Autor Tema: Prelazak na FF  (Pročitano 12274 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Prelazak na FF
« poslato: Jul 18, 2013, 07:13:20 posle podne »
Kao što se iz naslova može videti, u planu mi je prelazak na FF. Posle nešto malo manje od dve godine fotkanja sa najpre 600D, pa kasnije ( do danas) 7D, valjda mu to dođe nekako normalno da se čovek odluči da pređe na FF. To shvatam kao neki prirodan put u razvoju čoveka koji iz ovog ili onog razloga bavi se fotografijom.
Trenutno sam u fazi kupovine "L" objektiva, ali odvajam po malo sa strane i za telo, pa se nadam da ću ga do Nove godine možda i priuštiti. ^-^
Kao i za svaki deo opreme, postoje određene dileme, pa bih jako voleo da čujem predloge, sugestije, iskustva, i sve ono što Vam padne na pamet vezano za ovu temu.
Da krenem od nekih svojih želja, pa videćemo gde će se to završiti. ;)

Trenutno mi je najveća želja Canon EOS 5D Mark III  ::)  Možda preveliki zalogaj za početak, možda i bezobrazno za nekog ko se ne bavi profesionalno fotografijom, tj ne zarađuje od toga, već se radi o čistom zadovoljstvu. Jedan od osnovnih motiva za nabavku ovog aparata je što bih sigurno bio miran jedno 5 godina, pretpostavljam, i ne bi mi neke nove ludorije padale na pamet. ;D ;D ;D

Naravno tu su i Canon EOS 5D Mark II i Canon EOS 6D. Prvi, se već može nazvati jednim od kultnih aparata, po onome što se o njemu može čuti i kod nas, i širom sveta. Ali... imam utisak da ga vreme već polako gazi, pa se bojim da ću doći u situaciju da možda već posle godinu dana počnem da razmišljam o "nečemu boljem" ( iako objektivno, za bolje nemam prevelike potrebe). Uostalom mnogi uporedni testovi pokazuju da je već Canon EOS 6D u mnogo čemu prestigao legendarnog Mk II, što je i razumljivo jer je mlađi od njega, ako se ne varam 4-5 godina.

Canon EOS 6D, iako možda najlogičnije rešenje, nekako...ne znam ni sam kako da definišem, potpuno ravnodušno gledam na njega. Može da je zbog veličine, jer sam 600D zamenio za 7D pre svega zbog toga. Iako nemam nešto velike ruke, jednostavno 600D mi nikako nije legao, onako da kažem taman, za razliku od 7D, koji kao da je izvajan za moje šake. ^-^

Pa eto, ja ću da odvajam kintu sa strane i razmišljam i dalje šta činiti. Pretpostavljam da će biti predloga i ovakvih, i onakvih, razumljivo, svako ima neku svoju filozofiju, i ne znači šta je za jednog ok, da je i drugome potaman, ali lepo je čuti svako mišljenje i predlog, a najbolje iskustva ljudi koji već rade sa ovim aparatima.

Zdravi mi bili :)

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #1 poslato: Jul 24, 2013, 09:38:56 pre podne »
Niko ništa da kaže??? :o

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #2 poslato: Jul 24, 2013, 09:56:00 pre podne »
Sa 6D se nisam batrgao ali onako iz testova taj aparat mi je ostavio prilično mlak utisak. Sto se tiče 5D mkII bio mi je jako dobar drugar duže vreme ;) . Odličan je to aparat onako generalno sa svim svojim vrlinama i manama i mislim da sa njim sigurno nećeš pogrešiti ukoliko se još uvek negde može iskopati nov po nekoj dobroj ceni. 5DmkIII je po meni čisto bacanje para, pogotovo za amatera fotografa kome razlika u AF-u ne znači puno.

Objektivi su priča za sebe i nisi rekao šta najviše fotografišeš pa je onda bilo kakva preporuka vrlo nezahvalna ali ... Ono što bih po defaultu preporučio svakom korisniku FF tela je jedna 85-ica 1.8. Sjajno staklence za vrlo pristojnu sumu novca koje je odlično rešenje ta vrlo širok spektar upotrebe.

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #3 poslato: Jul 25, 2013, 12:18:59 pre podne »
Hvala DuxX na odgovoru.

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #4 poslato: Jul 28, 2013, 09:47:51 pre podne »
Ima li još neko nešto da kaže? Oko objektiva 70-200 ste se baš potrudili, ali ovde me nešto "bojkotujete" izgleda :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #5 poslato: Jul 28, 2013, 10:10:07 pre podne »
6d :)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #6 poslato: Jul 29, 2013, 07:38:57 pre podne »
Zdravo, cini mi se da si vec odlucio sta ces da pazaris  ;)
EOS 5D MK3 je sigurno najbolji od spomenutih, i ako novac ne predstavlja problem onda kupi njega, do NG ce mozda i cena jos malo pasti, tu onda nema greske.
Realno i sa druga dva modela bi bio prezadovoljan, s' tim da 5D MK2 je pri kraju za zalihama svuda. Canon EOS 6D je sjajan na "HiISO", uostalom video si Stormove testove sta koji moze, i uopste se ne radi o malom telu. Njegova rec tamo treba da ti bude vodilja pri izboru.

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #7 poslato: Jul 29, 2013, 11:01:10 pre podne »
I ja sam do skoro bio u dilemi kao ti, koristio sam 7D i odlucio da predjem na FF i uzeo sam 6D. Vjeruj mi da se neces pokajati. Fantasticna kamera! za moje amaterske potrebe ne treba nista bolje! Odlicno lezi u ruci, laganiji od 7D, IQ fenomenalan prosto nevjerovatan pomak u odnosu na 7D, High ISO trenutno najbolji u klasi FF aparata. AF centralna tacka fokusira u skoro totalnom mraku, WiFI opcija najjacha moguca fora koju su mogli da ugrade u aparat.
Eto, ja sam prezadovoljan i moja ti je topla preporuka da uzmes njega a ne da bacas pare na preskupi mkIII. Za prosjecnog korisnika 6-tica radi odlican posao, ko planira da fotka pretezno akcionu fotografiju onda ga ne bih preporucio, za sve ostalo je kao i njegov prethodnik 5D mkII, TATA! :)

Pozdrav
Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #8 poslato: Jul 29, 2013, 11:07:53 pre podne »
Zdravo, cini mi se da si vec odlucio sta ces da pazaris  ;)
EOS 5D MK3 je sigurno najbolji od spomenutih, i ako novac ne predstavlja problem onda kupi njega, do NG ce mozda i cena jos malo pasti, tu onda nema greske.
Realno i sa druga dva modela bi bio prezadovoljan, s' tim da 5D MK2 je pri kraju za zalihama svuda. Canon EOS 6D je sjajan na "HiISO", uostalom video si Stormove testove sta koji moze, i uopste se ne radi o malom telu. Njegova rec tamo treba da ti bude vodilja pri izboru.

Nisam odlučio još, ali sam blizu :). Canon EOS 5D Mark III jeste prvi na listi želja i zapravo osnovna dilema (i poslednja) je neko racionalno razmišljanje - da li kupiti "lošije" telo a ostatak novca usmeriti u nabavku objektiva, ili uzeti ono "što ti srce ište", pa skupljati novac za stakla? ::)

Mislim da je definitivno 5D MK2 izgubio trku, i da će odluka pasti između 5D Mark III i EOS 6D. Verovatno je najbolje (a po svemu sudeći tako će i biti), da dođem do Ljube i na licu mesta "opipam" oba pa onda definitivno odlučiti ;)

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #9 poslato: Jul 29, 2013, 12:45:17 posle podne »
Ja ne znam da li se bavis time profesionalno ili ne, ali mislim da je logicnije da za razliku u novcu koja je poprilicna (5D Mark III - 2790.00 EUR; 6D -1690.00 EUR) 1100 EUR uzmes par objektiva, mozda cak i neki L, umjesto da sve pare das na trojku. Mozes za razliku u cijeni uzeti 70 200 L f2.8 non IS koji bi ti u kombinaciji sa tim wide angle objektivom super bio. Ili cak 70 200 f4 + 85 1.8.
Cijene su sa PcFoto sajta.
« Poslednja izmena: Jul 29, 2013, 12:49:07 posle podne od strane Lackie »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #10 poslato: Jul 29, 2013, 01:16:30 posle podne »
Ako imas kesa pazari MKIII....nema greske!!!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #11 poslato: Jul 29, 2013, 02:35:16 posle podne »
Ja ne znam da li se bavis time profesionalno ili ne, ali mislim da je logicnije da za razliku u novcu koja je poprilicna (5D Mark III - 2790.00 EUR; 6D -1690.00 EUR) 1100 EUR uzmes par objektiva, mozda cak i neki L, umjesto da sve pare das na trojku. Mozes za razliku u cijeni uzeti 70 200 L f2.8 non IS koji bi ti u kombinaciji sa tim wide angle objektivom super bio. Ili cak 70 200 f4 + 85 1.8.
Cijene su sa PcFoto sajta.

Ne bavim se profesionalno fotografijom, pa je diskutabilna opravdanost kupovine 5D Mark III (što sam već i napomenuo). Realno, 6D bi bio najracionalnije rešenje, ali...

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #12 poslato: Jul 29, 2013, 02:36:25 posle podne »
Ako imas kesa pazari MKIII....nema greske!!!

Tu sam negde (mislim sa kešom) ;D ;D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #13 poslato: Jul 29, 2013, 03:18:04 posle podne »
Ja misim da je to sve u tvojoj glavi i da si zbog velicine najvise zagrizao da uzmes trojku, ali mislim da ce ti vise srece donijet 6D i novi L nego 5D3. Da sam na tvom mjestu ne bih trena razmisljao :)

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #14 poslato: Jul 29, 2013, 06:38:02 posle podne »
Ja misim da je to sve u tvojoj glavi i da si zbog velicine najvise zagrizao da uzmes trojku, ali mislim da ce ti vise srece donijet 6D i novi L nego 5D3. Da sam na tvom mjestu ne bih trena razmisljao :)

Moguće. Mada, kada pogledaš specifikacije vidiš da 6D i nije mnogo manji. Najbolje će biti da uzmem u ruke i jedan i drugi, pa da lepo odmerim.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #15 poslato: Jul 29, 2013, 08:44:34 posle podne »
Druze i ja sam bio u slicnoj dilemi...ali se nisam pokajao sto sam pazario trojku...vrhunski aparat...a evo i jednog argumenta da je hardver ogranicen softverom sto sam i pretpostavljao obzirom na iskustvo sa njim :)

http://www.canonrumors.com/2013/07/magic-lantern-improves-5d-mark-iii-dynamic-range-to-14-stops/
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #16 poslato: Jul 29, 2013, 10:12:47 posle podne »
Druze i ja sam bio u slicnoj dilemi...ali se nisam pokajao sto sam pazario trojku...vrhunski aparat...a evo i jednog argumenta da je hardver ogranicen softverom sto sam i pretpostavljao obzirom na iskustvo sa njim :)

http://www.canonrumors.com/2013/07/magic-lantern-improves-5d-mark-iii-dynamic-range-to-14-stops/

Hvala dalibort82,
još jedan argument plus. :)

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #17 poslato: Jul 30, 2013, 01:19:13 pre podne »
Ako su izbacili za 5Dmk3 izbacice i za 6D isti/slican firmware, ali ti onda garancija ne vazi, tako da mu dzabe i 22 stope za bolji kvalitet i jednom i drugom ;)

Razumem potrebu da se uzme ono sto je (naj)bolje i vuce srce, pogotovo kada si tako blizu da skupis to malo novca i kupis taj mk3, ali hajde da ubacimo racio u jednacinu. Ako uzmes 6D ostace ti para, pa ako ti bas ne bude zadovoljavao potrebe mozes da ga prodas i uzmes mk3, a obzirom da se ne bavis profesionalno fotografijom ne vidim razlog da ne budes zadovoljan. Sa tim ostatkom mozes da kupis neko staklo, neke filtere, rezervne baterije... U krajnjem slucaju mozes da otputujes negde i iskoristis potencijal novog aparata...
A sa druge strane mozes da uzmes 5Dmk3 i da budes srecan :D



P.S. Uzeo bih 6D  ;)
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #18 poslato: Jul 30, 2013, 09:21:10 pre podne »
Ako su izbacili za 5Dmk3 izbacice i za 6D isti/slican firmware, ali ti onda garancija ne vazi, tako da mu dzabe i 22 stope za bolji kvalitet i jednom i drugom ;)

Razumem potrebu da se uzme ono sto je (naj)bolje i vuce srce, pogotovo kada si tako blizu da skupis to malo novca i kupis taj mk3, ali hajde da ubacimo racio u jednacinu. Ako uzmes 6D ostace ti para, pa ako ti bas ne bude zadovoljavao potrebe mozes da ga prodas i uzmes mk3, a obzirom da se ne bavis profesionalno fotografijom ne vidim razlog da ne budes zadovoljan. Sa tim ostatkom mozes da kupis neko staklo, neke filtere, rezervne baterije... U krajnjem slucaju mozes da otputujes negde i iskoristis potencijal novog aparata...
A sa druge strane mozes da uzmes 5Dmk3 i da budes srecan :D



P.S. Uzeo bih 6D  ;)

Sasvim racionalno razmišljanje. Sad sledi ona "epska" borba srce protiv glave. :D  ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prelazak na FF
« Odgovor #19 poslato: Jul 30, 2013, 09:42:44 pre podne »
Gde glava obično gubi bitku! :)