Autor Tema: Malo ulice, malo zgrade ...  (Pročitano 8589 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Malo ulice, malo zgrade ...
« poslato: Oktobar 10, 2012, 08:16:49 posle podne »
Ima tu i efekata i svašta nešto .... exif-a nema, slike su od ranije.















Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 11, 2012, 06:15:57 pre podne »


Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 19, 2012, 08:08:17 pre podne »
Milly Prva mi se najvise dopada, jer ima lepu pricu. Druga mi odskace, ali ne u dobrom smeru, nekako je...zamagljena, veliko prazno nebo i ne nosi poruku. Za ostale mogu reci da je teska disciplina arhitekturne fotografije sjajno savladana, a osecaj za prostor istancan, detalji pazljivo odabrani...Od ovoga bi donekle izuzeo staru zgradu, koja se "rusi" i kvari inace lep kolorit fotografije. Eto, sad zvucim kao likovni kriticar, ali tako jeste! Lep rad, sve pohvale Milly!

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 19, 2012, 11:11:28 pre podne »
Milly, nemoj me shvatit pogresno, ali vecina fotki ti je mnogo mutna, kao da su izvan fokusa, ili koristis previse blura.
Ne znam s kojim programom obradjujes fotke, al s cim god da radis ne izvlacis maksimum iz istih.
Ok, mozda koristis neki stariji, losiji monitor pa ti slike djeluju ok, ali u svakom slucaju prouci malo obradu ;)

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 19, 2012, 10:29:47 posle podne »
Milly Prva mi se najvise dopada, jer ima lepu pricu. Druga mi odskace, ali ne u dobrom smeru, nekako je...zamagljena, veliko prazno nebo i ne nosi poruku. Za ostale mogu reci da je teska disciplina arhitekturne fotografije sjajno savladana, a osecaj za prostor istancan, detalji pazljivo odabrani...Od ovoga bi donekle izuzeo staru zgradu, koja se "rusi" i kvari inace lep kolorit fotografije. Eto, sad zvucim kao likovni kriticar, ali tako jeste! Lep rad, sve pohvale Milly!

Hvala, Oldtimer! Milo mi kad pročitam ovakav komentar.
Da znate,  sve je fotkano ISKLJUČIVO po osećaju! Nisam vodila računa ama baš ni o kakvim tehničkim karakteristikama. Naravno, medju tih nekoliko odabranih, u arhivi imam veliku količinu potpuno bezličnih i neupotrebljivih fotografija. Ostaje da čovek mora da bude uporan i strpljiv, da ispuca bar stotinak fotografija da bi par njih bile za pohvalu. Što se tiče redosleda, tj. kolorita, tek ovde sam shvatila da je i sama postavka niza fotografija bitna. Otud i "upad" neuklapajuće crno-bele fotografije, kao i druge fotografije koja nema priču, a ni neki kvalitet. A i ja se ne stidim da postavim i svoje loše radove, a oni su nam često bitniji da bi nam pomogli da napredujemo. Tako da ... likovni kritičari, samo izvolite reći šta imate! ;)
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 19, 2012, 10:36:45 posle podne »
Milly, nemoj me shvatit pogresno, ali vecina fotki ti je mnogo mutna, kao da su izvan fokusa, ili koristis previse blura.
Ne znam s kojim programom obradjujes fotke, al s cim god da radis ne izvlacis maksimum iz istih.
Ok, mozda koristis neki stariji, losiji monitor pa ti slike djeluju ok, ali u svakom slucaju prouci malo obradu ;)

Igortehno, uopšte te ne shvatam pogrešno, baš naprotiv. Nažalost, u rukama mi je bio aparat koji, kao što sam već rekla, pravi puno šuma, recimo da sam jedva uspela da izvučem iz ovih fotografija da bar na nešto liče. Blur ne koristim, više "remove noise" - "despeckle" ili "edge preserving smooth" koji znatno ublaži taj šum. Moguće da radi na principu blur-a.
Shvatila sam da su mi programi slabi. Radim sa Paint Shop Pro i Perfect Layers. Sad, iskoristiću priliku da pitam da mi preporučite programe za obradu fotografija i ja ću ih nabaviti. Jako su mi bitni, posebno što mi ovi sad nisu dovoljni. Photoshop imam, samo sam ga zaboravila, a i nešto ne volim da ga koristim, ali ako kažete da je najbolji za ovo, počeću da ga koristim.
Monitor je nov, u tome nije problem, pravila obrade ne znam uopšte, pa sam zato i ovde, da bih naučila. ;) Malo po malo i uhodaću se. Takodje ću i da u neko vreme nabavim knjige Scott Kelby-ja, pa da i tu materiju proučim.
U svakom slučaju, veoma mi se svidja tvoja verzija fotografije stepeništa, vidi se razlika.
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 20, 2012, 05:39:01 pre podne »
Sto se tice obrade, niko ne spori da je Photoshop najbolji i vecina ga ovdje koristi, ako ne svi.
Ali za neku osnovnu obradu fotografija bih ti preporucio Lightroom, (Photoshop prilagodjen fotografima, valjda :) ) mnogi ga hvale, licno ga nisam koristio, naucen sam na photoshop, ali nabavi sebi Lightroom i uci se ;) (laksi je za ucenje)

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 20, 2012, 10:58:02 pre podne »
Ok, skinuću taj program. A sinoć sam skinula neke plug in-ove za Photoshop, krenuću i sa njim, nije problem. Thx!
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 20, 2012, 11:05:29 pre podne »
meni malo fali price odje...nekako dok gledam slike, mozak mi se smara... :(

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 20, 2012, 05:37:39 posle podne »
Nisam jurila priču slikajući arhitekturu. Nekome se svidja, nekome ne, ja ne mogu svima da udovoljim, samo mogu da poradim na tehničkim detaljima, inače su neke od ovih fotografija proglašene za najbolje u prvih deset ili dvadeset na jednom prestižnom sajtu gde je konkurencija izuzetno jaka. Verovatno i to nešto znači, mada ne volim to da ističem.
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 20, 2012, 08:32:41 posle podne »
Treba vezbati, cak i ako nema neke price bitno je znati dobiti fotografiju kakvu smo zamislili.


"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 20, 2012, 09:13:40 posle podne »
Treba vezbati, cak i ako nema neke price bitno je znati dobiti fotografiju kakvu smo zamislili.

Upravo sam to mislila, cronnin! Hvala. ;)
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 20, 2012, 09:14:29 posle podne »
 :)
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 21, 2012, 06:17:48 pre podne »
 ;)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 21, 2012, 09:32:50 pre podne »
@igortehno

kako si obradio prvi fotku u prvom tvom postu ?
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 21, 2012, 12:46:35 posle podne »
Nista posebno, izvukao sam sto vise detalja kombinacijom izostravanja i kontrasta. A zatim sam ih jos malo izvukao pomocu HDRa, al samo detalje. Jos malo saturnqcije i to je to. Ovdje sam naucio da je umjereno najbolja obrada.  :D

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 21, 2012, 11:33:20 posle podne »
@ igortehno

svidja mi se efekat, a i nije komplikovan proces
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 22, 2012, 06:21:29 pre podne »
Ma to je par klikova, nista posebno.
Samo treba bit umjeren u tome je tajna. Ispocetka sam iamo jake obrade, sad sam se normalizovao.

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 23, 2012, 07:08:09 posle podne »
..
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60

Van mreže Milly

  • Član
  • **
  • Poruke: 134
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Malo ulice, malo zgrade ...
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 27, 2012, 11:51:14 pre podne »
...
Sony HX200V

ranije Sony DSC-S60