Autor Tema: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija  (Pročitano 22233 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marko88

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
    • Marko88
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #40 poslato: Novembar 11, 2014, 04:24:43 posle podne »
Nisam hteo da otvaram novu temu, ali ako je potrebno neka je moderatori naprave.   :)
Juce pijuckam kafu i uzmem da prelistam Idein katalog, kad ima sta da vidm. Moja fotka. Naravno niko me nije kontaktirao u vezi korišćenja fotografije. Inače fotografija se nalazi na flickr-u, gde stoji da su sva prava zadržana.
Interesuje me da li je neko imao sličnih problema, sa nekom velikom kompanijom ili trgovinom u našoj zemlji?

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2014, 04:27:21 posle podne od strane Marko88 »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #41 poslato: Novembar 11, 2014, 05:23:52 posle podne »
Imao je Boris Bajčetić sa listom blic, ali je identičnije fotografija skinuta tj sa manje obrade. Dobio proces...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #42 poslato: Novembar 12, 2014, 09:25:45 pre podne »
Advokati strajkuju ali ce jednom prestati. Tuzba naravno!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #43 poslato: Novembar 13, 2014, 01:26:22 pre podne »
Ne mora odmah tužbu, nek proba prvo da se nagodi ovako da mu isplate.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #44 poslato: Novembar 13, 2014, 12:08:38 posle podne »
To je Krvatska firma , uzmi im duplo :P
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Marko88

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
    • Marko88
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #45 poslato: Novembar 25, 2014, 03:26:03 posle podne »
Hvala svima na odgovorima.  :)
Evo posle skoro dve nedelje od kontakta, dobih danas odgovor. Pozvali su me i nude "Bogatu ideinu korpu" u vrednosti od 150 evra. Pošto se nisam složio sa tim, onda su izvukli keca iz rukava i ponudili dodatni vaučer od 5000 din. 


Na kraju cu ipak da se konsultujem sa advokatom oko tužbe.  8)

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #46 poslato: Novembar 25, 2014, 05:39:22 posle podne »
Advokat će ti reći, tužimo ih. Njemu se jednostavno ebe kako će se završiti, njega će neko isplatiti. Budi realan. Možeš li da prodaš fotografiju za 200 evra? Ja bih još samo dodao uslov, da sitnim slovima dodaju na reklamnom panou ko je autor fotografije, i uzeo tu korpu od 150 evrića i ček na 5000 dinara. I u svom tefteru imaš da si autor reklamne fotografije velike firme.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #47 poslato: Novembar 25, 2014, 08:10:44 posle podne »
Petko mudro zbori...Ja bi ga poslusao na tvom mestu..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #48 poslato: Novembar 26, 2014, 08:17:09 pre podne »
Petko mudro zbori...Ja bi ga poslusao na tvom mestu..
+1
Možeš se natezati sa njima i na kraju pitanje je šta će da bude. Šta ćeš sa tvojim advokatom ako izgubite slučaj?

Take money and run :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #49 poslato: Novembar 26, 2014, 05:21:36 posle podne »
I meni to zvuci korektno. Prihvati ponudu, nemoj da detaljises..
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #50 poslato: Novembar 26, 2014, 05:46:28 posle podne »
Najbolji deo dogovora bi bio ako ih ubediš da nastaviš da fotkaš za njih, taman im oprostio pola te korpe...
jer njima sigurno povremeno treba ta vrsta usluge...

U poslu ti važi pravilo...Stvaraj prijatelje a ne neprijatelje ako želiš dugo da radiš... ;)
« Poslednja izmena: Novembar 26, 2014, 05:49:05 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #51 poslato: Novembar 27, 2014, 01:05:50 pre podne »
A da malo drugačije pogledamo na celu ovu stvar? Jednostavno radi se o bezočnoj krađi!... Neki glavonja je, bez imalo pardona, uzeo nešto što nije njegovo i upotrebio zarad ostvarivanja nekog marketinškog cilja koji će, usput, namaknuti i neku lovu... a sve to džabalesku, a ako baš nešto i zapne, sve će se rešiti "bogatom ideinom korpom" i jebenim vaučerom.
Pa ne može to tako, ljudi... Uđi ti u Ideu, nakrcaj kolica i zaglavi ka izlazu zaobilazeći kasu u širokom luku... Neće da može. E pa ne može ni fotka, ovako na divljaka, pa makar to bila i država Srbija!
Jednostavno, radi se o principu a ima valjda i nekog zakona, majku mu... Marko, insistiraj na vansudskom poravnaju, sa sopstvenim predlogom nadoknade (naravno u kešu, kakve korpe i vaučeri), sa precizno ugovorenim rokom plaćanja. Pretnja tužbom se podrazumeva u slučaju problema u realizaciji vansudskog poravnanja.
Jesu jebena vremena, ta korpa i vaučer možda tebi "vrše pos'o" i možda je to (za tebe) najbezbolnije rešenje ove situacije ali... danas Marko, sutra Janko... i tako, jedno vrlo važno pitanje-pitanje intelektualne svojine se nipodaštava do te mere da, u konkretnom slučaju, glavonji nije ni na pamet palo da kontaktira autora (vlasnika) fotografije i priupita ga neke stvari... sutra će opet to da uradi... i dokle...? E, to će zavisiti od tebe, za početak, i naravno od svih onih koji cene sebe, svoj trud, znanje i umeće i nedopuštaju da sve to neko arči kao Alajbegovu slamu.






 

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #52 poslato: Novembar 27, 2014, 01:57:22 pre podne »
Veličko lepo ti to složi...naročito o Srbiji i intelektualnoj svojini... kad se zadubiš i pogledaš, ima tu nečeg...
Ipak druže kaži mi nešto ako ti nije mrsko, evo ja tražim i kopam po netu ali ne mogu nešto da nadjem cene, koliko si platio windows ili možda office paket??
« Poslednja izmena: Novembar 27, 2014, 02:01:19 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #53 poslato: Novembar 27, 2014, 02:25:09 pre podne »
Ja dobio win uz komp :)  Ja bi ih tuzio do zadnjeg dinara, ne zbog para nego iz principa... Prvo zbog toga sto taj sef marketinga (binglov) treba da dobije po usima od svojih nadredjenih , pa da mu vise ne padne na pamet da krade tudju fotku...nego lepo na stock pa nek potrosi par dolara na marketing kao ceo svet sto radi...Pritom govorimo o firmi koja nije neka bakalnica pa nemaju...A druga stvar  nije na odmet malo da se podigne  svest i kultura o intelektualnoj svojini...


Nije ovde stvar koliko bi on zaista prodao fotku, mozda je nebi ni prodao , ovde je stvar samo o principu...Ako ti nije neophodno ovih 200 evra i imas vremena za tuzakanje tuzi ih, ja bi...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #54 poslato: Novembar 27, 2014, 04:13:09 pre podne »
Pusti princip. Predloženo je vansudko poravnanje i korektna cena.
Ako odluči da ide na sledeći nivo treba da bude svestan da to onda i kod njih to postaje stvar principa - principa da ne ispadnu budale.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #55 poslato: Novembar 27, 2014, 05:49:42 pre podne »
Jednostavno treba izvuci sto je moguce vise para od njih i kraj, ako se ode na sud, velike firme imaju veoma skupe advokate i proces moze da traje jako dugo, a i na kraju da se zavrsi kako ne bi trebalo (a iskreno, mislim da njih bas boli uvo kako ce se zavrsiti, to su im unapred uracunati troskovi).
S druge strane, to jeste velika firma, koja na marketing trosi enormne sume para, pa shodno tome dobro zna kako los ume da bude negativen marketing po poslovanje...
Ja bi jos malo pripretio, npr, objavljivanjem slucaja po drustvenim mrezama, a to ume da bude ponekad jako los marketing, pa, ako ponude vise uzmes i dovidjenja :)

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #56 poslato: Novembar 27, 2014, 01:40:09 posle podne »
Ja dobio win uz komp :)  Ja bi ih tuzio do zadnjeg dinara, ne zbog para nego iz principa... Prvo zbog toga sto taj sef marketinga (binglov) treba da dobije po usima od svojih nadredjenih , pa da mu vise ne padne na pamet da krade tudju fotku...nego lepo na stock pa nek potrosi par dolara na marketing kao ceo svet sto radi...Pritom govorimo o firmi koja nije neka bakalnica pa nemaju...A druga stvar  nije na odmet malo da se podigne  svest i kultura o intelektualnoj svojini...


Nije ovde stvar koliko bi on zaista prodao fotku, mozda je nebi ni prodao , ovde je stvar samo o principu...Ako ti nije neophodno ovih 200 evra i imas vremena za tuzakanje tuzi ih, ja bi...

I ode na sud. I dobije proces. I sudski veštak proceni vrednost fotografije. I kaže da vredi 58 evra. I šta je dobio višegodišnjim nerviranjem i povlačenjem po sudovima?
Pa cena se ne određuje koliko ja tražim, postoji cenovnik i metod kojih se sud drži. Posebno što je kadar javni prostor te nije autor nije imao troškove zakupa studija, plaćanje modela, itd.
A principi, pa po tuđim leđima nije mnogo ni terati 100 principa.....


Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #57 poslato: Novembar 27, 2014, 05:02:25 posle podne »
Pa zavisi , po meni i nije korektna cena...Posto ti za stampu moras i na stoku lepo to da platis u zavisnoti u koliko prinotva ide ....tako da 15 hiljada dinara u salamam i nije bas neka nadoknada... Druga stvar to sto ja akam opremu , ulazem svoje znanje nikom nista...






Sto se tice sudjenja , vrlo verovatno ce da dobije slucaj, posebno sto je na FL gde je skinuta fotka naznaceno da je njegova fotka i da zadrzava autorska prava... Tacno je da sudjenje moze da  se razvuce , pa ako mu nije neophodno 15 hiljada dinara u robi nema sta da izgubi...A troskove suda ce platiti oni ako izgube spor, a vrlo  verovatno hoce ...


Skoro je jedna fotka kupljena na stocku...Portret jedne devojke... Kupac je iskoristio njeno lice (malo ga izmenio ) i napisao na bilbordu ja imam sidu ...Radjena je kampanja za prevenciju side...Posto je navedeno u ugovoru , da model i sama fotografija ne smeju da se zloupotrebljavaju na taj nacin , model i fotograf su dobili naknadu od nekoliko stotina hiljada dolara... Kupljena fotka iskoriscena pogresno , pa vidite kako se dobija nadoknada (citao sam clanak na netu , odma da se ogradim ako to nije isitina). A ovde ti ukradu fotku pa hoce da narezu 200 g stisljene sunke...Ja licno bi ih tuzio pa da vidim kako bi prosao (sigurno necu da se obogatim ) , u svakom slucaju nemam sta da izgubim...Ali naravno svako radi kako mu je volja  :)





Van mreže Marko88

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
    • Marko88
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #58 poslato: Novembar 27, 2014, 09:56:27 posle podne »
Zahvaljujem se na iznetim mišljenjima, sviđaju mi se neki predlozi. Imaću u vidu sve opcije.  :) 
Što se tiče „Bogate ideine korpe“, (tako su je nazvali  :)  ), koja sadrži monštvo delikatesa, nisam prihvatio. Iz prostog razloga, jer mesne prerađevine kao što su paštete, viršle, meso u konzervi ne jedem. Drugi razlog je i taj što znam da je jedna kompanija poslala sličan paket proizvoda nekim ljudima, u znak izvinjenja, a da je većini istekao rok trajanja. I šta ja onda da radim sa 10kg barene šunke kojoj je istekao rok? U toj korpi mogu da budu i drugi proizvodi koji mi nisu potrebni. Tako da korpa ne dolazi u obzir. Vaučer bih prihvatio bez razmišljanja, da je većeg iznosa. Pa da sam izaberem šta mi treba i šta koristim, a ne da mi nameću proizvode.
Kada je reč o fotografiji.
Svestan sam da nisam profesionalac, fotografišem iz hobija, nemam ni profesionalnu opremu, pa sama fotografija možda ne ispunjava neke tehičke kriterijume.
Ovde se ne radi samo o nedozvoljenom objavljivanju, umožavanju i korišćenju u komercijalne svrhe, već i promena samog dela i uklanjanje informacija o autoru. Pošto u donjem desnom uglu stoje moji inicijali, ali se ne vide zbog vinjete. Dakle zakon je prekršen u više tačaka.
Samo vansudsko poravnanje shvatam kao neku situaciju gde su obe strane delimično zadovoljne. Dakle ja njih ne tužim, oni mi plate iznos koji je višestruko manji od troškova u eventualnom sporu. Takođe, ako bismo se dogovorili, država ostaje bez para od kazne. Samo kazna koju bi platili kreće se u rasponu od 100.000 do 3.000.000 dinara za privredno društvo. Plus dodatni troškovi sa obeštećenjem.
Takođe  sumnjam da o ovom slučaju znaju viši nivoi menadžmenta. Mislim da marketing kao organizaciona jedinica pokušava da sa raspoloživim sredstvima izgura ovaj slučaj na svoju ruku, tj. samostalno.
To je neko moje mišljenje cele ove priče.
Svakako bih izbegao spor, ali ni to nije isključeno.
 
Uglavnom prikupljam dokaze, printscreen, snimanje sajta itd. Na kraju videću šta i kako, ne žurim se.   :)
« Poslednja izmena: Novembar 27, 2014, 10:03:42 posle podne od strane Marko88 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: (Ne)zakonito objavljivanje fotografija
« Odgovor #59 poslato: Decembar 03, 2014, 05:40:45 pre podne »
A xa xa, nisam bio pažljivo čitao. Ma kakva korpa po njihovom izboru, to je bre imbecilno. Ionako je 95% proizvoda sa tih rafova otrovno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D