Autor Tema: Olympus OM-D EM-1  (Pročitano 14087 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Olympus OM-D EM-1
« poslato: Septembar 10, 2013, 10:30:36 pre podne »
Zvanicno i predstavljeno m4/3 telo koje funkcioniše sa 4/3 objektivima


16MP MOS Four Thirds format sensor with no low-pass filter
On-sensor phase detection elements
Twin control dials (front and rear) with '2x2' dual-mode option
'5-axis' image stabilization with automatic panning detection ('S-IS Auto')
ISO 'LOW' (100 equiv) - ISO 25,600
Up to 10fps continuous shooting (6.5 fps shooting with continuous AF)
1.04M-dot 3" LCD touchscreen display - tilts 80° upwards and 50° downwards
Electronic viewfinder: 2.36M-dot LCD, 0.74x magnification (equiv.), eye sensor
Built-in Wi-Fi for remote shooting and image transfer to smartphone or tablet

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #1 poslato: Septembar 10, 2013, 05:42:04 posle podne »
Ne znam zašto , ali meni najviše pažnje privlači odsustvo ovog Low-Pass filtera.
 
To mi deluje jako poželjno, naravno ako nema onih poznatih propratnih loših efekata.
Koliko vidim, svi veliki proizvodjači (Nikon,Pentax ,Oly) uveliko hvataju priključak osim Canona.
Ako neko zna odgovor zbog čega se kod njih kasni i da li je to uopšte to u planu, bilo bi mi zanimljivo da saznam nešto o tome...

( ... ako nisam nabo' pravo mesto da to pitam , molim da budem premešten u drugu srodniju temu,hvala...)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #2 poslato: Septembar 11, 2013, 12:51:00 posle podne »
Ne znam... nekako im je sve krenulo nizbrdo od onih poplava na Tajlandu. Otislo je tu dosta pogona dodjavola... ali to ne bi trebalo da bude neki jak izgovor. I Nikon je takodje imao problema sa tim poplavama... pa ide napred... i to kako. Oly koji grca u dugovima i organizaciono... naprosto ne znas sa koje je strane vise supalj... i opet pravi ovo sto pravi.

Postoje tri odgovora:
- Rade nesto senzacionalno
- Bezobrazni su i bahati
- Glupi su do bola, bez ideje i vizije... i mogucnosti da shvate trenutak.

A ovo je aparat... samo takav. Onako, bezobrazno dobar.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #3 poslato: Septembar 11, 2013, 06:29:48 posle podne »
Olympus E-M1 First Impressions Review:

http://www.dpreview.com/previews/olympus-om-d-e-m1/
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #4 poslato: Septembar 11, 2013, 07:45:21 posle podne »
Ne znam... nekako im je sve krenulo nizbrdo od onih poplava na Tajlandu. Otislo je tu dosta pogona dodjavola...

Kakve veze ima R&D sa pogonima. A i što to Canona tamo radi? :-\



Ovi Oly simpatične aparate radi, imaju simpatičnu optiku, sada imaju i dobre senzore, jedino nikada se neće usrećiti sa njima oni šta streme na FF.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #5 poslato: Septembar 11, 2013, 08:10:42 posle podne »
Pa kako nema veze?
Razvojni tim je ocigledno ostao bez znacajnog dela predvidjenih sredstava, koja su otisla na sanaciju stete i otvaranja pogona negde drugde, gde nema zemljotresa, tajfuna, monsuna... cunamija... i sl.
Ne opravdavam... daleko od toga... samo povlacim paralelu kako je od tog dogadjaja nekako sve stalo. Sve sto ide je podgrevanje prajmova sa stabilizacijom ili STM. Sve ostalo... nekako stoji. Ako i ne stoji, onda ne ide brzinom na kakvu smo navikli.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #6 poslato: Septembar 11, 2013, 10:02:09 posle podne »
Što Canon dao novac za obnovu Nikon tvornice? ;D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #7 poslato: Septembar 12, 2013, 12:29:19 pre podne »
^Pa to im dođe ko kusur :D

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #8 poslato: Septembar 12, 2013, 07:56:57 posle podne »
sve u svemu,Djekna nije još-ne znamo ka' će.....
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #9 poslato: Septembar 12, 2013, 09:34:40 posle podne »
Neko moje mišljenje je da je pravljenje DSLR-like sistema sa ovim njihovim sićušnim senzorom čist promašaj.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #10 poslato: Septembar 12, 2013, 09:41:29 posle podne »
Pazi, nije promasaj. Nije promasaj, ukoliko ga posmatras onakvim kakav jeste... kompakt aparat sa izmanjivim objektivima. Telefoni deru kompakte, a milcevi ce da ih dokusure.
Kurslus nastaje kad raja krene da se lozi ko vrabac na kilo leba, i odma stavlja u poredjenje neki milc sa D800 ili 5dMK3... i krene da smara sa kompaktnoscu. Ovaj aparat ne zauzima nista spektakularno manje od bilo kojeg entry level aparata. Opet je tu neka torbica ili ranac.

Dakle, besan aparat... i nista vise od toga. Ovaj aparat nece ici na svadbe, nece ici na Dijamantsku ligu... nece ici na fudbalsko prvenstvo sveta, nece ga koristiti fotografi nacionalne geografije... nece ici u Siriju, Avganistan...naprosto... ovo je kompakt, i to jako dobar kompakt. Za sve ostalo, DSLR i tacka.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #11 poslato: Septembar 12, 2013, 09:55:12 posle podne »
Meni je cela ona serija E-x bila promašaj da budem iskren. Prva stvar koju su uradili onako kako valja je OM-D E-M5. Mislim da je tu pogođena suština onoga što treba da ponudi sistem sa prcipuljak senzorom. Što manje, što kompaktnije, a opet dovoljno moćno da ponudi nekakav ajd da kažemo prag APS-C kvaliteta uz odličan kvalitet izrade i lep dizajn. To je bilo to.
Pravljenje sistema za koji mi treba ista torba kao i za bilo koji drugi DSLR sistem po meni gubi smisao.

Pazi, možda nisam u pravu ali ja to posmatram ovako... ili si micro ili si isuviše veliki da bi bio mali. ;)

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #12 poslato: Septembar 12, 2013, 11:50:00 posle podne »
Duxx, mikro 4/3 je dokaz da E-x serija dslr nije bila promasaj, naravno da bi bilo bolje da su od starta izbacili ogledalo ali to izgleda tada tehnoloski nije bilo izvodljivo. Ono sto je bitno je da su oni prvi napravili tu velicinu senzora, kao i format slike, dakle velicina senzora i format slike je vrhunski uboden ako mene pitas, zlatna sredina .... a iz tog "promasenog" E-x serijala su ostala vrhunska stakla koja ponovo sa EM-1 imaju punu upotrebnu vrednost i koja ce biti vrhunska i narednih 100 godina, recimo 50 makro f2, 150mm f.2, 14-35mm f2, i ima ih jos ludackih, da ne nabrajam.....tek ces u narednim generacijama senzora da vidis ustvari kako ta stakla mogu da crtaju i koliko su opticki savrsena, mozda i pozelis koje jednog dana  ;D


Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #13 poslato: Septembar 13, 2013, 12:22:13 pre podne »
... ili si micro ili si isuviše veliki da bi bio mali. ;)

http://youtu.be/-EA_IuV065E?t=25s

^ 26 sec :D

Pozdrav!

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #14 poslato: Septembar 13, 2013, 01:18:53 pre podne »
s obzirom na cenu od 1400€, pomalo se pitam zašto bi neko uzeo ovo pored recimo d7100.
Naravno ako je pikirao bas Oly, to je druga stvar...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #15 poslato: Septembar 13, 2013, 08:05:05 pre podne »
Ja mislim da tu nema dileme. Ne vidim kako bi oni jedan drugom bili konkurencija? U svom domenu, savrsen i jedan i drugi.

Iskreno, jedva cekam da bacim pogled kroz ovo trazilo... :)

E sad, sto se tice gabarita... ocigledno da se vise ne moze igrati na kartu kompaktnosti i dimenzija. Njega su povecali u odnosu na  OMD E-M5, pa je sada kao neki entry level dSLR. Ovo opet zahteva torbu ... i to je to. Jos ako se zabode grip... ode mas` u propas` :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #16 poslato: Septembar 13, 2013, 08:39:11 pre podne »
6D i D 600 koštaju po 1450.-€, canon 5D2 1470.-€.
 U takvoj konkurenciji nema mnogo šanse da postane komercijalni uspeh.
Za taj cenovni rang jednostavno mora imati veći sensor .
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #17 poslato: Septembar 13, 2013, 09:00:45 pre podne »
Ono sto je bitno je da su oni prvi napravili tu velicinu senzora, kao i format slike, dakle velicina senzora i format slike je vrhunski uboden ako mene pitas, zlatna sredina ....
Kada pričam na ovu temu trudim se da stvari posmatram iz ugla (gabariti sistema) <-> (kvalitet fotografije). Eto Zoran je to lepo ilustrovao iznad. Pa shodno tome, ako ću da teglim telo veličine APS-C i objektive tu negde iste veličine i da platim skuplje, onda koji moj ja to radim kad za manje para mogu da kupim APS-C sistem koji će mi ponuditi bolji kvalitet fotografije? Pri čemu ovo telo ima džidžamidža koliko hoćeš, a još kuburi sa baznim ISO200. Zato kažem da je E-M5 super stvarčica za one kojima to treba i koji to žele. Eto ja sam se oduševio kad sam sedeo onomad sa Bajićem.
Znači ja ovde mislim isključivo na neke potencijalne mušterije koji bi prvi put kupili nešto od Oly sistema. Kao korisnik drugog sitema sam bio u iskušenju da uzmem E-M5 onako za zezanje i nosanje kojekuda ali mi cena baš nije bila za zezanje pa se samoodvratih. ;)
Ne mislim na stare, prekaljene Oly fanove poput tebe koji to jednostavno voliš i sutra da izbace bukagiju od 2,5 kg ti ćeš kupiti i to telo jer ćeš već naći neki razlog zašto ti to treba i zašto je to dobro - baš tako! :) što ja svakako poštujem ali fabrika od takvih ne živi jer ih je malo.

I voleo bih da čujem mišljenja ljudi koji su više u ovoj "kompaktnoj" priči od mene - kakve šanse i poziciju na tržištu ima ovo u poređenju sa NEX-om? Kakvo je vaše mišljenje?
« Poslednja izmena: Septembar 13, 2013, 09:03:16 pre podne od strane DuxX »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #18 poslato: Septembar 13, 2013, 10:23:38 pre podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Olympus OM-D EM-1
« Odgovor #19 poslato: Septembar 16, 2013, 07:35:20 posle podne »
Pa shodno tome, ako ću da teglim telo veličine APS-C i objektive tu negde iste veličine i da platim skuplje, onda koji moj ja to radim kad za manje para mogu da kupim APS-C sistem koji će mi ponuditi bolji kvalitet fotografije?

Kao prvo telo EM-1 uopste nije veliko, za nijansu je vece od em5 koji je video si i sam baš malen, i to je veci za grip otprilike, sto znaci da kad turis opciono grip na em-5 eto ti ista sprava kao em-1 .... i dalje je sve to minijaturnije od bilo kog APS tela, a racunaj da ce EM1 da leži u ruci jedno 5 puta bolje od tih entry APS-c dslr aparata.....ali svejedno, nije fora u telima koliko u objektivima, izvoli nadji mi odgovarajuce akvivalente sledecim staklima, ali da budu i opticki ekvivalenti, pa ces da vidis da je prosecan sistem sa 4-5 objektiva u torbi pa jedno 50% tizi i gabaritniji u APS dslr aromi nego li u mikro aromi....pazi, ovo su sve opticki ozbiljna stakla koja ti navodim


12mm f2.....minijatura, metalno telo ......130 grama

17mm f1.8......minijatura, metalno telo ...... 120 grama

45mm 1.8 .....minijatura, plasticno telo, jeftin a ostar kao zilet ..... 116 grama

75mm 1.8 .......nije baš minijaturan, ni lagan, ni jeftin, ali jeste kompaktan .....300 grama.


zumovi

9-18mm ( ekv 18-36mm ) .....totalna minijatura, 150 grama.

75-300mm ( ekv 150-600mm ) ......prilicno kompaktan za žižu koju daje....420 grama



Pazi , naveo sam ti stakla koja svi koji rabe mikro treba da imaju, ima ih jos za poredjenje kolko oces ali neka ovo bude okvir,  a ti sada uzmi pa uporedi sa APS ekvivalentima.