Autor Tema: Lepota starenja  (Pročitano 11458 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Lepota starenja
« poslato: Mart 27, 2013, 12:07:34 pre podne »
Pozdrav drugari evo mog djeda a  na jednoj fotki  i oca:) Hteo sam samo prvu fotku da kacim, posto sam bas to gadjao , tacnije Rembrantov stil, ali mi se cini da bi  tema bila nekako prazna :)  Na prvoj sam uspeo da postignem ono  sto sam zamislio  , a ostale fotke su plod spontanosti , pa da tema nema jednu fotku evo jos par meni zanimljivih :)  Naravno kritike i komentari uvek pozeljni :)






Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #1 poslato: Mart 27, 2013, 08:14:47 pre podne »
Po meni nedostajala ti je zilberica sa druge (mračne) strane :) i difuznije svetlo. Mnogo su jake senke, a ni oči nisu istaknute (mislim na to drugo u mraku).

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #2 poslato: Mart 27, 2013, 09:40:00 pre podne »
Sto se tehnickog dela tice, Hornet je rekao uglavnom...meni se svidja ideja i emocija koju fotografije prenose. Zaista lepo!!
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #3 poslato: Mart 27, 2013, 11:40:51 pre podne »
Jel to ova slika?
Svidja mi se ideja.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #4 poslato: Mart 27, 2013, 01:04:26 posle podne »
Ovo sam jurio  http://www.akademija-art.hr/galerija/galerija/galerijaR/Rembrandt/Rembrandt-autoportret-1661?sb=none samo sam trougao postavio na drugu stranu lica :)


To je rambrantov autoprtret i koliko sam procitao taj trougao ispod oka je bio njegov zastitni znak :)  Citajuci o studiskim postavkama ovo je jedna od postavki za svetlo :)  Sa leve strane sam stavio crnu zilbericu da dobijem te crne tonove, sa desne strane sam stavio blic sa soljom (npr 45 stepeni (okvirno) od aparata , malo ispred i podigao ga gore) , svesno da bi dobio ostre senke na licu ( za ovo mi je delovalo lepse nego sa soft boksom) :)  Kad ulovim dedu opet postavicu sa soft svetlom , pa da vidim kako ce izgledati, ali ovo crnilo sa leve strane mislim da je neophodno kad se radi "rembrantov autoportret", mozda moze svetlije , ali se plasim da ce se izgubiti trougao ispod oka? Naravno ova kapa baca senku ali mislim da daje vise fotki   (zbog smeka) nego sto senka uzima? :)  Inace kad sam fotkao ovo setio sam se deshe :D  Hvala puno na komentarima :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #5 poslato: Mart 27, 2013, 01:10:31 posle podne »
P.S Izvinjavam se sto sam pogresio gde da postavim temu, dvoumimo sam se izmedju ova dva pod-foruma:)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #6 poslato: Mart 27, 2013, 02:04:47 posle podne »
Ti si u stvari hteo ovako nešto, sa sve trouglom :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #7 poslato: Mart 27, 2013, 02:08:55 posle podne »
Da da, tako nesto :D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #8 poslato: Mart 27, 2013, 02:18:27 posle podne »
Meni ovako više leži (par klizača u online photoshop-u):
- nekako mu nije toliko zapušena ta leva strana.
Edit: zanemari ovo katastrofalno online oštrenje
« Poslednja izmena: Mart 27, 2013, 02:28:12 posle podne od strane Hornet »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #9 poslato: Mart 27, 2013, 02:19:18 posle podne »
Meni se dopada taj stil portreta, samo gledaj da uhvatis "catchlight" odsjaj u oku... i na zadnjoj si odsekao ruku pa to malo odvlaci paznju..ali emocije su uhvacene :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #10 poslato: Mart 27, 2013, 02:24:14 posle podne »
@ Hornet super je CB varijanta bas sam danas hteo da je probam:)

@ Dalibore  Da, upravu si nisam obratio paznju , to jednostavno nisam sebi smeo da dozvolim. Bas velika greska,  ali dobro  na greskama se uci:)

Hvala na komentarima:)

Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #11 poslato: Mart 27, 2013, 06:50:01 posle podne »
Ne vidim razlog zašto bi crna pozadina bila imperativ za to što hoćeš da postigneš sa portretom tvoga dede, ali 'ajde... radićeš ti još na tome pa ćemo videti. A deda je na ovim fotkama, čini mi se, malo do malo više podeksponiran.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #12 poslato: Mart 27, 2013, 09:19:09 posle podne »
Velicko ko je rekao da je crna pozadina bila imperativ, stvarno ne znam kako si to zakljucio?  Kad vec pominjes pozadinu , ja licno volim tamnije boje pozadine , mogao sam da stavim bilo koju pozadinu, pozadina nikako nije uticala na ono sto sam hteo, a to je  lice sa ovim senkama.


I ajde sad da objasnim zasto sam ovako sve radio (sto sam koristio ostro svetlo itd...), Namerno sam potamnio levu  stranu lica da bi dobio veci kontras sa trouglom , ostro svetlo sam koristio zato sto je rec o starom coveku sa izrazenim borama itd... pa da ostrim svetlima to naglasim. Da sam ovo hteo da uradim nekome mladjem , detetu , nekoj devojci , vise bi bilo svetla na levoj strani lica i koristio bi meko svetlo. Moguce da sam pogresno procenio oko svetla i ostrine svetla , ali ovim motivima sam se vodio. Ne kazem da je ovo dobro , moguce je da sam napravio losu procenu. Probacu i sa mekim svetlima pa cu videti razliku.


Hvala na komentarima :) 


P.S Ako ovo razmisljanje kojim sam se vodio nije dobro recite pa da ga izmenim :)

« Poslednja izmena: Mart 27, 2013, 09:25:35 posle podne od strane Serb »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #13 poslato: Mart 29, 2013, 05:43:17 posle podne »
Serb, bas mi se svidja sto se trudis da koristis razna likovna iskustva kako bi ih iskoristio u fotografiji. Pogotovo mi se svidja naslov 'Lepota starenja", gde zelis da u samu fotografiju "ugradis" iskustvo starih majstora, starijih i od starih majstora fotografije.
Sto se tice tvoje zelje da iskoristis "tajne" starih majstora kakav je Rembrant je za svaku pohvalu, ali to nije tako jednostavno kako znaju da napisu razne "kursadzije". Da ne bih sada nepotrebno prosirivao temu, reci cu ti samo da je Remrant koristio jako mekane tonove i blage valere. Tvojoj zelji da dobijes veci kontrast vise bi odgovarao za analizu "dramaticni" Caravaggio.
I jos jedna stvar, nemoj da te bune reprodukcije po knjigama ili interneta gde se ne vide ti blagi prelazi i razrade, pogotovo u "niskom kljucu". Otuda ispravni saveti kolega sa foruma da treba i u tamnim particijama da se ponesto vidi. I naravno, moras da imas i bar jedan deo u "visokom kljucu"(trougao) ali da ne dozvolis da pregori, tako da su Hornet, Dalibor i Velicko u pravu ... sve ovo spoji i imaces jedan lep chiaroscuro portret. :) 

 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Lepota starenja
« Odgovor #14 poslato: Mart 29, 2013, 05:49:28 posle podne »
PGS ;D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #15 poslato: Mart 29, 2013, 07:36:02 posle podne »
Hvala Desho :)  I napisao sam koje je moje razmisljanje  i ostavio sam mogucnost da nisam upravu bas zbog ovakvih saveta kakve sam upravo dobio :)  Naravno ovo je bila prva serija u tom fazonu , uskoro ce druga koja ce biti sa vasim savetima :) 


Inace juce sam isao da radim ove fotografije na vise mesta da mogu da ih uporedim sa monitorom. Moj monitor nije dobro podesen i meni deluju fotke na monitoru mnogo svetlije nego kako su zaista kad se urade. Tako da sam juce shvatio o cemu ste pricali, kad je rec crnilu :)


Hornet druze tvoju repliku nisam skapirao :D


Hvala jos jednom :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Lepota starenja
« Odgovor #16 poslato: Mart 29, 2013, 08:40:18 posle podne »
Otišao sam u off.
Mare, Vlado i Alex, tonovi i valeri, PGS = Prvi glas Srbije :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #17 poslato: Mart 29, 2013, 08:58:40 posle podne »
Inace juce sam isao da radim ove fotografije na vise mesta da mogu da ih uporedim sa monitorom. Moj monitor nije dobro podesen i meni deluju fotke na monitoru mnogo svetlije nego kako su zaista kad se urade.
 
Opredeli se za jednu radnju ako si zadovoljan kvalitetom štampe!Kada pripremaš fotografije za štampu pokušaj na osnovu preliminarnih rezultata da uskladiš podešavanja sa labom u radnji.Ono što svi mi vidimo na ekranu ne mora da ima mnogo veze sa onim što ćeš dobiti na papiru.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #18 poslato: Mart 29, 2013, 10:40:23 posle podne »
Hvala Neo :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lepota starenja
« Odgovor #19 poslato: Mart 30, 2013, 12:46:20 pre podne »
Otišao sam u off.
Mare, Vlado i Alex, tonovi i valeri, PGS = Prvi glas Srbije :)
E stvarno Hornet, gde me nadje ...
bas je u fazonu PGSa, a posebno ono o "kljucevima", k'o Alex o gornjim i donjim lagama ...  ;D :D ;D
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 12:53:30 pre podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100