Autor Tema: Ručni satovi  (Pročitano 92162 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #20 poslato: Avgust 22, 2012, 05:15:33 posle podne »
Bas me teras da rondam po folderima koji imaju naslov - NEUSPELO :) ...
Daklem, fokusiraj se na balans bele i pravilno odredjivanje iste. Bez njega imaces rastimane boje, a da ne bi bile takve za pocetak je potrebno najpre fotografisati u RAW formatu, i koristiti neki od programa za obradu fotografija. Mozes koristiti i sivu kartu ...



Evo screenshota sadrzaja direktorijuma koji sadrzi neuspele fotografije ... a tebe zanimaju jasno vidljive razlike izmedju onih koje imaju omasen WB i onih koje nemaju (a imaju neke druge falinke :) )



Uglavnom, i ova sto je sa omasenim WB moze da se napravi upotrebljivom uz par korekcija. U gornjem levom uglu imas pipetu (zaokruzena crvenom) koja ce ti pomoci da definises WB,... kao sto imas niz klizaca sa desne strane, kojima takodje mozes doprineti da fotografija bude upotrebljivija.





Druga stvar, kad sredjujes fotografiju za web tek na kraju pristupi ostrenju i to dvostepeno. Smanji fotografiju na 2000 x nesto, pa odradi smart sharpening, a zatim smanji fotografiju na 1000 x nesto i odradi unsharp mask.

Naravno, ja bih batalio Corel (ukoliko nije Photopaint) i presao na Photoshop ili slicno.

Sto se tice pretrage po netu, guglaj white balans, balans bele ... table top i slicno. Naprimer
http://photo.tutsplus.com/articles/hardware/product-review-modahaus-table-top-studios/
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #21 poslato: Avgust 22, 2012, 05:24:49 posle podne »
D70 je poznat po dobrom balansu boja. To je Ken Rockwell-ov omiljeni aparatic :D
Mozda si pomerio White Balance podesavanje sa Auto na neki drugi mod?

Mozes da probas i da sklonis sat, i slikas samo cistu belu pozadinu.
Ako nije bela na ekranu, onda menjaj WB na aparatu - teraj temperatutu u Kelvinima dok ne dovedes do zadovoljavajuce boje.

LCD na aparatu moze malo da vuce na neku boju pa da te prevari, ali si bar dovoljno blizu neke realne slike.
Posle to doteras u PS-u.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #22 poslato: Avgust 22, 2012, 05:29:21 posle podne »
Hvala Zoki za ovoliko cimanje i zelju da mi pomognes :) Meni su originalne fotke bas kao ova prva , sa tom plavicastom bojom >:( Evo bas trazim sad program za raw sto imam uz Nikon. Radim u Corel photo paint 12 i u njemu znam neke osnove, nista specijalno, pa ako je bolje u Photoshopu-u onda cu se prebaciti na njega i poceti da ucim :) Nista sad cu sve savete koje ste mi dali  da primenim i da iscitam sve tekstove na koje ste me uputili , pa kacim neke nove probe :)

@cronin Nije bio podesen na automatic, posto sam prvu radio po suncu prebacio sam na sunce, a ovu drugu sam radio sa halogenim svetlima ( gore sam napisao kako to izgleda, a i ufotkacu pa da vidite moj "studio") sam prebacio na mod za halogenke. Probacu sad to sto si rekao sa belim papirom :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #23 poslato: Avgust 22, 2012, 09:27:46 posle podne »
Mislim da sam sad sredio white balans?? Kako vam se cini, idem li u pravom smeru?



Bez obrade , za nijansu je kropovana.



Evo malo moje obrade, mislim da je bolje?
« Poslednja izmena: Avgust 22, 2012, 09:47:58 posle podne od strane Serb »

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #24 poslato: Avgust 22, 2012, 09:40:17 posle podne »
Ode WB u zuto-zeleno...ja bih to ovako...



Sa pipetom za WB pritisni na papir, i dobices koliko toliko pravilan balans bele :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #25 poslato: Avgust 22, 2012, 11:20:18 posle podne »
Ako nisi siguran, otvori fotku u PS, i zatim:

1. izabereš pipetu (Eyedropper Tool)
2. dupli klik na pločicu za biraju boje (Color Picker) čime otvaraš veliki panel za biranje boje
3. kliknes pipetom na mesto na fotografiji gde se nalazi beli papir - samo nemoj tamo gde je potpuno belo
4. na panelu ti crni kružić prikaže tačnu boju koja se nalazi na tom mestu
5. očitaš RGB (red, green, blue) vrednosti sa tog mesta

Kod tebe je odnos boja u izabranoj tački:

crvena - 207
zelena - 210
plava - 193

Očigledno je da nedostaje plave boje.

6. otvoriš Image>Adjustmenst>Color Balance i dodaš plavu boju (odvuci klizač u desno na +40)

Posle ponovo proveris balans boja, i eventualno koriguješ.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #26 poslato: Avgust 22, 2012, 11:54:45 posle podne »
Hvala cronnin , nadam se da cu sutra u toku dana instalirati PS, pa cu krenuti sa vezbom. Jako dobar tutorijal si mi napravio  tako da mislim da cu se snaci :)

Cronin  jos jedno pitanje, kakav odnos izmedju boja mora da bude  npr 213 zelena. 214 crvena , koliko mora da bude plava?
« Poslednja izmena: Avgust 23, 2012, 12:02:10 pre podne od strane Serb »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #27 poslato: Avgust 23, 2012, 12:18:14 pre podne »
Brojevi uz R,G,B polja, ti pokazuje sa kojim odnosm su smesane te boje u doticnom pikselu.
Ako je broj isti uz sve tri boje, znaci da je kolicina svake od tri boje u pikselu ista, i da je smesha  neutralna.
Mozes da dobijes samo neku nijansu sive  izmedju crne i  bele.
Znaci gledas da dodedes i plavu sto blize vrednosti zelene i crvene.



« Poslednja izmena: Avgust 23, 2012, 12:20:06 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #28 poslato: Avgust 23, 2012, 08:53:56 pre podne »
Kao što rekoh, možeš da probaš prvo sa Lightroom-om. To je olakšana verzija Photoshop-a, pretežno namenjena fotografima. U njemu ćeš se lakše snaći, ali ako voliš hard core... :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #29 poslato: Avgust 23, 2012, 09:30:30 pre podne »
Sve je to ok :) ali i klik na Auto Color bi izbjelio sliku sam onako kako treba, tako da mislim da je u ovom slucaju koji korak viska, uredu je to sve znat ali i Auto Color to sam ispravlja jer je 80% fotografije skoro bijelo!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #30 poslato: Avgust 23, 2012, 12:54:42 posle podne »
Probao sam mnogo puta taj Auto Color i Auto tone, i umeju da se prevare.
Meni inace Zokijeva metoda najvise odgovara, a ovo sam mu naveo da posle proveri sta je uradio.
Kada vidi nekoliko puta, i shvati poentu, posle vise i nece morati.

@Hornet
Meni je taj Lightroom jedan od najkonfuznijih programa koje sam probao.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #31 poslato: Avgust 23, 2012, 01:03:39 posle podne »
Moguće.
Ja Photoshop koristim duže od decenije, ali masa fotografa tvrdi da se u Lightroom-u brže i lakše dolazi do rezultata ;)
Meni to zvuči logično, imajući u vidu da je Adobe izdavač oba programa, s tim da je PS sveobuhvatan softverski paket, a da je Lightroom namenjen baš fotografiji.

Pozdrav!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #32 poslato: Avgust 23, 2012, 01:41:04 posle podne »
Onaj fotografski deo je jasan, al interfejs mi je kranje zbunjujuci.
Nikako ne mogu da skapiram gde mi se nalaze slike, u sta ih importujem, da li su to duplikati originalnih slika, i da li uopste te slike postoje.
Ne mogu kao covek da otvorim jednu sliku i da je pogledam, nema opcije File>Open :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #33 poslato: Avgust 23, 2012, 01:43:56 posle podne »
Photoshop koristim pet šest godina, Lightroom možda 6 meseci, i preuzeo je primat što se tiče obrade fotografija. Neko vreme sam se mučila s njim, ali sada u njemu odradim dosta toga, ako ne i sve.
Smatram da je Ligtroom lakši za učenje, te samim tim i bolji za početnike.
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #34 poslato: Avgust 23, 2012, 07:42:21 posle podne »
Upravo sam instalirao Lightroom, pa cu veceras probati :)

Evo dve najbolje po meni za sad, radjene u Corel-u/

Orient Mako:



Fossil:




Meni je bolja ova druga , sta vi kazete?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #35 poslato: Avgust 23, 2012, 08:14:52 posle podne »
Druga je bolja, a i prva moze da bude bolja...npr ovko...opet ti wb ide u zuto/zeleno :D

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #36 poslato: Avgust 23, 2012, 08:36:25 posle podne »
Da namerno sam ostavio ovu prvu da se vidi razlika i da vidim sta vi kazete koja je bolja :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #37 poslato: Avgust 23, 2012, 09:19:53 posle podne »
Sa cime dosvetljasvas satove?? Ako je neka lampa, ja bih ti preporucio da uzmes jos jednu, i da je stavis sa suprotne strane, a da ovu sa desne strane smanjis malo, posto sat pregori :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #38 poslato: Avgust 23, 2012, 10:05:39 posle podne »
Gore sam opisao moj mali studio  :) Sa desne strane je halogena lampa u kutiji prekrivena sa mlecnim staklo, a levo je stiropor :) Planiram istu takvu kutiju da  napravim  :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #39 poslato: Avgust 23, 2012, 10:34:20 posle podne »
Stiropor ne moze toliko da vrati svetlo, pa opet ostaje senka i ako pokusavas da posvetlis, stvara se sum...bolje dodaj jos jednu lampu...i umesto mlecnog stakla stavi beli carsav :D

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com