Autor Tema: Srbin fotograf ''Rojtersa''  (Pročitano 17587 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #1 poslato: Novembar 30, 2011, 11:27:33 pre podne »
Dnevne novine kasne kao da su vekovne, a ne dnevne ;)

Citat
Born in Belgrade in 1969, Goran Tomasevic started working for Reuters as a freelance photographer in 1996 during the anti-Milosevic demonstrations. He was based in Baghdad during the Iraq conflict, in Jerusalem during tense times between the Israelis and Palestinians, and is now senior photographer in Egypt. Goran just rebased to Cairo after covering the uprising in Libya. In 2003 and 2005 Goran won the Reuters photographer of the year award. In the portfolio below, Goran recounts his experiences in conflict zones around the world.

http://blogs.reuters.com/goran-tomasevic/
http://blogs.reuters.com/fullfocus/2011/02/24/photographer-notebook-goran-tomasevic/#a=32,

A evo i fotografije koja ga je proslavila u kosmičkim razmerama, postavši najmasovnije objavljena reporterska fotografija ikada:

http://www.boston.com/bigpicture/2011/03/libya_un_airstrikes_aid_rebels.html

Goran je jedan od istinski najvećih fotografa današnjice. Svaka mu čast! Ne bih mogao reći da mu zavidim na radnom mestu, ali na umeću - svakako da!

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2011, 11:31:35 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #2 poslato: Novembar 30, 2011, 12:17:02 posle podne »
ja sam jutros saznao za njega i čovek može samo da nauči od njega,i super je što imamo ovakve fotografe

on je bio u samom centru dešavanja,verovatno sa glavom u torbi 1000000 puta...

StORM da ne znaš šta koristi od opreeme?čini mi se da sam pročitao negde  5D markII
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #3 poslato: Novembar 30, 2011, 12:42:06 posle podne »
Teško da bi za ovaj posao mogao mk2... za ovakve angažmane se ide natprosečno naoružan. Tomašević (očekivano) koristi EOS-1D, a posao mu je rizičan čak i kad nema pucanja:


Nekad su uslovi takvi da je lako pobrkati ga sa lokalcima:


;D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 31, 2013, 10:53:10 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #4 poslato: Novembar 30, 2011, 12:45:10 posle podne »
Evo i nekih radova: LINK

(Klik na PROFILES, pa onda na ime)

Pozdrav

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #5 poslato: Novembar 30, 2011, 12:52:00 posle podne »
AAA video sam da su ga na jednoj fotki pobrkali sa lokalcem,

sunce ti em glava u torbi non-stop,em imaü oko sebe 2/3 tela i par stakala ,u prevodu 10tak hiljada jura!
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #6 poslato: Novembar 30, 2011, 12:55:01 posle podne »
Ni malo mu ne zavidim na radnom mestu. Ja bih radije na juzni pol, ural, patagonija ... australija ... da fotkam kamenje i pingvine.

Ovo iziskuje mnogo zrtvovanja i odricanja. Rizik ... sta znam, to je relativan pojam za shvatanje
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #7 poslato: Novembar 30, 2011, 04:05:23 posle podne »
Iako mi je jasno da glava nema cenu, ali pošto volim riskantna zanimanja(samo informativno :D), pitam se koliko li je plaćen...

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #8 poslato: Novembar 30, 2011, 04:36:28 posle podne »

   Fitness, dovoljno je placen, ali i zasticen (za razliku od obicnih smrtnika u takvim situacijama) da moze komotno da radi svoj posao. Steta sto Mi nismo imali ovakve fotografe, da nogu da prikazu stvari iz naseg ugla. On je ocigledno vanserijski fotograf ali ga to ne izuzima odgovornosti ako njegova fotka sluzi za izvrtanje istine. Dzaba mu onda sav taj rizik.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #9 poslato: Novembar 30, 2011, 04:53:11 posle podne »
Da to što kasnije političari izvrnu istinu i fotku....al posao je posao,verujem da dobro naplačuje fotke,jer  je baš rizično
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #10 poslato: Novembar 30, 2011, 07:39:14 posle podne »
Gledao sam i ranije njegove radove.Svaka mu čast,i ne bih se složio da su ratni reporteri nešto ekstra zaštićeni.U prilog tome govore tužne statistike o broju stradalih svake godine.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #11 poslato: Novembar 30, 2011, 09:42:52 posle podne »

  Neo, nisam ni rekao da su nesto extra zasticeni, nego zasticeniji od obicnih smrtnika u takvim situacijama i to u svakom pogledu, (zasticeni su kao i neke humanitarne organizacije, a posao im nije u sluzbi humanosti) a odgovornost na zalost nikakva.
Sto se tice stradanja i to je diskutabilno, jer ko se sa vatrom igra ... pitanje je i zasto?? .
Da li je cast ako tvoje delo sluzi za satanizaciju ili laz ili je bitno samo da su fotografije na zavidnom nivou.
Izvini ali meni umetnicarenje nista ne znaci ako sluzi obmani, ma koja ugledna institucija stoji iza toga.
Sa takvim talentom bi pre slikao sto Zoran kaze - Ja bih radije na juzni pol, ural, patagonija ... australija ... da fotkam kamenje i pingvine..
Ja bih dodao - i krajnike od lava ako mi bas treba adrenalin i rizik, a ne visokoprofesionalne propagandne fotografije.

E sad, izvinite ako sam bio isuvise ostar  :D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #12 poslato: Januar 31, 2013, 10:56:12 posle podne »
Ja stvarno ne znam sta bih tacno rekao na ovo... a da na kraju ne napisem: Daleko bilo.

Mislim, koliko jos blizu treba da pridje?

EDIT
Sirija, naravno... zar ga mozemo zamisliti na nekom drugom mestu u ovom trenutku
« Poslednja izmena: Januar 31, 2013, 10:58:32 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #13 poslato: Januar 31, 2013, 11:01:01 posle podne »
Laf od čoveka... stvarno treba biti i hrabar i ozbiljan istovremeno, ali i - slobodno možemo reći - pomalo ćaknut.

Svaka mu čast, zaista. Treba imati vrlo natečeno međunožje za ovakve podvige!

Bravo Gorane, živ bio i dugo najbolje fotke pravio!

Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #14 poslato: Februar 01, 2013, 12:56:16 pre podne »
Ova fotka je samo deo serije...a koja pocinje tako sto kamerom uspeva da zabelezi vojnika, kojeg pogadja snajper i koji strada od istog :-[
Meni se samo od gledanja fotografija, zaledila krv u zilima...covek je to odradio sa nekih par metara, a po onome sto se dalo videti, nije mu se zatresla ruka ni jednog momenta!!!

NIJE ZA SLABE NERVE!!!

http://blogs.reuters.com/fullfocus/2013/01/30/shot-by-a-sniper/#a=1
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #15 poslato: Februar 01, 2013, 09:23:35 pre podne »

  Neo, nisam ni rekao da su nesto extra zasticeni, nego zasticeniji od obicnih smrtnika u takvim situacijama i to u svakom pogledu, (zasticeni su kao i neke humanitarne organizacije, a posao im nije u sluzbi humanosti) a odgovornost na zalost nikakva.
Sto se tice stradanja i to je diskutabilno, jer ko se sa vatrom igra ... pitanje je i zasto?? .
Da li je cast ako tvoje delo sluzi za satanizaciju ili laz ili je bitno samo da su fotografije na zavidnom nivou.
Izvini ali meni umetnicarenje nista ne znaci ako sluzi obmani, ma koja ugledna institucija stoji iza toga.
Sa takvim talentom bi pre slikao sto Zoran kaze - Ja bih radije na juzni pol, ural, patagonija ... australija ... da fotkam kamenje i pingvine..
Ja bih dodao - i krajnike od lava ako mi bas treba adrenalin i rizik, a ne visokoprofesionalne propagandne fotografije.

E sad, izvinite ako sam bio isuvise ostar  :D

Mislim da je ovo previse ostro :D
Kao kad bi rekli da je kriva puska sto ubija, a ne onaj sto povlaci oroz.
Sigurno da ima svakakvih fotografa kojima moralna i eticka nacela nisu previsoko na listi prioriteta, ali toga ima u svakoj profesiji.
Sve moze da se iskoristi za obmanu i jedini 100% efikasan nacin za zaustavljanje toga jeste da niko vise nikad ne uradi i jednu fotografiju iz nekog ratom zahvacenog podrucja, gladi, progona i sl.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #16 poslato: Februar 01, 2013, 12:38:40 posle podne »

  Neo, nisam ni rekao da su nesto extra zasticeni, nego zasticeniji od obicnih smrtnika u takvim situacijama i to u svakom pogledu, (zasticeni su kao i neke humanitarne organizacije, a posao im nije u sluzbi humanosti) a odgovornost na zalost nikakva.
Sto se tice stradanja i to je diskutabilno, jer ko se sa vatrom igra ... pitanje je i zasto?? .
Da li je cast ako tvoje delo sluzi za satanizaciju ili laz ili je bitno samo da su fotografije na zavidnom nivou.
Izvini ali meni umetnicarenje nista ne znaci ako sluzi obmani, ma koja ugledna institucija stoji iza toga.
Sa takvim talentom bi pre slikao sto Zoran kaze - Ja bih radije na juzni pol, ural, patagonija ... australija ... da fotkam kamenje i pingvine..
Ja bih dodao - i krajnike od lava ako mi bas treba adrenalin i rizik, a ne visokoprofesionalne propagandne fotografije.

E sad, izvinite ako sam bio isuvise ostar  :D

Mislim da je ovo previse ostro :D
Kao kad bi rekli da je kriva puska sto ubija, a ne onaj sto povlaci oroz.
Sigurno da ima svakakvih fotografa kojima moralna i eticka nacela nisu previsoko na listi prioriteta, ali toga ima u svakoj profesiji.
Sve moze da se iskoristi za obmanu i jedini 100% efikasan nacin za zaustavljanje toga jeste da niko vise nikad ne uradi i jednu fotografiju iz nekog ratom zahvacenog podrucja, gladi, progona i sl.
Za sve one koji imaju slab stomak na razlicito misljenje ja sam se izvinio.
Ne vidim gde sam spomenuo da je kriv fotoaparat (puska), a ne onaj ko povlaci oroz, naprotiv.
I ova tvoja ironicna konstatacija u zadnjoj recenici nema nikakvog smisla, cak je i zlonamerna.
Za razliku od tebe, ja pricam iz iskustva, jer sam bio na takvim mestima, a i poznajem licno ljude koji se bave takvim poslom.
Mada, ne treba covek da bude mnogo mudar da bi shvatio sta sve podrazumeva ratna propaganda.
Niko ne osporava kvalitet i hrabrost, nego svrhu. Svaki covek ima pravo izbora.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #17 poslato: Februar 01, 2013, 12:56:32 posle podne »
Nema potrebe da vodimo diskusiju na ličnom planu... ipak govorimo o trećoj osobi, u ovom slučaju - fotografu koji ipak savesno radi svoj posao i prilično rizikuje ne bi li pogled na situaciju poslao dalje u svet.

A svaka priča ima dve strane i još gore - dva, pa i više uglova gledanja. Uvek se možemo pitati da li je neki tamo fotoreporter mogao da pomogne žrtvi ili je to što radi nemoralno u neku ruku. ALI, činjenica je da taj fotograf prenosi i vesti koje se ne bi daleko čule, da nije njega na prvim linijama. Niko ne bi znao da se "junaci" igraju granatama i uvode "demokratiju" na malo devijantan način. Deluje prilično surovo, ali takav je svet iza uglačane fasade - surov i truo.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 01, 2013, 12:58:24 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #18 poslato: Februar 01, 2013, 02:15:44 posle podne »
@desha

Mislim da se nismo razumjeli, posebno sto nisam imao namjeru da budem ironican. Potpuno si neprijateljski shvatio moj post, a namjera mu je bila na potpuno drugoj strani.

Ono sto ja ne kapirem jeste kako ti zamisljas raspetljavanje tog "problema" sa visokoprofesionalnim propagandnim fotografijama.
Ja prosto ne vidim nacin kako bih JA da sam sada u Siriji sprecio to da se moj fotografije koriste u propagandne svrhe za bilo koju stranu. Ni teorijski nacin ne vidim.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #19 poslato: Februar 01, 2013, 04:10:06 posle podne »
Robert Capa je snimio ovu fotografiju 1936. i ona je verovatno eksploatisana u propagandne svrhe.Posle toliko decenija ostala je ipak samo fotografija kao svedočanstvo jednog surovog građanskog rata.