Autor Tema: Srbin fotograf ''Rojtersa''  (Pročitano 17366 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #20 poslato: Februar 01, 2013, 10:28:01 posle podne »
Pa sad, nisam bas siguran da Goranov tip ratnog fotoreportera izlazi na teren sa nekom premisom koji bi prejudicirao neki konacni sud, ili usmerio postupak zakljucivanja...

Te stvari radi neko drugi. Mislim da Gorana i slicne, vuce adrenalin... i samo je pitanje, da li umeju da osete granicu... granicu koja nece ugroziti njihov sopstveni zivot.

Sto se tice Roberta Cape... bilo je dosta polemike oko autenticnosti te fotografije. Ko ce ga znati.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #21 poslato: Februar 01, 2013, 10:47:15 posle podne »
Gubite iz vida jednu cinjenicu a to je da je Goran fotograf Rojtersa. Dakle kompanija bira fotografije koje ce biti objavljene a on se stavlja u sluzbu propagande te kompanije. Moze covek da bude dobar fotograf koliko hoce ako se njegovo umece koristi u progresne svrhe. Niti je on vlasnik fotografija niti ih on selektuje za objavljivanje te posmatrano iz tog ugla shvatam sta je Desha zeleo da kaze i donekle se slazem sa tim stavom.

Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #22 poslato: Februar 01, 2013, 11:23:28 posle podne »
To onda vazi za sve i jednog fotografa ili novinara.

Ne postoji medijska kompanija koja ne filtrira svoj sadrzaj, na osnovu dobijenih instrukcija nekih visih interesnih sfera. Novina ili TV ... svejedno. Kao sto rekoh, moze on da ide u Patagoniju... ali tamo nema adrenalina od kojeg je on zavistan.

A tamo on, ne bi bio on ....
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #23 poslato: Februar 02, 2013, 09:14:07 pre podne »
Citat
To onda vazi za sve i jednog fotografa ili novinara.

Upravo tako.
A čak i da nisi u nekoj novinskog agenciji samo tvoje "nalaženje" tamo te svrstava na jednu ili drugu stranu. Uopšte da ne spominjem kako će ti svaka fotografija koju okineš biti pristrasna iste sekunde kad je postaviš na internet ili objaviš bilo gdje, bez obzira na sve tvoje komentare i pojašnjenja.
Nemojte da gajite iliuzije o svojoj neutralnosti. I u Patagoniju da odete bićete pristrasni, samo tamo ta pristrasnost neće imati načina da se ispolji :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #24 poslato: Februar 02, 2013, 09:50:02 pre podne »
Ne vidim bas neki nacin, kako bi to fotograf mogao uticati na sudbinu svoje fotografije?

U secanju mi je jedna fotografija iz sredine devedesetih, na kojoj se nalazi nekoliko gladju izmucenih logorasa, fotografisanih kroz bodljikavu zicu. Secam se da je to bio kao neki dokaz o postojanju srpskih logora, jer su navodno ti ljudi bili muslimani. Posle je prosla prica, da su to zapravo srbi u muslimanskom logoru.
 
Dan danas ne znam ko su bili ti nesretni ljudi... ali najmanje sto zelim jeste da osudim fotografa koji je isao sa UN posmatracima.
Fotografije sa Markala jesu jezivo svedocanstvo, ali nam one ne govore ko je ispalio granatu. To sugerise neko drugi, a fotograf na to nema uticaja.
Boston Big picture obiluje fotografijama iz Avganistana... i volim da ih gledam jednako kao i ove Goranove.


To je dokument, a na nama je da se odredimo prema njemu.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #25 poslato: Februar 02, 2013, 09:56:41 pre podne »
Kako kod.Ako se pogleda portfolio našeg zemljaka može se videti veliki broj fenomenalnih fotografija punih emocija običnih ljudi u nenormalnom okruženju kakav je rat.
« Poslednja izmena: Februar 02, 2013, 10:13:49 pre podne od strane neo »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #26 poslato: Februar 02, 2013, 10:18:23 posle podne »
Gubite iz vida jednu cinjenicu a to je da je Goran fotograf Rojtersa. Dakle kompanija bira fotografije koje ce biti objavljene a on se stavlja u sluzbu propagande te kompanije. Moze covek da bude dobar fotograf koliko hoce ako se njegovo umece koristi u progresne svrhe. Niti je on vlasnik fotografija niti ih on selektuje za objavljivanje te posmatrano iz tog ugla shvatam sta je Desha zeleo da kaze i donekle se slazem sa tim stavom.
Tacno, to sam hteo da kazem, a i to da bi uopste bio u nekakvoj prilici da odradi ovakve fotke mora da ima logistiku i ostalu podrsku koju mu obezbedjuje njegova kuca.
I pored svega toga, malo ima ljudi koji mogu u takvom haosu da funkcionisu, a kamoli da prave tako vrhunske fotografije.

Nesumljivo da je Goran poseban lik, sposoban da odgovori najtezim zadacima ...
... adrenalin u kobinaciji sa jakim sponzorima cine cuda, samo sto je iza nekog Red Bull, a iza nekog Rojters  >:D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #27 poslato: Februar 02, 2013, 11:41:48 posle podne »
Drugar je fotkao u Iraku, svega se nagledao tamo, a bez oruzane pratnje nigde nisu isli.

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #28 poslato: Februar 04, 2013, 12:24:50 pre podne »
Brate,stvarno treba i hrabrost i ozbiljnost za ovako nešto,ali i samokontrolla naravno.
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #29 poslato: Februar 10, 2013, 07:40:25 posle podne »
Reporter nije retard da ne zna u koju svrhu ce biti upotrebljene njegove fotografije, cime se i on stavlja u poziciju da se opredeljuje za jednu stranu u sukobu /osim ako agencija nema kolegu koji snima sa druge strane nisana pa pravi neku sintezu - a ocigledno nije tako/.
Hrabrost je biti u pucnjavi i tako zaradjivati za hleb, ali ovo je cisto placenicki posao u sluzbi jedne strane /jer ko zna sta je tu prava istina/.
BTW, poslednja fotografija, sa stenetom, je, ocigledno, rezirana, namestena..

Najgrdji primer mi je izvesni Bojan Stojanovic koji je 1992. snimao egzekuciju pistoljem u glavu ali tako sto je govorio `coveku` kad je spremani da slika i kad da puca. Taj film jos postoji, mislim, u istom tom rojtersu.

Nemam neko visoko misljenje o takvom poslu, slusajuci ljude kako govore o tome bas kao poslu.
Opet, treba to snimiti ali teziti da se ipak bude covek u tako tragicnim situacijama.

Ne kazem da taj Tomasevic to nije, ali u ovom slucaju, biti u sluzbi propagande jedne strane, baca ozbiljnu senku na kvalitet fotografija ili tezak rad u opasnim uslovima.

« Poslednja izmena: Februar 10, 2013, 07:42:12 posle podne od strane bobanf »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #30 poslato: Februar 10, 2013, 09:14:37 posle podne »
Odakle tako negativan stav prema fotografima? Pa najbolje fotografije iz Avganistana, Pakistana, Irana, Iraka ... Libije, i odakle sve ne... napravili su upravo fotografi tih anatemisanih agencija.

Pa koliko ste do sada puta culi recenicu: Bio bih sa njihove strane linije, samo da su me pustili.
Gledate li vi http://www.boston.com/bigpicture/ ... ili http://www.theatlantic.com/infocus/ ... ko su ti fotografi? Ciji su? Sta je ovde zlonamerno?


BTW, jeste procitali ovu storiju http://www.b92.net/zivot/licni_prostor.php?yyyy=2013&mm=02&dd=10&nav_id=685575
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #31 poslato: Februar 11, 2013, 12:11:46 pre podne »
Drugar je fotkao u Iraku, svega se nagledao tamo, a bez oruzane pratnje nigde nisu isli.
Naravno, o tome i pricam. Zato sam i rekao da su zasticeniji od obicnih smrtnika koje je zatekao rat.
Najbolji primer kakvo obezbedjenje je imao Goran, je upravo link koji je Bole postavio, kad je snajperski hitac pogodio jednog njegovog pratioca.
Taj nesrecnik je dao zivot cuvajuci ledja hrabrom fotografu, koji ga je potom fotografisao.
Naravno, svako radi svoj posao, jer su svi profesionalci i kao takvi imaju zadatak koji treba izvrsiti, samo sto neko nosi pusku, a neko foto-aparat.
Naivno je misliti da su svi fotografi i izvestaci u ratu nevinasca, svaka cast izuzecima, samo ti ne rade za kuce kao sto je Rojters.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #32 poslato: Februar 11, 2013, 09:26:26 pre podne »
Sta je cudno sto novinar ima logistiku? Pa da li ste nekada videli fotografa National G. koji krece put neke zabiti, na zadatak koji obicno traje 30-45 dana. Ili jos zamisljate fotoreportere kao avanturiste koji spartaju gde im se prohte, bez pratnje i podrske?

Druga stvar, ni jedan novinar nece uci na prvu liniju fronta bez odobrenja vojne komande. Ni jedna vojska ne pusta da joj bilo ko sara kojekude sa fotoaparatom. Sta, Lazanski je rondao onomad po Avganistanu bez pratnje i odobrenja ruske komande, ili avganistanskih pobunjenika? Uvek ce mu uvaliti  nekoliko vojnika kao podrsku. Tu su i da ga stite, jednako kao i da kontrolisu njegovo kretanje.

Zasticeni? Pa ok... i treba da su zasticeni, jednako kao i radnici crvenog krsta, ili medicinari. I na kraju, opet u svetu godisnje pogine izmedju 50 i 100 novinara.

Mislim, izjednacavati pusku sa fotoaparatom... bas nije ukusno.

Mozda mi ovde imamo neki poseban odnos prema njima, zbog skorijih dogadjaja... ali je cinjenica da je Srbija izgubila medijski rat upravo zato sto nije imala sluha za diplomatiju, i uopste... nije ni znala kako da iskoristi medijsku prednost, tamo gde je imala.
Gledajuci fotografije Ron Haviva i njegovu knjigu Blood and Honey: A Balkan War Yournal ...  ipak na kraju ne mogu da okrivim njega za sve to, vec one koji su te zlocine cinili... bili oni na ovoj i na onoj strani. Mislim da je on uspeo da docara svu besmislenost i surovost rata.
A to... da li neka fotografija ove ili one prikazuje u onom ili ovom svetlu... koga bre boli uvo za to. Onaj ko je mocan, kroji svetsku politiku sa i bez tih fotografija. Onaj ko ih gleda, uglavnom i ne zna gde je Balkan i ne razlikuje Srbe od Hrvata.

Ron Haviv je poznat po fotografiji na kojoj Arkanov vojnik sutira bezivotno telo. To je naprosto rat, i on je zabelezio jedan momenat. Oni koji razmisljaju, znace da se ista ta scena odigrala i na nekoj drugoj strani... a oni koji nisu toga svesni, njima nece pomoci ni 1000 fotografija sa ovom ili onom porukum.

Inace, ROn Haviv je snimio jednu od najboljih fotografija sa ovih prostora. (po mojem skromnom misljenju) Ovo je potpuno vanvremenska fotografija, kao iz druge dimenzije ...
Jos jedna fotografija je na mene ostavila strahovit utisak, i na njoj se nalaze ubijeni mladic i devojka koji se drze za ruke ... naprosto, streljani su zajedno u dvoristu svoje kuce. Bili su srbi i ubijeni su od strane hrvatskih snaga. Na zalost, tu fotografiju nemam i ne mogu godinama da je nadjem, ali je zajedno sa ovom ispod... na mene ostavila najveci utisak od svih iz rata.

A fotograf? Pa on je samo zabelezio na ono na sta je naisao. Mi smo valjda dovoljno svesni da rastumacimo poruku sa tih fotografija.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #33 poslato: Februar 11, 2013, 09:56:55 pre podne »
Odakle tako negativan stav prema fotografima? Pa najbolje fotografije iz Avganistana, Pakistana, Irana, Iraka ... Libije, i odakle sve ne... napravili su upravo fotografi tih anatemisanih agencija.

Pa koliko ste do sada puta culi recenicu: Bio bih sa njihove strane linije, samo da su me pustili.
Gledate li vi http://www.boston.com/bigpicture/ ... ili http://www.theatlantic.com/infocus/ ... ko su ti fotografi? Ciji su? Sta je ovde zlonamerno?


BTW, jeste procitali ovu storiju http://www.b92.net/zivot/licni_prostor.php?yyyy=2013&mm=02&dd=10&nav_id=685575


Od istih ljudi od kojih sam cuo pricu o Stojanovicu, takodje sam slusao raspravu koliko filmova treba snimiti, koliko ostati na opasnom mestu, planiranje da se ode u delove gde nema drugih izvestaca da se ima ekskluzivna fotka, kome ponuditi kakve fotke i jos razne druge stvari koje su delovale jako bezdusno - bilo je vazno snimiti, poslati, objaviti, naplatiti.
Jedan je pricao o tome da je neki lik /borac/ hteo da ga ubije jer su mu dosadili novinari koji eksploatisu njihovu muku /bila vrlo opasna i zajebana situacija a njegov komandir ga molio da to ne ucini/.

Ako procitas o tom Daliju /treci link/ videces da mu je zadatak bio da snima zivot malih vojnih jedinica zapadne alijanse, ali ga je nesreca navela da malo drugacije pogleda na zivot /ipak mi ga je zao kao coveka/.

Nikom ne zelim nesrecu, zivot nije sladak, cesto je bolan i tuzan, treba objektivno izvestiti o svemu.

Nemam nista protiv ratnih fotografa ali to je u prvom redu deo posla u jednom ozbiljnom informativnom sistemu a ne neka plemenita misija pojedinca kako se zeli predstaviti.
« Poslednja izmena: Februar 11, 2013, 09:58:54 pre podne od strane bobanf »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #34 poslato: Februar 11, 2013, 10:26:54 pre podne »
Plemenitost? Malo je to retka kategorija. Postojeca, ali retka.

Svet je takav kakav jeste, a fotoreporteri nisu izuzetak u moru zanimanja... ali zahvaljujuci njima imamo mogucnost da vidimo svet onakvim kakav zaista jeste. 

Meni je gori lekar koji trazi pare da ti porodi zenu, ili da te stavi na spisak za hitnu operaciju.

Pa naravno da traze da idu na mesta gde nema drugih... to je sustina svakog zanimanja. Postati najbolji u poslu koji radis i izdvojiti se od ostalih. Dobiti nagradu, priznanje ... pa na kraju krajeva i novac.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #35 poslato: Februar 11, 2013, 10:37:16 pre podne »
Bobane, mislim da si ispustio iz vida poentu nastupa (u ovoj temi) nas koji se divimo Goranu.
Probaću da to pojasnim u par rečenica.

Ne radi se uopšte o nekakvoj "misiji pojedinaca", već upravo o tom jednom pojedincu, čije su fotografije (kako Zoran reče) vanvremenske, koje nešto govore i bez da je potrebno napisati opis ispod. Da, jasno je da je on samo šraf u mašineriji, ali za nas ovde, za ljude koji se pretežno zanimaju za fotografiju - on je fotograf koji radi svoj posao na jedan određen način. E taj određeni način je od njega učinio jednog od najboljih ratnih fotografa današnjice.

I ne bih se baš složio ni oko ove "zaštite"... to je zaštita koja im SLEDUJE po međunarodnim konvencijama... koliko su zaista zaštićeni vidimo po tome koliko ih pogine. A pogine ih procentualno (u odnosu na ukupno učešće) mnogo više nego vojnika. Nije li to malo ludo ipak? Da, slažem se i za to da oni sami biraju zanimanje. I to je tačno. Međutim, mi ovde nismo pozvani da vršimo evaluaciju njihovog morala (iako to stalno činimo), već njihovog rada, a Goranov rad je u tom smislu jednostavno izuzetan. U par navrata je, u poslednjih par godina, bio u samom vrhu što se tiče trenutka i izvedbe fotografije. Da to nije lako (čak i ako zanemarimo bezbednosni aspekt priče), govori i činjenica da hiljade njih fotka po celi dan i troši besomučne količine kartica i zavesica, a jako mali broj njih uspe da objavi neku stvarno dobru fotografiju.

Posmatrajmo diskusiju kao fotografsku... ne kao moralno/političku. Jer, takvim diskusijama zaista nikad nema kraja. Što reče Zoran, u svakom zanimanju se može pronaći neka loša crta - zašto radnik u mlekari prosipa mleko dok ga presipa tamo-vamo, a deca u Ugandi skapavaju od gladi? Zašto pekari svakog dana bacaju tone peciva iz otpisa, a deca iz Ruande nemaju šta da jedu? Zašto električari isključuju struju siromašnima, umesto da prespoje kablove od bogatih. Glupo je ići predaleko u takvim evaluacijama, jer mislim da nema poente, a samo se besmisleno koljemo, iako ništa ne možemo da promenimo. U reči "profesionalac" nema baš mnogo mesta emocijama. Kada bi se fotograf previše emotivno uplitao u priču (kao što su neki činili), teško da bi preživeo više od par godina rada. Nije poenta da se samoubije ili završi na psihijatriji. Kako svakodnevni, neposredni susreti ovog tipa mogu uticati na psihu, neki znaju, neki ne znaju, a ratni fotografi su u tome non-stop, svaki dan u godini, svake godine. Teško da iko od nas može i pojmiti takav način života i rada. Prosto, emocijama nema mesta, inače neće preživeti više od par nedelja. Teško je shvatiti, ali tako je. Mnoga zanimanja koja uključuju direktan ili indirektan rad sa teško unesrećenim ljudima, podrazumevaju i obuku u ovom smeru: emotivno neuplitanje u priču. Zbog toga se javlja to mišljenje o "bezdušnosti" pojedinih zanimanja, a zapravo je to odbrambeni mehanizam da ta zanimanja ne bi izumrla, jer na posletku niko normalan ne bi želeo da se time bavi, ako će da prolupa posle par meseci rada. Iz istog razloga se recimo doktorima ne dozvoljava da rade na svojim bližnjima. To je užasno loša ideja, baš zbog emotivnog naboja koji im smanjuje sposobnost racionalnog rasuđivanja.

Na kraju, niko ne može pobiti činjenicu da sada, zahvaljujući tim fotoreporterima, ipak jesmo informisani i ne može nam se servirati baš svašta, kako je činjeno u doba kada se fotografije nisu prenosile putem interneta, bilo kome u svetu. Tada je do javnosti stizalo samo ono što izaberu nadređeni. Sada je to mnogo teže kontrolisati. Zbog toga i saznajemo za priče kao što je Gvantanamo (samo primer koji mi je prvi pao na pamet) i mnoge druge koje verovatno nikad ne bi stigle u etar.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 11, 2013, 10:44:55 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #36 poslato: Februar 11, 2013, 10:39:09 pre podne »
Dobiti nagradu, priznanje ... pa na kraju krajeva i novac.

Čekaj,a zar svi mi naše poslove radimo za bonbone??? Ako zanemarimo svu tu etiku,moral,plemenitost,pratnje i ostalu logistiku,meni se čini da ne može baš svako da bude fotograf Rojtersa,i to uspešan fotograf.A pošto je ovo forum o fotogafiji,onda mogu samo da kažem:"svaka čast Gorane"  :) Ostale aspekte ovog zanimanja ostavljam po strani za neke druge forume  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #37 poslato: Februar 11, 2013, 10:54:33 pre podne »
Posmatrajmo svet oko nas onakvim kakav jeste. Bez njih, slabo da bi znali ovoliko koliko danas znamo. Da li znali razmere cunamija, zemljotresa ... ili uopste strahota rata.
Pa zahvaljujuci kome je americka javnost digla glas protiv rata u Vijetnamu? Zahvaljujuci fotografijama koje su pocele lagano da cure u javnost.

Emotivnost? Zaaaaaaaaaaajebana stvar.

Bio neko nekad na neonatologiji gde stizu najtezi slucajevima gde ponekad nema izlaza? roditeljima svakako da treba topla rec i razumevanje, ali ona ne sme da stigne od doktora. Doktor treba da kaze.. AHA ... i da krene u resavanje problema. Naravno, uslovno kazem da ne sme... ali ako on dnevno na svojih 30 slucajeva krene sebe emotivno da ulaze...nema leba od tog posla.
Za emotivnost postoje neke druge sluzbe... kao sto je psihoterapeut... a lekar treba da sacuva taj mladi i jedva tinjajuci zivot. To je njegov posao

Tako i ovde. fotoreporter treba da zabelezi, jer bez njega ne bi ni znali za neki dogadjaj. Oni nisu ni crveni krst ili humanitarna organizacija.

Svako radi svoj posao!

« Poslednja izmena: Februar 11, 2013, 11:00:38 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #38 poslato: Februar 11, 2013, 01:32:41 posle podne »
Storm, kapiram ja vase misljenje i nemam nista protiv njega u fotografskom smislu, vezano i za snimanje, bivanje po opasnim mestima i sve sto taj poziv nosi, ali fotograf treba da bude svestan upotrebe svog dela i politike agencije za koju radi.

Zorane, da li mislis da je americka javnost zaustavila rat; delili reporteri fotke po ulici ili objavili mediji kad je kraj vec bio izvestan i vise im se nije isplatilo da ratuju? Ko je ubica Kenedija, ko je srusio zgrade u NYC?
Sve je to jedna globalna masinerija. Pogledaj sta napravise od Libije, najsredjenije arapske zemlje. Jel` to vredno nagrade tipa `press photo?`

Ja jednostavno ne mogu a da ne pogledam i siri kontekst i u tom pogledu stojim iza napisanog.
Zadjoh u politiku, stajem.....

« Poslednja izmena: Februar 11, 2013, 01:36:59 posle podne od strane bobanf »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Srbin fotograf ''Rojtersa''
« Odgovor #39 poslato: Februar 11, 2013, 02:18:04 posle podne »
Ma jasno... suštinski se svi mi oko toga slažemo. Ako ne svi, ono barem većina.
Ali pošto i tako taj mehanizam nije lako (da ne kažem da je nemoguće) demontirati, onda je bolje da se usresredimo na fotografski aspekt cele priče.

Pozdrav