Autor Tema: Telo, blic... šta mislite o ovome?  (Pročitano 6775 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Telo, blic... šta mislite o ovome?
« poslato: Januar 27, 2013, 09:52:36 posle podne »
Ovako stoje stvari. Planiram da uzmem neko drugo telo, s kojim mogu da upravljam blicevima, jer kolko sam razumeo s mojim telom ne mogu, al ajde da pitam. Nisam baš upućen što se bliceva tiče, pa ako može to da mi se razjasni. Šta je to slave, a šta master mode?
Da li ja sa mojim nikonom D3100 mogu da upravljam blicevima koji imaju slave mode, npr oni jeftiniji kineski Yongnuo?
Trenutno imam samo nikon sb-24, na njemu nemam opciju slave, pa za njega moram da kupim trigger... e sad hoću da kupim i neki kineski pa da imam 2 blica, ovo ću sve uglavnom da koristim za fotkanje portreta, u brolly kišobranu.
Pa ne bih da kupujem za svaki naredni blic triggere, nego sam mislio da uzmem neko drugo telo, šta kažete na to ? Neko koje podržava komandu nad blicevima... ?


Inače koristim Nikon d3100+nikkor 35mm 1.8G + sb-24, i sad ovih dana treba da kupim 18-105 VR... ovo sam reko čisto ako zatreba kao informacija.  :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #1 poslato: Januar 27, 2013, 10:19:28 posle podne »
U suštini, bilo koji kineski trigeri će raditi posao, jer oni ne prenose TTL komande, već samo prosto okidanje. To znači da bliceve moraš postaviti u manuelni mod, što je principijelno i bolja stvar, jer se svetlo najbolje kontroliše ručno, pogotovo sa modifikatorima, jer se polazi od pretpostavke da ako koristiš modifikatore, kao što je brolly, onda svakako znaš šta želiš. :)

Jinbei, Yongnuo, Phottix... čega god se dočepaš, a da je univerzalno (bez onog "for Nikon", "for Canon") služiće ti dobro za te potrebe, nezavisno od tela.

Pozdrav

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2013, 10:57:13 posle podne »
Ok, uzeću verovatno Yongnuo preko dx-a. Al nisi me razumeo. Nije u pitanju ttl, nego ono slave/master. Kol'ko sam skontao, ako blic ima slave, onda mu ne treba trigger, jel tako?
E sad moje je pitanje, da li ja sa mojim Nikonom D3100 mogu da upravljam tako blicevima?
Imam jedan blic sb-24, to je onaj stariji nikonov manuelac, za njega ću kupiti jedan trigger i upravljati ga tako, al' da ne bi ja sad kupovao za svaki dodatni blic trigger, hoću da kupujem taj blic koji ima slave. Mislim da mi je tako jeftinije i bolje... ?
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #3 poslato: Januar 27, 2013, 11:03:05 posle podne »
Ne, ne... ne ide to tako.
To što blic ima slave, može da Te interesuje samo ukoliko nabaviš NIKON komander (SU-800) ili neki blic koji ima mogućnost izigravanja Mastera (poput SB-700 ili SB-910). Tada se može koristiti u svim modovima, pa i iTTL, može da mu se dodeljuje grupa, određuje odnos snage bljeska u odnosu na ostale grupe itd.

Ukoliko Ti je dovoljno bljeskanje, onda taj SB-24 prebaci u SU-4 slave, kada reaguje na običan bljesak, i onda možeš da ga okidaš drugim eksternim blicem ili čak internim, ako ga postaviš na manuelni mod.

Nezavisni okidač je po tome bolje rešenje iz nekoliko razloga. Prvo, blic će reagovati samo na njega, a ne na bilo kakav bljesak drugih bliceva, a osim toga - pouzdaniji je što se dometa i načina rada tiče.

Ukoliko bi kupio aparat koji ima mogućnost komander moda (najmanje D7000), onda bi takvu detaljnu kontrolu (snaga/odnos/kanali/grupe) mogao da vršiš direktno sa aparata. To je jedina prava prednost, ukoliko Ti automatika nije primarna.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 27, 2013, 11:05:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #4 poslato: Januar 27, 2013, 11:18:24 posle podne »
Ček, jel mogu ja ovako?
Da menjam moje telo, da uzmem neko koje ima bežičnu kontrolu bliceva, kao što je valjda na primer d90. Zatim moj stari nikonov blic sb-24, za njega kupim trigger i nakačim na njemu, jer on nema slave mod. A za taj dodatni blic koji hoću da kupim, neki Yongnuo, npr ovaj http://dx.com/p/yongnuo-yn560-2-0-lcd-flash-speedlite-speedlight-for-canon-nikon-olympus-sony-black-4-x-aa-104414, koji ima SLAVE, da njega upravljam pomoću tela. Da ne bih kupovao za svaki naredni blic trigger, bolje da uzmem ovako, i kupim blic sa slave modom, valjda je isplativije?
Jel se sad razumemo, il sam se nešta utripovao o.O
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2013, 11:49:48 posle podne »
Da se ne mesam puno, ali mislim da brkas dva slave moda.
Postoji opticki slave i iTTL. Oba rade preko svetlosti, tj. bljeskova blica mastera (na aparatu).
Opticki ti regauje na svaki bljesak bilo cijeg blica u blizini. ITTL reaguje samo na mastera koji je isto podesen i radi automatiku.

Trigeri rade preko radio talasa i stavljas okidac na telo i na blic/bliceve.
Ta dva sistema se ne mogu mesati.

Znaci ne mozes sa telom koje ima iTLL bezicnu kontrolu blica kontrolisati okidac koji bi stavio na tvoj stari blic jer on ocekuje RF komandu, a ne svetlosnu koje ti da je master (na telu).
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #6 poslato: Januar 28, 2013, 03:00:23 pre podne »
Koliko sam ja shvatio, ti zelis da u dogledno vreme upravljas bezicno sa nekoliko YN-560, dok bi taj SB-24 podesio manuelno i okidao ga pomocu opticke kockice?

Pa se pitas da li je bolje:

- da odmah kupis kameru koja ti iz spostvenog menija omogucava potpunu bezicnu kontrolu nekoliko bliceva
- da kupis prost wireless set okidaca (tipa YN-603 )
- da kupis wireless set  sa full TTL/Manual kontrolom (tipa YN-622)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #7 poslato: Januar 28, 2013, 06:09:48 posle podne »
Ne nego sam ovako mislio.
Da li da menjam telo d3100 u d90, i da onda blic (Yongnuo koji ima slave mode) upravljam sa telom d90, a da za sb-24 kupim triggere (1 prijemink i 1 predajnik). Al izgleda da ovako ne može, jer mora pop-up blic da je podignug kako bi mi aktivirao Yongnuo?

Ipak je možda bolja varijanta da ostanem na telu d3100, i da za bliceve sb-24 i Yongnuo (kupiću bez slave mode, najjeftiniji) kupim triggere (1 predajnik i 2 prijemnika)

Inače planiram ove triggere da kupim http://dx.com/p/aputure-mxii-n-wireless-flash-trigger-transmitter-receiver-set-for-nikon-black-2-x-aa-2-x-aa-156311?rt=1&p=2&m=3&r=2&k=1&t=1&s=156303&u=156311 jedan kolega koji se baš razume u to mi je njih preporučio, kaže da su najbolji što se tiče cena/kvalitet, i da će mi najbolje odgovarati. :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #8 poslato: Januar 28, 2013, 11:24:38 posle podne »
Trigeri rade sa radio talasima, tako da im je upotrebna vrednost veca.
Ako ces resiti svoj problema za tricavih 30 EUR, onda ih uzmi. Cak i da nabavis jace telo, uvek ces im naci primenu.
Jedino je pitanje, mozes li da kupis odvojeno receivere?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #9 poslato: Januar 29, 2013, 02:54:40 posle podne »
http://dx.com/p/aputure-mxiircr-n-flash-trigger-2-4g-wireless-receiver-for-nikon-slr-2-x-aaa-156096?rt=1&p=2&m=3&r=2&k=1&t=1&s=156311&u=156096
Mislim da je ovo prijemnik za taj model... kolko sam razumeo na onom predajniku mogu da se nakače 16 kanala, jel to znači da mogu 16 bliceva, il' kako... ? :)
Inače da, razlika je mala , taj dodatni prijemnik košta samo 15e, a i kao što si rek'o kasnije bilo koje jače telo da uzmem, mogu da ih koristim i da se ne oslanjam na telo, nesigurni bežični komander bliceva :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #10 poslato: Januar 29, 2013, 03:15:26 posle podne »
Mozes imati 16 bliceva u istom prostoru koji ce okidati nezavisno, tj kada dobiju komandu na svom kanalu.
Znaci da bi morao menjati kanal na trigeru ako zelis neki blic da okines, a drugi ne.
Ti kanali su uglavnom namenjeni da moze vise fotografa da radi istovremno na istom mestu, ali da ti onaj drugi ne okida tvoje bliceve.
Najcesce svi tvoji blicevi budu na istom kanalu jer zelis sve da ih aktiviras istoveremno.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #11 poslato: Januar 29, 2013, 05:10:15 posle podne »
Jedina mana koju vidim je, sto ces morati direktno iz svakog blica da podesavas jacinu.
Ako ti to ne smeta, onda je ovo odlicna ponuda. Konektori su metalni, a baterije standardne - AAA.
Kasnije mozes sa njima da trigerujes i neku rasvetu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Telo, blic... šta mislite o ovome?
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2013, 09:47:37 posle podne »
Ma da.
Nije mi problem da podešavam svaki blic direktno, i onako su ovi blicevi manuelni.
Hvala svima na savetima, može lock tema. ;)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight