Autor Tema: Problem u izboru, pomoc :D  (Pročitano 16038 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #20 poslato: Jun 01, 2013, 12:02:33 posle podne »
Nisam ja nigdje rekao na necu 15-85, niti da posto poto zelim na L staklo, zelim samo bolje staklo od ovog.
Ne masa ona fokusa stalno, al tu me je iznenadila.
Nikola je par dana imao moj objektiv, sad ne znam koliko ga je koristio.
Pored svega ni malo nije ostra, na f8 i f11, je vez zoki rekao da nikako ne idem na to, ne nosi se ovaj objektiv sa tim.
Uostalom sam si u svojim testovima rekao da gornja granica s ovim objektivom treba da bude f8, al mozda sam to zamjenio s nekim drugim testom, tako da ne shvatis kao direktno upuceno tebi, ali cini mi se da sam to kod tebe procitao.
Upsut i ovdje je masao fokus.

U sustini koliko vidim 17-40 je najsretnije rjesenje.
Kao sto sam rekao, ako cu vec gradit sistem objektiva zelim da se orjentisem na FF, mozda nikad necu imat FF aparat, ali sta ako ga budem imao, opet sve ispocetka...

Evo jos jednog primjera canon - sigma, nije mi jasno, stvarno (klik za vecu sliku)
« Poslednja izmena: Jun 01, 2013, 12:55:29 posle podne od strane IgorM88 »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #21 poslato: Jun 01, 2013, 01:33:55 posle podne »
Ovako kad smo vec ovdje moze li mi neko rec zasto nmg da editujem post nakon nekog vremena, last edit 12:55, sad je 13:30 i nmg da a editujem.
Zoki jesi li mi zbog ovog govorio da je 12mm zeznuto na FF-u?

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #22 poslato: Jun 01, 2013, 01:43:38 posle podne »
@Zoran - ne diraj nam BLIC temu. Neprikosnovena je, neprocenjiva!

@Igor - manji kredit, 16-35L II i na konju si :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #23 poslato: Jun 01, 2013, 01:52:40 posle podne »
Sa sirinom da, ali sta s ostatkom? Kazem, da makar dolazi do 50mm, pa hajd...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #24 poslato: Jun 01, 2013, 01:54:43 posle podne »
Mene zanima da li je za proveru beskonačnog fokusa validna stavka subject distance?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #25 poslato: Jun 01, 2013, 02:09:15 posle podne »
Za ostatak 24-105 i tako dalje. Ili na kropu već preporučeni 15-85. Imao sam ga na korišćenju ovih dana - sjajno staklo, raspon, oštrina, izrada, fokus, sve...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #26 poslato: Jun 01, 2013, 02:26:04 posle podne »
@Igor
Primer koji si gore postavio upravo savršeno demonstrira ono o čemu pričam - ta Sigma je bolja do f/2, na periferiji, ali i tada samo kad buljiš na 100% i onda kada (u retkim situacijama) pogodi fokus. U centru je situacija kudikamo drugačija. Kako se te blende retko (do nikako) ne koriste na stocku, then 2+2=?

I sve to stoji samo kad fotografišeš sa stativa, u LV-u, ručnim fokusiranjem na 10x uvećanju. Kad radiš u realnim uslovima, sve što ta Sigma nudi je jak biceps posle nekog vremena. U krajnjoj liniji, to možda stvarno može da donese veću zaradu na stocku.... ako dobro nabiflaš biceps... i ako su kupci uspaljene ženke. ;D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 01, 2013, 02:30:17 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #27 poslato: Jun 01, 2013, 02:30:06 posle podne »
:D ;D dobro ti ovo bi :)

Evo zakljucka na kraju:
So here is my SUMMARY-ANALYSIS between the Canon 50 f1.4 and Sigma 50 f1.4 (primarily judging based on their "f1.4-f4" performance):
Resolution (center): Sigma gets the slight edge here.
Resolution (edge): Sigma is the definitive winner here.
Contrast: Sigma here too.
Shading: Sigma again.
Distortion: Comparable (nothing to worry about).
Flare: Sigma the winner. [Note: Sigma includes a lens hood.]
CA: Sigma by a good margin.
Bokeh: Sigma by a very good margin.
Build: Sigma again.
Handling: Both are good though I prefer the feel and "big-boy-ness" of the Sigma.
AF (noise): Comparable.
AF (speed): Comparable again.
MFD & Magnification: Comparable.
Price: Canon 50 f1.4 $325, Sigma 50 f1.4 $500, Canon 50 f1.2 $1400 [All B&H Pricing]
USA Warranty: Sigma 4 years, Canon 1 year.
Bang for Buck: Very tough call as the Canon is signficantly cheaper. Draw.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #28 poslato: Jun 01, 2013, 02:42:54 posle podne »
Od takvih zaključaka leba nema.

Uzmeš oba objektiva, ispucaš po 100 fotki. Sa Canona svaka savršena. Sa Sigme Skoro svaka n-ta. To je "no-brainer" dilema.
Da ne pominjem ove ocene da Sigma manje fleruje jer u paketu ide i zonerica... Idi begaj. Pa kupiš zonericu i za Canon, pa neće da fleruje, god-damn!

I jedino na listi nedostaje stavka "AF accuracy". Da li je potrebno reći koliko bi ta stavka smešno zvučala?

Uostalom, učitaj bilo koju moju test fotku sa Canona... sve su rađene tim objektivom. Baci se na jedno opsežno pixel-peepovanje, pa mi pokaži koji je deo kadra sporan. Taj objektiv ladno otrese čak i neke nove objektive, iako je 20+ godina stariji kao model. ;)

Znaš kakva je to priča? Kao kada se vlasnici Lamborghinija i Ferrarija raspravljaju koji je auto bolji. Kao da svaki dan gaze po 300+ km/h, pa će te razlike imati nekog uticaja. E tako je i ovde, s tim što se poredi ispravan Lamborghini i Ferrari kojem pedala gasa nekad radi, a nekad ne. ;)


Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 01, 2013, 02:45:00 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #29 poslato: Jun 01, 2013, 02:43:12 posle podne »
Pa jebi ga... sta da ti kazem. Cela ova tema jeste kao i ona sa Blicem... Nema tu nikakvog prepucavanja, nego su mnogi u ovoj temi prepoznali tvoj blago nekontrolisani elan :) ... i iz prakse pokusavaju da ti ukazu na ono sto te neizbezno ceka.
Stavi ovu temu u bookmark, kupi sigmu i sta vec... nastavi da lutas sa staklima, pa za godinu dve, podvuci crtu i vrati se na ovu temu.

Iz ove teme idu dve kljucne poente:

1. NE SIGMA
2. Jasno definisi svoju poziciju na trzistu stock fotografija. Dok to jasno ne definises, samo ces da lutas... neces napraviti svoj identitet, ni dobru prodaju... a spucaces pare koje nemas u opremu.

Nema ovde nista zlonamerno, vec ti ovo krajnje prijateljski govorim.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #30 poslato: Jun 01, 2013, 02:50:32 posle podne »
@Igor
E da, da budemo načisto oko jedne stvari... da me ne bi razumeo pogrešno (ni Ti, a ni ostali koji me ne znaju dovoljno), nisam ja no-Sigma lik, koji mrzi sve što počinje na "S", već govorim o konkretnom objektivu sa kojim sam se aktivno "družio" jedno vreme (za razliku od većine koji ga dižu u nebesa). Imam ja i omiljene Sigme, koje bih svakome preporučio. Na žalost, njihova cena je uglavnom van domašaja mnogih. Ipak, pomenuću ih:

Sigma 120-300mm f/2.8 (sve varijante), Sigma 12-24mm (opet sve varijante). Ima ih još zanimljivih, ali ovo su one nezamenjive, koje nemaju pandane u drugim proizvođačima, a pritom su i stvarno sjajna stakla u pitanju.

Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #31 poslato: Jun 01, 2013, 02:59:36 posle podne »
Sigma 12-24 je usla na spisak, za dalje ne znam, malo sam zbunjen.
Sigma bi trebalo da mi donese pare, ako i ne, necu bit mnogo na gubitku cak i ako je odlucim posle prodat, sto naravno ne bih radio. Iz tog razloga gledam da su objektivi FF...
I da uz nju uzmem 50 1.4 canon, i zavrsim pricu za sad... ili pak da se strpim malo i uzmem 24-105!?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #32 poslato: Jun 01, 2013, 03:08:34 posle podne »
Pazi, da imam vremana ladno bih se upustio u opkladu oko stock prodaje. 550d + 50mm 1.8 + 60mm macro 2.8 + blic + fluo rasveta, i pun paja kojekakvih svetlosnih modifikatora (zilberice i slicno) ... i da stanemo na crtu ko ce na istocku da proda vise fotki.

Tacno znam zasto bih se zaleteo 24-70 ... ako bih isao u tom pravcu, i tacno znam zasto bih se zaleteo na  70-200. Tacno znam zasto bih kupio bilo koji komad opreme, za koje vreme bi vratio novac... i da li bih ga povratio i sa tom opremom zaradio.

Generalno, najvise bi me u ovom momentu prcao monitor... i nista vise.

Zapravo, tacno znam zasto nisam uplovio u stock vode :)

Pazi, mozda nekom deluje kao off topic... ali izbor objektiva nije puko placanje kesom ili karticom. Mora da postoji opravdan razlog.

Evo, hajde ... kao sto sam Astru zamolio da proba metar dana sa 35mm, cisto da stekne neki osecaj o cemu mi tacno tupimo non stop... tako i tebe mogu da zamolim da se recimo 3 meseca fokusiras iskljucivo na fotografisanje hrane. Eto, kuvar si... zena poslasticar, ne nedostaje vam motiva i modela.
Pa vama samo mesec dana treba da saberete i oduzmete sta vam sve treba od raznoraznih pinklica, cinije, case, podmetaci... salvete....PODLOGE ... Kreni da slikas, da se uporedjujes sa konkurencijom i onda ce ti se samo javiti koje ti staklo treba. Ja mogu odmah da ti kazem da je to Canon 60mm ili tamron 90mm ili Canon 100 2.8 ... i da bi 50mm 1.8 bio sasvim ok.... ali do tog zakljucka MORAS SAM DA DODJES. Kad shvatis TO ... onda nema foruma, nema pitanja... nema nista... hvatas novcanik i izlazis u radnju. TACKA i ENDE ... to je to.

Mi mozemo da te usmerimo, i nista vise ... pitao si, a mi se eto krajnje dobronamerno unosimo malo vise... :)

Kapiras?

To isto vazi i sa 12-24 i za 24-105

EDIT
Ako dozvolis jos jednu sugestiju... mozda je tebi muka od hrane... ali vas dvoje sedite na zlatnom rudniku. Na tvom mestu, sad bih kupio neko makro staklo i isto toliku sumu spucao na svetlo, podloge i escajg. I ne bih se smirio dok ne napunim portfolio sa 700 fotografija. Dakle, samo hrana... nikakve planine i masen fokus jezera ili planine.
« Poslednja izmena: Jun 01, 2013, 03:20:53 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #33 poslato: Jun 01, 2013, 03:17:46 posle podne »
Za sirko meni ne treba forum, to ja znam i sam, al kako da znam koje staklo?
Evo slucaj sigma ova od 50mm, ispljuvaste je brate, a drugi je dizu iznad canona i to mnogo...
Ne kazem ni da vi grijesite ni oni, ali da niste ovo sve napricali ladno bih otisao i kupio je, ne bih se sekunde dvoumio, ovako je drugacije.
A ako bi rekao da me zanima i video, da li bi to znacilo nesto za neki od ovih ranije pomenutih objektiva?
PS: Zoki, on meni hranu isto fula, hajd sto fula fokus vec sto i nekako nadje i ca u tome svemu...
Sve to sjajno izgleda dok ne pocnem zumirat, tad nastupa razocarenje, ne znam, nisam pamet... Svo vrijeme sam mislio da je do senzora, da je to to, sto 600D moze, a onda sam uzeo 50-ciu od Nikole i osjetio razliku, a Nikola sam nije zadovoljan sa svojim primjerkom 50-ice! Ali eto u 9 mjesecu sam u Srbiji, valjda cemo negdje pice popit i vidjet sta jeste a sta ne ;)

Da samo jos nesto dodam, generalno sam zadovoljan s svojim objektivom, nije to toliko koliko ja bas kukam, raspon mi odg, malo mi nedostaje sire ali nista strasno, samo mi ne daje ostre slike, mozda ja grijesim, mozda ocekujem vise od senzora na 600D ali ipak mislim da ne.
« Poslednja izmena: Jun 01, 2013, 03:23:32 posle podne od strane IgorM88 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #34 poslato: Jun 01, 2013, 03:23:57 posle podne »
Ma kakvo crno fulanje u slikanju hrane?

1. Stativ
2. IS na off
3. Iskljucen AF
4. nikakvo trazilo
5. gledas na LCD i uvecas na maksimalno
6. Odlozeno okidanje
7. TACKA :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #35 poslato: Jun 01, 2013, 03:27:50 posle podne »
Sto se tice hrane , ja sam par fotki okinuo sa tamronom 90 mm  i prezadovoljan sam , bas bas mi taj objektiv odgovara :) Ne mogu mnogo da pricam o objektivima posto se ne razumem bas, ali me je ovaj poprilicno odusevio :)

P.S I one portrete koje sam kacio su sa tim tamronom, pa mozes da vidis  :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #36 poslato: Jun 01, 2013, 03:29:23 posle podne »
Tako i radim, fokusiram rucno odavno, jer automatski u 80% slucajeva samo pisti.
Koji makro? Da posle ide i na FF
Koju rasvjetu!?
Dal da idem na 3 blica ili neku kit kinesku rasvjetu, msm i kineski bi blicevi bili, vj yn568-ice.
Kisobrani ili softboxovi?
Eto recimo da hocu da te poslusaj, savjetuj me do kraja (50% si me ubijedio)

PS: po nekad mora past i neka usputna fotka, nista ja time ne gubim ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #37 poslato: Jun 01, 2013, 03:43:31 posle podne »
Canon EF-S 60mm f/2.8 ti je isto sto i EF 100mm 2.8, samo sto je za krop. Dakle, zabodi tu Canonsku stotku i zavrsi pricu.

Svetlo?... za hranu je najbolje dnevno svetlo. Difuzeri, zilberice... stiropor, ... sve samo da nema direktnog svetla. Moze i blic... nije nista problem.
JBT... nemoj da pravis frku, evo ti fotka sa G15 na prirodnom svetlu uz zilbericu http://pcfoto.biz/images/testovi/Canon_G15_test/037_NPP_primer_013_velika.jpg

Tu je bre najveci problem da izmislis dobru podlogu, posudje... pa onda hrana i garniranje... pa onda svetlo.
Na kraju ide staklo i aparat... pa posle obrada i WB.
Nemoj da imas frku, imas priliku kakvu retko ko ima...naprosto u tom si poslu.
Profesionalci se uglavnm i po tome razlikuju od amatera... zato sto su se usko specijalizovali za jednu granu fotografije. Ja naprosto ne mogu da zamislim da ti ne uspes forsirajuci iskljucivo i samo hranu... a pride je to koliko se secam uvek bilo trazeno.
Fokusiraj se na iStock... zajebi sve ostalo. Napravi jasan plan po tackama i kreni sa realizacijom. Kacio sam ovaj link... al aj opet http://jenncuisine.com/resources/tutorial-collection/ ... kreni polako da ga studiras.

My 2 c

EDIT
Evo pogledaj sta se trazi na istocku


4.1 What We're Looking For

iStock has millions of images. There are subjects that we always need more variety in, and others that have been picked clean. Search iStock and explore what's been done before in great detail. If you're tackling a common subject, approach it in a different fashion and with your own style. Better yet, look for missing items in the collection and fill them in.

Images that iStock does need:
Corporate shots: Illustrate the many sides of modern business.
Concepts and Visual Metaphors: Go beyond the literal, and help a designer explain something in a new way.
Food and Beverages: Cuisines from around the globe.
Groups & Teams: People working together.
Holiday & Seasonal Themes: Show all the ways we celebrate. Include more than religious celebrations; let's see local festivals and customs as well.
Non-Business Jobs: The word is filled with mechanics, garbage men, baristas, and more.
People Interacting: Human interaction is a constant in this world.
Religion and Spirituality: The rich tapestry of the world's beliefs.
Science and Technology: Accurate and true depictions of the cutting edge of human knowledge.
Social Issues: Poignant looks into the issues that impact us.
Sports: For fun, for fitness, for glory. We'd love to see more team sports.
« Poslednja izmena: Jun 01, 2013, 03:50:19 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #38 poslato: Jun 01, 2013, 03:50:38 posle podne »
Imam ja taj link u speed dialu odavno, hvala...

Znaci 100-ka
Koja od ove dvije:
http://pcfoto.biz/852_Canon-EF-100mm-f28-Macro-USM
http://pcfoto.biz/853_Canon-EF-100mm-f28L-Macro-IS-USM
Softboxovi daju dovoljno meko svjetlo, Nikola zna gdje ja zivim trenutno, da ne objasnjavam, nekog lijepog svjetla po cijeli dan nemam, onako najiskrenije niti uslova da napravim sebi kakav set u vani, duga prica, sta da se radi.

Kakva je ova JinBei rasvjeta, nigdje nista o tome nema!

Upsut u tom poslu a bez posla, a srece mi :D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Problem u izboru, pomoc :D
« Odgovor #39 poslato: Jun 01, 2013, 03:58:22 posle podne »
Ova bez IS ti je skroz i vise nego dosta.

Nego, neka ti i ovo sto sam ti napisao prenoci... lepo slegne... napisace jos po neko nesto. Poenta je samo da dobro razmislis i tacno znas sta hoces.
''Ne moze da svane pre zore''