Autor Tema: Canon EOS 6D, Test  (Pročitano 17853 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Canon EOS 6D, Test
« poslato: Mart 21, 2013, 07:17:22 posle podne »
 



TIMELINE

Psiholozi kažu da deca, u prvom stadijumu života, prate i oponašaju svaki pokret starijih, te da to nastavljaju da rade i kasnije tokom odrastanja. Uglavnom, taj šablon ponašanja je karakterističan za sva inteligentna bića, manje ili više izraženo. Veza sa pričom koja se nas ovde tiče? Pa, vrlo je jednostavna. I velike kompanije se često ponašaju krajnje detinjasto, u neku ruku. Stepen interesovanja za pojedine segmente proizvodnje varira u zavisnosti od trenutne potražnje tržišta, ali i poteza koji vuku tržišni lideri. Nazovite to oponašanjem, krađom ideja, kako god, bitna je suština. Ranije su se proizvođači brižljivo dovijali kupcima, dok je danas situacija malo komplikovanija, pa su zapravo proizvođači ti koji kreiraju potrebe, vršeći marketinški pritisak na kupce i oblikujući njihove potrebe, što kroz inovacije, što kroz razne vrste manipulativnih radnji. Oni koji kreiraju takvu klimu su uglavnom i predvodnici, a ostali su najčešće – imitatori.

Kada jedan proizvođač pogodi recept sa kojim su kupci uglavnom zadovoljni, ostali će pokušati da to prate, trudeći se da ne ispadnu iz koloseka koji će im u bliskoj (pa i daljoj) budućnosti osigurati konkurentnost. Nekad je teško reći ko je od koga iskopirao ideju, a češće smo svedoci da se konceptualno identični proizvodi samo drugačije zovu i svoje mušterije pokušavaju da privuku na neke druge, manje ili više konvencionalne načine. S druge strane imamo one koji će svoju viziju kvalitetnog proizvoda predstaviti na bitno drugačiji način u odnosu na snažnijeg rivala, a krajnji efekat svega je moguće videti već prilikom prve premijere. Jedan deo kupaca će biti zadovoljan, drugi ravnodušan, a sasvim je sigurno da treći ni najmanje neće biti očarani ponuđenim.

Svedoci smo jednog takvog, gotovo istovremenog nastupa dve najsnažnije kompanije iz foto-branše, kada je javnosti predstavljeno dva proizvoda iste namene, sličnog koncepta, ali generalno veoma različitog viđenja idealnog proizvoda. Nikon je prvi izašao sa svojim modelom D600, a par dana kasnije je to učinio i Canon, modelom EOS 6D. Sasvim smo sigurni da kompanije nisu istovremeno došle na ovu ideju, a izostanak pravih informacija sa terena (onih koje bi se mogle podvesti pod „industrijsku špijunažu“) učinio je da se koncepti vrlo malo preklapaju. Poput neke borbene strategije, ovakav vid „pogađanja“ koraka koje će učiniti direktni konkurent, često dovodi do izuzetno sličnih proizvoda. Kada su saznanja o namerama suparnika „tanka“, onda dobijamo ovo što možemo videti na primeru Canonovog EOS-a 6D i Nikonovog D600 – istu ideju, ali sasvim različite izvedbe. Kako ni jedna ovakva priča nije crno-bela i uvek postoje dve strane, teško je reći koji će koncept biti uspešniji, iako stvari na papiru nekad sugerišu na očigledan zaključak. Nedavno smo se detaljno pozabavili Nikonovim viđenjem „početničkog FF DSLR-a“. Red je da isto učinimo i sa predstavnikom suparničkog tabora. Predstavljamo Vam – Canon EOS 6D.

 



SPECIFIKACIJE

Već smo imali prilike da ovu tabelu proučavamo u testu Nikona D600. Ovaj put je perspektiva malo drugačija, pošto u rukama imamo Canonovog pulena:
 

Tehničke karakteristike: Canon EOS 6D u poređenju sa Nikonom D600

Da li je Nikon precenio namere suparnika, pa u svoj model „natrpao“ sve što je finansijski moglo da se izdrži ili je Canon potcenio D600, pa išao na slabiju izvedbu kako bi održao nisku proizvodnu cenu, teško je reći. Sigurno je da u odabranim krugovima ima onih koji bi na to pitanje mogli dati tačan odgovor, a mi možemo samo da nagađamo. U svakom slučaju, rezolucija je ostalau rangu 20MP, iako je ovaj put u pitanju zaista nov senzor, AF je nov, premda nimalo revolucionaran, telo je realizovano u malo skromnijoj varijanti kao i kod direktnog konkurenta, ISO raspon u debeloj prednosti... Ukratko, imamo se čime zabavljati i uprkos tome što D600 dominira u skoro svim strogo fotografskim funkcijama, 6D ima par stvari koje ga izdvajaju od proseka. Da sve bude još zanimljivije, bitno je znati da postoje dve verzije EOS-a 6D. Jedna ima sufiks „WG“, dok postoji i ona sa sufiksom „N“, koja ne poseduje GPS prijemnik – jednu od poželjnih funkcija. Razloge za ovo treba tražiti u regularivama nekih zemalja, a na to treba obratiti pažnju prilikom kupovine, ukoliko vam je bitno da imate kompletnu (WG) verziju aparata, koju smo i mi imali na testu. Krenimo redom.



PAKOVANJE

Standardno Canon pakovanje prati i najnoviji Canon DSLR. Na testu smo imali kit sa dobro poznatim Canon EF 24-105mm f/4L IS USM objektivom:
 

Canon EOS 6D, sadržaj kit pakovanja sa EF 24-105mm f/4L IS USM objektivom

Sadržaj kutije, osim samog tela i objektiva sa zonericom, obuhvata LP-E6 bateriju sa poklopcem, pripadajući punjač LC-E6 (ili ovde prikazanu LC-E6E, verziju sa kablom), standardni široki kaiš za rame sa poklopcem za tražilo, poklopac bajoneta, USB kabl za povezivanje sa računarom, A/V kabl, štampano detaljno i kratko uputsvo za korišćenje aparata, posebno štampano uputstvo za korišćenje Wi-Fi/GPS funkcijama (uz WG varijantu), još jedno kratko uputstvo samo za Wi-Fi, posebno upustvo za EF 24-105mm f/4L IS USM kit objektiv, garantni list i tri diska koji sadrže besplatan softver i uputstvo u elektronskoj formi. Softver se, kao i do sada, sastoji od Digital Photo Professional aplikacije (tekuća verzija je 3.12.52), za razvijanje RAW fajlova, EOS Utility alata za upravljanje aparatom, Picture Styles Editora za kreiranje kolornih stilova, Photo Stich-a namenjenog spajanju snimaka u panoramu, a tu je i Zoom Browser EX, za organizaciju i pregled fotografija. Pored toga, prvi put se u softverskom paketu pojavljuje i WFT Pairing Utility, namenjen Wi-Fi modulu. Sve aplikacije su dostupne u verzijama za Windows i Mac OS.



Ostatak teksta → Canon EOS 6D, Test
« Poslednja izmena: Mart 22, 2013, 12:20:17 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #1 poslato: Mart 21, 2013, 08:07:01 posle podne »
Kao i uvijek, predobar test.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #2 poslato: Mart 21, 2013, 08:28:36 posle podne »
Bolji test od testiranog :)
Kao i uvek Olujni ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #3 poslato: Mart 21, 2013, 08:52:24 posle podne »
Odlican test! :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #4 poslato: Mart 21, 2013, 10:41:32 posle podne »
Ja još uvek čitam test,ali ono što sam do sada zaključio je da je reč o fenomenalnom aparatu  :) Količina detalja i kontrola šuma su impresiveni!Naravno,test je standardno odličan!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #5 poslato: Mart 21, 2013, 11:23:15 posle podne »
Neko moje mišljenje je da - niti je N precenio 6D niti je C potcenio D600... Stvar je u tome da je N sa svojim D800 modelom ostavio dovoljno mesta da se izbaci FF aparat niže klase, a da bude odlično "napucan", što se recimo ne može reći za C koji zbog ionako nedovoljno atraktivnog mkIII mora da drži 6D, hteo to ili ne, na potrebnom nivou da sam sebi ne bude konkurencija.
Inače ja ovom aparatu, obzirom na situaciju sa C senzorima, zameram pre svega što je nasilno osakaćen sa rezolucijom. Imalo je tu štošta pre da se izbaci, a da se ostavi senzor iste rezolucije ali eto.. oni su rešili da to bude tako.

U svakom slučaju jako lep prikaz, kao i obično.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #6 poslato: Mart 22, 2013, 12:11:26 pre podne »
Hvala drugari! :)

Što se tiče evaluacije... ja sve nekako posmatram kroz cenu (a ko ne?).
Može 6D da bude 10x odličan aparat, ako on košta više ili isto kao konkurentski aparat koji u svim mogućim i nemogućim logičkim jednačinama nudi više.

Vrlo prosto - 6D bi morao da bude jeftiniji da bi sve to imalo rezona, a 5D Mark III da pojeftini, da bi došao na nivo koji je 5D Mark II imao prilikom predstavljanja.
Ja bih 5D Mark III verovatno već kupio da je bilo tako. Ovako, to mi se sudara sa logikom i jednostavno neću da pljusnem te pare za nešto što nije odgovorilo na sve moje potrebe, ma koliko ja precenjivao svoje potrebe.

Pozdrav

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #7 poslato: Mart 22, 2013, 12:22:40 pre podne »
Evo jos jedne pohvale za izvrstan test, iako nije bio bas ono sto sam ocekivao.
Da se odmah "razjasnim", nista nije pogresno sa samim testom, koji je na samom vrhu onoga sto moze da se nadje na netu, vise sam razocaran sto me Storm nije "ubedio" da je 6D dovoljno dobar za ono sta ja hocu  :(

Da ne davim previse, vec mesecima se lomim oko novog DSLR-a, i na neki nacin sam sveo knjigu na dva slova (d600 ili 6D). Posle Nikonovog fijaska sa uljem, i zabrinjavajuceg nedostatka obzira i na neki nacin 'uvrede' korisika (ne priznajuci gresku i ne nudeci garancije da ce greska na bilo koji nacin biti popravljena), svim srcem sam navijao da ce 6D da odusevi na testu i da cu biti srecan vlasnik istog. Al' sipak ... ako ne postoji sizofrenicni aparat, 6D je glavni kandidat danas, sa apsolutnim crno-belim/toplim-hladnim pristupom u skoro svim parametrima.

Kratka digresija - bavim se fortografijom vec dugo godina, bio sam u Nikonovom taboru za vreme filma (jos uvek imam u ormanu 3 tela i gomilu AI is AI/S objektiva). Kad je naisao digital, prva tura Nikona je bila blaga katastrofa. Teska srca sam progutao knedlu i promenio ratnicke boje sa zutog u crveno. Mogucnost da koristim Nikkore putem adaptera na EOS je malo ublazila tranziciju. Posto nikad nisam 'dogurao' do full frejma, nisam ni investirao previse u FF AF stakla, tako da sada ponovo mogu da menjam tabor relativno bezbolno.

Elem, donekle glavni razlog mog navijanja za Canon su ipak objektivi. 17-40L, 24-105L IS, 70-200/4L IS i 400/5.6L da budem precizniji. Svakako da Nikon ima bolja stakla nego nabrojana gore (ima ih i Canon), ali su meni besmisleno skupa (ja ne zaradjujem od fotografije). Nikon jednostavno godinama nema 'zlatnu sredinu', objektive koji su dovoljno dobri, a ipak ne previse skupi. E sad, u zadnjih par meseci Nikon je ipak odlucio da pokrije tu rupu u svom repertoaru (novi 18-35, vec ustaljeni 70-200/4 VR i novi 80-400VR kao i kit 24-85VR).

Ostalo je samo to prokleto ulje, koje definitivno doliva ulje na vatru ...
Ostacu bez i ovo malo kose na glavi uskoro !!!  ;D

Pozdrav,
Bata

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #8 poslato: Mart 22, 2013, 01:08:25 pre podne »
Dobrodošao na forum! :)

Potpuno razumem i očekivanja i zaključke koje si izveo, druže! :)

Utisci sa 6D su upravo takvi - crno/beli. Da su kojim slučajem u njega ugurali C/B senzor, aparat bi bio 100% kompletan. :D

D600... šta znam... ja lično (znači - ograđujem se - ovo je zaista lično mišljenje) mislim da će taj problem sa D600 vremenom isčeznuti, pošto su oni svesni njega još od prvih pritužbi, samo su odbijali da to priznaju zbog troškova kojima bi bili izloženi i kojima sad i jesu izloženi. Problem se neće rešiti sam od sebe sa već prodatim aparatima, jer će svi problematični primerci morati da prođu jedan ili više ciklusa detaljnog "pranja" senzora, pre nego što prestanu da "sline". Sigurno je da neki primerci nemaju te probleme, ali je sasvim sigurno da jedan dobar deo ima. Mene prvog nervira takav odnos prema kupcima, posebno što taj aparat nije nešto što se dobija uz Happy Meal u McDonald's-u, već je u pitanju prilično skupa sprava.

E sad, šta je problem - za neke čak ni to iznuđeno priznanje nije dovoljna uteha, jer sve i da je čišćenje besplatno do kraja postojanja D600, opet taj aparat neko treba da odnese, da sačeka da bude završen, da preuzme, ako se to ne radi odma' itd. Mene takve procedure nerviraju i kad nemam nikakav ugovoren posao (nebitno o čemu se radi), a kamoli da fakultativno posećujem servis, jer je nekog mrzelo da odradi svoj posao kako treba, pa je nasuo ulja kao u menjač IMT-a.

Ako sačekaš još neki mesec, pretpostavljam da će verovatnoća brzog nauljivanja senzora biti manja, jer je način uočavanja problema, količina propisanog lubrikanta skoro sigurno smanjena, kako ne bi bilo viška. Pa eto... možda je to rešenje?


U pogledu objektiva C vs N... takođe potpuno razumevanje s moje strane. Često to apostrofiram kao još uvek veliku prednost Canona, i pored ubrzanog "renoviranja" ponude od strane žute kompanije. Problem je u ustaljenosti - proći će barem još nekoliko godina, dok se polovni primerci tih novih Nikkora ne počnu pojavljivati po oglasima, a hteli mi to da priznamo ili ne, tržište polovne fotoopreme je ozbiljan faktor svuda u svetu i nije to ništa specifično samo za Srbiju.

Da bi Nikon postao potpuno konkurentan kao sistem (u tom finansijskom smislu), moraće i neki objektivi da siđu "međ' raju", pa da imamo nešto poput 17-40L za 400€, 70-200 f4L za 450, 24-105L za 650-700 ili 24-70 f/2.8L za istu sumu... Takvi objektivi na Nikonu sada postoje, ali se mogu naći praktično isključivo novi ili u oglasima za gotovo redovnu cenu. Npr. ne sećam se da sam ikad video neki polovan primerak 16-35 f/4G VR. Toga jednostavno nema, a nov košta vrlo blizu 16-35 f/2.8L II, o čemu smo nedavno imali i polemiku na forumu. Isto tako, mora se prekinuti s praksom da se neka n ova stakla učine tek dovoljnim za današnje uslove, iako bi po nekoj logici trebala biti superiorna. Takav primer je AF-S 50mm f/1.4G, koji je sve, samo ne izuzetan. A kada je prvi put najavljen, oko njega se stvorila takva fama, da bi i sam Dejvid Koperfild pao u nesves'. Na kraju bi "tresla se gora, rodio se miš". Objektiv je dobar i - samo to. Dobar. Bez ustezanja mogu da konstatujem da ga po mnogim parametrima delje Canonova 20 godina stara 50-ica 1.4. Tužno. Ima i svetlih primera, pa je nova 85-ica 1.8G pravi biser za novac koji košta. 24mm 1.4G je po meni takođe podbačaj. Košta previše, a nudi performanse koje konkurencija ima već ko zna koliko godina. I tako - šareno.

Optičke performanse nisu dovoljne da sistem učine povoljnim. Nikon je na dobrom putu, ali dok kupci ne zalegnu ulaganjima u novu opremu, prosečan korisnik koji ne sedi ispred fabrike i pravi zbirku samo nove opreme, neće biti na dobitku.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 22, 2013, 01:24:04 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #9 poslato: Mart 22, 2013, 03:21:12 pre podne »
Hvala na dobrodoslici, jos vece hvala na prosirenoj diskusiji!
Kao sto sam vec napomenuo, i pored 'neutralnosti' u pogledu (ne)pripadnosti taborima, ne mogu a da ne primetim Canonovu superiornost u 'middle ground' ponudi objektiva. Isto tako u pogledu polovne opreme - Canonovih objektiva ima vise u ponudi i samim tim su jeftiniji. Ali recimo da sa novim staklima Nikon skoro pokriva sta hocu. Decent ultra-wide (novi 18-35 je izgleda konacno u skladu sa ustaljenim Nikonovim renomeom sirokougaonih zumova), solidan 'normalan' zum (24-85 nije perfektan, ali za te pare itekeko koristan); pedesetice su tu negde, meni ne treba 1.4 a 1.8 varijante su ako ista nesto bolje iz Nikon tabora (mehanicki - Canon 1.8 plastikaner me izludjuje kad probam manuelni fokus, bogu hvala za AI/S-EOS adapter), 80/85 su opet iste/slicne u 1.8 varijanti, 70-200/4 su skoro identicne (Nikon skuplji ali za nijansu bolji na 200mm).
E sad 400/5.6L bas fali u zutoj boji i to vec godinama. I to mi nije jasno jer su vec imali odlican AI/S (super kompaktni IF-ED - jos uvek imam 300mm varijantu istog), samo je trebalo napakovati to u plastiku, dodati motor i ... 
Ovako nesto dugacko ne postoji u Nikon boji a da ne moram da prodajem bubreg za to (novi 80-400 je na samoj granici da me zena metlom istera iz kuce - u Australiji se moze naci za oko 2600$). Ali taj zum je jos uvek puno tezi sa potencijalno sporijim AF u poredjenju sa Canon fiksnim 400/5.6, cak i da prihvatimo da je ostrina na istom nivou.

U svakom slucaju cekanje mi ne gine, bilo da se smiri situacija (stalozi ulje) ili da Canon spusti cenu 5DIII (male sanse jer cena nije mrdnula ni cent).

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #10 poslato: Mart 22, 2013, 09:15:16 pre podne »
Moj ce komentar verovatno biti blago nenormalan, kao i uvek... ali valjda ste se navikli :)

Elem, primeticete da su studijske fotografije Canona napravljene sa Nikonom, dok su u Nikonske napravljene Canonom. Zaista moram priznati, da sam impresioniram kako je Nikon uslikao Canona. Neverovatno koliko je primetna interpretacija te crne povrsine. Doduse, Canon jeste fotogenicniji i lepsi aparat... za razliku od Nikona i njegove, uvek ''mokre'' povrsine... ali svejedno, kad uporedim fotografije, Nikon mi legne na prvu... i to je to.

Sa druge strane, Canonska galerija na kraju testa mi vise prija oku nego Nikonska. I to je to, ... ja i dalje, osecam tu neku razliku u bojama, sto ne znaci da je to lose po jednu ili drugu stranu... ali tako je kako je.

Sto se tice ergonomije, Canon daleko bolje lezi u rukama... sledeci udobnost koju ima 40d ili 5dmk2.
Oba aparata su odlicna... a ako bih se odlucivao, nedvosmisleno bih izabrao Canon, makar do kraja zivota pipao plavu ... da bi podesio crnu :)

Onima, kojima je prioritet da izvlace 99 blendi iz zift podeksponirane fotografije... preporucujem Nikon. Ostalima, Canon :)

Eto tako... kao i uvek, od mene jedan umeren post... baziran na iskljucivo licnom vidjenju situacije. ;)

Test standardno dobar, ovaj put gabaritski manji nego raniji radovi... ali sa dosta kompresije i sazetosti, koja zahteva koncentraciju pri citanju, te dekompresiju mozdanog spektra na kraju. :D
« Poslednja izmena: Mart 22, 2013, 09:18:05 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #11 poslato: Mart 22, 2013, 09:39:25 pre podne »
Moj drugar ima 6d i poredio sam ga mojim 5d mark II, ali tako da sam oba redukovao na isti broj piksela.
Mislim da high iso poređjenje d600 i 6d trebalo i ovdje uraditi svođenjem na isti broj piksela. Ipak je 4 megapiskela razlike cjelih 20% od 20 MPX 6tice. Takođe bilo bi korisno uporediti 600d i 6d fajl dobijen podeskponiranjem i preksponiranjem, i to na više iso vrijednosti (ne samo na iso 100).
 
Konkretno, u odnosu na 5d mark II, 6d ima mnogo oštrije slike, sa više detalja i oko 0,8-1 stope prednosi u high iso. ISO 6400 na 6d nije bolji od 3200 na 5d, no iako ima više šuma, nekako je je slika dosta oštrija. Valja taj AA filter je slab, baš kao i na originalnoj 5tici, na kojoj nikad nisam trebao raditi oštrenje u photoshopu. No slab AA filter uzrokuje moire... 

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #12 poslato: Mart 22, 2013, 10:53:02 pre podne »
Bato, drugar je skoro uzeo D600 i posle nekih hiljadu fotki zaprljanost senzora je sasvim normalna. Pri tome čovek radi događaje tako da objektive vrlo često menja. Tako da verujem da je na novim serijama taj problem rešen. U slučaju da ti zapadne neki model iz starije serije meni ne bi bio problem da ga odnesem na prvo čišćenje ranije. I to bi bilo rešenje cele problematike. Sad, koga mrzi da to uradi onda ne znam šta da mu kažem.

Za razliku od Zorana ja bih sada, posle par godina korišćenja oba sistema, bez ikakvog daljeg razmišljanja izabrao Nikon jer jednostavno više u C sistemu ne postoji ništa što bih poželeo da imam. Sama razlika u kvalitetu izlaznog fajla u svakom pogledu, svaku dalju nedoumicu privodi kraju. Nije stvar u "izvlačenju 99" blendi već u sveukupnom kvalitetu od ISO100 do ISO1600.. za dalje ne znam jer ja to retko koristim, a i ako koristim za moje potrebe u toj sferi meni je odličan svaki novi dslr.
Nikon NEF svojim kvalitetom jednostavno je oduvao sve ono što sam do sada video i sposobnost tih fajlova za dalju obradu je neverovatna. Prelazi i senke koje su 100% čiste bez trunke šuma čak i pri žešćem editovanju... ja ne znam šta jedan fotograf još može da poželi. AWB i merenje su mi takođe dosta bolji u N sistemu. Što se tiče koloriteta, ako gledamo NEF i CR2 kao polazne tačke za moju percepciju boja više mi odgovara NEF.

Sistem objektiva je jako dobar i na jednoj i na drugoj strani s tim što je sada Nikonov za moje želje mnogo bolje koncipiran.

Na kraju krajeva i kad servis uzmeš u obzir Nikon je tu mnogo ozbiljniji u Srbiji.

I tako, kad sve metnem na kantar 6D/D600... D800/mkIII... meni se isti preturi jer nema ama baš nikakvog balansa ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 22, 2013, 10:57:37 pre podne od strane DuxX »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #13 poslato: Mart 22, 2013, 11:37:50 pre podne »
Slazem se da svako ima svoje potrebe kad su u pitanju dSLR-i.....Ali pustite coveka da sam odluci.... :D
Takodje dobrodosao Bato :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #14 poslato: Mart 22, 2013, 11:50:26 pre podne »
Prvo, jedno izvinjenje svima jer se nisam predstavio u potpunosti - ja zivim u Australiji (vec nekih skoro 25 godina) tako da mi servis i podrska nije problem ni za Nikon ni za Canon. Ali ipak mi ne prija pomisao da nosam aparat od 2000$ na ciscenje svakih par stotina okidanja (a ima takvih slucajeva!). Ja se bavim i astronomijom i tu baratam sa CCD kamerama koje se manje vise redovno ciste (zbog nacina obrade slika svako zrno prasine se vidi), tako da mi to nije strano ali bih radije izbegao takve aktivnosti ako se moze.
Kao sto napomenuh, nemam bas nekih narocitih razloga da generalno izaberem C over N ili obrnuto. U konkretnom primeru (D600 vs 6D), bolji autofokus/brzi rafal, ugradjen blic, mogucnost 'izvlacenja' senki (dinamika) i ekstra 4M rezolucije su mi daleko vazniji od GPS i WiFi (nebuloza sto se mene tice!), neznatno boljeg jpeg-a na viskim ISO, mogucnosti da fokusira na -3EV sa centralnom tackom i nesto boljeg displeja. U ovom trenutku samo mi fali taj 'affordable' 400mm, dosta sam koristio drugarov 400/5.6L i bas me je dojmio sto bi rekli (kao i 70-200/4L). Nikonov 70-200 je po svoj prilici isto tako dobar (ako ne i bolji), ali 400mm fali.
(mislim fali za neke normalne pare - 400/2.8, 200-400/4, 500/4 su srcha samo takva, ali uz cenu od koje mi para izlazi na usi. 400/5.6L je ispod 1200$)

Pozdrav,
Bata

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #15 poslato: Mart 26, 2013, 12:36:23 pre podne »
Kao sto napomenuh, nemam bas nekih narocitih razloga da generalno izaberem C over N ili obrnuto. U konkretnom primeru (D600 vs 6D), bolji autofokus/brzi rafal, ugradjen blic, mogucnost 'izvlacenja' senki (dinamika) i ekstra 4M rezolucije su mi daleko vazniji od GPS i WiFi (nebuloza sto se mene tice!)...
Za GPS se slažem, ali za Wi-Fi i ne baš. Imati okidač u vidu telefona koji je i tako uvek u džepu, beskrajnu mogućnost programiranog snimanja, backupa fotografija na eksternu memoriju i tako to, meni uopšte ne deluje kao nebuloza. SVAKAKO da kad se posmatra kao celina, 6D zaista nije baš jednostavno izabrati pored D600, pa zato ni taj Wi-Fi ne bi trebao da se gleda kao nekakva mnogo bitna stvar. Ali kao što rekoh - ne bih se složio da je nebuloza. Mogućnosti i udobnost rada su stvarno izuzetni.

Ako TI je 400mm stvarno neophodno, ne znam šta bih Ti rekao, a da već sam ne znaš. Skoro sam siguran da Nikon neće izbaciti nešto konkurentno dotičnom L-u, jer im je i za 70-200 f/4G VR trebalo 270 godina. Ko zna koliko će im trebati za jedno takvo staklo. Tim pre što se čini da se i sam Canon malo zaebo sa njim, kao i sa 300 f4L IS, koji je dao (po njihovom mišljenju) previše jeftino. Ne verujem da će ta stakla biti skoro obnovljena, a ako i budu, cene će biti najblaže rečeno - paklene.

AWB i merenje su mi takođe dosta bolji u N sistemu.
...Na kraju krajeva i kad servis uzmeš u obzir Nikon je tu mnogo ozbiljniji u Srbiji.
...I tako, kad sve metnem na kantar 6D/D600... D800/mkIII... meni se isti preturi jer nema ama baš nikakvog balansa ;)
Ah... šta reći na ovo... :)
AWB... pa eto - ne bih se složio. VRLO se ne bih složio. Baš danas bejah u situaciji da sam se zamalo onesvestio od Nikonovog AWB-a, u situaciji u kojoj je Canon bez većih problema zaboo sasvim normalnu temperaturu, skoro bez primesa. Bolje da Ti ne kažem na šta je to ličilo sa Nikonom. Mislim, ima situacija u kojima i Canon odalami neki levi WB, ali je suština jednostavna - niti je Nikon sa AWB-om bolji od Canona, niti je Canon bolji od Nikona. Oba su bulja, u zavisnosti od konkretne situacije. Meni lično to ne smeta, jer još nisam toliko onemoćao, da moram da koristim automatiku za sve i svašta. Lepo brate koristiš preset ili izmeriš WB ako ne može drugačije i - vozi. Nema greške. Sve ostalo je bespotrebno prepuštanje stvari jednoj programiranoj mašini, koja pokušava da misli.

Za servis smo već diskutovali i, bez obzira što ne volim priče u tom smeru, i ovaj put ću ponoviti da razni ljudi imaju razna iskustva, opet - SA RAZNIM servisima. Nema 100% zadovoljnih ni sa jednim servisom bilo čega. To govori i mnogo i malo, ali je sigurno jedino da se na nekom kantaru sigurno ne bi desilo da pretegne, samo zato jer nečije lično iskustvo govori da je ovaj bolji od onog ili obratno. Ima i onih koji se vrlo ne bi složili. Zato ostavimo te priče po strani, jer je istina uvek negde u sredini.

A poslednje dileme - naravno da balansa nema kad su koncepcije drugačije. Nekome preteže na jednu, a nekome na drugu stranu. Svako ima svoje prioritete, a kako se čini, više njih preferira 5D Mark III prioritete, iako sam ja mislio da će biti obratno. I to ubedljivo. Ali eto - nije. Sa 6D vs D600 je izbor dosta čistiji, ali OPET će mnogi pre izabrati jedan pre nego drugi. Različiti ljudi, različite potrebe, ubeđenja i ukus. Kad bolje razmislim... pa i bolje što je tako. Ne bih baš voleo da živim u svetu u kojem je sve jednoobrazno. Bejah na jednom takvom mestu. I nije mi se svidelo, premda je bilo interesantno iskustvo. Što bi rekli - za pamćenje. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 26, 2013, 12:38:45 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #16 poslato: Mart 26, 2013, 01:41:16 pre podne »
Bato, lepo sedni, smiri se, papir i olovku pa beleži šta ti treba od aparata. Šta fotografišeš, zarađuješ li leba fotografišući, ili ne, itd. Kada okončaš završni profil lako ćeš se odlučiti koje telo da pazariš. Svaki korisnik preferira određeni model, određeno staklo, određenu aplikaciju za obradu fotografije. A neki i trenutni asortiman robe koju treba da prodaju. Za aplikaciju ćeš lako. Isprobaš tri najmoćnije, vidiš koja najboqe ''ležii'' i nju koristiš. Za staklo bez obzira na aparat sam si do sada sigurno osetio šta je to što te najviše privlači. Ja se ne bih obazirao na analize C ili N, jer tu tek dolazi do izražaja lična subjektivnost ili neobjektivnost, kako god hoćeš.
Ponavljam, od iskrenog koncepta šta želiš najviše zavisi ispravnost tvoje odluke.

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #17 poslato: Mart 27, 2013, 03:23:04 pre podne »
Petko,

kad bi samo bilo tako prosto! Nemas pojma koliko sam listova papira vec ispisao sa profilima i varijantama, i uvek zavrsim sa konstantacijom da "kad sam sve sabrao, oduzeo sam se"  ;D
Najmocnije "koje lezi" je 5DIII (uz izvinjenje Nikonovim navijacima, za ono sto meni treba, bolja je opcija od D800). Al' ima ona "prava sitnica" sto rece Sir Oliver - cena ...
Skoro mi je drugar pozajmio 7D sa 15-85IS i 70-200/4L da se malo duze igram. Da je 7D samo malkice cistiji na 3200 i iznad, ne bih se premisljao uopste, pogotovu sto je telo palo na smesne grane u Australiji (ispod 900$), a sa 15-85 je oko 1300. To je takva neverovatna kupovina da je zaista tesko opravdati 5DIII (samo telo je 2700, sa 24-105L 3500+. Da pravim pare od fotografije - mozda. Ovako, ne.

PS cene novih tura D600 su skocile za oko 100$ (iako je A$ skocio u odnosu na Yen). Dal' to znaci da su nesto stvarno uradili "iza kulisa" ostaje da se vidi. Cekam i cupam kosu  :o

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #18 poslato: Mart 27, 2013, 09:05:12 pre podne »
Meni najbolje leže 1D X ili D4 al šta ću kada za njih moram prodati bubrege. :P ;D

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 6D, Test
« Odgovor #19 poslato: April 16, 2013, 02:08:15 pre podne »
Na moju (opstu?) zalost, novije ture D600 i dalje pate od uljanih problema. Cak i tela serijskog broja 305xxxx (najnovija tura u Australiji). Mozda u manjem broju, ali nesto nisam bas da se kockam.
Cinjenica da jedan Roger Cicala kad je kupovao sistem za sebe nije ni uzeo u obzir D600 (birao na kraju izmedju D800 i 6D i zavrsio sa Canonom); to meni govori puno. A on je covek koji rastura i cisti tela svaki dan, to mu je deo posla. I on sigurno propusti vise tih D600 kroz ruke nego svi mi zajedno na forumu.
Bas su Nikoncani za*ebali stvar sa D600. Do koske.

Ponovo sam poceo da obilazim prodavnice i prevrcem po rukama 6D, mozda i ubedim sebe da je ipak OK ... malo malo pa opet gledam Stormov test i pokusavam da "citam izmedju redova" :(