Autor Tema: Ma samo hrabro, deo 3.  (Pročitano 69759 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #60 poslato: Maj 25, 2012, 09:26:05 posle podne »
Umereno uoštriti treba samo ono što je u fokusu.Oštrenje cele fotografije dovodi do pojave šuma.Evo ja sam samo skinuo šum sa defokusiranog dela fotografije.Kada god pomisliš da su fotografije loše ti pogledaj "ma samo hrabro,prvi deo"  :) Naravno,treba biti samokritičan i napredovati.

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #61 poslato: Maj 25, 2012, 10:04:03 posle podne »
^^^Ako nije tajna cime si skidao sum?

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #62 poslato: Maj 25, 2012, 10:14:36 posle podne »
Noiseware plug in.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #63 poslato: Maj 25, 2012, 10:40:02 posle podne »
Sjajno Neo! Evo kako ja ostrim, sledeci uputstvo Juze sa njegovog sajta. Smanjim fotku, pa smart sharp, smanjim fotku drugi put, pa opet smart sharp. Jasno, smart sharp se primenjuje na celu povrsinu fotke. I JUza ovde staje i nista dalje ne kaze. Posle ovoga, uputno je primeniti noisware na celu sliku, (programm koji i Ti navodis) kako bi se sum smanjio i to sjajno radi. U sledecem koraku treba "skidac suma" selektivno ukloniti samo sa insekta. E, tu je neka kvaka i tu nesto dobro ne radi....ali bice i bolje.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #64 poslato: Maj 26, 2012, 09:38:52 pre podne »
Kvaka je add layer mask,postaviš crnu kao foreground color i onda četkicom pređeš preko dela na kojem želiš da ostane šum.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #65 poslato: Maj 26, 2012, 10:29:18 pre podne »
Ja bih rekla da je kvaka u tome da ti redovno šum skidaš sa insekata (i sa onih predivnih pečurkica) a da ga ostavljaš na pozadini,a treba obrnuto  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #66 poslato: Maj 26, 2012, 07:15:13 posle podne »
Iskreno, ne volim te slojeve. Nekako mi je to mnogo komplikovano. Sada ne toliko, ali u početku je bila prava noćna mora. Ja sam našao način koji mi više odgovara, a i lako je za početnike. Ne može čovek toliko da se zbuni.
Ja selektivno oštrenje odrađujem pomoću History Brush Tool.
Ono što je bitno pre selektivnog oštrenja na ovaj način je da fotku koju ste izoštrili po ukusu (verovatno i skroz obradili jer oštrenje dolazi na kraju) sačuvate i onda ponovo otvorite u fotošopu i tek tada krenete sa ovim mojim tutorijalom.
Evo tutorijala u bukvalno dva koraka!
Znači fotku koju ste dooštrili otvorite u fotošopu i onda skinite šum. Ja to radim fotošop dodatkom Nik Dfine 2.0 koji je za mene neprevaziđen.  I to je prvi korak  :)
Onda aktivirajte History Brush Tool koji se nalazi u tabeli sa leve strane i kuda god pređete ovom četkom povratiće se oštrina koja je bila pre skidanja šuma. I to je to - drugi korak :)
Jačinu i veličinu četke sami odredite prema tome za šta vam treba. I fotku sačuvajte kao jpeg ili tiff ili kako god. Može pre čuvanja da se odradi treći korak, a to je Layer-Flatten Image da bi se slojevi (koje automatski pravi Nik Dfine) slepili.
Po meni je ovo najlakši način koji sam provalio, a koji je 100% uspešan i precizan do poslednjeg pixela  :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #67 poslato: Maj 26, 2012, 07:47:05 posle podne »
Ja sam navikao da bacim u novi layer ono na sta primenjujem filter.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #68 poslato: Maj 27, 2012, 05:34:28 pre podne »
OK prijatelji! Pola sest je ujutro i posle dugog nocnog rada evo nekih zakljucaka:

Odabrao sam jednu muvu (trivijalan model, ali ISO je bio 400 i cropsasvim solidan pa se tome shodno moze ocekivati i pristojan sum) i obradio je po uputstvu Neo family i onog u dva koraka koje je naveo DeVil. Pod uslovom da sam sve radio dobro (a bilo je oko sto pedeset varijanti!) dostavljam dve verzije koje su se nekako iskristalisale pre jedno pola sata. Mozda sam premoren, ali ja tu nesto ne vidim veliku razliku....ili sam vec obnevideo od tolikog gledanja u ekran...ili opet ima neki catch...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #69 poslato: Maj 27, 2012, 07:51:01 pre podne »
Ne vidim ni ja neke razlike  :)
Probaj da skineš šum sa nekih podeksponiranih fotki jer iz iskustva znam da D90 najviše šuma pravi u tamnim delovima, na svetlim fotkama šum uopšte ne izgleda loše.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #70 poslato: Maj 27, 2012, 11:59:10 pre podne »
Ovako stoje stvari:

Fotka, skoro dve blende preeksponirana, obradjena (dosvetljenja i jos malo klizaca u vezi boje, nista vise), umanjena sa dimenzije 4800 x 2800 dva puta do trazenih dimenzija (1000 puta nesto) i svaki put izostrena metodom smart sharp-a (ala JUza), i sacuvana kao test u .jpg formatu. Zatim otvorena fotka sa imenom test pa jedanput kinut sum po metodi Neonaca i drugi put po metodi deVila, a rezultati sacuvani u istom kvalitetu. Za neku moju kontrolu suma (obradjivao sam samo zuti cvet), koristio sam uglavnom onaj zelenkasti pupoljak, gore desno... I dalje ja tu ne vidim neku veliku razliku. Moze li neko od majstora da uporedi ove dve tehnike i objavi ih, pa da se i ta dilema razresi?!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #71 poslato: Maj 27, 2012, 02:17:58 posle podne »
Konačni rezultat i treba biti isti, samo je način na koji se dolazi do toga drugačiji. Na tebi je da odlučiš koji je lakši i koji ti više leži  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #72 poslato: Maj 28, 2012, 11:57:00 pre podne »
...ovo je danasnji ulov.  Mnogo plasljiv insekt!

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #73 poslato: Maj 28, 2012, 12:15:27 posle podne »
E ova je bas bas odlicna :D svetlo je malo ostrije, ali nema veze :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #74 poslato: Maj 28, 2012, 12:18:32 posle podne »
Sve cestitke za "plasljivka", sto bi neki rekli Vrh fotka  :)

Sve mi se dopada, svetlo, boje, kompozicija, i sto je najvaznije, obrada. Bravo ! :)
To je moje laicko zapazanje, ostaje da cujemo kritike Velikih Majstora iz Makro loze.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #75 poslato: Maj 28, 2012, 01:11:53 posle podne »
Bravo ''starac'' ;)
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #76 poslato: Maj 28, 2012, 01:34:05 posle podne »
Svaka čast za poslednju fotku!  :)
Stasavaš u pravog makrondziju. Nema ovde više ni "N" od neznalice. Oštrina je super, a šuma uopšte nema. Lepo si izučio zanat. Svetlo jeste malo oštrije, ali je to zbog jakog sunca (po senci bi rekao da je fotkano oko podneva) i tu nema pomoći. Ima još mesta za napredak, ali si definitivno na pravom putu. Šta da ti kažem osim- samo napred!  ;)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #77 poslato: Maj 28, 2012, 01:54:32 posle podne »
Ja tek malopre videh "plašljivka"  ::) Zaista nemam ništa da dodam osim da se složim sa svim predhodnim kometarima,odlično  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #78 poslato: Maj 28, 2012, 05:19:06 posle podne »
Hvala svima na komentarima za "plasljivka"! Dokaz da se sve moze uz malu pomoc mojih prijatelja (Beatles, drugi album, sredine 60 proslog veka)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #79 poslato: Maj 29, 2012, 10:13:15 pre podne »
... ovde mi vise znaci atmosfera i paukova mreza, no sam pauk, insekt koji se i inace tesko fotografise...