Autor Tema: Nikon D800/D800E Test  (Pročitano 24126 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D800/D800E Test
« poslato: Jul 14, 2012, 08:22:57 posle podne »


TIMELINE

„Kralj je mrtav! Živeo kralj!“

Poznata srednjevekovna fraza možda i nema preterane veze sa situacijom u foto-industriji, ali možemo reći da idealno ilustruje smenu na rezolucijskom tronu kojoj prisustvujemo ovih nedelja. Da li je ovo vesnik nekih novih prilika, ostaje da se vidi. Zasad su reflektori upereni u novog vladara maloformatnih DSLR-ova, a prvi utisci govore da bi on mogao načisto da poremeti poimanje rezolucijskog rasta kao otežavajućeg faktora u pogledu održanja kvaliteta snimaka dobijenih Bayer-ovim senzorima. I ne... nije u pitanju Canon!

Ne mali broj puta smo na ovim stranicama stidljivo pominjali teoriju koja kaže da dva najveća rivala, titana foto-industrije, svoje suparništvo grade na međusobnim dogovorima iza kulisa. Canonov EOS 7D je bio jedan od retkih argumenta protiv takve teorije, budući da je direktno udario na Nikonov D300. Međutim, sumnje su ubrzo obnovljene, pošto pravi naslednik D300 nije stigao, uprkos godinama koje su u međuvremenu prošle. I taman kada zaboravimo na tu priču, japanski dvojac nam dâ povoda da je opet rehabilitujemo. Tako legenda živi i dalje, a nedavna dešavanja što sa jedne, što sa druge strane suparničkog nišana, upravo idu u prilog ideji da je spoljna fasada samo jedan deo priče, te da se tajming određenih, vrlo ozbiljnih prekretnica u poslovnoj politici obe kompanije, jednostavno previše precizno uklapa da bismo to mogli podvesti pod puku slučajnost.

I zaista – kako drugačije objasniti koncepcijsku rokadu koju upravo gledamo ovih dana? Kralj visoke rezolucije – Canon, preko noći je rešio da svojim korisnicima ponudi sopstvenu, dugo očekivanu varijantu Nikonovog D700 pod imenom EOS 5D Mark III, dok je Nikon uradio potpuno suprotnu stvar, ustanovivši novu klasu pod imenom D800(E), žrtvovavši višegodišnju mantru o low-light performansama zarad veoma krupnog rezolucijskog unapređenja. Iako svojim imenom D800 sugeriše da predstavlja sukcesora izuzetno popularnog D700, on to ni izbliza nije, što je potvrđeno i od strane samog proizvođača.

Prvi put Nikon je ponudio 35mm aparat izuzetno visoke rezolucije za cenu manju od one za koju se može kupiti nov auto niže kategorije. Sama rezolucija od monstruoznih 36 MP je velika i u apsolutnim okvirima, a kamoli u poređenju sa onim što je već na tržištu! Ono što je posebno zanimljivo je činjenica da je ovo prvi put da Nikon uleće u klasu kojom već godinama suvereno vlada konkurentski EOS 5D Mark II. Da sve bude još zanimljivije, Canon zasad ne pruža praktično nikakve signale da će predstaviti naslednika svog naprodavanijeg Full-frame aparata u aromi koju su korisnici 5D Mark II očekivali. Umesto toga, dobili su 5D Mark III koji ima vrlo malo veze sa onim što je 5D kao klasa godinama predstavljao. Tako smo došli u situaciju da Canon konačno ima svoju verziju D700, dok je Nikon prvi put ponudio sopstveni stokerski san – D800 (E).

Već nekoliko godina se verni Nikon korisnici nadaju nekom D700x modelu, koji bi koncepcijski ispratio ono što smo tek sada dobili sa D800, samo u 24MP aromi, nasleđenoj iz top modela D3x. Očigledno su u Nikonu, odlukom da ne ponude ono što tržište želi, na sve načine nastojali da izbegnu scenario koji je Canon dopustio predstavivši 5D Mark II i tako ugrozivši flagship modela EOS-1Ds Mark III. Koliko je ta odluka bila mudra, pokazaće vreme. Tek, ako je suditi po analizama prodaje, odnosno tržišnog uspeha 5D Mark II, poslednje za čim Canon treba da žali je prodaja najskupljeg modela, jer je pomenuta „petica“ oborila sve moguće i nemoguće rekorde prodaje jednog FF DSLR-a.

Da li se i Nikon može nadati sličnom uspehu? Teško je reći. Kao što to obično biva kada su veliki koraci u pitanju, D800 nije aparat za svakoga. Čak i oni koji su ciljna grupa, imaće izvesnih poteškoća u odabiru prave verzije, jer je ovo jedan od retkih serijskih modela koji se isporučuje u dve varijante. Jedna konvencionalna, označena kao D800, dok je drugu prati sufiks „E“ u nazivu, a označava (po specifikacijama) potpuno identičan aparat, ali „bez“ low-pass (AA; Anti-Aliasing) filtera. Kakve su realne implikacije ovog zahvata koji je uobičajen u svetu srednjeformatnih (MF; Medium Format) profesionalnih tela, ostaje da vidimo, a činjenica je da je D800 (E) prvi klasični DSLR koji (po onome što ćete u nastavku videti) pretenduje da pomrsi račune prilično suverenim MF igračima. Da li ovo znači prekretnicu po pitanju budućnosti foto- industrije ili samo previše krupan zalogaj, ostaje da vidimo...




SPECIFIKACIJE

Nije baš uobičajena situacija da novo telo nemamo sa čime da uporedimo. A sa D800(E) je baš takav slučaj. Kako on nije direktan naslednik D700 (iako ime ukazuje da jeste), poređenje sa već čuvenim „sportistom“ ne bi bilo svrsishodno. Zato ćemo predstaviti samo specifikacije D800, odnosno njegove „E“ podverzije, koje ćemo i testirati ovom prilikom (mada, sve rečeno za jedan, važi i za drugi):


Tehničke karakteristike: blizanci - Nikon D800 i D800E

Pogled na specifikacije definitivno odbacuje teoriju da je u pitanju naslednik popularnog D700. Iako im je više podsistema zajedničko ili barem veoma slično, ključna razlika je u senzoru i to ne bilo kakvom! Kao što rekosmo u uvodu, u pitanju je apsolutni rezolucijski rekorder 35mm formata, sa tendencijom da to ostane barem neku godinu. Skoro potpuno neočekivano od Nikona, ali svakako dobrodošlo! Svojevrsna euforija koja je ispratila prvobitne glasine, ali i zvaničnu najavu ubrzo nakon toga, podelila je javnost na dve dominantne grupe – jedne koji su najblaže rečeno apsolutno oduševljeni novim aparatom i druge koji na celu koncepciju gledaju sa nevericom i kiselim osmehom.

Krenimo redom...


Ostatak teksta → Nikon D800/D800E, Test


Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #1 poslato: Jul 14, 2012, 08:53:27 posle podne »
Fenomenalan test, kao i uvjek :)
Izmrcvario sam komp s ovim primjerima slika, 16 mb jpeg slika, pa koliko je tezak RAW?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2012, 09:11:09 posle podne »
Hehe, piše u testu (deo o memoriji ;)).

Od 50-70MB u zavisnosti da li je uncompressed ili loseless compressed. Ovaj aparat ruča gigabajte... megabajti su sića. :)

Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #3 poslato: Jul 14, 2012, 09:28:03 posle podne »
Nisam se dobro izrazio, mislio sam rec da mi je tih 16 mb u JPEG-u izmucilo komp, a koliko bi tek bio tezak RAW za moju kantu :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #4 poslato: Jul 14, 2012, 11:39:54 posle podne »
Jeste malo duze trajalo, ali se isplatilo...ubi ga Dragane!!
Ja mislio ti na moru, pa te nema, a ti vredan k'o mrav ;)
Svaka cast, tebi na testu, Nikonu na kameri.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #5 poslato: Jul 15, 2012, 12:19:25 posle podne »
Nisam se dobro izrazio, mislio sam rec da mi je tih 16 mb u JPEG-u izmucilo komp, a koliko bi tek bio tezak RAW za moju kantu :)
Imaš RAW fajlove u preview-u "Na prvi pogled... D800/D800E": LINK

@Bole
Hvala na lepim rečima. ;)

Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #6 poslato: Jul 17, 2012, 10:32:05 pre podne »
Svaka čast! Kao i uvek ;)

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #7 poslato: Jul 17, 2012, 11:16:03 pre podne »
Moram reći vrhunski urađen test, svaka čast. I da rekao bih da je najveća mana ovoga aparata što nema neku Nikonovu verziju sRAW-a, ovako mnogim Nikon korisnicima kojima je 36MP naprosto previše ili im je to nepotrebno i kojima je D4 preskup ne preostaje ništa drugo doli nadati se tomu se Nikon smiluje i podari kakav D710.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #8 poslato: Jul 18, 2012, 11:16:08 pre podne »
Ma koliko ovaj Nikon bio impresivan, ja cu ipak ispred svega da iznesem pozitivne kritike na racun profesionalnog pristupa u izradi ovog testa. Ovo nije prvi put naravno, ali mi se dopada taj trend sa blagom uzlaznom putanjom.

No, dosta hvalospeva ... da se ti meni ne uobrazis... nego, citam ove tvoje pisanije, i mogu ti reci da bih se ja ipak odlucio za verziju bez E. Naravno, ovaj Nikon uopste nije u sferi mojih interesovanja, ali kad me vec ne pitas... cisto da ti reknem :)

Generalno, onaj ko se odluci za ovaj Nikon, morace vrlo dobro da zna zasto ga kupuje, a jos ce vise morati da zna zasto E ili zasto ne E.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #9 poslato: Jul 19, 2012, 09:35:49 pre podne »
Bravo za test Storm!

A ja bih tako volio da se poigram sa ovim aparatom.....

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #10 poslato: Jul 19, 2012, 07:51:25 posle podne »
Stotm opr'o si sa testom! trebalo je ovo napisati i istestirati
Oduševio sam se sa dinamic range-om aparata
Lično uzeo biK E verziju,ako bi se javio moire i false color bolje da ga naknadno doradim u post p. ,al zato oštrije nego D800.Možda grešim...
I pre ovoga aparata mora čovek da uzme zver sa dve grafičke uparene i jedno 8RAM a  ;D
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #11 poslato: Jul 19, 2012, 08:53:22 posle podne »
Nije uopšte tako zahtevno što se tiče kompjutera. Sada trenutno vozim i5 2500K 3.4GHz i 8GB RAM-a i sve radi kao zmaj. RAM memorija je danas prilično jeftina, a i procesor nije nešto za oči skup. 23.000 din. nije nešto strašno, a kontam da bi sasvim lepo sve radilo u PS6 i sa slabijim procesorom.

Inače razlika izmjeđu E i ne E verzije je toliko mala u detaljima da mislim da većina fotografa uopšte ne treba da razmišlja oko toga. I ja sam pucao na E ali sam se predomislio i mislim da sam na kraju ipak povukao pravi potez. Oni koji fotkaju isključivo landscape - može E. Svi ostali ne-E. ;)

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #12 poslato: Jul 20, 2012, 12:54:09 pre podne »
e pa druze u pravu si! nisam znao da nije tolika razlika,a posto me zanima vise pravaca ufotografiji ,znaci resenje bi bilo   bez E  8)
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #13 poslato: Jul 27, 2012, 10:27:55 pre podne »
D800 Autofocus Problem, ljudi se žale pa evo što o tome kaže Thom Hogan.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #14 poslato: Jul 30, 2012, 04:18:54 posle podne »
Nisam čuo da je iko od ljudi koji su vlasnici D800 ovde imao taj problem. Koliko sam ukapirao to su bile prve serije aparata puštenih na severno američko i azijsko tržište.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #15 poslato: Jul 30, 2012, 05:44:43 posle podne »
Trebalo bi da je taj problem postojao na sempl primercima D800/D800E koje sam koristio, ali ja ga nisam uočio. Doduše, nisam baš previše forsirao bočne tačke, tako da je u teoriji i moguće da mi se takva pojava nekako provukla tih prvih dana.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #16 poslato: Novembar 28, 2012, 08:03:39 posle podne »
Nikon D800/D800E price drop on December 15th?

Ovi iz Nikona kao da ne žele imati veliku zaradu, kao da prije svega imaju cilj biti #1 proizvođač DSLR-a u svijetu pa čak nauštrb profita.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #17 poslato: Novembar 28, 2012, 08:42:18 posle podne »
Ako i dodje do toga, to ce se ovde reflektovati dva meseca kasnije. Mi kasnimo u svemu, pa i u ovom'.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #18 poslato: Novembar 29, 2012, 10:57:17 pre podne »
Pa oni već sad jesu No. 1.
Korak napred koji je Nikon učinio ove godine jednostavno je bio preveliki za konkurenciju. Canon je godinama igrao opasnu igru u kojoj su uspevali da nude što manje za što više novca. Ta opasna igra na kraju kulminirala je totalnim neuspehom sa mkIII, a koliko vidim nemaju šta da traže ni u APS-C segmentu. Ostaje jedino onaj  videofotografski transformers zvani 1D-C kao klasa za sebe koju Nikon teško da će napasti jer to nije njihov fah ali zato očekujem Sony ofanzivu u tom segmentu. I tako. Sjajna godina za Nikon. Nadam se da se u sledeće 3,5 do 4 godine neće uspavati na lovorikama pa nam ponuditi isti senzor uz bolji AF u obliku D900!  8)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon D800/D800E Test
« Odgovor #19 poslato: Novembar 29, 2012, 02:19:48 posle podne »
@Duxx - vidis, slozio bih se sa tobom pre samo dva meseca, ali u poslednje vreme (sto se interesovanja trzista, a to je jedino pravo merilo) situacija se malo okrenula. Posle pocetnog pljuvanja po 5D MK3 i velicanja D800, situacija se malo promenila, da ne kazem izjednacila. Tome su kumavale neke zalbe korisnika na D800, a ni Canon nije bas najpametnije iskoristio tu situaciju; umesto da spusti cenu za 5D MK3, on je objavio preporucene MP cene za svoju EOS-seriju, koje su uglavnom bile uvecane. U svakom slucaju, posle pocetnog znatno veceg interesovanja za D800, sad je situacija prilicno izjednacena najblaze receno.
Svaki je nasao svoju ciljnu grupu korisnika, a mislim da se tome i tezilo od samog pocetka.
Videcemo sta ce Storm imati da kaze u testu 5D MK3, ja ne sumnjam u njegovu objektivnost, i do sad je pljuvao i Nikon, i Canon kad je imao razloga.
« Poslednja izmena: Novembar 29, 2012, 02:22:37 posle podne od strane Crni_bombarder »