Autor Tema: Ssslicice :)  (Pročitano 45412 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Ssslicice :)
« poslato: Februar 27, 2012, 04:52:01 posle podne »
Evo nekih slicica sa novim aparatom, nisu najbolje ali zato ste Vi tu da mi ukazete na sta treba da obratim paznju i da to popravim za sledeci put...
Naravno sve kritike su ok  ;)

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2012, 06:12:03 posle podne »
,.

Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #2 poslato: Februar 27, 2012, 09:30:52 posle podne »
@mange

Vidim nova makina, novo uzbuđenje pa ove fotke imaju izgleda one tipične boljke kada se, u oduševljenju novom spravom (a u tvom slučaju
sprava je do jaja), zaboravi obratiti malo više pažnje na sam čin fotografisanja - motiv, kadriranje, postavka elemenata ekspozicije...
Naravno tu je i upoznavanje sa svim mogućnostima novog miljenika. Da ne dužim, i sam kažeš da nisi baš zadovoljan fotkama a ono što ja
mogu primetiti je :

Na prvoj fotki primetna je strešenost-pretpostavljam da je fotkano "iz ruke". Sa ekspozicijom 1/25 i objektivom na 250 mm praktično je nemoguće dobiti korektnu fotografiju bez upotrebe stativa. Nije ni IS svemoguć. A gledajući EXIF, imao si više mogućnosti da izbegneš stresanje - povećanjem vrednosti ISO ili otvaranjem blende, mogao si fotku napraviti sa daleko kraćom ekspozicijom.E sad... ni kompozicija
fotke nije baš najsrećnije rešena - vertikalni format bi bio najbolje rešenje. Ako ipak ostaje ovako, ja bih secnuo desnu stranu ove zgrade
tako da ostanu samo terase, parče onog krova sa leve strane klonirati i secnuti malo i donju strnu fotke - tako će minaret doći više
u desno (mada ne i dovoljno), tamne partije će biti redukovane i kadar će biti uravnoteženiji i kompozicijski korektniji-mada i dalje hmmm...
E da, i antene su mi višak - sve klonirati.

Druga fotka: smatram je kao probni škljoc - isuviše haotična - slučajni uzorak.

Treća fotka: stari španski jedrenjak - novi španski zid.

Četvrta fotka ima najveći potencijal - mogla bi biti odlična. Nadam se da je ovo krop i da se sa originala može izvući nešto drugačiji izrez.
Gospođa koja hvata prečicu provlačeći se pored vagona teretnog voza, ne bi trebala biti u sredini kadra. Desna strana fotke, tamo gde gospođa gleda, treba biti šira. Ako je izvodljivo, njena pozicija bi trebala biti recimo na jednoj trećini širine fotke. Levi vagon treba secnuti
a proširiti desnu stranu. Iako je jasno da se radi o železničkom vagonu, bilo bi dobro da se vide točkovi i šine. I gore mi je malo tesna, ako može rez da bude malo iznad vrha vagona. Ako ništa od ovog ne može da se izvede jer originalna fotka nema mogućnosti za predloženi krop, onda to potvrđuje neke stvari koje sam izneo u uvodu. U konkretnom slučaju: video si gospođu kako se penje na vagon, naslućuješ zanimljivu fotku, potežeš makinu i na brzinu gledaš postavku elemenata na displeju (a možda i ne gledaš), žuriš jer gospođa može sići sa vagona a onda jbg, zumiraš, uoštravaš (naravno, centralna tačka za fokus), biiip, škljoc - gotovo. Zadovoljan. Ali, previše si "ušao" zumom
i nisi ostavio dovoljno prostora oko glavnog motiva za eventualnu korekciju kadra i što je najvažnije, nakon biiip i zaključavanja fokusa, nisi
prekadriranjem postavio glavni objekat (gospodju) na pravo mesto.

Eto, ukratko, toliko od mene. ;) @mange, druže, ovo je moje viđenje, drugi će možda reći da su "baš super - daj još".

Kad sam već tu, još nešto... zavidim ti na novoj makini.  :)

Pozdrav
         



Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #3 poslato: Februar 27, 2012, 10:33:55 posle podne »
Hvala @velicko na savetima pokusat cu to da ispravim, u stvari imam par vertikalnih(mislim na 1. sliku) pa cu ih sutra obraditi i postaviti sa izmenama koje si napomenuo pa da vidim da li ce to liciti na nesto  :)

Druga i jeste bila u prolazu iz auta slikana...

Sto se tice "gospodje" takva je i org slika, mogao sam malo sire da je uhvatim ali je bila neocekivano brza :D tako da sta je tu je nadam se da cu to za sledeci put zapamtiti  ;)


Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #4 poslato: Februar 28, 2012, 01:43:27 pre podne »
Bravo @mange - Reka Sava, što bi reko Haso, PRAVO DOBRA. A sa još malo uloženog truda, biće odlična - iskloniraj one neidentifikovane
plivajuće objekte, malo smanji izoštravanje i svima se hvali svojom fotkom.  :D

Panorama - paaaa... ne znam, ona nesrećna senka mosta (ili šta je već) mi se nikako ne uklapa, odvlači pažnju i narušava liniju crvene šume na obali. Fali mi malo više vode (reke) u prednjem planu ali verovatno više nije moglo jer si, petpostavljam,slikao sa aparatom u horizontalnom položaju. Iz koliko fotki je nastala ova panorama? Iz ruke ili sa stativa?

Pozdrav


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #5 poslato: Februar 28, 2012, 03:46:09 pre podne »
A meni je bas interesantna ona mala zivotinja koja pokusava da se iskobelja iz snega. Deluje kao zanimljiv motiv.
Lepo bi bilo da moze cela postavka da se uhvati, ali ima previse stvari u pozadini pa je, sto rece covek, ispalo haoticno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #6 poslato: Februar 28, 2012, 11:09:18 pre podne »
Iz koliko fotki je nastala ova panorama? Iz ruke ili sa stativa?

Panorama je od 5 fotki, jeste u horizontalnom delu je bio aparat naslonjen na branik od mosta

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #7 poslato: Februar 28, 2012, 01:13:17 posle podne »
Evo male izmene ..

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #8 poslato: Februar 28, 2012, 06:00:28 posle podne »

  Mange, ova zadnja je bolja ali bih se ja otarasio dobrog dela neba i ako ono fino deluje ali ne i u celini. Znaci secnuo bi ga (skoro da bude fotka kvadratnog oblika) tako da se vidi plavo nebo iznad minareta.  :)

Jos jedna stvar. Ako ti neko kaze na ovom forumu - dobre su, daj jos, treba da znas da je to iz dobre namere i sigurno nije receno tek-tako. To bar vazi za mene, a siguran sam i za veterane ovog foruma.

Pozz, Desha
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #9 poslato: Februar 28, 2012, 06:58:39 posle podne »
@mange

Kad si se već potrudio i postavio drugu varijantu džamije, prihvatajući neke moje sugestije, nekako imam obavezu da i ovu fotku malo detaljnije prokomentarišem. Odmah da kažem - mnoooogo bolja od prve. Naravno, sledi i ono "ali - nešto fali", pa ću i ja, rizikujući da
previše pametujem, izneti neke primedbe. Radi se u stvari o sitnicama i baš zbog toga ih treba rešiti jer u suprotnom, fotografija će govoriti
o nemarnosti i površnosti njenog autora. Na svaki detalj obrati pažnju i budi svoj najstrožiji kritičar.

Sitnica prva : Fotka curi na levo.
Sitnica druga : Kloniraj one "mačije oči" u donjem levom uglu. Naravno i "njuškicu".
Sitnica treća : Smanji oštrinu.
Sitnica četvrta : Fotka mi je malo "previsoka". E sad...pošto fali malo i desne strane fotke, da bi minaret džamije došao na pravo mesto (sada je isuviše desno), najbolje bi bilo malo drugačijim kropom (nadam se da na originalu ima još mogućnosti za to) proširiti fotku na desnoj strani. Tako bi dobili korektnu kompoziciju i bolji odnos širina-visina. Možda kao lakša varijanta deluje skraćivanje visine fotke otsecanjem gornje strane fotke, ali ja bih tu varijantu izbegao iz najmanje dva razloga : 1. šteta je seći ovako lepe oblake i 2. baš u tom
delu oblaka imaš ona dva plavetnila neba koja izgledaju kao dva oka koja nas posmatraju. Ne dirati, samo klonirati onu žutu tačku u gornjem levom uglu.
Sitnica peta : Još samo da prihvatiš moje sugestije i biće PRAVO DOBRA fotka.  ;)

Pozdrav
          
 

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #10 poslato: Februar 28, 2012, 08:19:20 posle podne »
Hvala @Desha i @Velicko na komentarima svakako cu ih uvaziti  ;)
Ove "macije oci" sam primetio tek kad sam postavio na forum ali da bode oci BODE nema sta... morat cu vise obratiti paznju na pregledanje cele slike pre kacenja, mada ako nema gresaka ne mozes ni da naucis  :) ali naravno da se smanji br gresaka to svakako moze ;)

Sitnica peta : Još samo da prihvatiš moje sugestije i biće PRAVO DOBRA fotka.  ;)

 :thumbsup:

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #11 poslato: Februar 28, 2012, 11:13:13 posle podne »
Sto su mi legle boje onih vagona, ne mogu da ti opisem.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #12 poslato: Mart 01, 2012, 07:41:13 posle podne »
Danas u setnji videh par likova koji imaju zanimljiv hobi  :) i zastadoh da ih slikam...
E sad znam da slike nisu nesto    :angry4:  pa bih vas zamolio da mi ukazete na to gde gresim i ako mozete da mi od prilike kazete koja podesavanja da stavim kako bi rezultati bili bolji za naredni dan kad ih budem fotkao... i hvala naravno  ;)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #13 poslato: Mart 01, 2012, 07:44:31 posle podne »
Nisu lose uopste...za ovakve stvari upalis ai servo fokus, stavis na burst, i da ti ekspozicija bude veca od 1/500sec...ostalo je na tebi :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #14 poslato: Mart 01, 2012, 08:31:22 posle podne »
Sve to što ti reče @unique93, plus kaciga. ;) Obavezno probaj nešto u kontra-svetlu - sunce pravo u čelo, tako da bajker bude silueta.

Pozdrav 

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #15 poslato: Mart 01, 2012, 08:31:48 posle podne »
Fotke nisu lose, ali i ne obaraju preterano.
Po meni, bas kao sto si naveo "u setnji", vise ne.
Siroko staklo i jedan eksterni blic i naravno, da poznajes jednog od "likova" koji bi bio spreman da ti ulece u kadar kako mu ti kazes.
U celoj seriji je trebalo da bude pretstavljana akcija, koje kao sto se da videti i nema, zbog gore navedenih razloga.
Samo par skromnih saveta ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #16 poslato: Mart 01, 2012, 09:03:50 posle podne »
hvala  ;)
Sve to što ti reče @unique93, plus kaciga. ;) Obavezno probaj nešto u kontra-svetlu - sunce pravo u čelo, tako da bajker bude silueta.
E to nije bilo moguce jer se sunce vec zaslo iza zgrada i bili su u senci-mozda drugom prilikom, imat cu to u vidu  ;)
@Bole, nemam ni siroko staklo ni externi blic  :angry7: ali bi uskoro trebao da nabavim bar se nadam.... najsire sto imam je 50mm

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #17 poslato: Mart 03, 2012, 01:24:26 pre podne »
Citajuci detaljno test 7D i objasnjenja autora oko fokusa, odlucio sam da to isprobam, mislim da je donekle i uspelo ali najbolje vi procenite...

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #18 poslato: Mart 03, 2012, 01:26:31 pre podne »
A ova je samo onako da vidim da li stativ sljaka  ;) i zadovoljan sam bar koliko meni  treba...

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ssslicice :)
« Odgovor #19 poslato: Mart 03, 2012, 01:45:07 pre podne »
Jos jedan pokusaj...