Autor Tema: Nešto o Nikonu D3200  (Pročitano 5158 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Nešto o Nikonu D3200
« poslato: Januar 24, 2013, 04:13:30 pre podne »
Dobro vece,dobri ljudi  :)

Novi sam ovdje,nadam se da nisam pogrijesio podforum.

Imao sam 2 pitanja za Vas

1. Narucio sam Nikon D3200 (koji bi trebalo da stigne najkasnije do 1.februara) i zanima me vase misljenje o njemu ? To je moj prvi DSLR i nadam se da cu mu naci caku :)

2. Posto sam iz Crne Gore, kako mogu kupiti neki proizvod kod Vas (kako ide dostava,placanje) ? :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #1 poslato: Januar 24, 2013, 08:48:03 pre podne »
Hajde da pokušam da odgovorim na prvo pitanje:

Obično se prvo konsultuje stručna javnost, pa onda naruči proizvod. Ti si učinio suprotno. Sreća pa sa trenutno aktuelnim ulaznim modelima iz N i C tabora ne možeš da pogrešiš.
Ovako, dSLR modeli se generalno dele na one sa krop senzorom (nešto manji senzor) i na one sa FF (Ful frame) senzorom. Ovi drugi generalno zanimaju totalne profesionalce ili baš napredne amatere koji imaju dovoljno novca da ništa drugo ne trpi.
Prvi su široko rasprostranjeni u svetu amatera, naprednih amatera, umetnika, bogatijih turista i sl. Sa njima se takođe, bez problema, može odrađivati i profesionalan posao. Dobru fotografiju pravi fotograf, a FF pruža tehnički kvalitetniju fotku (dinamički raspon, bolje high iso performanse...) i ti verovatno ne bi mogao ni da primetiš razliku osim ako ne uđeš u fazon tzv piksel pipovanja. Iskusniji fotografi lako primećuju razliku.
S druge strane, na konačni izlazni rezultat ozbiljniji uticaj imaju objektivi od senzora (oštrina, boje...).

Kod dSLR modela iz Nikon i Canon tabora sa krop senzorom (pominjem te dve marke, s obzirom da ostale na našem podneblju gotovo da nisu u upotrebi, a i nemaju ni dovoljno raširenu prodajnu i servisnu podršku) ima nekoliko klasa: ulazni modeli (D3200, 1100D), srednji modeli (D5200, 650D), napredniji modeli (D7000, 60D) itd. Bitno da znaš da oba brenda u te modele ugrađuju odlične senzore i da će ti fotografija, kao izlazni rezultat, biti gotovo ista sa svakim od njih (u okviru brenda - naravno da se fotka sa N i C razlikuje i uvek će se nekima više sviđati jedan brend, a drugima onaj drugi). Klase u okviru brenda se pre svega razlikuju po veličini tela aparata, kvalitetu kućišta (plastično, magnezijumsko), broju kontrola koje su izbačene napolje (da ne bi morao da ulaziš u meni), fokusnom mehanizmu i slično.

Znači, s obzirom da si (pravilno) odabrao ulazni model, ako dobro podesiš balans bele boje, ekspoziciju i dobro odrediš fokus, dobićeš fotografiju koja najnormalnije može da se meri sa fotografijom koju bi dobio sa nekim od jačih modela. Imajući u vidu da tek ulaziš u ovaj svet veliko je pitanje da li bi ti konfor koji nude jači modeli opravdao razliku u ceni.
Moj savet: aparat nećeš prevazići još dobar broj godina, tako da pažnju u budućnosti posveti objektivima, blicevima, filterima, a pre svega učenju, čitanju i najviše samoj praksi (fotografisanje, fotografisanje...).

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2013, 12:18:19 posle podne »
Citat
2. Posto sam iz Crne Gore, kako mogu kupiti neki proizvod kod Vas (kako ide dostava,placanje) ?

Sve informacije oko nabavke fotoopreme i fotoaparata mozes direktno da dobijes ovde -

http://pcfoto.biz/Kontakt

Pozz :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #3 poslato: Januar 24, 2013, 02:49:55 posle podne »
@ Hornet, pod prvo da ti se zahvalim,jer si odvojio dosta vremena za mene :)
Konsultovao sam se vec sa nekim fotografima(mada vecina ovdje ima vise iskustva i razumijevanja prema sadasnjoj tehnologiji), jer nisam ni znao da postoji ovakav forum do sinoc,nazalost. I rekli su da je i previse dobar za pocetnika. Vecina mi je rekla da uzmem d3000 ili 3100 ,ali posto je neka manja razlika u cijeni,a performanse mnogo bolje. odlucio sam se za d3200.
Mada kad krenem sa fotografisanjem, pokusacu sve manuelno da podesavam, ima dosta zanimljivih tema na forumu,tako da sam ih citao do jutros :)
Sto se teorije tice,presao sam neki uvodni dio za iso,aperture,shutter i jos neke opcije. Sad je ostala praksa iz toga :)

@Desha Hvala :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2013, 03:24:30 posle podne »
...d3000 ili 3100 ,ali posto je neka manja razlika u cijeni,a performanse mnogo bolje. odlucio sam se za d3200.
Moje mišljenje je da su te loše savetovali i da si doneo pravu odluku.Elem,doboro došao na forum :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2013, 03:39:22 posle podne »
Nema na čemu ;) Btw. potrudio sam se da budem što jasniji i jednostavniji i valjda sam uspeo u tome.

Što se tiče saveta tvojih kolega, neo je totalno u pravu. Posebno za d3000 - to je poslednji Nikonov mohikanac sa zastarelim CCD senzorom koji još uvek može da se nađe po trgovačkim centrima. Bićeš srećan zbog odluke za koji mesec, kad uđeš u sitna crevca ;D

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #6 poslato: Januar 24, 2013, 04:16:36 posle podne »
hvala vam puno :)
poslacu vam koju sliku,jes da nece bit jos neko vrijeme profesionalne,ali eto. mora se pocet sa dna :)

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #7 poslato: Januar 24, 2013, 06:28:04 posle podne »
Ajde komso, opleti to :)

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2013, 09:58:15 posle podne »
Ajde komso, opleti to :)

potrudicu se komso :)

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Memorijska
« Odgovor #9 poslato: Januar 28, 2013, 11:29:53 posle podne »
Da li ce biti dobra memorijska SanDisk 8gb Ultra za Nikon d3200 ? :)
Da ne uzimam Extreme i druge mnogo skuplje kartice ? :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Memorijska
« Odgovor #10 poslato: Januar 28, 2013, 11:36:50 posle podne »
Da li ce biti dobra memorijska SanDisk 8gb Ultra za Nikon d3200 ? :)
Da ne uzimam Extreme i druge mnogo skuplje kartice ? :)
Dovoljna! Ne treba ti Extreme.Ovdje u Sarajevu su SDHC 8 GB- 8€=class 10.Ja ih imam i nikad me nisu iznevjerile!Extreme kartice uzimaju extremni ljudi koji koriste svoje aparate bas u extremnim uslovima-vlaga, sunce, udari.... ;)
Trebao si ovu temu staviti u podforum "Ostala oprema" ;)
« Poslednja izmena: Januar 28, 2013, 11:38:39 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #11 poslato: Januar 30, 2013, 04:34:15 pre podne »
Stvarno ste vrh :) Bas mi je milo kad mogu nekoga da pitam i on mi iskreno odgovori. Pogotovo za mene,koji sam pocetnik u svemu :)

A da ne otvaram sad ja 1000 tema, ovako sto je vezano za nikon d3200 pa neka ga :) ako bude bilo jos kakvo pitanje u vezi njega,postavicu ovdje,ako nemate sto protiv :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto o Nikonu D3200
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2013, 07:33:20 pre podne »
Jok ;)