Autor Tema: Canon Rumor....  (Pročitano 16941 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 04, 2013, 04:55:54 posle podne »
Hoću reći da se na RAW-u ne vrši demosaicing što kod sRAW-a je slučaj, samim tim poimanjem to nije RAW, zato je inače zadužen RAW konverter a on u ovom slučaju nema potrebe raditi taj posao, da ne govorom kako to može biti lošije obavljeno nego u slučaju RAW konvertera. I da sRAW tj. postupak je zaštićen patentima. Koliko sam upoznat SW patenti su u SAD-u još od 80-ih tako da nije u pitanju zadnji par godina.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 04, 2013, 08:08:34 posle podne »
A pazi sad - Canon i Nikon su JAPANSKE kompanije i ne dotiče ih USA SW patentni sistem, kao ni jednu svetsku kompaniju do pre par godina. Drugo, patent na sRAW ne može da zabrani Nikonu da osmisli svoj i nazove ga LNEF.

Pravdanje tipične Nikonske tvrdoglavosti mi nikako ne ide u glavu. Oni se prema tome ponašaju identično kao i svojevremeno prema FF senzorima - "možete vi da trtljate šta hoćete, mi ćemo da radimo kako mi želimo". Identična politika je i u vezi ovoga.

Što se ovog prethodnog tiče (jeste RAW/nije RAW), tu dalje ne bih trošio reči. Da nije RAW, ne bi ga tako zvali i ne bi se ponašao kao RAW, u krajnjoj liniji. Sama činjenica da se u odnosu na JPEG niže rezolucije ponaša IDENTIČNO kao i fullres RAW prema fullres JPEG-u nešto govori. Ja uopšte ne razumem taj tip konverzacije kada se diskutuje o nečemu potrebnom, pa se potegne argument tipa "kiselo grožđe":  "ma to i nije potrebno, jer je prevara...". Ne Bare - veruj mi - to jeste RAW i nikome razumnom još nije palo na pamet da to demistifikuje na ovakav tipičnoforumski način. Da nije RAW, ni RAW procesori ne bi mogli da ga hendluju kao RAW, a upravo to rade. demosaicing nije informacija, nego jedan korak u formiranju slike sa bajerovog senzora. Suštinski se ništa ne gubi i ništa dobija, osim što oni kojima u nekom trenutku nije potrebna visoka rezolucija, a jeste im potreban potencijal za obradu - imaju izbor. Ovo bi bilo isto kao i reći da DNG nije RAW.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 04, 2013, 08:32:10 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 04, 2013, 08:41:15 posle podne »
Meni to sa RAW patentima uopšte nije jasno. Kako može neko Nikona da uslovljava šta će da radi sa svojim NEF-om?? Može da radi šta hoće. I kako uopšte neko nekoga može da ograniči da u svom sistemu ne implementira nešto u svoj sopstveni format?? Razlog zašto ga nema siguran sam leži u nekom nikonskom cinculiranju. Ništa drugo.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 04, 2013, 11:26:02 posle podne »
A pazi sad - Canon i Nikon su JAPANSKE kompanije i ne dotiče ih USA SW patentni sistem

Dotiče ih dok prodaju na US tržištu. Nema veze odakle je kompanija nego na kojem tržištu posluje, a do prije par godina Nikon nije ni imao potrebe za sRAW-om, sada kada ima prošo voz.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 05, 2013, 01:31:45 posle podne »
Još da se neko setio da zaštiti RGB model i da je imao vezu da mu to odobre, sad bi bio bogatiji od svih generacija Rotšilda zajedno...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 05, 2013, 11:16:04 posle podne »
Sećam se da smo onomad davno dotakli i temu odlaska CF standarda u istoriju... i - evo je istorija: ;)

SanDisk's CFast 2.0 card is the world's fastest memory card of any kind

350 MB/s (!) upis / 450 MB/s čitanje! Džizzzzzzz!  :o

Ja sam i tada zastupao stav da CF nije ni blizu svog limita i kao što vidimo - očigledno je da nije! ;D

Poz

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 06, 2013, 10:31:14 pre podne »
Ali tehnički to nije CF kakvog poznajemo...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 07, 2013, 12:37:27 pre podne »
Tehnički, to je CF kompatibilna kartica, koja radi u svim CF Type-I kompatibilnim uređajima i to je jedino bitno.
Standard se tiče fizičko/elektronskih predispozicija, a ne internih tehničkih rešenja. ;)

Ni SD odavno nema veze sa izvornim Secure Digital patentom, koji je podrazumevaju ultra-mega-prespore kartice maksimalnog kapaciteta 2GB, pa ipak sad imamo mega-brze UHS-I kartice koje rade na nekim besnim brzinama. Kada je standard glup, on nameće ograničenja koja za buduća unapređenja podrazumevaju menjanje iz korena. To ovde nije slučaj i zbog toga ja svojevremeno nisam razumeo idiotsko insistiranje na XQD standardu, koji je na posletku podržao samo Sony (koji je i tvorac) i Nikon, dok su Sandisk, Lexar i Kingston narodski rečeno odj***li tu priču, da bi se nešto kasnije ipak odlučili da je "kao" podrže (barem Sandisk), ali bez vidljivog epiloga.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 07, 2013, 01:10:51 posle podne »
CFast nisu ni električni ni fizički komatibline sa postojećim CF karticama i utorima, jedino vanjska fizička veličina je ista, znači novi standard. Pa novi standard i velike brzine već imamo sa XQD i to u prodaji one od 165MB/s, a skoro i brže. XQD baš podržaje Lexar ako nisi pratio, a čini se da nisi i ovo je njihovo kartica o kojoj pričam. Tvorac XQD standarda je inače i SanDisk.

A ovo šta pričaš o SD on je fizički koliko znam bio isti i standard se dorađivao ali slično je bilo i sa CF, CFast je nešto novo.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 07, 2013, 01:54:07 posle podne »
I stand corrected.

U vesti se nigde ne pominje to što si napisao i to je (što se mene tiče) napravilo zabunu. Izvinjavam se!

Što se XQD-a tiče, da - i SanDisk je učestvovao u početku, ali je onda objavio da neće izbacivati kartice do daljnjeg. Kao i Kingston. Kao što znamo, XQD kartice je do skoro proizvodio samo Sony, a od pre nekog vremena i Lexar je izbacio dve (!) kartice i to je to. Taj standard je usvojio u mainstream tržištu samo Nikon sa D4 i nije mi poznato da je još neko dao podršku u praksi. I kako mi se čini, taj standard će umreti i pre nego što zaživi. Rekao bih da je krivac za to verovatno Sony, jer su oni i u prošlosti pokušavali da na foru napecaju sledbenike, a da onda budu glavni profiteri. Moguće je da su i ovaj put pročitani, pa su izvisili. Ne znam, samo pretpostavljam. Ko je pratio situaciju u prošlom veku, seća se da je na sličan način Sony izvisio za MemoryStick standard, koji je na kraju postao proprietary, ali još gori primer je BetaMax video standard, koji je upravo zbog gramzivosti Sony-ja, izgubio borbu sa tehnički inferiornijim VHS-om. Vidim da je kao developer naznačen CFA, ali to generalno ne znači ništa, jer je ideja potekla od Sony-Sandisk tandema. E sad, čini mi se da se na NikonRumors pojavljivao i Nikon kao igrač u definisanju standarda. Ne znam da li je to i ostao.

Tako to biva u industriji... ili se povinuj jačima od sebe ili glumi ludilo. Sony često bira ovo drugo, na žalost.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 07, 2013, 01:57:09 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 07, 2013, 02:17:39 posle podne »
Svakako tu vladaju neke financijske igrarije, ko će dobiti novac za prava na karticu itd. Lexar tu manje više promatra sa strane jer imaju kvalitetnu memoriju po najnižim cijenama i lako će platiti prava za bilo što. Koliko znam je dio Microna, znači najveći proizvođač SSD memorije i veliki opskrbljivač US vojske. Inače već kada sam spomenuo Micron, mislim da oni drže  i Aptinu ili su ih držači.

Ovaj XQD standard su prvotno najviili SanDisk, Nikon i Sony, a kako je dalje išlo i tko ima patente ne znam. Znam samo da se meni standard čini jako atraktivan umjesto SD-a.

E sada će očito biti CFast ili XQD, koliko sam pratio ovaj potonji ima teoretski nešto veću propusnost nego prvi ali mislim  da bi u praksi sve to bilo slično. CFast očito iz marketing razloga koristi format veličine kao i CF i pokušat će igrati na kartu toga.