Autor Tema: Ručni satovi  (Pročitano 92192 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Ručni satovi
« poslato: Avgust 21, 2012, 03:10:41 pre podne »
Evo posto vidim da cu se zadrzati na forumu i da se ovde ljudi predstavljaju , pa je red i ja to da uradim :) Pre svega hocu da pohvalim forum,  na jako dobrim fotkama , na dobro uradjenoj podeli foruma koja je jasna i pregledna, i na puno korisnih informacija. Jos jedan plus forumu je to sto vidim da ne postoje ofrlje kritike , vec su to stvarno korisne i konstruktivne kritike u cilju napredka clanova. Dolazim iz Beograda  i na forum sam dosao preko clana Tvitia  , kojeg sam upoznao na jednom drugom forumu koji ima potpuno drugaciju tematiku,  tacnije radi se o forumu o satovima. Za razliku od fotkanja mnogo vece znanje imam o satovima, a i razlog interesovanja za fotke su bili bas satovi (ako nekoga interesuju satovi slobodno neka me pita mozda mogu pomoci a na pp moze dobiti link forumu). Uvek sam hteo da napravim dobru fotku sata kada sam hteo da predstavim na forumu ali mi nikako nije to polazilo za rukom, i polako sam poceo da se interesujem. Moram i da napomenem da na tom forumu imamo deo o fotografiji gde me je clan Tviti (Dzoni) posavetovao , dao odredjene linkove i tako na neki nacin pogurao u svet fotografije. Najvise volim da fotkam prirodu , pejzaze i satove. Sto se tice satova jos nisam uspeo da napravim fotku  kakvu zelim i trenutno probam sa nekim improvizovanim kutijama za svetlo (sam sam ih pravio :) ), ali uvek mi se desi da ako je narukvica dobro osvetljnja , cifer (brojcanik) je isuvise taman, a kada je dobar i ostar onda mi narukvica pregori. Naravno i saveti su dobro dosli , i ovih dana cu ovde okaciti kako to izgleda pa verujem da cete moci vise saveta i sugestija da mi date:) Kad je rec o fotoapratu koristim Nikon D70s i imam objektiv nikon 18-70 mm i Sigma 70- 300 mm (koju bas slabo korstim).

Evo dve fotke sata  koje su mi donekle uspesne , slikane po danu :


Veliki pozdrav :)
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 10:12:18 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2012, 09:53:43 pre podne »
Dobro ti nama došao!
Nadam se da ćeš u ovom društvu naći ono što tražiš ;)

Što se fotki tiče druga ti je bolje eksponirana, s tim što doživljaj maksimalno kvari prašnjava reflektivna površina na kojoj se nalazi sat.

Pozdrav!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #2 poslato: Avgust 21, 2012, 10:05:23 pre podne »
Dobrodosao  ;)

Prvo, da bi fotografisao sat moras da namestis vreme na 10.10 ili 13.50 :) ... a tek onda ide odabir i ciscenje podloge, stativ, svetlo i tako to

;)

PS
Millas ima neku besnu fotografiju sata, ako se dobro secam ... bilo bi lepo da je okaci ako je sacuvao.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #3 poslato: Avgust 21, 2012, 12:15:39 posle podne »
Da, gledaj da ti horizont bude ravan, ocisti prasinu.
Na drugoj ti jeste bojli kontrast. Mozda bi mogla malo da se dooostri.
Mozda da okrenes sat na drugu stranu, jer je zamisljena osa koja prolazi kroz njega usmerena naopako.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #4 poslato: Avgust 21, 2012, 12:59:08 posle podne »
A ako već voliš da fotografišeš satove,možda bi mogao da postaviš ovde neku fotografiju sa neta koja ti se baš dopada i kakave bi i ti voleo da napraviš,pa će se naći već neko stručan da ti pojasni kako najlakše doći do takvih rezultata  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #5 poslato: Avgust 21, 2012, 01:42:32 posle podne »
Hvala na dobro doslici :) Da eto ja nisam ni razmisljao o ovo prasini, hocu ubuduce :)

Evo naprimer  fotke koje kacim u tekstove koje pisem , koji su skinuti sa sajtova o satovim . Verujem da za ovakvu fotku potreban studio???



A evo i jedne koju je kolega sa tog foruma sam ufotkao, ali nikako da se uklopimo da mi malo pojasni kako je to da uradio, bar priblizno. Eto ovakvu fotku da uradim bio bih prezadovljan :) A veceras cu postaviti fotke koje sam radio sa tim mojim svetlom, pa da kazete sta ne valja :)
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 10:13:02 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #6 poslato: Avgust 21, 2012, 02:06:27 posle podne »
Tebe konkretno treba da zanima Table Top fotografija, i nije nuzno da imas studio. 

Ajde probaj ovako
Za podlogu uzmes beli hamer koji je blago podignut na kraju, cisto da bi pozadina bila takodje bela.
Ovaj put probaj sa dnevnim svetlom, i to tako sto svetlo dolazi sa desne strane ... dok ces sa leve da stavis beli stiropor koji ce da ti glumi zilbericu.
Sunce ne treba da ti bude direktno, vec gledaj da nabodes deo dana kada taj prozor  nije pod direktnim svetlom.
Pozeljno je da pre pocetka fotografisanja odredis balans bele, mada to mozes i kasnije u photoshopu da korigujes.
Stavi aparat na stativ, ISO 100, blendu od f5.6 do f8 ... dok duzinu ekspozicije podesi sam ili ostavi aparatu sam da proceni koliko mu treba.
Pomeraj sat u odnosu na aparat kako bi dobio zanimljive uglove. Ako imas neki prajm, a najbolji bi bio neki zizne daljine 50mm  f1.8 ... pa da se malo vise poigravas sa dubinskom ostrinom.

Kao sto rekoh, a nisam se zezao ... namestis na casovniku 10.10 ili 13.50 jer je to polozaj koji ne pokriva brend, datum i brojke/podeoke.
Ja sam to probao pre koju godinu upravo po ovom receptu i dobio sam ovo ... daleko od savrsenog, ali generalno ti makar daje neki pravac.

Ispod imas jos tri fotografije radjene napolju uz dnevno svetlo.

Kao sto rekoh, ovo je daleko od savrsenog ili cak odlicnog (ima senki, kazaljke nisu namestene, nije uradjen unsharp mask na kraju... a i poslednje tri su pravljene u svrhu isprobavanja CloseUP filtere ... itd) ... a ti sad pojuri da bude bolje.
« Poslednja izmena: Avgust 21, 2012, 02:14:27 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #7 poslato: Avgust 21, 2012, 02:34:18 posle podne »
Hvala Zoki, evo malo da oslabi sunce  i idem da probam, pa cu da kacim veceras da vidimo kako ce da izgleda :) A i model ti je bio odlican :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #8 poslato: Avgust 21, 2012, 03:21:38 posle podne »
Pa ni on se nije bas nesto proslavio. Mogao je da ga sredi u PS, nesto tipa:

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #9 poslato: Avgust 21, 2012, 11:48:38 posle podne »
Evo danas sam malo vezbao , u principu mislim da su dosta bolje nego ranije koje sam pravio ali....


Ova prva je po dnevnom svetlu po Zokijevom savetu:



A ova je isto po savetima samo svetlo je ono moje:



Sad jos par pitanja. Nije mi jasno zasto mi fotke vuku na plavu boju ? Fotkao sam manuelno i kad sam bio na suncu namestio sam da aparat bude prilagodjen na sunce??? Mnogo me nervira ovo plavilo na pozadini :angry4:

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #10 poslato: Avgust 22, 2012, 12:25:22 pre podne »
Ne vide se fotografije, verovatno je zabranjen hotlinking.
Prikači ih kao atačment.
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #11 poslato: Avgust 22, 2012, 12:31:06 pre podne »

Prva  po suncu :)



Druga sa svetlom  :)

Jel se vide sad, ja sam video i u prethodnom topicu, valjda je sad ok :)
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 10:15:04 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #12 poslato: Avgust 22, 2012, 01:29:05 pre podne »
Vidi se sada. Ti si je video jer ti je ostala u cachu browsera kada si je postavio tamo.
Što se tiče boje jeste malo hladnija. Da li obradjuješ dodatno fotografije. Evo poslednje sa samo jednim podešavanjem u Lightroomu.
Pored boje, ni oštrina nije najbolja. Da li je ovo krop?

Ja bih te posavetovala da biraš mesta koja su svetla, ali gde nema direktnog sunca, da bi izbegao senke koje su primetne na prvoj fotografiji. ;)
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #13 poslato: Avgust 22, 2012, 02:01:22 pre podne »
Prva fotka je radjena negde oko 18 h, da bih izbegao jako sunce, i radio sam po upustvu Zorana , sa stiroporom. Druga je radjenja sa svetlom , tacnije kutijom u kojoj se nalazi halogena lampa, a preko nje ide "mlecno" staklo, to sam postavio sa desne strane od sata, a preko puta sam postavio stiropor, u ostatku sobe je mrak....To svetlo nije preterano jako, na foto aparatu moram da palim svetlo da bih video koje parametre stavljam... Sto se tice obrade uglavno sam izbeljivao tu plavu boju na koju sam se zalio. I da jeste crop je, i smanjena je zbog  kacenja na net, da nije mozda zbog toga doslo do gubitka ostrine...a kropovao sam je zato sto mi je pozadina bila vise belih papira pa je to ocajno izgledalo :)

Van mreže škrabalica

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 629
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Škrabalica
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #14 poslato: Avgust 22, 2012, 02:26:03 pre podne »
malo veći krop onda? ne vidim podatke o iso?
koji program koristiš? kako izbeljuješ plavu? mozes slobodno i pre 18h, samo nemoj na direktnom svetlu.
par minuta u lightroomu:
Canon EOS 550D (Kiss X4 Digital),
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM,
Canon EF 50mm f/1.8 II,
Canon Speedlite 430EX II.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #15 poslato: Avgust 22, 2012, 02:42:11 pre podne »
Da bolje je ovako dosta :) Koristim uglavnom Corel , iso 200 ne moze manje na mom fotoaparatu :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #16 poslato: Avgust 22, 2012, 09:08:17 pre podne »
@Serb-jel fotografises u JPG ili RAW? Za ovakve stvari je bitno da se fotografise u RAW, da bi kasnije u programu izvukao maximum iz slike, vjerovatno si dobio softver za obradu slika kad si kupovao Nikona?
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #17 poslato: Avgust 22, 2012, 09:28:12 pre podne »
Već si iritantno neposlušan, a tražiš savete >:D
Lepo ti Zoran 2 puta kaže da podesiš te kazaljke a ti 8)

Šalu na stranu, rezultati su već bolji, ali ćeš morati malo da poradiš na post produkciji. Naime, ako ti je naporan Photoshop onda instaliraj Lightroom i uz trunku vežbe sa par poteza ćeš korigovati WB i slične stvari. O ostalim doterivanjima fotografije i da ne pričam.

Pozdrav i samo napred!

P.S. Kao što reče Zoki izguglaj malo tutorijale za Table Top fotografiju ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #18 poslato: Avgust 22, 2012, 03:29:30 posle podne »
Samo ti zezaj :) ... evo baci satove u google pretragu po slikama pa da vidis rezultat. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pozdrav od Serba
« Odgovor #19 poslato: Avgust 22, 2012, 03:51:14 posle podne »
Ljudi hvala svima na komentarima i na trudu koji ulazete da bih uradio sto bolju fotku sata :)

@Tviti da fotkao sam u JPG , skroz sam smetnuo sa uma. Imam program za raw dobio sam ga  :)

Upravu je Zoran za vremena , ali u slucaju ovog mog sata 10 i 10 bi prekrilo natpis seiko, 13 50 bi malo prekrilo sekundaru :) A i doduse nisam mnogo obracao paznju na kazaljke , vec da probam da sto tehnicki bolje uradim fotku, lako cu posle namestiti kazaljke :) Ali i dalje mi nije jasno zasto se pojavila ta plava boja ???

Poslusacu vas savet pocecu da radim u  programima koje ste mi preporucili, vidim da cu neko vreme provesti sa knjigom u ruci :read2:

Hvala najlepse jos jednom :)