Autor Tema: BLIC  (Pročitano 42209 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #40 poslato: Maj 28, 2013, 11:54:56 posle podne »
Sada smo se razumeli. Nisam bio upoznat sa njegovim prethodnim postovima, pa je tu ostao propust sa moje strane. A to sto se tice kupovine 'viska' objektiva evo i ja zamalo da pazarim Tamron 17-50 f2.8, ali sam onda odlucio da jos malo ostanem na jednom objektivu koji imam... i to je jos prajm u pitanju.  >:D

Imam tu srecu da skoro nikada u zivotu nisam kupovao 'visak' bilo cega. Na primer garderoba koju 90% ljudi ima previse. Tako da vecinu stvari tokom jedne-dve nedelje iznosam i tako u krug. Sad mozda ja gresim. Mozda je to nekome premalo. Mada mislim da bi se vecina slozila da je i vise nego dovoljno.
Mada da ne lazem trenutno imam sigurno vise obuce nego sto treba. Mada je to onaj izuzetak koji potvrdjuje pravilo...  ^-^ valjda

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #41 poslato: Maj 29, 2013, 12:02:43 pre podne »
Cisto sam mu dao savet da se ne zaleti kao ja , multi razumemo se  :occasion14:

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #42 poslato: Maj 29, 2013, 12:22:11 pre podne »
Naravno, a sta mislis ti za D3100, da l je i za koliko bolji od mog D3000?

Nema značajne razlike za to što nameravaš da radiš.
Za početak preporučujem taj blic (sa TTL-om), zatim još jedna kartica, baterija, ranac, neki fiksni objektiv... ima tu prečih stvari od upgrade-ovanja tela.

Ako imas nalog na nekom Flickr-u ili silčnom, nabaci neke od tih slika pa da prokomentarišemo i to.
Reći ćemo ti gde najviše škripe fokte, šta možeš da popraviš teorijom, a za šta će ti trebati nova oprema.

P.S. Eventualno da rasprodaš sve pa da pređeš na Canon :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #43 poslato: Maj 29, 2013, 12:29:46 pre podne »
Naravno, a sta mislis ti za D3100, da l je i za koliko bolji od mog D3000?

Za početak preporučujem taj blic (sa TTL-om), zatim još jedna kartica, baterija, ranac, neki fiksni objektiv... ima tu prečih stvari od upgrade-ovanja tela.

Pa da....to sam i ja napisao u onom postu tj. linku koji sam postavio da procita..... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #44 poslato: Maj 29, 2013, 12:38:13 pre podne »
Lepo kaze cronnin,svasta tu treba da bi se odradila jedna "tezga".
Prvo blic i jedan pristojan objektiv,kartice,baterije,ranac...
Sa 18-55 nema sta da trazis ni kao pomocni fotograf,sa 18-105 mozes da se provuces ali da znas da ces zbog brzine fokusa vrlo cesto da izgubis neke zanimljive kadrove.
ALI pre svega dosta vezbe i znanja ti treba,to sto tebe zanima uglavnom su fotkanja po restoranima koji su vrlo cesto okreceni u neke zute kombinacije ili cak i crvene pa vrlo lako mozes da sve upropastis ako ne povedes racuna o nacinu merenja svetla i WB.
Takodje dosta vidjam po restoranima da postavljaju neku blesavu halogenu rasvetu i znam da zbog nje i prilicno iskusni fotografi nekada imaju problema.
Zato ipak prvo teorija i vezba pa posle toga restorani jer ces u suprotnom sam sebe da dovedes u nezgodnu poziciju da neces znati sta da radis.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #45 poslato: Maj 29, 2013, 09:39:47 pre podne »
Multi ne znam sta uce na fakultetu za fotografiju zavrsio sam neki drugi, ali ne verujem da ne uce tehnikalije. Naravno nisam mislio bukvalno da uzme knjigu i da je cita 24 sata , a da na aparat padne prasina. Kad sam mislio knjigu u ruke mislio sam i teoriju i praksu, ali upravu si nisam se jasno izrazio. Prethodni komentar sam napisao zato sto je decko pocinjao da prica o kupovini novih stakala, aprata ... A prethodnim temama nije znao otvor blende i ekspozicije ( sto naravno nije sramota)  i iz tog razloga treba da prouci malo ta neka osnovna pitanja i sa ovim sto ima da se usavrsava. Zar nije bolje vezbati i uciti sa onim sto ima , nego davati velike pare , a jos ni sam ne zna sta mu zaista treba. Ja sam napravio gresku sa kupovinom jednog objektiva koji mi uopste nije trebao , pa da i on ne napravi istu gresku.
Sve sto se tice toga vec je odavno nauceno i provanjeno, nije to nikakva matematika, ali moram da priznam da sam se tad slabo trdio da saznam sta su parametri kako ih podesiti i slicno...
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #46 poslato: Maj 29, 2013, 09:42:35 pre podne »
Izvini Serb ali moram da te kritikujem. Nesto u tvom postu nikako ne pase, a za nesto jednostavno imam drugacije misljenje. Evo i da obrazlozim, to sto se ljudi zavrsavaju skole i fakultete za fotografiju svakako nije da bi naucili tehnikalije (u njihovom skolavnju potpuno ne bitna stvar), a ovde se bas o tehnikalijama prica.(ZA OVO GARANTUJEM DA JE TAKO)

A sto se tice mog misljenja da li treba prvo citati knjige pa se tek onda baciti u praksu, hmm... Bez knjiga se moze, BEZ PRAKSE NE. To kazem jer sam ja kao i pokretac teme jako mlad pa jos uvek svakodnevno ucim i znam da mi literatura nije donela ni delic znanja koliko praksa. Cak sta vise za pocetak mislim da je dovoljno malo pratiti fotografske forume, pogledati 100-tinak 'review-a', pa tek onda dalje.
 
Decko zeli savete koji blic da kupi, s' toga hajmo mu pomoci. Kao sto su neki uradili i samo tako neka nastave.
Podrzavam pokretaca teme da kupi blic i pocne da tezgari. Po meni jedan od najboljih nacina da se pocne, ali NIKAKO da se ostane na anivou tezgarosa, NIKAKO.
Jer kao sto Igor rece, poznata je cinjenica da tezgarosi nemaju pojma(cast izuzecima). Ali ako se od toga pocne i napreduje ja ne vidim nikakav problem.
Sto se tice tezgarosa kako ih popularno nazivate, pre manje od mesec dana sam imao 5 god mature, lik ima mnogo para i sve je to stvorio fotografisanjem, niti je poceo sa skupom opremom niti bilo sta, a na maturi gde sam se ja sam slikao do pola znaci on me covek slikao nakrivo, i takvu mi sliku uradio... Da rezoniramo, ne znaju oni ni kadar da uhvate ali MLATE PARE!!!
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #47 poslato: Maj 29, 2013, 09:49:15 pre podne »
Naravno, a sta mislis ti za D3100, da l je i za koliko bolji od mog D3000?

Nema značajne razlike za to što nameravaš da radiš.
Za početak preporučujem taj blic (sa TTL-om), zatim još jedna kartica, baterija, ranac, neki fiksni objektiv... ima tu prečih stvari od upgrade-ovanja tela.

Ako imas nalog na nekom Flickr-u ili silčnom, nabaci neke od tih slika pa da prokomentarišemo i to.
Reći ćemo ti gde najviše škripe fokte, šta možeš da popraviš teorijom, a za šta će ti trebati nova oprema.

P.S. Eventualno da rasprodaš sve pa da pređeš na Canon :D
Jos jedan vec koristan odgovor, blic i objektiv su mi prvenstveno najbitniji, ranac imam, tako da vrlo malo mi ostaje opreme. Nisam mislio sam da idem da tezgaim vec sa drugarom koji se time bavi tako da ni to nije problem, ja sam samo zeleo da se posavetuje sa vama o blicu, a i slikacu ljude koji ne znaju ni sta je pocetni fotoaparat, Holivudske zvezde me ne interesuju, bar dok imam ovakvu opremu... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #48 poslato: Maj 29, 2013, 10:11:33 pre podne »
Taj ko ne ume da kadrira ne treba da ti bude uzor.Isto tako mi se ne svidja to sto potcenjujes goste jer mislis da nista neznaju.
Razmisli malo o tome i o savetima ljudi koji imaju mnogo vise iskustva i znanja od tebe.
« Poslednja izmena: Maj 29, 2013, 10:15:43 pre podne od strane Bugarin »

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #49 poslato: Maj 29, 2013, 11:12:03 pre podne »
Ja nikog nisam podcenio, to su neki ljudi uradili prema meni, nisam ovde da se prepucavam, pitao sam za savet, a dobio sam svega 2,3 normalna saveta... Ne treba meni savet sta cu ja da radim sa svojim zivotom i dal cu da trosim svoje pare? To mogu i sam, jednostavno sam pitao za blic, ako neko nema zelju da mi pomogne slobodno moze da iskulira moj posta, a ne da me proziva... Kratko i jasno.
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #50 poslato: Maj 29, 2013, 11:18:01 pre podne »
Izvini ali jače je od mene...

Pa što ne pitaš tog drugara??
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #51 poslato: Maj 29, 2013, 11:19:31 pre podne »
Ne vidim ko tebe proziva ali nije ni bitno.
Sto se blica tice  SB700 ili 910,nisam za kineze kao jedini blic.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #52 poslato: Maj 29, 2013, 11:20:52 pre podne »
Izvini ali jače je od mene...

Pa što ne pitaš tog drugara??
Bolje da pitam i 2 glave nego 1 a ima vas vise od 2 glave ovde...
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #53 poslato: Maj 29, 2013, 11:22:42 pre podne »
Ne vidim ko tebe proziva ali nije ni bitno.
Sto se blica tice  SB700 ili 910,nisam za kineze kao jedini blic.
Eto vidis brate koliko je to prosto kao samar, das mi svoj savet uzmem u obzir, poslusam jos par saveta i izvucem zakljucak... Jel je to bilo tesko? :-\
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #54 poslato: Maj 29, 2013, 11:31:08 pre podne »
Ako ti nije bitan TTL, ja bih pre isao na neki stari Nikon. Imas polovnih za jako male pare, a vise je nego dovoljno za pocetak. Ja imam SB-24(jako retko koristim blic pa stoga ni nisam radio 'upgrade'), u auto modu merenje je u 90% slucajave kako treba, tako da mi ne fali TTL. Jedino mi fali sto ne mogu bezicno da ga pomocu built-in flesa... Mada ne moze i jare i pare.  :laugh:

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #55 poslato: Maj 29, 2013, 11:33:47 pre podne »
Sve ovo pisem jer mislim da ti je pametnije da sto pre menjas objektiv. Na primer neki Tamron 17-50 f2.8. Mnogo ti je bolja kombinacija bolji objektiv i cak i najlosiji blic nego obrnuto.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #56 poslato: Maj 29, 2013, 11:36:47 pre podne »
Sve ovo pisem jer mislim da ti je pametnije da sto pre menjas objektiv. Na primer neki Tamron 17-50 f2.8. Mnogo ti je bolja kombinacija bolji objektiv i cak i najlosiji blic nego obrnuto.
Ok brate hvala ti na savetu... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #57 poslato: Maj 29, 2013, 12:03:31 posle podne »
Tamron za tezge - NIKAKO! Za nikon - nikonov blic - tacka. Sa tamronom ces imati samo probleme. Posto planiras da tezgaris, radices u jako zaj.... uslovima. Tamron ima da ti masi fokus samo tako, a o brzini fokusa da i ne pricam. Tu su cak i  najjeftiniji nikonovi objektivi u velikoj prednosti. Moj savet za pocetak nikon 18-105 i neki polovan sb-800. Posle OBAVEZNO menjas telo za recimo polovan D90 ili D300...

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #58 poslato: Maj 29, 2013, 12:06:52 posle podne »
Samo nesto da pitam. Jesi li koristio Tamron-a i ako jesi kakve si probleme imao?

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #59 poslato: Maj 29, 2013, 12:23:48 posle podne »
Koristio ga je moj prijatelj. Problemi se javljaju kad fotografises u mracnim prostorijama. Tad nastaju problemi - fokus jako spor, dok ga ubode ode trenutak. U svetlim prostorijama je ok, sa kontra svetlom katastrofa, ali tu i nikonovi objektivi znaju da brljaju ( mada primetno manje).