Anketa

Najbolju obradu okačio je:

Bole
14 (8.3%)
cronnin
14 (8.3%)
aleksov
14 (8.3%)
unique93
14 (8.3%)
igortehno
14 (8.3%)
PENTAX 200D
14 (8.3%)
pericha
14 (8.3%)
AstraFoto
14 (8.3%)
Pazuzu
14 (8.3%)
Lackie
14 (8.3%)
borko1206
14 (8.3%)
velicko
14 (8.3%)

Ukupno glasova: 14

Anketa završena: Jul 18, 2012, 12:33:57 pre podne

Autor Tema: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)  (Pročitano 21023 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #40 poslato: Jul 20, 2012, 03:26:01 pre podne »
uhhh ala se zahuktala ova tema... sve u svemu Bole svaka cast na pobedi,
 ali pored mana na obe fotografije ja sam glaso ipak za alkesov-a sa 3 poena....

E sad bilo bi jako dobro da je glasanje javno i da se vidi ko je za koga glaso jer barem meni jedan glas od rodica ili boleta, storma ili dese, neonaca, devila,  (pa makar bio svake prestupne godine, ako i tad samo da je zasluzen ) znaci vise nego tri pa i trista tri  od nekog juniora (ne prozivam nikoga ali  neki od vas amatera ipak znaju gde treba gledati) a sad ipak vi imate vise iskustva i duze ste na forumu pa znate sta je bolje...

Moja fotka ima onaj ogroman deo neba koji je "izgoreo"
pa se cudim i na ovih 5 dobijenih bodova u svakom slucaju hvala vam  :D  a meni se to nikad vise nece desiti zahvaljujucu fotorazgibavanju

Sve u svemu voleo bih da cijem komentar na sve fotke koje ucestvuju i to od pokretaca teme ipak mi ovde svi brljamo po njegovom-njenom umetnickom delu

i na kraju Neonka svaka cast na fotki pokrenula je jednu JAKO konstruktivnu raspravu  :D

Van mreže PENTAX 200D

  • Član
  • **
  • Poruke: 158
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #41 poslato: Jul 20, 2012, 11:40:17 pre podne »
Pozdrav svima...:)

Sve vrijeme sam pomno pratio ovu raspravu, i dosao do zakljucka da, ja- pravi amater, koji je ovdje nesto vise od pola godine, mnoge sam stvari naucio slusajuci vase kritike i gledajuci vase radove. Istina, mnogo znaci kad ti neko od "iskusnijih" ljudi s foruma da neki komentar, jer odmah se trudis da ga uvazis, i da na taj nacin bolje razumijes cilj fotografisanja.

Licno sam vidio svoj napredak od pocetka, pa do danas, ali sam isto tako vidio da mnogi od vas tome ne pridaju vaznost, tj. ne obrate paznju na kvalitet fotografije, a ta "povrsnost" se pokazala i u toku ove teme fotorazgibavanja,  gdje nije data vaznost svim aspektima fotografisanja, sto mi jako zao, da ja, i jos par ljudi – pocetnika, vidimo nedostatke, a ovi "iskusniji" i ne bas...

Moje iznijeto misljenje ili sugestija ne bi mnogo doprinijelo, jer biste vjerovatno rekli da pocetnik nema pojma, ali smatram da trebamo svi iznositi svoja misljenja, u svim temama, bila ona objektivna, ili ne, kako bismo se navikli komunicirati medju sobom i biti slobodniji oko pitanja, trazenja savjeta i sl. Nije cilj da se ovdje neko osjeca manje bitnim, ili pak vise, da se osjete razlike u "stazu" fotografisanja, vec trebamo osjetiti jedno razumjevanje medju sobom, i pruzanje pomoci, mimo sebicnosti.

Ovdje nikog ne prozivam, i mnogim radovima od vas sam odusevljen, i zahvaljujuci nekim sam naucio mnogo "cake". Zato, dajte da ovoj umjetnosti prilazimo na drugaciji nacin, ne individualno, vec skupa!

Cestitke Bole! :D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #42 poslato: Jul 20, 2012, 12:16:08 posle podne »
Krompiri su zdravi, a ja najvise volim gnjecenu krtolu uz bacvanske snicle :) ... a moze i pecena uz povrce.

Elem, mozda bi bilo OK da svako uz obradu pojasni sta je tacno radio, i sta je time hteo da postigne. Zapravo, time bi mozda i najpre dosegnuli za sustinom celog ovog podforuma. Zato mislim da nije ni nuzno juriti najveci broj bodova, i bezati od krompira. To je tu eto cisto da imamo neki mali takmicarski duh, a sustina je zapravo u razmeni znanja. Ne mali broj puta sam kod obrada koje su imale nula bodova, video neka zanimljiva resenja, a sa druge strane, ne mora ni svaka fotografija se obradjuje na silu. Bilo je nekoliko tema gde nisam prilagao svoje obrade, jer naprosto nisam umeo da odredim sa koje strane da joj pridjem, a jos manje sam znao sta treba da izvucem iz nje.
Neke su naprosto dobre takve kakve jesu, tek izasle iz aparata... a u nekim treba prepoznati potencijal i istaci ga.

Sve u svemu, lepo sto se prica na ovu temu... to samo govori da je ovaj deo foruma ide svojim tokom i da evoluira.


E sad, krompiri treba i da se ljuste... pa dobro, nije smak sveta ako zapadne i taj deo posla ;)

« Poslednja izmena: Jul 20, 2012, 12:37:09 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #43 poslato: Jul 20, 2012, 01:35:18 posle podne »
Dobro ja sam na neki nacin zapoceo temu o krompirima u ovoj konstruktivnj raspravi.
Nisam tim nista lose mislio ali shvatite kad imas krmpir znaci nesto tu ipak ne valja ako dvadesetak ljudi glasa!
Mislim da je korisnije umesto sto se cestita i hvali pobednik ( on je vec samim radom to zasluzio ) vise pise o "krompirasima".
E tu se u potpunosti slazem sa cronninom. Sta je sto ne to sto ne valja i kako se unaprediti.
Bole inace samo mogu da kazem da mi redovno pomaze, rece da je foruim izrastao u poslednje vreme i da nije moguce svaku fotografiju ocenjivati i reci sta valja a sta ne. I slazem se da je tako.  :)
Ali upravo fotorazgibavanje je mesto gde ucestvuju tek nekolicina ljudi sa foruma sto iskusnih sto manje iskusnih i svako ko je aktivan po meni zeljan je unapredjenja i takmicarskog duha!
Pitam se sta je tu lose u takvom stavu i pristupu?
E sad te podele na amatere diletante iskusnije ili profi, mislim da to nije vazno. Zajednica ljudi i kakav duh vlada je najvaznije!
Uostalom ako podjem od sebe, nisma ni pocetnik od 2000g sa G Smartom bese pa nadalje... A nisam ni amater. Ako mi objave fotke u novinama ili mi sa Canonom A410 ( necet verovati ) traze u onom manastiru sto se Boletu svidja, da im dam 3 fotografije da stampaju za razglednice a pri tom se dobrovoljno odreknem honorara u korist manastira onda vise nisam amater.  ;)
E sto sam prirodno glup za fotografisanje, niko mi nije kriv. Mozda bi bilo i boljih fotki da imam bolji aparata sa boljim staklima? I da se vise krecem gde ima interesantnijih motiva. Ili je ovo moj limit???
E to ja ocekujem od krompira ljusteci sto rece Zoran, da vidim gde sam i ne tripujem se da sam neki fotograf.  :)
A to sam upravo nasao ovde na forumu. I molim vas nemoj te mi oduzeti pravo da ako imam prostora za napredovanje pomozitemi, ako ne da znam na cemu sam.
Hvala svima na strpljenju!
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #44 poslato: Jul 20, 2012, 04:32:09 posle podne »
Elem, mozda bi bilo OK da svako uz obradu pojasni sta je tacno radio, i sta je time hteo da postigne.

Joj, ne znam koliko bih ti se ja dobro uklopio u tu pricu.
Cesto mi se desava da bez ikakve ideje krenem u obradu, i odradim nesto sto mi ovako deluje zabavno, bez nekih pretenzija u takmicenju, a samo da bi razgibavanje bilo zanimljivije. Ne samo zato sto izgleda bezveze kada je jednocifren broj takmicara u pitanju, te zelim da doprinesem brojcano, vec i zbog onoga sto sam vec naveo - da u svakom tom igranju savladam poneki koristan alat ili foru iz PS-a.


Nemam nista protiv svih ovih ideja, samo me plasi da se to na kraju ne pretvori u ono - a zasto je on dobio 2 poena, a ja 1, kada mi je rad ocigledno bolji? Bilo bi doista lepo kada bismo mogli da ucinimo ovo jos produktivnijim, ali su mi generalna iskustva sa razlicitih foruma uglavnom negativna. Vrlo lako se pogresno protumaci neki recenicni kontekst, razbukta se rasprava i ode u pogresnom smeru, a ako se i posle dve strane price to smiri na forumu ostane tridesetak jalovih postova i tenzije medju clanovima.

Ovde bi mozda najkorisniji bio nacin komentarisanja sa Facebooka.
Klikne se na fotku, i otvori se boks za komentare.
Tako nesto bi mozda bilo korisno na svim temema, jer znacajno smanjuje obim teme?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #45 poslato: Jul 20, 2012, 06:51:51 posle podne »
Ma, u par reci opises sta si radio i zasto. Ukoliko nesto nije jasno, vec ce neko postaviti dodatno pitanje... i to je to.

E sad, sto se tice ''krompira'', vec ko zna koji put linkujem ovu temu Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo ... a ona nikako da zazivi.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #46 poslato: Jul 21, 2012, 11:38:06 pre podne »
Rang lista u ovoj temi ne bi trebalo da bude jabuka razdora, vec pokazatelj ko se od nas zaista bavi fotografijom a ko je samo "simpatizer". Svako ko je poslao svoju obradu zasluzuje postovanje, bez obzira koliko bodova ima.

A tema o Kritikama ne moze da zazivi jer ih vecina ovde dozivljava kao nesto lose i ponizavajuce. Priznajem, i ja sam ih tako prihvatao. Samo ja znam koliko mi je u pocetku  bilo krivo sto za moja "remekdela" niste klicali "bravo majstore", vec ste mi otvorili oci. Cak sam se zarekao da vise nikad necu ovde okaciti ni jednu fotku. I necu, dokle god za fotku trosim onoliko vremena koliko traje ekspozicija.

Ne slazem se sa pojedinim clanovima da je ova rasprava konstruktivna. I da bi trebalo u nedogled analizirati sta u nekoj obradi valja a sta ne. Da bi objektivno mogli da raspravljamo o nekoj fotki, trebalo bi svi da je isto vidimo. A ne vidimo je, jer su nam monitori razliciti. Zatim, trebalo bi  da postavimo neke standarde, kriterijume i sl. a to je potpuno nepotrebno.
I ubice svaku draz ove teme koja pre ima veze sa umetnickim sklonostima ucesnika nego sa poznavanjem tehnike obrade.

Na kraju, i sam termin "obrada fotografije" je prilicno nedefinisan. Obrada je i kad malo korigujes svetlo ili kontrast, i kad prvo snimis 50-ak fotografija (Mlecnog puta) sa ekspozicijom od 5 minuta, pa ih slozis u jednom programu, uklonis sum u drugom... pa je tek na kraju u PS-u umetnicki doteras. Evo jednog primera (nije moja fotka).

Predlazem da umesto sujete i slicnih osobina nastavimo da ovde ispoljavamo ono najlepse u nama. Kao do sada. 





Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #47 poslato: Jul 21, 2012, 03:35:43 posle podne »
Rang lista treba da odrazi ko je u datom momentu, na datu temu postavio fotku koja se dopala najvecem broju clanova foruma. Pravila za ucesce i ocenjivanje su prilicno jasna. Umece je i pogoditi fotku koja ce da zapadne za oko drugima. Po mom skromnom misljenju, gornja fotka je odlican primer kako se covek mucio a nije napravio nesto sto bi mene zainteresovalo.
Ne vidim potrebu da se pravi razlika izmedju radenika i simpatizera.

Mi ovde jedni drugima mozemo da dajemo misljenja i sugestije a ne kritike, jer ipak nismo dovoljno fotografski autoriteti /i u FS se zna ko moze da zirira izlozbe/.
U ovakvoj temi bilo bi dobro da autor ukratko opise postupak obrade.
Mislim da je rezultat ok, uz slaganje za opasku za nebo kod boleta, a mislim da je lackie zasluzio vise glasova, opet moje skromno misljenje.

Moze da se napravi varijanta da se fotke ubacuju pod brojem u jedan post, anonimno, pa da se glasa, tek potom da se objave imena autora i lista.
Moze da se pozove kao gost neki selektor koji bi imao pravo da da vise glasova ali to je vec konkurs a ne razgibavanje, mada sto da ne 3-4 puta godisnje.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #48 poslato: Jul 21, 2012, 06:23:24 posle podne »
@Djenka

Ni ja ne mislim da treba u nedogled analizirati stvari. Postavlja pitanje da li je moguce na neki nacin ukazati ostalim takmicarima sta ti se ne svidja na njihovim slikama, da bi oni mogli da znaju kako da ubuduce osvoje vece simaptije publike. Da li je topse moguce, a da ne krene losom putanjom? I sam si rekao da nije lako progutati takav kiseli limun.


@BobanF

Anonimne fotke bi sigurno resile pojavu halo efekta.



"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #49 poslato: Jul 22, 2012, 12:16:46 pre podne »
Svidja mi se ideja o anonimnom kacenju fotki :-)

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #50 poslato: Jul 22, 2012, 12:19:30 pre podne »
Svidja mi se ideja o anonimnom kacenju fotki

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #51 poslato: Jul 22, 2012, 08:53:00 pre podne »
Pa ok, i to se resava lako. Fotografije se bez exifa salju na mejl adresu kojoj pristup ima administrator. Moze  ih odmah po pristizanju kaciti na forum, (sto je dosta dinamicnije, inspirativnije i  podsticajnije za razvoj teme) ili ih istresti sve zajedno u isto vreme... sto je po meni dosta sterilno... ali ok, i to je stvar dogovora. Fotografije se prikupljaju do odredjenog datuma, kada se vise ne primaju radovi a ujedno otpocinje i javno glasanje.

To zahteva malo pocetne organizacije i vise angazovanja administracije, ali ako je to resenje za probleme... eto resenja.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #52 poslato: Jul 22, 2012, 09:39:43 pre podne »
Sve je to uredu, ali ko ce da se prihvati tog posla ;)
Jedna moja mala kritika pokrenu par drugih kritika koje su ocigledno vecini smetale, sta da vam kazem, otpoceo sam revoluciju :D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #53 poslato: Jul 22, 2012, 02:24:56 posle podne »
Sve je to uredu, ali ko ce da se prihvati tog posla ;)
Jedna moja mala kritika pokrenu par drugih kritika koje su ocigledno vecini smetale, sta da vam kazem, otpoceo sam revoluciju :D
Nista, nemoj vise da pricas, nego se prihvati posla. ;D
Jer pazi, ako ne mozes da se prilagodis i nesto bi da menjas onda moras da svojim primerom pokazes da moze i bolje. Tako da ako onaj ko ne moze da da svoj primer, a ima primedbe, moze lako da se protumaci da je sve to obicno trolovanje.
Ovu temu su pokrenule nase kolege sa foruma i sve same odradile. :)
Sve je to lepo kad drugi treba da zavrne rukave, tako da, kritike jesu vazne ali mora da se bude i odgovoran.
Nije tacno da je vecina za neke promene, jer je ovakav sistem funkcionisao i ranije, i svi smo jeli krompire, ali znajuci da tako pobedjujemo svoju sujetu.
Najteze se prilagoditi, a da opstanes kao licnost i to je najveci izazov, ali tako je i pobuna bez licnog zrtvovanja ili primera, prazna prica.
Znaci, sve moze, ali dokazite da ste ozbiljni, tako sto ce te dati i prakticno svoj doprinos.
Ipak revulucije traze licne zrtve, a ne tudje, zar ne ;D

Sto se tice anonimnog kacenja fotki, ja sam za, ali da exif skidaju revolucionari i da postavljaju fotke za pocetak. Ako to sve bude lepo funkcionisalo moze da preuzmu i Admini ako imaju vremena. >:D
Kad se setim kako su to sve radili pokretaci Neonci i Rodic, sve sami i prosto mi je bilo zao da zakeram nego su mi i krompiri bili slatki u tom drustvu. :D

I naravno, ovo moje misljenje je krajnje dobronamerno i u cilju napredka foruma ali bez namere da dalje polemisem o tome. 8)
Poz od Deshe :) 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #54 poslato: Jul 22, 2012, 10:44:57 posle podne »
Da se nadovezem na Deshu,... da mi ne mrsimo vise ... nego da radimo. Bole, druze moj... kaci sliku pa da se ide dalje ... a arapsko forumasko prolece da ostavimo za jesen... tamo negde posle zasedanja generalne skupstine na Torniku.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #55 poslato: Jul 22, 2012, 10:50:36 posle podne »
Citat
Bole, druze moj... kaci sliku pa da se ide dalje
Ja sam samo i cekao tvoju komandu, meni ne treba dva put' da kazes ;)
Tema postavljena!!
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #56 poslato: Jul 23, 2012, 09:14:57 pre podne »
Čestitke Bole na pobedi!
Ova tema je od starta zamišljena kao vid  zabave za forumaše koji žele u njoj da učestvuju,pa je ipak ne treba shvatati preozbiljno.Više puta je trpela izmene u sistemu glasanja,a postavljena je i neka zamišljena granica između foto manipulacije i klasične obrade.Deo o sviđanju i lepoti je uvek u životu diskutabilan i individualan.Cepanje atoma oko jedne obrade je ipak preterivanje!

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: [obrada] Zadatak 30 - Podgora (rok za glasanje 17.07.2012)
« Odgovor #57 poslato: Jul 24, 2012, 02:23:43 posle podne »
... tamo negde posle zasedanja generalne skupstine na Torniku.

Odlicna ideja. Da li ce uslov za izbor delegata skupstine biti obradjena fotka? ;)
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs