što nje skoro uvek treba. Ako fotkaš pejzaž - treba. Ako fotkaš macro - tek tu treba. S te strane glasam za D3200 koji uz sve to nudi i najnoviji i najbolji senzor u klasi. Dosta, jel da? Lošija (ajd da kažemo tako) strana D3200 je što je on osnovni model tj. što kao takav ne nudi pojedine tehničke mogućnosti u odnosu na veću braću. Recimo max brzina okidača je 1/4000. U slučaju da bez toga ne možeš živeti i umetnički se izražavati onda bolje da razmisliš o nekom drugom primerku. Recimo ja da sam početnik i da za start ne mogu da dobacim do D5200, uzeo bih D3200 i koje dobro staklence i to bi bilo to.,

Sa druge strane, dobra strana Canona u tvom slučaju je što si već navikao na njegov output i onda sve ostalo će ti izgledati drugačije i pitanje je koliko će trajati navikavanje pa je onda možda prirodnije da se zadržiš na prikazu na koji si navikao.

Eto tako

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 15, 2013, 11:47:49 pre podne »
Potpuno je svejedno koji ces sistem odabrati. Svi DSLR aparati u poslednjih 5-6 godina prave fenomenalne fotke, hardver je tu i on ce uraditi svoj deo ako ti znas kako i sta sa njim. Mani se pixelpeepovanja, price o rezolucijama po coskovima, aberacijama, bokehu itd. Baci se na citanje literature o fotografiji, gledanju tutorijala i naravno fotkaj non stop, fotoaparat (u torbi naravno) mora da bude uvek uz tebe! :) Znanje ozivljava hardver, baci se na apgrejd softwarea izmedju usijui rad, samo rad! :)
I jos nesto, nista manje bitno. PS se mora znati ili neki drugi sw za obradu, tu nema opravdanja! :)
Srecno...
« Poslednja izmena: Oktobar 15, 2013, 11:50:16 pre podne od strane alexlex »

Van mreže s_foto88

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 15, 2013, 12:28:52 posle podne »
Nekako sam vise za Canon jer to je CANON... :D Sto se tice rada u Photoshopu to cu da usavrsim u narednom periodu jer zadnjih 2-3 mjeseca nisam imao vremena (faks, vozacki, popis stanovnistva) a i relativno skoro sam se navukao na fotkanje, od aprila, od tada sam ispucao oko 2000-3000 slika na A490.
Moze preporuka neke literature, msm prije svega na rad u PS, onog Kelby-a znam napamet? >:D
Znaci, zelja je tu, ideja puna glava ali samo treba odgovarajuci DSLR.  ;D
Stakla bi kasnije kupovao jer mi je i ovo sad sto cu kupiti bas preskupo, koristio bi standardni 18-55 kit i mozda odmah kupim neki CPL filter i daljinski okidac.
Nikon D3200; Nikkor 18-55mm VRII, Yongnuo 50mm, Nikkor 35mm f/1.8G, YN685

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 15, 2013, 04:24:10 posle podne »
Najvažnija literatura koju pod br.1 moraš dobro savladati je uputstvo za korišćenje aparata. Potrudi se da naučiš većinu opcija koje aparat nudi i da ih primeniš u praksi. Tek sa tim moći ćeš da iskoristiš potencijal svog novog dslr sistema.

Van mreže s_foto88

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 15, 2013, 04:27:41 posle podne »
Polako, prvo da dobijem aparat...  :P
Znam da veliki broj korisnika ne iskoristi 50% mogucnosti aparata jer ih mrzi da dobro prouce user manual.  ;)
Nikon D3200; Nikkor 18-55mm VRII, Yongnuo 50mm, Nikkor 35mm f/1.8G, YN685

Van mreže Vlado80

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 15, 2013, 11:13:19 posle podne »
Iz ličnog iskustva preporuka je da uputstvo čitaš i prije nego dobiješ aparat (ako si već izabrao model). Kada uređaj stigne nedostajaće ti vremena :).

Van mreže Whisper

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #8 poslato: Novembar 10, 2013, 10:35:03 posle podne »
Pozdrav svima. Pratim forum vec duze vreme, sve pohvale.
Da ne otvaram novu temu nadovezao bih se ovde, nadam se da cete mi pomici.  ... Koji dslr kupiti???
Dvoumim se izmedju:  - Nikon d3100
                                   - Canon eos 1100d
                        to je neki cenovni rang, plus minus,  koji mi odgovara
Medjutim pre neki dan u razgovoru sa drugarom dobijem predlog za Fuji FinePix HS35 EXR...?? ... to je superzum, mali senzor... ..ne znam, .

Fotoaparat cu koristiti za fotografisanje pejzaza, prirode, portreta, nocno slikanje.
Kakvo je Vase misljenje? Nikon, Canon? ...(Fuji??) . Pomozite.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #9 poslato: Novembar 10, 2013, 10:53:38 posle podne »

                                   ......- Canon eos 1100d
                        .... Pomozite.
Ovaj.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Whisper

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #10 poslato: Novembar 11, 2013, 01:03:32 pre podne »
Tviti, predlozio si mi Canon zato sto je bolja marka? Ili zbog neceg drugog?
Canon ima 12mp, Nikon 14mp. Ocigledno da megapikseli ne igraju veliku ulogu?

« Poslednja izmena: Novembar 11, 2013, 01:06:09 pre podne od strane Whisper »

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #11 poslato: Novembar 11, 2013, 02:07:37 pre podne »
Tviti je Canon obozavalac ali nazire se ovde i Duxxx da brani boje Nikona a dok se ne javi ja sam za Nikon  ;D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #12 poslato: Novembar 11, 2013, 10:21:49 pre podne »
Tviti, predlozio si mi Canon zato sto je bolja marka? Ili zbog neceg drugog?
Canon ima 12mp, Nikon 14mp. Ocigledno da megapikseli ne igraju veliku ulogu?


Po mom misljenju svaki aparat je dobar na svoj nacin, tako da kad su u pitanju aparati za pocetak ulaska u dSLR svijet neces pogrijesiti da uzmes i Nikon. Kao sto rekose kolege vaznije je da naucis dobro rukovati aparatom, i da znas bas sve funkcije koje da upotrijebis u datom trenutku, i neke osnove, nego koji je aparat bolji....pogledaj samo Vitine slike sa Sony-em kakve pravi pa ces skontati da nije do aparata, vec do fotografa....evo da ti mozda olaksam, mada si i ti to mogao naci na netu...

http://snapsort.com/compare/Canon-1100D-vs-Nikon_D3100/specs

Sretno! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže s_foto88

  • Član
  • **
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #13 poslato: Novembar 11, 2013, 11:57:05 pre podne »
Ja glasam za Canon. I sam sam imao tu dilemu nedavno (zato sam i otvorio temu) ali na kraju presudilo je sledece: Canon ima ugradjen autofokus motor. Posto planiram uz aparat odmah kupiti i 50mm 1.8 da sam isao na Nikon sistem to bi me izaslo 90 i kusur evra skuplje jer bi morao kupiti autofokusni Nikkor objektiv. Mozda to tebi nije vazno ali meni jeste.  ;)
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2013, 11:59:06 pre podne od strane s_foto88 »
Nikon D3200; Nikkor 18-55mm VRII, Yongnuo 50mm, Nikkor 35mm f/1.8G, YN685

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #14 poslato: Novembar 11, 2013, 03:47:30 posle podne »
Ne glasam ni za jednog dok ne odes u prodavnicu, uzmes oba u ruke i vidis koji ti vise odgovara.
Neces koristiti taj aparat na papiru, vec u ruci. Papir trpi svasta, pogotovo kada se pisu specifikacije u kojima se ne zna koji proizvodjac vise laze.

Ti osnovni modeli se, makar sada, mogu naci u svakoj vecoj prodavnici ili trznom centru, samim time i probati.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #15 poslato: Novembar 11, 2013, 04:05:31 posle podne »
Glasam za canona, imao sam nikon d3100 i prešao na canon 500d, zbog pristupačnijih(jeftinijih) objektiva iz niže klase koji meni trebaju, canon 50mm 1.8 II sam kupio tada nov za 90e, dok je za nikona mi trebalo oko 160e za 50mm 1.8G
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #16 poslato: Novembar 11, 2013, 04:14:03 posle podne »
Ja glasam za Canon. I sam sam imao tu dilemu nedavno (zato sam i otvorio temu) ali na kraju presudilo je sledece: Canon ima ugradjen autofokus motor. Posto planiram uz aparat odmah kupiti i 50mm 1.8 da sam isao na Nikon sistem to bi me izaslo 90 i kusur evra skuplje jer bi morao kupiti autofokusni Nikkor objektiv. Mozda to tebi nije vazno ali meni jeste.  ;)

Mala ispravka: Ni jedan DSLR Canon nema ugrađen fokus motor u telo. Svaki Canon EF objektiv ima motor u sebi.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #17 poslato: Novembar 11, 2013, 04:28:00 posle podne »
Što se tiče preporuke, najbolje vidi koji ti bolje leži u ruci i koji lakše možeš da koristiš. Radio sam pomalo sa oba modela. Svaki ima nešto zbog čega bih njega uzeo. Zavisi šta ti je bitno. U suštini su to vrlo slični aparati. Ako može, išao bih bar na klasu iznad. Makar i polovan očuvan. Tu ima više razlike nego izmedju 1100D i D3100.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Whisper

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #18 poslato: Novembar 11, 2013, 10:05:36 posle podne »
Hvala svima na odgovoru.  Uz dosta razmisljanja, citanja, gledanja videa vise naginjem prema Canon-u. Cak sam i upustvo nasao i procitao u cugu, a jos nisam ni kupio fotoaparat.

Gledao sam polovne modele, vise klase... ali kako da znam da je sa aparatom sve ok, rizik je. Ne znam...

Jos nesto da Vas pitam. Sta je bitnije, dobro kuciste ili stakla? . Planiram uzeti 1100D + EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, ...kad ovladam aparatom, tehnikom, svim funkcijama ulozio bih samo u kvalitetnije/bolje staklo. Jel to pametno??

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR za početnika?
« Odgovor #19 poslato: Novembar 11, 2013, 10:10:26 posle podne »
Naravno, mnogo vise ces dobiti boljim objektivom. Problem je sto bolji objektivi uglavnom kostaju vise nego sto ces ti dati za aparat i kit objektiv...
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art