Autor Tema: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)  (Pročitano 36618 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #40 poslato: Maj 22, 2013, 06:38:30 pre podne »
Neonka pa kako reče Neo ima još mnooogo da se uči i radi. Recimo, kad pogledam one makro koji se kače po nekim stranim sajtovima, meni ne bude dobro, i čovek mora da se zapita "pa šta to ja radim"?". No, bitno je da se ne tapka u mestu i luta po mraku, bitno je mi svi volimo to što radimo, a podrška neonskog para mora svakom da bude moćan podstrek. Meni jeste....

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #41 poslato: Jun 07, 2013, 06:28:36 posle podne »
Kisni dani učinili su da nema mnogo insekata, ili je pak po livadama takvo blato, da od šetnji sa kamerom nema ništa. Ovog pauka sam snimio jednog kišnog prepodneva, izgledao je i smrznuto i pokislo, što ne čudi jer temperatura nije prelazila 13 C! Fotografija koja je u FF je stack od dve fotografije (!) a fotografija koja je data u crop varijanti je sam omalo obradjena (promenjen WB). Kad nema boljeg, po ovoj kiši koja i danas pada, nek ide bar ovo što danas kačim...tek da se održi forma i da se nešto radi

Van mreže Kidza

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #42 poslato: Jun 07, 2013, 06:42:37 posle podne »
Dopada mi se što ne miruješ :) Nisam u prilici sada da pogledam Efix, ali meni ovo na prvu loptu deluje dosta dobro. Što samo dve fotke za stack? Mogao si u nekoj od ovoh kapi da uradiš i autoportret  8)

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #43 poslato: Jun 08, 2013, 01:07:24 pre podne »
Oldy odlicno ovo sto radis!  :thumbsup:
Kojom stotokom si ovo slikao tj. kojim objektivom?
Pozdrav druze!
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #44 poslato: Jun 08, 2013, 06:25:16 pre podne »
Kidza ovo sam zaista samo škljocnuo, jer nisam imao vremena da razmisljam, a kamilo nesto drugo. Kisa je upravo pocinjala, i sve je bilo nekako...nikako! U prolazu videh paukovu mrezu, skljocnuh tri-cetri puta i vec je pljustalo....Inače, saveti su Ti na mestu, hvala, i sada mi je zao što nisam imao stativ pri ruci (koji inače uvek vučem i ne koristim, a eto sad kada je bilo potrebno...)

Astra ovo je staklo koje mene lično oduševljava. Radi se o Sigmi 2.8 APO Macro DG HSM 150 mm. Po mojim merilima stvoreno za makro fotografiju, ali nije lose ni za portrete. Od nekoliko stakala koje imam, najbolja kupovina, bez dileme!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #45 poslato: Jun 08, 2013, 07:27:47 pre podne »
Lepo izgleda, samo napred  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #46 poslato: Jun 08, 2013, 11:53:03 pre podne »
deVil hvala, hvala, samo da sine sunce i pojave se insekti...

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #47 poslato: Jun 08, 2013, 02:11:20 posle podne »
U bre pa ovo staklo Oldi je oko 1K evra!  :-\
Znam da ne moze i kvalitet i mala cena.
E sad ima Sigmi 150mm macro i upola manje cene, samo izgleda bez stabilizacije koliko sam mogao da razumem.
Ja sam nekako u fazonu da li Nikkor 60mm f2.8G macro 540 evra ili 85mm f3.5 G macro 520 evra na kropu je to 90mm i 135mm.
Znam da ima tema o objektivima, cisto pitam ( nemam jos para za to a treba i da prodam neka stakla  ;) ) a da mi je dobar i za portrete a ne samo za makro.
???
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #48 poslato: Jun 08, 2013, 03:07:45 posle podne »
Astra Sigmu sam kupio posle mnogo razmišljanja, čitanja, štednje I uporedjivanja bezbroj reviewa, ali najviše po preporukama prijatelja koji znaju šta je makro. Pre toga sam za makro koristio (I još ga imam,nerado prodajem objektive) Tamron 90 mm, koji je takodje izvanredno staklo. Medjutim, rad sa Sigmom je nešto sasvim drugo,  to je naprosto zadovoljstvo u radu, zadovoljstvo oštrinom, dobrim bokeh-om. Koliko sam ja Sigmu probao na portretima (porodične fotografije uglavnom), sjajan je I u toj oblasti. Slobodno mogu da kažem da sam sa Sigmom 150 dostigao viši novo u makro fotografiji. Ako se ja pitam, ja bih za makro uvek uzeo veću žižnu daljinu. Razlozi su brojni, dva najvažnija su što se insektima ne moraš previse približiti I mutna pozadina.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #49 poslato: Jun 24, 2013, 05:50:48 pre podne »
Dugo me nije bilo...previse obaveza, premalo vremena za lepe stvari I hobije. Evo jedne fotografije, vise kao dokaz da ne odustajem...

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #50 poslato: Jun 25, 2013, 08:11:07 pre podne »
Svaka cast Oldtimer! Kada uporedim "pcelicu" sa makro-pocecima razlika je ogromna  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #51 poslato: Jun 25, 2013, 09:11:40 pre podne »
Hvala Ljubo, nameran sam da ovog leta napravim pomak napred u makrofotografiji. Pored uvek nedostajućeg vremena za to treba 1) dobra oprema 2) nažuljana kolena i poderani laktovi 3) tona strpljena, tvrdoglavost da se ne odustane i...najvažnije 4) pažljivo pratiti savete boljih!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #52 poslato: Jun 27, 2013, 10:52:52 pre podne »
Super fotkica  :)
Ni ja nemam vremena za makro pa nema mojih slicica mada planiram da se malo aktiviram. Bas sam se vrato sa letovanja pa planiram da postavim jednu podvodnu temu sa nikonom AW100  ;)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #53 poslato: Jun 27, 2013, 01:47:45 posle podne »
Podvodni makro  ??? :o ;D 8)


Oldi, pcelica je  :thumbsup:
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #54 poslato: Jun 27, 2013, 02:12:09 posle podne »
+1

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #55 poslato: Jun 28, 2013, 07:25:21 posle podne »
Desha, Neo hvala na ohrabrenju! Ova godina je neuporedivo bogatijama insektima od one prosle, susne I vrele. Evo nekoliko od danas, a bas kao I deVil obecavam da cu se aktivirati. Jer...leto je samo sada, kad udjemo u jesen, malo je sansi za makro...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #56 poslato: Jul 02, 2013, 10:02:22 pre podne »
Leptir sjajan, ali kadar škripi. Mogao si da ga staviš u kvadrat jer je odozdo suviše prostora ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #57 poslato: Jul 24, 2013, 04:31:44 posle podne »
Znam da ovo nije fotografija kako to makro zahteva (snimak iz profila, focus na oku insekta) ali učinilo mi se da je svetlo dobro, postavio sam ISO na 800 I u obradi napravio poveliki crop. Fotografiju postavljam ponajpre jer me dugo nije bilo na forumu, a vi svi drugi vredno radite!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #58 poslato: Jul 24, 2013, 09:05:34 posle podne »
Lepo izgleda iako nije skolski odradjena. Ja se uvek obradujem kada uspem da forografisem nekog vilenjaka, devicu ili leptira pa verujem da je i to jedan od razloga sto si postavio ovu fotku jer ovo nije "onaj" obican insekt  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Macro 2013 (ili ko ne zna šta su muke neka proba makro fotografiju)
« Odgovor #59 poslato: Jul 25, 2013, 06:41:41 pre podne »
deVil hvala za lepe reci, I meni su omiljeni modeli leptiri (nema ih mnogo) i vilenjaci (ima ih nesto vise). Juce ih je u sumi bilo bas dosta, pa sam napravio lepu seriju, jedna od njih je i ova koju kacim. Za razliku od prethodne, ona ima focus na ocima. i tu pocinje moja tuga i jad! Snimam, kao i vecina nas, u RAW (NEF) formatu pa kada se otvori original fotografija, ona je ostra, svaki detalj se na njoj vidi. Na primer, na ovoj koju kacim uz ovaj tekst, struktura ociju je tako jasna, da je to bas lepo za videti. Posle umanjena fotografije (u dva koraka, sa izoštravanjima izmedju) ta oštrina originalne fotografije se gubi, detalji nestaju i na kraju se dobije to što se dobije...ali svakako daleko od oštrine i lepote originala, Nažalost, RAW se ne da smanjiti u smislu da foto aparatu kazete snimaj small format, pa da u daljem smanjenju fotografije na 1000 piksela imam sto je moguce manje uništavanje detalja. I ako ovome dodam da mi se čini da je kod mene na monitoru (ili lap top-u, sve jedno) fotografija uvek ostrija i bolja od onoga što se posle pojavi na forumu, sve će vam biti jasno, pa i i to otkud ovakav naslov ove teme....