Autor Tema: Canon 650D - prvi utisci ...  (Pročitano 10573 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Canon 650D - prvi utisci ...
« poslato: Jul 28, 2012, 11:53:37 posle podne »
Ne zelim da oduzimam STORM-u to zadovoljstvo, on ce dati uskoro detaljan preview. Zelim samo da iznesem utiske obicnog korisnika.
Naime, presao sam sa Canon-a 550D na novi 650D (zahvaljujuci firmi PCFOTO.BIZ dobio sam verovatno prvi primerak u Srbiji).
Verovatno se dosta ljudi pita vredi li upgrade-ovati 500D, 550D, 600D ili cak i 60D kupujuci Canon 650D?

Vredi i te kako.
Generalni utisak je da je aparat dosta napredovao u odnosu na pomenute modele, a evo i zasto (u kratkim crtama).

Najvise mi se svidja:

1. ISO je najmanje jednu stopu iznad 550D (moj utisak, videcemo sta je STORM zakljucio sa pravim studijskim testom)
2. HDR i Handheld mod (50% slika sam slikao njima - nekako su se sami nametnuli. Prvi znate sta je, a drugi je slikanje iz ruke nocnih scena i to 3 slike u burstu i kombinuje ih u jednu sliku koja je obicno ISO 12800 ali bez  snega (mada i sa nesto manje detalja kad se gleda 1:1))
3. WHITE BALANS Deluje mi vrlo precizan, boje su mi lepse nego na 550D
4. TOUCH SCREEN Mnogi su se pitali da li je ovo potrebno ljudima koji koriste DSLR. Pa, nije neophodno, ali dosta pomaze, pogotovu kod videa jer moze da se ulazi u menije, menjaju parametri i sl. TOKOM snimanja. Takodje, posle duze vremena ima i mene na slikama jer mogu da dam zeni da me slika - gleda u ekran - pritisne prstom na objekat - i aparat sam fokusira i slika automatski i to vrlo brzo
5. WIRELESS FLASH Mozda sam otkrio rupu na saksiji, ali kad imas externi blic ovo je sjajna opcija. Prvi put je koristim i odusevljen sam.
6. FOKUS Brzi i precizniji nego kod 550D (pogovotu kod Servo AF)
7. STEREO Kod videa

Ne svidja mi se:

1. AF kod snimanja videa nije bas mnogo brz (mada nisam ni ocekivao da ce biti na nivou rucnih kamera) - cak i sa STM objektivom
2. BURST se zaglavljuje posle 2-3 okidanja (ne bi trebalo da je do kartice, class 10 je ...)

Takodje, moram spomenuti i objektiv Canon 40 mm 2.8 STM koji sam upario sa aparatom. Mislim da je to staklic koji svaki Canonovac treba da ima u svojoj torbi. Iznenadjen sam koliko je ostar u svim delovima slike, boje i kontrast su prelepi. Znacajno su lepse slike nega sa 50 mm F1.8 II. Nije cudo sto su mu dali na svim review sajtovima najvise ocene.

Preporuka za aparat i objektiv.
« Poslednja izmena: Jul 28, 2012, 11:55:33 posle podne od strane mickland »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #1 poslato: Jul 29, 2012, 07:28:52 pre podne »
Hvala na ovom kratkom opisu aprata, nego mogao si i koju sliku da ubacis ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #2 poslato: Jul 29, 2012, 08:30:35 pre podne »
Najpre cestitke na kupovini, x50d su uvek bili najbolji rebeli. ;)


Sto se tice ISO i WB, za to je najvise zasluzan odlicni digic V ... koji tu ocigledno cedi drenovinu.
A staklic, verujem da je dobar... ali bi voleo da vidim 40mm na EOS-M jednako kao i EF 22mm na rebelu. 
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #3 poslato: Jul 29, 2012, 12:20:51 posle podne »
Sto se tice slika nemam ideju kako da okacim original fajl, pa evo par resizovanih.

Ove nocne su na ISO12800. Sve su slikane sa 40 mm F2.8
« Poslednja izmena: Jul 29, 2012, 12:40:18 posle podne od strane mickland »

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #4 poslato: Jul 29, 2012, 12:33:02 posle podne »
Ovo je ss Sigma 18-250
« Poslednja izmena: Jul 29, 2012, 12:46:03 posle podne od strane mickland »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #5 poslato: Jul 29, 2012, 02:47:14 posle podne »
Cestitke na kupovini novog mezimca i dobro svetlo ti zelim  :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #6 poslato: Jul 29, 2012, 04:15:06 posle podne »
@desha
Ma uz takav ISO mu ne treba svetlo  :D ;D

Čestitke i od mene mickland. ISO 12800 je odličan.
Kad sam gledao novosti na 650D, videh taj Handheld mod i odmah mi je bio vrlo interesantan.
Da ga imam verovatno bih ga koristio. Zato sam našao softversku varijantu.
Evo je u temi  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/fotografske-tehnike/image-stacking-photoacute/
Interesuje me kakvi su rezultati u praksi, ali ne moraš žuriti. Ima vremena.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #7 poslato: Jul 29, 2012, 04:16:04 posle podne »
A jesi li ih obradjivao dodatno (ove nocne) ili su takve izasle iz aparata?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #8 poslato: Jul 29, 2012, 04:21:20 posle podne »
A jesi li ih obradjivao dodatno (ove nocne) ili su takve izasle iz aparata?

To sam upravo sada htjeo da pitam i ja, ako su takve izasle iz aprata i to na ISO 12800 onda je taj aparat odlican :)

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #9 poslato: Jul 29, 2012, 04:53:55 posle podne »
ISKLJUCIVO su iz aparata bez obrade, samo JPG smanjen na 1600x1200 zbog uploada. Verovatno se iz RAW moze izvuci i bolji rezultat, nisam probao.

Jedino sam probao da smanjim rezoluciju slikanja (sa 18Mp na manje), ima mnogo manje snega, ali ovo nisu te slike.

Imajte na umu da su sve ove nocne slike slikane u HandHeld modu !!!

@perisha
To su rezultati u praksi (ove nocne).

@desha
Ma uz takav ISO mu ne treba svetlo  :D ;D

Čestitke i od mene mickland. ISO 12800 je odličan.
Kad sam gledao novosti na 650D, videh taj Handheld mod i odmah mi je bio vrlo interesantan.
Da ga imam verovatno bih ga koristio. Zato sam našao softversku varijantu.
Evo je u temi  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/fotografske-tehnike/image-stacking-photoacute/
Interesuje me kakvi su rezultati u praksi, ali ne moraš žuriti. Ima vremena.

A jesi li ih obradjivao dodatno (ove nocne) ili su takve izasle iz aparata?

To sam upravo sada htjeo da pitam i ja, ako su takve izasle iz aprata i to na ISO 12800 onda je taj aparat odlican :)

Procitao sam ovaj tvoj topic i da, u pravu si, nije poenta da stavis aparat na stativ (onda ti je ISO 100 upotrebljiv), vec da slikas iz ruke. Algoritam nekako eliminise mrdanje aparata dok puknes 3-4 slike i izadje jedna dobra (istina, malo manje ostrine, ali bez snega).

Interesanto je da na najvecem ISO vednostima UOPSTE nema snega na delu slike gde ima iole svetlosti, dok se sneg moze uociti po mracnim coskovima i senkama - ovo vazi i za standardno slikanje, npr. u P modu.
« Poslednja izmena: Jul 29, 2012, 05:18:33 posle podne od strane mickland »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #10 poslato: Jul 29, 2012, 06:23:14 posle podne »
@mickland
Eh... odavno je predstavljanje Rebela prestalo da bude zadovoljstvo... smoriše puža za recikliranjem senzora... ne znam kako im više ne dosadi? :(

Čestitam na kupovini i ujedno zahvaljujem za ovu temu, jer će "Na prvi pogled... Canon EOS 650D" ovaj put izostati, ponajviše zbog gotovo kozmetičkih unapređenja u odnosu na 600D, zbog kojih ovaj aparat ne prate tolika isčekivanja, kao u slučaju tranzita sa 500D na 550D, gde su svi jedva čekali da vide kakvi su probni snimci.

Umesto toga, u narednom periodu će izaći detaljan test, pa ćemo se pozabaviti i razmenom iskustava. Moji prvi utisci (lični) govore da ovde na senzoru, osim faznih AF senzora integrisanih u glavni, ništa drugo nije novo, a bojim se da to podrazumeva i ISO performanse. U svakom slučaju, u odnosu na 550D, sam AF (preuzet iz 60D) je dovoljan razlog za kupovinu novog aparata, a tu je i pomenut wireless flash, obrtni displej, kvalitet tela i gabariti, brzina i još koješta što ga čini sjajnom kupovinom.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jul 29, 2012, 06:25:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #11 poslato: Jul 29, 2012, 07:32:14 posle podne »
@mickland
Eh... odavno je predstavljanje Rebela prestalo da bude zadovoljstvo... smoriše puža za recikliranjem senzora... ne znam kako im više ne dosadi? :(

Čestitam na kupovini i ujedno zahvaljujem za ovu temu, jer će "Na prvi pogled... Canon EOS 650D" ovaj put izostati, ponajviše zbog gotovo kozmetičkih unapređenja u odnosu na 600D, zbog kojih ovaj aparat ne prate tolika isčekivanja, kao u slučaju tranzita sa 500D na 550D, gde su svi jedva čekali da vide kakvi su probni snimci.

Umesto toga, u narednom periodu će izaći detaljan test, pa ćemo se pozabaviti i razmenom iskustava. Moji prvi utisci (lični) govore da ovde na senzoru, osim faznih AF senzora integrisanih u glavni, ništa drugo nije novo, a bojim se da to podrazumeva i ISO performanse. U svakom slučaju, u odnosu na 550D, sam AF (preuzet iz 60D) je dovoljan razlog za kupovinu novog aparata, a tu je i pomenut wireless flash, obrtni displej, kvalitet tela i gabariti, brzina i još koješta što ga čini sjajnom kupovinom.

Pozdrav

Slazem se oko senzora, sav napredak u kvalitetu slike je zbog novog (mnogo brzeg) procesora.  Dve godine sam slikao sa 550D i subjektivno  vidim napredak u klavitetu slike, mada je razlika izmedju 500D i 550D bila veca.

Jedva cekam tvoj detaljan test.
Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #12 poslato: Jul 30, 2012, 02:08:51 posle podne »
Napredak može isključivo biti u JPEG-u, ako se radi sa RAW-om trebalo bi biti isto ili jako slično kao kod dosadašnjih 18MP senzora. No mene čudi kako je AF u videu spor ako koristi piksele za PDAF na senzoru ako sam dobro skužio.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #13 poslato: Jul 30, 2012, 04:09:40 posle podne »
To oko brzine AF-a u video modu se može različito tumačiti. Činjenica je da je fokus sporiji nego u standardnom režimu koji koristi klasičan fazni senzor.

MEĐUTIM, činjenica je i da fokus u video modu jednostavno NE SME da bude munjevit kao u fotografskom, jer bi takav AF bio skakutav i bio bi krajnje nepodesan za video namene. Elem... AF se "trudi" da što mekše pomera fokusnu ravan, tako da to deluje i dovoljno tečno i dovoljno brzo.

E sad, i namena nije promenjena, pa DSLR i dalje ne može da se koristi za sportska dešavanja, za koje su klasične kamere i dalje mnogo prilagođenije, što senzorom (odnosno dubokim DOF-om koji proizilazi iz veličine njihovog senzora), što objektivima.

Pozdrav

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #14 poslato: Jul 30, 2012, 06:09:39 posle podne »
Napredak može isključivo biti u JPEG-u, ako se radi sa RAW-om trebalo bi biti isto ili jako slično kao kod dosadašnjih 18MP senzora. No mene čudi kako je AF u videu spor ako koristi piksele za PDAF na senzoru ako sam dobro skužio.

Tako je, RAW nije nista bolji, samo JPG iz aparata (pogotovu uvezan sa HendHeld i HDR modovima).

Sto se tice Af u video modu, dosta je bolji i lepsi nego kod jedinog konkurenta Nikon-a D7000, ali opet losiji nego na Sony SLT (koji su ipak SLT a ne DSLR).

Probao sam da spustim rezoluciju snimanja na 640x480 i fokus radi gotovo idealno. Moj zakljucak je da procesor nije dovoljno brz da bi se izborio sa 1920x1080 rezolucijom. Zato mislim da ako na najavljenom 7D naslediku (70D ili kako vec) stave 2 procesora Digic5, AF na videu bi trebao biti pozitivno resen.

Takodje, jedva cekam Magic Lantern firmware za Canon 650D, jer sam ga imao na 550D. Mislim da 650D ima vise mesa za obradu (brzi procesor, kombinovan senzor i sl.) i da moze da se vise unapredi nego 550D.
« Poslednja izmena: Jul 30, 2012, 06:22:59 posle podne od strane mickland »

Van mreže afirmator

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #15 poslato: Jun 03, 2014, 08:34:38 posle podne »
Pozdrav svima :)

Imam jedno pitanje, a mislim da je zgodno mesto ovde da se postavi.

Sta mislite koji aparat je bolje kupiti 600d ili 650d obzirom da je drugi skoro 20000 skuplji u jednoj poznatoj beogradskoj radnji ;).
Interesuje me strucno misljenje sta cini toliku razliku u ceni?

Ono sto sam ja procitao, jeste da ovaj aparat ima bolji auto fokus kod videa, touch screen i nekoliko funkcija (softverskih) kao sto je HDR itd. Ni jedna od ove tri stvari me ne interesuje, interesuje me samo da li u slikama postoji razlika, koliko vidim senzor je ostao isti. Da li postoji razlika pri vecem ISO-u? Na nekim inostranim sajtovaima sam cak procitao da se bolje snalazi 600d na vecem ISO-u nego 650d ima li neko iskustva koliko tu ima istine?

Pozdrav svima sa foruma i hvala Vam unapred na odgovorima :)

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #16 poslato: Jun 04, 2014, 08:37:06 pre podne »
Evo da ti ja odgovorim pošto imam 600D. ISO podnosi odlicno, sto je mene i neke na ovom forumu iznenadilo prilicno.
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže afirmator

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #17 poslato: Jun 04, 2014, 12:18:54 posle podne »
Evo da ti ja odgovorim pošto imam 600D. ISO podnosi odlicno, sto je mene i neke na ovom forumu iznenadilo prilicno.

Pre svega hvala na odgovoru :)

Pod ovim da podnosi odlicno ISO mislis na 600D?




Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 650D - prvi utisci ...
« Odgovor #18 poslato: Jun 05, 2014, 11:21:19 posle podne »
Storm je odradio detaljan test, kao i uvek, i poredio 600D i 650D.
Ako uzmeš u obzir da je na 650D crna dosta svetlija na visokom ISO, onda možda 650D i nije toliko lošiji.
Uostalo pogledaj sam  http://pcfoto.biz/Test_86182_6_Canon-EOS-650D-Test
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II