Autor Tema: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?  (Pročitano 13309 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« poslato: April 26, 2012, 09:03:59 posle podne »
Pozdrav svima,

treba mi pomoc oko izbora kompakt aparata. Koristio bih ga za snimanje stonoteniskih meceva, i ponekad slika. To nije neki profi nivo snimanja (vec nazalost neki koji ce se u razumnom vremenu uploadovati na youtube), ali nek to ipak ima neki nivo, aparat bi trebao da ima 30 frejmova u sekundi (da ne secka), mahom bih snimao u 640x480 zbog manjeg zauzeca memorije, ali ponekad redje bih i u vecoj rezoluciji. Dalje, zum, recimo 8 i vise je ok. Burst mod potreban, hteo bih da uhvatim nekad neki pokret, znaci bar 8 slika u sekundi, ali da to ne bude u losijem kvalitetu. Pozeljno i usporeno snimanje. Cena, 200-300 EUR, a ako moze za manje, super.
Primetio sam da Sony HX5 zadovoljava vecinu toga, ali me jedno buni, njemu je najvisi fps 50 interlace, ne znam kakav je kvalitet toga u poredjenju sa 30 fps normalnih, da li je to bolje ili losije?
Nekoliko canona (bar ono sto sam iskopao pretragom po netu) ima isto slicne karakteristike, ali imaju 30fps cistih, ali i burst mod od 8 slika u sekundi u 3mp. Da li tih 3 mp znaci da ce slika biti velika i mutna kao na nekom ne bas novom mobilnom, ili ce biti mala i ostra (recimo kvalitet kao da snima u 12mp, ali slika 4 puta manja)?
Dalje, video sam da sony hx9 ima video sa 50/60 fps (negde pise 50 negde 60), da li je to pravih 50/60 ili opet interlace? Da li je prava stvar za moje potrebe (nazalost izgleda ne moze usporeno :( ) ?
Ili ako znate neki drugi aparat koji bi ispunio gornje uslove?

Kamere sam odbacio jer kazu da ne prave dobre fotografije. A malo su i glomazne.



Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #1 poslato: April 28, 2012, 12:32:32 pre podne »
niko nista...?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #2 poslato: April 28, 2012, 04:11:59 pre podne »
Nemoj da snimas ispod 1280x720, to je danas standard.
Tih 8 slika u sekundi ti je previshe - to mu dodje skoro 500 obrtaja u minutu, raspasce se aparat :)

Sto se tice frameratea evo sta kaze IBC:
"We can clearly recommend the use of 720p/50 as a television production format today."


Da bi znao kakvi ce biti izlazni formati, moras da nadjes specifikacije za svaki konkretan model. Npr:
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #3 poslato: April 29, 2012, 11:51:03 pre podne »
A kakvi su to obrtaji, ja sam mislio na obican digitalni fotoaparat, zar ima on nesto sto se obrce?
8 slika u sekundi je minimum potreban za hvatanje pokreta koji ume da traje i manje od sekunde.
Umem da procitam specifikacije, ali ne umem da nadjem aparate koji zadovoljavaju neku slozenu pretragu, zato i pitam, da li neko zna iz iskustva.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #4 poslato: April 29, 2012, 12:16:54 posle podne »
Ja imam Samsung HMX-Q10 (1920x1080) kameru i mogu ti rec da nije losa.
slow motion (imas primjer)
Mislim da ti je oko 200 eur sad, mozda i jeftinija.
U mraku ima malo vise suma, ali za te pare sta i ocekivat, pravi dobre snimke, snima dobro zvuk. Brza je u radu, imas par opcija za manuelno podesavanje, (moze i fokus al samo dok ne poces snimat). Ekran je na dodir. Baterija drzi poprilicno dugo, za fotke nije bog zna nesto. Koristi CMOS senzor.
Evo spec:

Year   2011
Format   Flash memory
Class   Consumer
HD   Yes
General Type   Basic Budget
Image Stabilization   OIS Duo
3D Capable   No
Frame Rate(s)   60i, 60p
Primary Media   Memory card
Memory Card Type   SD/SDHC
Recording Quality Option(s)   Super Fine, Fine, Normal
Included Software   Intelli-Studio 2.0
Recording Media   Memory Card
Optical Zoom   10 x
Digital Zoom   20 x
Auto / Easy Mode   Yes
Face Detection   Yes
Still-Video Hybrid   Yes
Still Media   SD/SDHC memory card
Width (mm)   43.7 mm
Height (mm)   53.3 mm
Length (mm)   119.4 mm
Body Color(s)   Black
LCD Size (inches)   2.7 in.
Touch Screen   Yes
Viewfinder   No
Waterproof   No
Composite (RCA) output   Yes
USB   Yes
HDMI   Yes
Card Slot 1   SD/SDHC
Included Battery   BP125A
Other Features   Flip Shooting (Switch Grip Control), HD Time Lapse recording
Samsung HMX-Q10 Camcorder Test - FULL HD vs HD (malo detaljniji primjer)
Iskreno, po meni za te pare odlicna i ne kajem se sto sam je kupio! Oko 60 min snimka u Full HD-u moze stat na 8GB karticu, imas srpski jezik po defaultu.
« Poslednja izmena: April 29, 2012, 12:39:34 posle podne od strane igortehno »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #5 poslato: April 29, 2012, 02:08:01 posle podne »
To je bio figurativan govor. Problem je samo ako neko ko se ne razume, procita ovo:
hteo bih da uhvatim nekad neki pokret, znaci bar 8 slika u sekundi,
Podrzavam tvoju zelju da sebi olaksas stvari sto je vise moguce, pogotovo ako tehnika to dopusta, ali ovo gore nije neophodno tacno.
Evo je galerija snimana sa 350D, koji ima manje od 3 fps.

Vise me brine da li mozes, ako ne smes da koristis blic,  da izvuces snimke koji nece biti zamuceni, pri slabom vestackom svetlu.
To ce ti biti glavni ogranicavajuci faktor, pogotovo ako pokusavas da uhvatis ruku ili lopticu koja nije potpuno razmazana.


Tih 3 Mpix sto se pominje moze svasta da znaci i najsigurnije proveriti u specifikacijama modela ili naci recenziju na netu.
Naravno da znas da citas specifikacije, samo hocu da kazem da se ( kako je ovo specijalizovan forum ) ovde retko ko detaljno igra sa kompaktima, i da ces verovatno morati da sacekas Admina.
Obzirom da vidim da se ne javlja, izgleda da ni on nije stigao da proba nista od modela iz palete koja te zanima, da bi ti preporucio nesto konkretno, a da bude siguran da ce to zadovoljiti tvoje potrebe.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #6 poslato: April 30, 2012, 01:47:21 posle podne »
da, to sa zamucenoscu moze biti problem. Logicno mi je da sto je krace trajanje otvorenog shuttera (tj kako se to zove, ne razumem se u snimanje mnogo? ), da ce zamucenost biti manja, naravno u tom slucaju aparat mora da ima dobar senzor (i to nisam siguran da se tako zove), da dobro snima u uslovima s malo svetla, recimo ovi canoni ixus/sx 220/230 se hvale time, a i ovi sonyji sto sam pomenuo isto, pretpostavljam da im je senzor dovoljno dobar i za sportsku salu.
Citao sam bas dosta recenzija o pomenutim aparatima, ali uglavnom se svode na 'dobar turisticki aparat, ima dobru sliku, i jaku cenu' bez preteranog detaljisanja o 3mp u burst modu, ali recimo kazu da aparat 'ima burst, ALI samo sa 3mp', pa kontam da j eto mana. Jedini review koji pominje burst mode je za hx5 i kazu da nije los, ali nista vise od toga.
Mislim da slowmotion od ovih kamera j edosta zamucen i ne moze da sluzi za hvatanje pokreta. One slike sa 3fps is 'Idiot guidea for table tennis' su onako, nisu lose, mada je loptica razvucena i zamucena. Hteo bih malo bolje od toga, ne bas profesionalni nivo, ali ipak malo bolje.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #7 poslato: April 30, 2012, 03:00:45 posle podne »
Evo gledam fokte na netu:







Ovo je slikano FF profesionalnim aparatom, na ISO 3200.
Srednja fotografija sa ekspozicijom od 1/1000 je OK, a ove dve na 1/500 vec deluju malo zamucene.

Treba dakle pokusati sa aparatom sa sto vecom blendom i dobrim high ISO. Nesto tipa Canon s100.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #8 poslato: Maj 01, 2012, 09:36:58 posle podne »
da, ova srednja slika deluje bolje.
S100 mi je malo skup.
Sta znaci veca blenda, koji je to od onih brojeva u karakteristikama? A Iso treba da je sto vise da bi bila bolja slika u slabijoj osvetljenosti?

Kako ti se cini panasonic tz20, evo na ovom linku poredjenje s100 vs tz20, http://snapsort.com/compare/Canon-S100-vs-Panasonic-TZ20
jes da ga s100 dobio ubedljivo, ali pise da tz20 ima iso 6400 (doduse boost) a ima i brz shutter, 1/4000, da li je to dobro za burst slike?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #9 poslato: Maj 01, 2012, 10:36:08 posle podne »
Blenda je f/broj. Sto je taj broj manji, otvor blende je veci, te vise svetla ulazi u aparat.
Veci otvor blende ti omogucava da smanjis vreme ekspozicije, i da ti pokreti ne budu razmazani.
Kod tog s100 je blenda f/2 sto je inace nezamislivo za obicne kompakte.
Ako ti je skup pogledaj njegove prethodnike s95 ili s90

Sto se tice ISO broja, nije poenta da ga aparat samo nazivno poseduje, vec da doticna ISO vrednost bude upotrebljiva.
Kao sto vidis na donjem primeru, kvalitet slike pri  ISO 1600 na tom TZ20 nije ni blizu kvalitetu koji se dobija na S95.
Ne bih uopste razmisljao o takvim modelima, cak je i pitanje da li ce ti s95 posluziti kako si zamislio.
« Poslednja izmena: Maj 01, 2012, 10:41:21 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #10 poslato: Maj 02, 2012, 11:06:03 pre podne »
uh
slika s tz20 je mnogo losija od ostalih
izgleda bez 500 evra ne mogu da prodjem :( . A mozda ni tad, jer ovi s velikom blendom imaju mali zum
lagano gubim volju ...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #11 poslato: Maj 02, 2012, 04:46:15 posle podne »
Polako, naci ce se nesto.

Sto se tice videa, mozda je pozeljno snimati pokrete u 50 fps, jer tada pokreti izgledaju mnogo tecnije, i bolje se vidi sta se desava.
Problem koji nastaje je taj, sto je pri 50 fps razmak izmedju svakog kadra 1/50 deo sekunde - a to je period u kome mora da se obavi osvetljavanje senzora i prenos podataka. U slucaju 25 fps taj period je duplo duzi i senzor duze moze da ostane osvetljen. Zato ces u 50 fps tu kratku ekspoziciju morati da nodomestas povecavanjem ISO vrednosti.  Znaci slika ce biti isto osvetljena pri:

25 fps - ISO 800
50 fps - ISO 1600

Zato ti treba aparat sa sto boljim high-ISO. A ima tu i drugih problema.

Najbolje bi bilo kada bi mogao da pozajmis od nekog pravu kamericu i da probas kako radi.
Tamo nema problema ni sa autofokusom, ni "zelatin"efektom karakteristicnim za CMOS senzore koji se nalaze na vecini novih fotoaparata.





"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #12 poslato: Maj 03, 2012, 10:05:00 pre podne »
30 fps mi je ok za video, tu mislim da iso nece biti preterani problem, vecina aparata snima valjda video prihvatljivog kvaliteta? A burstic od 8-10 fps mi treba ponekad. Koja j evrednost ISO-a dovoljna za tih 8-10 fpsa? Jel dosta 3200?
Sta je sad taj CMOS zelatin, nije valjda da to ne valja, kolko videh u specifikacijama svi imaju cmos? Mrzi me da kupujem kameru, veca je i teza, a ja bih da drzim kompakt u dzepu i snimam kad iskrsne prilika. A i kamere imaju losu fotografiju kako sam cuo.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #13 poslato: Maj 03, 2012, 08:47:51 posle podne »
Kamere zaista daju losije fotke od fotoaparata. Ali vecina fotoaparata ima losiji, ili uopste nema autofokus tokom snimanja videa.
Sve zavisi sta nameravas vise da koristis, i koliko si spreman da se iscimas da bi dobio dobru sliku.

Ako ces vise da fotkas, uzmi aparat. I ovde se prica o goerpomenutom Panasonic TZ20 i Sony HX9V koji daju najbojli video u svojoj klasi.
Procitaj pazljivo sve komentare. Ako zelis dosta da snimas video, onda bih ti stvarno preporucio  kameru. Ima stvarno malih, to vise nije problem.
http://fujia688.com/bigpic/20090629235333.jpg

Problem ce ti biti da stabilizujes sliku i smiris ruku, koja ce poceti da te boli posle par minuta drzanja u istom polozaju. Zato bih ti preporucio stativ :)
Ako nameravas da rucno juris lopticu kamerom po terenu, odustani od toga. Pogledaj kako su snimljeni pravi mecevi, i pridrzavaj se toga:

ICC Table Tennis Tournament California Open 2009 Highlights

Sto se tice ISO vrednosti, niko ne moze da kaze cime ces ti licno zadovoljan. Sto se ISO bvise povecava, bice i vise shuma. Aj probacemo da nadjemo uzorke na YT.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #14 poslato: Maj 04, 2012, 12:10:32 pre podne »
uh
slika s tz20 je mnogo losija od ostalih
izgleda bez 500 evra ne mogu da prodjem :( . A mozda ni tad, jer ovi s velikom blendom imaju mali zum
lagano gubim volju ...
Jesi li razmisljao o ultrazum aparatima ... sta znam, na mom Panasoniku DMC-FZ35 je blenda od 2.8, i 18 x opticki zum(27-486mm), a ima i auto fokus pri snimanju HD videa koji je malo spor za neku jacu akciju, ali kao sto cronnin predlaze, zauzmi neki dobar polozaj i snimaj. :)
Ovaj moj ima i naslednika http://pcfoto.biz/panasonic-fz45 koji vrlo lepo snima, a nije skup.
Pazi, imas tu raznih aparata, ovo ti je samo jedan predlog.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #15 poslato: Maj 04, 2012, 09:01:54 pre podne »
ne bih snimao iz ruke mahom, vec imam u sali montiran drzac za aparat na zidu, samo navrnem na sraf a uzeo bih i onaj bas mali tronozac (10cm) za snimanje sa tribina, a i neki manji stativ za snimanje iza ledja. Ali nekad bih morao i iza ruke, ali vrlo retko. Znaci mahom video snimam i to sa fiksne pozicije, poput ove sa snimka gore, iza i iznad stola. Ali trebace i uhvatiti trademark shot igraca, za to mi treba burst, verovatno ce i to sa fiksne pozicije.
Zum ne treba preveliki, 8x bi bio sasvim dovoljan, to je sve relativno blizu kameri.
Slike ce trebati takodje ponekad. A nesumnjivo da moze zatrebati i van stonog tenisa za neke stvari.

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 10, 2012, 03:25:33 posle podne »
Nista nisam uradio povodom ovoga...preusmerio pare u nesto drugo. Uzimao sam u medjuvremenu neciji fuji ~250E superzum sa malim senzorom i slikao pomalo, i zakljucio da to jednostavno ne moze da snima dovoljno brzo da loptica i igrac u pokretu ne budu razmrljani. Pa stoga pretpostavljam da ni nikon 9100 ni cannon powershot 220hs, koji su mi bili najuzi izbor, ne mogu, a time ni neki s95? Izgleda da je sport u zatvorenom najteza stvar za fotografisanje nakon higsovog bozona.
Izgleda je dslr jedino resenje. Jedino me buni taj s100, deluje kao najbolji kompakt, da li je on uporediv sa nekim jeftinijim dslr-om, tipa nikon d3100? Znaci za slike igraca i loptice u pokretu, i video. Video ne mora da bude vrhunskog kvaliteta, ali nek nije bas los, recimo onaj sa pomenutog fuji-a mi je sasvim ok, i da ima 480p u 30 fps i 720p u 30fps. 1080p pozeljan, al moze i u 24 fps, u tome necu mec da snimam.
Pretpostavljam da mi treba brzi objektiv, procitao sam po netu da savetuju 50mm 1.8. To je recimo dobro za slike, a dal je dobro za video sa fiksne pozicije, rastojanje do sredine stola 4-7 metara, oblast koju treba da pokrije uglavnom je 4-5 metara dugacka i 3-4m siroka? Ne razumem se u autofokuse i image stabilization, jel dslr ima to i treba li to za video?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 11, 2012, 12:19:19 pre podne »
Bolje idi na najjeftiniji DSLR tipa 1100d ili D3100.
Taj 50/1.8 bi trebalo da uradi posao.
Sto se tice polja koje pokriva, zvuci OK, a lako moze da se nadje koji tacno ugao pokriva koje staklo na odredjenom telu.

Video snimaj na 25 fps ovde u Evropi.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2012, 12:26:53 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 11, 2012, 01:27:07 pre podne »
Nemoj da te buni taj S100. Super je to aparatic, ali ima mali senzor (u odnosu na DSLR) i tu je kraj price. Slikao sam sa njim vise puta.
Nije uporediv ni sa jednim normalim DSLR-om, cak ni sa npr. starim EOS 350D.
Mozda ce kada gledas manju sliku da ima manje suma jer ima mnogo bolji procseing slike, ali to mozes i naknadno da resis u obradi.
Brzina auto fokusa je takodje bitna, i uopste brzina u radu. Na tvom mestu bih izbacio kompakte za ovu primenu.
Ako ne mozes da kupis nov DSLR, ostaje ti da gledas neki Canon 500D ili Nikon D5000 kao najjeftinija tela koja su dovoljno savremena za fotografiju, a ujedno su i medju prvim modelima koji snimaju video. Polovni su oko 300E, a mozes naci primerke i za 250E.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 11, 2012, 03:17:50 posle podne »
Ne mogu ali stvarno ne mogu da verujem... pa ovi nikon dslr-ovi ne mogu da snimaju video duze od 10 minuta?? Tolike pare kostaju a telefon snima duze od njih? To je neupotrebljivo. Cak ni Nikon 5100, vrlo sam razocaran. Cini se da su Canoni bolji, oni mogu do 4gb ili do 30 min, sto je upotrebljivo ali nije idealno, jer neki dobar mec ume da traje i vise od pola sata (mada su retki na mom nivou, ali bude ih). Uh! Grrr!
Cannon 1100d isto kilav, 17 minuta. Ostadose 500d i 550d. Verovatno bih dao 300 E za 500d. Jos samo da saznam jel objektiv 1.8 50mm odgovara za video, sudeci po yotube videima, njegov dof je oko pola metra a sve okolo deluje dosta zamuceno, sto opet ispade neupotrebljivo. Ali ako sam u pravu onda nijedan objektiv osim nekih vas velikih i postavljenih daleko od stola, ne bi bio dobar za snimanje, sto prosto ne moze biti tacno, jer ima gomila snimaka na netu koji nisu plod skupe profesionalne opreme?
I da, cuo sam da postoji neki upgrade firmwarea koji omogucava da se snimi video vece duzine od pola sata, tj snimi se jedan od pola sata i odma nakon prekida pocneautomatski da snima drugi bez da korisnik intervenise, jel ima tu istine?