Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D3200  (Pročitano 8933 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Na prvi pogled... Nikon D3200
« poslato: Jun 21, 2012, 11:12:51 pre podne »



TIMELINE

Ništa ne motiviše tako snažno kao konkurencija. Dobrobit tržišta, kako proizvođači obično nazivaju svoje porive za povećanje zarade, tek je mali deo razloga iza kojih se pomalja napredak. Ukoliko se sve svode na praćenje prodajnih parametara, posle nekog vremena obično utihne i razvoj. Međutim, kada konkurencija diše za vratom ili, kao što je ovde slučaj, često dominira tržištem, to predstavlja dodatnu motivaciju kako za razvojni tim, tako i za marketinško odeljenje jedne velike kompanije. Nije tajna da je Canon, kao glavni oponent, često bio u poziciji da diktira uslove i pomera granice, bilo tehnološke, bilo marketinške. Ipak, nije mali broj onih koji su očekivali da će se uloge promeniti kad-tad i da će se uticaj dve najdominantnije kompanije gotovo izjednačiti. Iracionalno ili racionalno, verovanje se obistinilo, a Nikonov razvojni tim je to iskoristio na najbolji način, uspevši da u nekoliko navrata poentira bržim izbacivanjem aparata koje krasi rekordna rezolucija, uz više nego sjajan paket korisnih funkcija. Činilo se da smo barem u tom smislu došli do nekog psihološkog limita. Limita iznad kojeg nema smisla tražiti boljitak. Uprkos tome, napredak u ovom smeru nije završen. Očekivali smo da Nikon u skorije vreme predstavi naslednika D300s, koji bi poneo već poznati Sony senzor od 24 MP (naravno, modifikovan u Nikonovoj kuhinji, kao i obično), ali ne bismo bili iskreni ako bismo rekli da smo isti senzor očekivali i u entry level klasi...

Nešto manje od godinu i pô dana od promocije prethodnika svoje entry level („ulazne“) kategorije – modela D3100, Nikon nam predstavlja njegovog direktnog naslednika, D3200. Iako se kao primarna crta ove klase oduvek provlači ideja kojom će u malom pakovanju biti ponuđen paket kompromisa za što manje novca, nisu nepoznate ni situacije kada proizvođač, da li smišljeno ili kao rezultat pogrešne procene, nekim modelom ponudi više nego što je isprva planirao. Takvu smo situaciju imali sa prethodnikom, koji je upravo iz pomenutih razloga, po mnogo čemu bio čak i napredniji od D5000, kao aparata više klase.

Kada proizvođač propusti pravi trenutak za start, kasnije mu ostaje samo mučno hvatanje priključka. Nikon je svoj priključak u ovoj klasi konačno uhvatio sa D3100, pa smo sa D3200 iskreno očekivali malo drugačiji kurs – kurs utvrđivanja gradiva i relativno stidljiv napredak u nekim segmentima. Međutim, šta smo dobili? Senzor najviše rezolucije u APS-C segmentu, koji se nalazi u najslabijem Nikon telu. Ovakav potez dodatno zbunjuje, ako znamo da Canonov predstavnik ove klase, EOS 1100D, nije doneo nikakav naročit konceptualni pomak u odnosu na prethodnika, a u nekim aspektima ga je i degradirao. Da trend degradacije ne bi propao, pobrinuo se i Nikon, tako što je eliminisao neka rešenja viđena na D3100. Da li će rezolucijska manija ostati na snazi ili nas u budućnosti očekuje razvoj u nekom drugom smeru, ostaje da vidimo. Zasad, pogledajmo šta nam to novo donosi Nikon D3200...




PAR DETALJA

Tehničke karakteristike su ponekad praktično jedini način da se utvrde razlike između dva aparata. Baš kao što je slučaj između D3200 i D3100, ako izuzmemo oznaku i tek sporadične detalje:


Tehničke karakteristike: Nikon D3200 u poređenju sa D3100


Ostatak teksta → Na prvi pogled... Nikon D3200

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 21, 2012, 11:15:37 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #1 poslato: Jun 21, 2012, 09:51:18 posle podne »
Pohvale za standardno dobar preview :)
Meni se semplovi na 100% ne sviđaju uopšte.Čini mi se da su  skroz omanuli prilikom konstrukcije ovog senzora.Količina šuma na iso 100 u normalnim dnevnim uslovima je neverovatna i ima tu još nekih anomalija na fotografijama.Čini mi se da je tehnologija CMOS dečijih senzora na trenutnom tehnološkom nivou dostigla svoj limit na dosta manje MP nego što su ih na ovom modelu nabudžili?
« Poslednja izmena: Jun 21, 2012, 09:55:37 posle podne od strane neo »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #2 poslato: Jun 22, 2012, 12:18:31 pre podne »
Da l' je dostigla limit - ne znam. Činjenica je da se u prošlosti mnogo puta pominjalo dostizanje limita, a od tad' prođoše godine, izađoše silni aparati i većina njih ima veoma kvalitetan izlaz, uprkos višestrukoj multiplikaciji rezolucije.

Sa D3200 je po sredi neka taktička varijanta, prilično sam u to siguran. Ako ne, naslednik D7000/D300s, pod uslovom da ponese isti senzor, neće proći baš dobro.

Da se razumemo, za početnike, sve to će biti irelevantno. Ali onda se postavlja pitanje čemu ovolika rezolucija u ovoj klasi? Pritisak od konkurencije ne postoji (Canonov 1100D ima svega 12MP!), a kupci su počeli da kapiraju da silovanje rezolucije zarad marketinga nema naročitu svrhu.

D800 je pokazao kako se ogromna rezolucija može pametno iskoristiti, a D3200 je potpuni antipod toga. Očekivano s obzirom na cenovnu klasu, ali lagao bih, kada bih rekao da nisam očekivao bolje u smislu IQ-a.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #3 poslato: Jun 22, 2012, 12:19:12 pre podne »
U nekoj sam gužvi s vremenom pa sam stigao samo da preletim semplove...

Meni se IQ koji nudi D3200 u ovoj klasi jako dopada ali gledajući s moje tačke. Doduše ako ćemo objektivno, ne vidim neke preke potrebe da se u entry level telo cepne 24MP jer prosečan korisnik ove klase defintivno nema potrebu za tolikom rezolucijom.
Ako opet okrenemo sa druge strane, jedan stocker novalija zbog ovoga treba Nikonu da podigne bistu u svom dvorištu jer do skoro ovu rezoluciju imali su samo profesionalci mrkog pogleda koji su platili svoj D3X koliko košta i novi Punto. Razumemo se, bez obzira na rezoluciju, kvalitet fotografije svakako ne može biti isti ali uopšte ne sumnjam da će D3200 ponuditi zaista mnogo - najviše u svoj klasi i to je sasvim dovoljno. Bilo bi dobro da smo mogli videti neki studijski portret sa recimo 85 1.8G ili 105VR. Tek onda bi imali pravu sliku šta ovaj senzor zaista može.

Zovite me optimistom ako hoćete ali nisam mišljenja da smo stigli do limita APS-C senzora. Ovo se izgleda tek zahuktava ;)

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #4 poslato: Jun 22, 2012, 04:45:14 posle podne »
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #5 poslato: Jun 22, 2012, 08:30:17 posle podne »
Dada, potvrđeno je da senzor nije dizajnirao Sony nego je Nikonovo djelo, no bez obzira na to jako su sličnih performansi što će reći da smo vrlo vjerojatno trenutnom tehnologijom ograničeni na to.

Samo bi zamolio gospodina Storma da ako je ikako moguće kada bude rađena finalna verzija testa i kada budu usporedbe sa D3100 ili D5100 da bude i usporedba nakon downsizea fileova iz D3200.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #6 poslato: Jun 22, 2012, 10:43:52 posle podne »
^To će biti sigurno, kao i uvek. ;)

Tu će D3200 sigurno biti barem na nivou D3100. Međutim, meni je najveće razočaranje prilično agresivni kolorni šum na ISO 100, što do sada nije bio slučaj ni u jednom sličnom poređenju.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 22, 2012, 10:45:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #7 poslato: Jun 23, 2012, 09:22:13 pre podne »
Jesam li ja postao ćorav  8) ali ne vidim nikakav agresivni šum na ISO100. Postoji određena količina šuma ali ništa zbog čega bih tu pojavu mogao smatrati problemom. I sam 5D mkII daje na ISO100 u RAW na osnovnim setovanjima određenu količinu šuma.

Sad ste me "naterali" da pripalim DxO mark i rezutati su više nego sjajni za jedan aparat te klase. Canon 600D je prosto oduvan kao i Canon 60D recimo, a Nikon D7000 koji inače ima fantastičan IQ je prestignut za malih jedan poen. Grafik šuma (SNR) dalje pokazuje da je D3200 skoro izjednačen sa D7000 pri čemu je 600D na trećem mestu.
Kada je dinamički opseg u pitanju D7000 je pozamašno ispred (što je na kraju i očekivano), a recimo 600D je pozamašno iza. Slična situacija je i po ostalim pitanjima sem u reprodukciji boja gde je D3200 za nijansu ispred D7000.

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Compare-Camera-Sensors/Compare-cameras-side-by-side/%28appareil1%29/801|0/%28brand%29/Nikon/%28appareil2%29/692|0/%28brand2%29/Canon/%28appareil3%29/680|0/%28brand3%29/Nikon

Poenta te cele priče o šumu je u tome da isti u velikoj meri zavisi od dinamičkog opsega. Shodno tome senzor koji za svoju klasu ima dobar DO sasvim sigurno daće i vrlo dobre rezultate po pitanju šuma.

Neki moj zaključak što se tiče D3200 je da ovaj aparat nastavlja (sada već) dobro utabanim putem koji je prokrčila nova generacija Nikon senzora svojim fantastičnim performansama. Mislim da kvalitetom fotografije sasvim dovoljno odmakao od konkurencije u svojoj klasi, a sa druge strane je i pažljivo pozicioniran u Nikon liniji da ne ugrozi modele iz jačih klasa koji tek treba da stignu.
Da budemo realni - doneti ovakav kvalitet i uz to i 24MP po početnoj ceni od nekih 700€ koja će relativno brzo pasti na 550-600€... zaslužuje aplauz i duboki naklon.

Ono što bi po meni trebalo uraditi je da se ovaj aparat istestira za "punokrvnim" staklima. Konfekciona stakla nisu u stanju da izvuku sav potencijal iz senzora. Voleo bih da drug Storm odradi neke studijske primere sa 85mm 1.8, 50mm 1.8, 105mm G staklićima jer bi ova stakla svojom cenom takođe bila vrlo primamljiva za buduće vlasnike D3200 koji planiraju svoj aparat koristiti za neke ozbiljnije svrhe. Mislim da bi rezultati bili odlični ali svakako ni tu ne treba očekivati čuda. Nikon mora dati razlog za kupovinu svojih jačih DX modela ne samo mogućnostima mehanike već i senzora ;)

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #8 poslato: Jun 23, 2012, 10:50:12 pre podne »
Vidi, moguće je da prvi utisak vara... zato ovo i jeste preview... u testu ćemo već videti kako stoje stvari. :)

Ipak, ono što DxO plasira (jednak kvalitet senzora kao mk2), bolje da ne komentarišem... zarad blagostanja na forumu i dobrih međuljudskih odnosa. :D

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #9 poslato: Jun 23, 2012, 02:39:19 posle podne »
Nisam mišljenja da se tu radi o nekoj favorizaciji Nikona, zaista ne mislim tako. Isti testovi pokazuju da je D3200 za jedan poen bolji od D700 dakle sigurno nije reč o tome :)

Nemoj me držati za reč pošto nisam baš siguran kako i šta ali ranije sam nešto čitao na temu rangiranja i bodovanja senzora na DxO i mislim da podatak Overall Score nije isti za FF i APS-C senzor, odnosno da se računa i neki koeficijent u odnosu na veličinu senzora. U svakom slučaju nije poenta u poređenju dve različite klase senzora već senzora u okviru iste klase gde nam ti rezultati mogu dati neke čisto informativne smernice koje mi sami nebi mogli tek tako lako ustanoviti u nekoj kratkoj praksi koliko traje jedan review. Evo ja još uvek, a koliko već dugo imam D800 kroz rad i praksu i obradu fajlova otkrivam šta sve može taj senzor i koliko je daleko odmakao od onoga sa čim sam dosada imao priliku da radim. Takve stvari je nemoguće ustanoviti sad-pa-sad, a tek nije moguće predstaviti ih kroz grafikon.

Kao što ti reče, tek treba da stigne review pa ćemo imati malo precizniju situaciju. samo ga treba pustiti da se razmaše sa BAŠ kvalitetnim staklima koja uz to nisu posebno skupa jer će ona vrlo verovatno biti veoma interesantna za dobar deo budućih vlasnika.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #10 poslato: Jun 23, 2012, 05:10:28 posle podne »
Ipak, ono što DxO plasira (jednak kvalitet senzora kao mk2), bolje da ne komentarišem... zarad blagostanja na forumu i dobrih međuljudskih odnosa. :D

A dobro sada, DxO u konačnoj ocjeni jako puno daje na račun DR-a na baznom ISO-u a on je u slučaju senzora sa integriranim ADC-om kao što je ovaj u D3200 ja kao velik u sjenama i zato ovakovi rezultati no kako bi neki rekli treba gledati širu sliku. Canon to još nije uspio riješiti, moguće problemi sa patentima ili što već, pa su im rezultati takvi kakvi jesu.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #11 poslato: Jun 25, 2012, 11:02:54 posle podne »
Cijena je vec 600 eur sa 18-55 VR-om, nebitno. :)
Nego kad ce kompletan test, otprilike?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #12 poslato: Jun 26, 2012, 07:24:01 pre podne »
@Bare
Odakle ti i ideja da su testovi rađeni sa uključenim Active D-Lightingom. To je softverska stvar, a na DxO je poenta u testiranju senzora, dakle hardvera. Jel napisano tamo negde da je ADL uključen? Ja nisam video.

Čisto da dodam... eventualno korišćenje ADL-a bi sasvim sigurno povećalo nivo šuma pa onda čisto sumnjam da bi SNR grafik izgledao onako dobro.
« Poslednja izmena: Jun 26, 2012, 07:49:28 pre podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #13 poslato: Jun 26, 2012, 09:32:19 pre podne »
Mislim da je posredi loša interpretacija pročitanog. :)

Bare je pomenuo ADC, pa pretpostavljam da je mislio na A/D Convertor. ;)

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #14 poslato: Jun 26, 2012, 10:37:52 pre podne »
ok :) pogrešno sam protumačio.

Nego sad mi nešto pade na pamet. Uzeh da pročitam specifikacije i ostalo i vidim da je ADL na D3200 po default-u postavljen na On. Kod svih Nikona do sada ako me sećanje dobro služi bio je postavljen na Off. Na D800 je takođe isključen po default-u. Ukoliko je tako tj. ukoliko je uključen na D3200 to bi mogao biti razlog povećanja šuma na baznim ISO vrednostima. Opet kažem, ja ne videh taj šum na semplovima ali nije loše probati sa isključenim ADL-om.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #15 poslato: Jun 26, 2012, 11:19:02 pre podne »
Jok... ovaj - ja prvi dan provedem samo u podešavanjima, bez ijedne fotke. :)
A ADL ne koristim baš nikad, osim kad napravim ono poređenje "sa i bez". Mada i to vrtim jedan te isti primer već godinama. :D

Uzgred, i proverio sam... "Active D-Lighting: Off" ;)

Što se tiče senzora, možda sam zvučao preoštro, ali definitivno mislim da ovo postaje previše. Ne za Tebe, mene i još manjinu nama sličnih, nego generalno za ciljnu grupu kojoj je ovakav aparat namenjen. Realno, 24MP se itekako oseća, kako zbog količine gigabajta koji defiluju diskovima, tako i brzine manipulacije njima. Koliko god današnje konfiguracije bile na nivou zadatka, itekako se oseća da to bespotrebno mrcvari korisnika. I Canonovih 18MP je već dovoljno smarajuće, a više od toga mi se zaista čini nepotrebnim (napominjem - u OVOJ klasi). Tim pre što gro mainstream objektiva jednostavno ne uspeva da to isprati. Oni koji uspevaju će se retko koristiti na ovakvim aparatima, jer je češće da početnici odluče da pređu na skuplje telo (iako im ne treba), nego da uzmu skuplji objektiv uz najjeftinije telo.

U svakom slučaju, stvar koja mene lično najviše nervira na D3200 je uzrokovana pređašnjim izuzetno pozitivnim utiscima koje je na mene ostavio D3100, a to je izostanak one krasne polugice za izbor režima okidanja. Jeste, to se ne radi non-stop, ali ako se puca sa stativa (a mnogi to vole, pogotovo u suton), non-stop menjanje na odloženo počinje da provocira bes u čoveku. Aj bracketing da im i zaboravimo (mada i to početnici vole, kada upadnu u onaj HDR-hole :D).

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 26, 2012, 11:20:59 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #16 poslato: Jun 26, 2012, 03:47:49 posle podne »
To je tačno. Većina potencijalnih korisnika neće videti nikakav boljitak jer im rezolucija za fotkanje dece, žene, mačke i psića ne znači ništa ali će s druge strane verovatno to fotkati u jpeg pa im veličina fajlova i dalje neće biti neki problem. Sa druge strane mali broj onih koji kupuju svoj prvi DSLR da bi sa njim počeli nekakav ozbiljniji rad verovatno će u tolikoj rezoluciji videti jednu dobru mogućnost.

Kako god mi okretali i obrtali i kakav god se aparat pojavio uvek će biti deo onih kojima baš to odgovara i onih drugih kojima baš to nije neophodno i ne znači ništa ;)

Pri tome hoću da kažem još nešto... Pre nego što ću uzeti D800, a i posle toga, dosta se krećem u stranim forumima i podforumima posvećenim baš ovom modelu i mogu ti reći da nisam zapamtio da je ikada veći broj neznalica, pajsera i totalnih laika kupio jedan tako ozbiljan i skup fotoaparat. Eto u poslednjih 10 godina ja to nisam zapamtio. Razlog je upravo u tome što su uber specifikacije ovoga aparata privukle abnormalan broj kupaca, kako onih koji znaju šta hoće, tako i onih koji veze blage nemaju ali imaju lovu i želju da nabave vrh spravu da se qrče. Što je najgore, čitajući forume nekako sam došao do mišljenja da je ovih drugih možda čak i više tj. da su brojniji 8) . Međ' 20-30 fotki mačaka, granja, šimšira nekog, strešenih fotki, smarajućih motiva i objekata uleti po jedna ili najviše dve fotografije za koje možeš da kažeš - odlična! Sve neki tehnomasturbatori, chart-slikači, nepostojeći kvar-tragači, moždani smarači.

Poenta je u tome da proizvođača očigledno baš briga da li će aparat da im kupe oni koji znaju ili i oni koji veze blage nemaju ili oni kojima to baš treba ili oni kojima to ne treba, a hoće da imaju najveći. Isto ga plaćaju i jedni i drugi. Njima je bitna matematika i činjenica da se za taj aparat i dalje guraju u redovima i čekaju na preorder-e. D800 je to napravio u svojoj klasi, a sad im je očigledno želja da D3200 uradi to u svojoj, pa D5200 u svojoj, pa posle toga i D7100 u svojoj itd.

Čisto mala diskusija dok čekamo test ;)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #17 poslato: Jun 26, 2012, 11:59:20 posle podne »
Realno, 24MP se itekako oseća, kako zbog količine gigabajta koji defiluju diskovima, tako i brzine manipulacije njima.

Uf, za moj ukus je Nikon u zadnje vrijeme stvarno pretjerao sa pikselima, čak i kod D800 no on je namijenjen ipak valjda onima kojima to treba. Eto toliko mi to smeta da ga ne bih kupio čak da u ovom trenutno imam novaca za njega, ne preostaje mi drugo nego nadati se tokom iduće godine toj klasi Nikon tijela sa D4 senzorom. naravno ako ništa od toga ne bude radije ću se zadovoljiti sa D600 nego D800 mada zbog velike količine fileova me čak i 24MP brinu.

A sada zašto Nikon ide na 24MP u entry-level? Pa očito se masa još pali na to, ne vidim drugoga objašnjenja. Eh da bar imaju kakav svoj sRAW pa bi i bilo to podnošljivo al ovako ne. Ono kupiš jeftin aparat pa kao da te guraju da još dvaput toliko uložiš u računalo. :D

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Nikon D3200
« Odgovor #18 poslato: Jun 27, 2012, 12:13:50 pre podne »
Bez obzira sta mi mislili, slagali se ili ne sa Nikon poslovnom politikom, cinjenica je da oni ove godine rade sjajan posao. Mislim da ce to prodaja njihovih dSLR modela pokazati.