Autor Tema: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite  (Pročitano 16907 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #20 poslato: Januar 28, 2012, 12:24:11 posle podne »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #21 poslato: Januar 28, 2012, 12:53:52 posle podne »
@StORM48
Da li ste pogledali linkove koje sam okacio u prethodnim poslovima koji su sa Facebook-a - Da li ste primetili daljine od objekata snimanja - npr od onih tenkova ili haubica - to je u stvari ono sto potvrdjuje sve sto pisem - Imate i video sa Gazelicom iznad "Ratnog ostrva"

Jeste nekad bili na Aeromitingu - evo npr ovom na Batajnici 2009. godine - Secate li se koliko su avioni bili udaljeni od publike - pa to je to - A sto se tice brzine - pa sta mislite koja je brzina aviona kad prolece na 300-400 m iznad piste odnosno kad to radi za publiku a sve u brisucem letu - Pa sracunajte sami - 800 km/h - koliko je to u metrima u sekundi i koliko Vi u stvari njega vidite (u sekundama) To je to - Znaci ja se sa time veoma cesto susrecem - a pokusao sam da napravim i paralelu sa sportskom fotografijom - u smislu brzine fudbalera - Ovo sto ja pratim je mnogo zivlje a radi se o mnogo vecim vrednostima - ne u m/s vec u desetinama metara po sekundi - Lansiranje raketa je tek "posebna prica"
www.armyinfoforum.org/Armyblog/index.php/2011/01/10/bojevo-gadjanje-u-bugarskoj-sabla-deo-4/
www.armyinfoforum.org/Armyblog/index.php/2011/10/07/sabla-2011-galerija-fotografija/

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #22 poslato: Januar 28, 2012, 12:54:48 posle podne »
@StORM48
Evo ovaj snimak pokazuje realnu situaciju - avioni su mi dosli iza ledja - tj iza bine - cisto da shvatite malo odnose o kojim pricam
www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yNHniROIkhA#t=352s

Evo jos jednog snimka - pogledajte ga do kraja - nece Vam potrositi vise od nekoliko minuta
www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=b5fDurzIAxw#t=150s

Znaci ne izmisljam vec pricam ono sto je meni pristupacno kao sto je Vama da izadjete na terasu i fotkate (karikiram) - Linkovi pokazuju to ...  Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #23 poslato: Januar 28, 2012, 01:11:21 posle podne »
Sve to se može i sa relativno skromnom opremom:


Brute force by StORM48_, on Flickr


Descent by StORM48_, on Flickr

Mnogo veći problem mogu predstavljati vremenski uslovi, koji neverovatno efektno mogu za "zakolju" i najskuplju moguću opremu koju možeš da zamisliš. ;)
Isto tako, izazov je i fizički pratiti objekat snimanja u brišućem letu. Ako fotograf sve odradi kako treba, uopšte ne treba brinuti da će aparat da izvrši svoj deo zadatka kako treba.

P.S. Ovo su dve koje su mi trenutno dostupne, jer nisam pored kompa na kojem mi stoje fotografije.
« Poslednja izmena: Januar 28, 2012, 01:16:41 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #24 poslato: Januar 28, 2012, 01:16:10 posle podne »
Čime je ovo snimljeno storm?Nemoguće da je u pitanju 40d :o Možda ovo može da pomogne
« Poslednja izmena: Januar 28, 2012, 01:19:26 posle podne od strane neo »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #25 poslato: Januar 28, 2012, 01:18:28 posle podne »
40D i EF 70-300 f/4-5.6 IS USM... da, baš taj koji Ti stoji u potpisu. :D

Pozdrav

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #26 poslato: Januar 28, 2012, 01:25:34 posle podne »
Ova fotka je snimljena aparatom koji kosta 30-40 Eura - ali je zato potroseno 500 snimaka od kojih je svega petnestak bilo ok

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150228070569753&set=a.10150228069854753.317891.44289579752&type=3

Mislim da se ne razumemo - Vi kao da niste videli koliko brzo su oni avioni proleteli pored + kao da niste videli koliko su brze rakete - Pa ako mislite da se nesto moze postici time sto ce fotoaparat da okine ispod 2 ili 3 fps u situacijama u kojima sam ja - pa mislim da to bas i nije tacno u smislu zelim da gde god da uperim aparat dobijem rezultate koji VREDE a ne da potrosim 500 skljocanja idiota da bih izvukao 2 % dobrih slika - valjda je jasno - To sto ste snimili je ili snimljeno cini mi se na Kalemegdanu 2008 godine - zar ne - cini mi se - ako gresim sorry - Jel mislite da je prikazivanje na kalemegdanu i na vojnoj vezbi sa lansiranjem raketa (maljutka) - http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150246570924753&set=a.10150207631719753.311097.44289579752&type=3 isto - Mislite li da je to to?

Kako god izgleda da Vi imate neki svoj pristup dok ja gde god da idem zelim da se vratim sa 800-1000 fotki ako ne i x 2 (uz brzo snimanje) samo iz razloga jer zelim da za sve sto se desava imam sjajan kadar - prosto - Godinama ovo radim i nisam strucnjak za fotoaparate ali sam tamo, slikam i snimam i znam sta mi treba odnosno znam sta mi sada NEDOSTAJE - Pozz

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #27 poslato: Januar 28, 2012, 01:27:01 posle podne »
Bogami 40D,dobre fotke StORM 8)
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #28 poslato: Januar 28, 2012, 01:34:06 posle podne »
@SpelingMistakes
Ja sve manje razumem šta želiš da kažeš? :)
40D nije "idiot od 30-40€" i što se mene tiče, ove dve fotke su demonstracija onoga što kombinacija od nekih 700€ (polovne opreme) može. Dakle, potpuno je nebitno šta se snima. Mnogo je bitnije da postoji volja (koliko vidim, to postoji) i uslovi (finansije) da se ta volja pretoči u željeno.

40D je aparat koji okida brzinom od 6.5fps, ima dovoljno veliki bafer i autofokusni sistem sa 9 krstastih AF tačaka. Dakle, ne znam gde si Ti u mom postu pročitao da ja nudim rešenje koje okida "ispod 2 ili 3 fps u situacijama u kojima si ti"? ??? Ja samo kažem da je to teško uklopiti u pomenutu cifru, osim ako se ne ide na nešto polovno i skromnije po pitanju objektiva. Tu činjenicu niko ne može da promeni.

Dalje, ne postoji apsolutno ni najmanja šansa da sledeća rečenica nije tačna: procenat dobrih snimaka, kada oprema zadovoljava taj neki optimum za date uslove, zavisi ISKLJUČIVO od umeća fotografa ili rukovaoca opremom, kako god je kome drago.

Mislim, ja ne znam kako da napišem nešto, a da svi budu zadovoljni? Da Ti preporučim EOS 1D X i 500 f/4L IS, a da košta manje od 1000€?

@Grizli
Hvala, gledaću da okačim još, kad budem imao vremena. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 28, 2012, 01:36:13 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #29 poslato: Januar 28, 2012, 01:51:00 posle podne »
ni najbolja puska nece uciniti neukog streca boljim, ubojitijim...

oprema koja se koristi se mora dobro upoznati, a vremenom se i sa "invalidno-brzim" DSLR-om i objektivom koji po defaultu "nije za to namenjen" moze nahvatati u letu sve sto pozelis... 









Pozz


Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #30 poslato: Januar 28, 2012, 01:52:50 posle podne »
Iskreno nisam sve čitao do detalja,ali sam izvukao neku suštinu ovih postova.Mislim da su te uvažene kolege savršeno razumele.Fotografisanje objekata u pokretu bez obzira na brzinu nije strana oblast većini fotografa.Ključna rečenica je ona koju je napisao storm "Ako fotograf sve odradi kako treba, uopšte ne treba brinuti da će aparat da izvrši svoj deo zadatka kako treba" Aparat koji ima više fps daje veće šanse za veći broj uspešnih snimaka u rafalu,ali to nije presudno.Te rakete i avione na pomenutim livadama,početkom devedesetih, je civilno lice "kulturac" savršeno dobro hvatao za analognim Zenitom i teleobjektivom.
Ako ti je budžet problem(uvek jeste većini) kupi nešto od preporučenog pa uči,vežbaj...I videćeš,oprema će odgovoriti većini tvojih zahteva  :) Istovremeno ćeš i skapirati u čemu te sputava pa ćeš pažnju usmeriti na nabavljanje nekog novijeg komada opreme i tako u krug.
Inače CF kartice su neuporedivo kvalitetnije od SD,jedino što većina laika misli da su prevaziđene onog momenta kada su proizvođači odlučili da SD postane standard u kompaktima.
Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 28, 2012, 01:59:16 posle podne od strane neo »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #31 poslato: Januar 28, 2012, 01:59:15 posle podne »
A ja mogu samo da dodam da, ako si već sa opremom od 30-40 evra dobijao koliko-toliko nešto, onda ne postoji razlog da sumnjaš da će Ti 20x skuplja oprema pružiti i mnogo bolje rezultate.

Stoji da je najbolje da u startu (ako možeš) preskočiš entry-level klasu, baš zbog te brzine, i uzmeš nešto polovno, a dovoljno brzo. I baš zato otud i moja ideja da okačim primere sa 40D. Naravno, morao bi da se pomiriš sa tim da u početku naročitih rezultata neće biti. Sasvim je drugačija filozofija rada DSLR-a u odnosu na kompakt, pa će trebati neko vreme za privikavanje. A posle toga - videćemo. Naravno, ako fotke podeliš sa nama. :)

Pozdrav

Van mreže SpelingMistakes

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #32 poslato: Januar 28, 2012, 01:59:43 posle podne »
Nisam rekao da ste Vi slikali aparatom od 30-40 eu - vec ja jer mi je tad taj idiot bio pri ruci - i navedeno je da sam uspeo da dobijem onakav rezultat sto se tice opaljenja pistolja ali po cenu toga da je tada napravljeno 500 fotografija od cega je sveha 2% upotrebljivo - lepo je napisano

Ova druga fotka je napravljena boljom opremom - ali i ona ima ogranicenja - Ovo sto zelim sada da nabavljam je nesto sto bi trebalo da ispuni uglavnom sve te uslove koje sam naveo - Na kraju krajeva ako se odlicim za DSLR mogu nabaviti prvo telo pa za koji mesec i objektiv

Nisam pricao da Vas aparat (ovo je drugi put) slika sa 2 ili 3 fps vec sam uopste govorio o tome misleci na sh 40 koji toliko radi - ali je za neke stvari potrebno i vise - Njegovih 9 fps u nekim trenucima je bas ono sto mi odgovara - Pogledao sam test koji sam gore i naveo i covek je bas napravio pravu stvar - snimao je gliser za plovidbu po rekama i prikazao rezultate sto je prava stvar - Praznjenje bufera za 4-5 sekundi za tih 9slika je sasvim dovoljno za slikanje mnogih stvari odnosno da ako je sve kako treba da mogu ocekivati sjajne kadrove - podrazumeva se da ono sto zelim da slikam imam u kadru - Do sad sam to naucio igrajuci se godinama sa kamerom mada planiram da napravim softver za takve stvari

Inace to sa procentom - pa dosta zavisi od opreme - sto kvalitetnija oprema to veci procenat korisnih snimaka - Ja na takmicenju ne mogu da kazem strelcu da ponovi pucanj jer ga nisam uhvatio kako treba - niti onome sto puca iz topa ili tenka niti da kazem pilotu - hajde ponovi - ovo je tzv reportazna fotografija sto znaci imas sad i najverovatnije nikad vise priliku to da zabelezis sto je umnogome tacno i veoma se razlikuje od snimanja koje uglavnom ljudi rade - (pomenuo sam sportsku fotografiju u smislu npr fudbala) - U mojoj situaciji druge prilike nema - osim ako ne ides na pripremu vezbe pa onda imas "duplu priliku - generalna proba i sama vezba" - Ja samo opisujem za sta meni nesto treba i to je to - ujedno navodim uslove

Pitao sam Vas jel ona slika napravljena na Kalemegdanu - jer verujem da jeste - ne mozete to porediti sa vojnom vezbom i reci - e moze skromnija oprema - Upravo radim sa takvom i ukazujem na ogranicenja - to je poenta - Navodim precizno kakve su to prilike odnosno situacije na vezbama na koje idem - Naveli ste mi da se pitate sta radim i u sali naveli NASU - pa pokazao sam Vam da je to sto opisujem za mene standard - Kad budem isao na neka nova snimanja - mislite da ce zbog mene ponovo da lansiraju raketu (PVO) - ne nece - jedna kosta 100 -200 hiljada Eu - nebitno - Znaci sta napravim u tim trenucim to mi je .... i zato gledam da dobro ocenim sta to u stvari podmiruje ono sto meni treba

Ne bih ulagao u polovno - iz raznoraznih razloga - samo novo

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #33 poslato: Januar 28, 2012, 02:05:25 posle podne »
Onda nemam šta da dodam... jedino da kupiš novo za 1000€, ispalo iz aviona.

Izvini što sam ovako direktan, ali ja stvarno ne vladam alhemijom koja će obezbediti opremu jeftiniju za 90% od redovne cene. :)

BTW, da ono jeste snimano na Kalemegdanu, ali imam snimaka urađenih sa daleko većim rastojanjem, daleko lošijim uslovima i svime što uz to ide. Štaviše, čisto ilustracije radi, daleko je teže snimiti malu pticu u letu, nego BILO ŠTA od vojne tehnike u bilo kakvom manevru, just for the record. Pa ljudi to ipak rade, uspešno. I snimali su to i u analogno doba, bez AF-a, bez besnog rafala itd.

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #34 poslato: Januar 28, 2012, 02:11:45 posle podne »
Već gubim konce priče.Najkraće,tebi treba što bolji aparat i objektiv u cenovnom rangu do 1000e?Pusti više te rakete i aeroplane  ;) Znamo o čemu pričaš ;D
« Poslednja izmena: Januar 28, 2012, 02:43:49 posle podne od strane neo »

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #35 poslato: Januar 28, 2012, 02:22:59 posle podne »
Nek čovek uzme D3s i 300mm f2 ,to je manje od 10000 ;D ;D
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #36 poslato: Januar 28, 2012, 03:54:50 posle podne »
Hajde da se zadrzimo na 7D. Definitivno je to ono sto njemu treba.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #37 poslato: Januar 28, 2012, 05:23:18 posle podne »
Hajde da se zadrzimo na 7D.

Zadržala bih se i ja na 7D ali nisam Hudini,mislim,za 1000e telo i objektiv i to novo  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #38 poslato: Januar 28, 2012, 06:10:45 posle podne »
Evo kako izgleda srećan čovek bez finansijskih problema,a može da fotka i raketle :)

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Tehnika, oprema i nacin snimanja onoga sto me zanima - Izvolite
« Odgovor #39 poslato: Januar 28, 2012, 07:37:47 posle podne »
u bre zemljak,što ovo radiš 8)ovo da gledaš i plačeš,i Nikon i Canon jašta
po slobodnoj proceni 20000/25000 eur ima na sebi
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson