Autor Tema: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije  (Pročitano 38829 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« poslato: Novembar 20, 2011, 09:15:01 posle podne »
Za manje upućene, u nastavku ću u kratkim crtama predstaviti moju omiljenu aplikaciju za osnovne manipulacije fotografijama, konverziju, provizorno doterivanje, seckanje i masovni editing, onda kada rad ne zahteva detaljno retuširanje fotografija, kao što se to čini u PS-u.

Osnovna namena FastStone Image Viewer-a je - pregled snimaka. Otvara snimke sa aparata svih proizivođača, nije mu potreban nikakav namenski update u te svrhe, a osim toga, služi još koječemu:

●True Full Screen viewer with image zoom support and unique fly-out menu panels
●Crystal-clear and customizable one-click image magnifier
●Powerful image editing tools: Resize/resample, rotate/flip, crop, sharpen/blur, adjust lighting/colors/curves/levels etc.
●Eleven re-sampling algorithms to choose from when resizing images
●Image color effects: gray scale, sepia, negative, Red/Green/Blue adjustment
●Image special effects: annotation, drop shadow, framing, bump map, sketch, oil painting, lens
●Draw texts, lines, highlights, rectangles, ovals and callout objects on images
●Clone Stamp and Healing Brush
●Superior Red-Eye effect removal/reduction with completely natural looking end result
●Multi-level Undo/Redo capability
●One-touch best fit/actual size image display support
●Image management, including tagging capability, with drag-and-drop and Copy To/Move To Folder support
●Histogram display with color counter feature
●Compare images side-by-side (up to 4 at a time) to easily cull those forgettable shots
●Image EXIF metadata support (plus comment editing for JPEGs)
●Configurable batch processing to convert/rename large or small collections of images
●Slideshow creation with 150+ transition effects and music support (MP3, WMA, WAV...)
●Create efficient image attachment(s) for emailing to family and friends
●Print images with full page-layout control
●Create fully configurable Contact Sheets
●Create memorable artistic image montages from your family photos for personalized desktop wallpapers (Wallpaper Anywhere)
●Acquire images from scanner. Support batch scanning to PDF, TIFF, JPEG and PNG
●Versatile screen capture capability
●Powerful Save As interface to compare image quality and control generated file size
●Run favorite programs with one keystroke from within Image Viewer
●Offer portable version of the program which can be run from a removable storage device
●Configurable mouse wheel support
●Support multiple program skins
●Support dual-monitor configurations
●Support touch interface (tap, swipe, pinch)
●And much more...




●Izmene u verziji 5.1 (11. Mart 2014)
●Now the  Batch Rename tool supports all kinds of files if you select "All Files (*.*)" in the file filter list
●Now you can press +/- keys to zoom in/out  animated gif files
●Fixed a bug causing the program to lose track of  the current folder when it exits from full screen mode


●Izmene u verziji 5.0 (28. Februar 2014)
●Added "Design and Print" (press Alt+P), which allows you to print multiple images with text and effects on one page
●Improved "Adjust Curves". Now you can click and drag in image to adjust the curves directly. Endpoints of the curves are adjustable
●Added "Print Size" option to the Resize tab of the  batch convert tool
●Added support of video files to the  batch rename tool
●Added "Auto-Resize" option to the  image-scanning tool
●Added "Show in Google Maps" and "Show in Google Earth" buttons to the “Image Properties” window. These buttons will be visible if the image has GPS information
●Many other small improvements and bug fixes


●Izmene u verziji 4.9 (12. Novembar 2013)
●Added "Design and Print" (press Alt+P), which allows you to print multiple images with text and effects on one page
●Improved "Adjust Curves". Now you can click and drag in image to adjust the curves directly. Endpoints of the curves are adjustable
●Added "Print Size" option to the Resize tab of the  batch convert tool
●Added support of video files to the  batch rename tool
●Added "Auto-Resize" option to the  image-scanning tool
●Added "Show in Google Maps" and "Show in Google Earth" buttons to the “Image Properties” window. These buttons will be visible if the image has GPS information
●Many other small improvements and bug fixes


Izmene u verziji 4.8 (04. April 2013.) :
●Added a Minimize button (hidden at the top-right corner of the screen) to full screen mode. Now you can minimize the application to taskbar without exiting the full screen mode
●Added two Mouse Click options to use left/right clicks for previous/next images
●Improved the Draw Board. Now it is possible to draw curved lines
●Improved the  Print dialog
●Other improvements and bug fixes




Aplikacija je BESPLATNA i redovno se update-uje.

Link do stranice proizvođača: FastStone.org

Direktan link na instalaciji: LINK (aktuelna verzija 5.1 )
Portabilna verzija (nije joj potrebna instalacija): LINK


Opsežno uputstvo u PDF formatu: LINK
Online tips & tricks: LINK

Prethodne tri verzije:
FastStone Image Viewer 5.0
FastStone Image Viewer 4.9
FastStone Image Viewer 4.8


Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 24, 2014, 04:11:18 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #1 poslato: Novembar 20, 2011, 09:18:48 posle podne »
Tople preporuke za FastStone.Na preporuku storma ga koristimo nekoliko meseci i progledali smo što se tiče pregleda i upravljanja fotografijama :)

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #2 poslato: Novembar 20, 2011, 09:23:43 posle podne »
FastStone koristim jako dugo kao pregledač slika. Volim kada mi otvori i lepo predstavi ceo folder sa slikama, pa je manipulacija veoma laka.  :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #3 poslato: Novembar 20, 2011, 09:54:28 posle podne »

   I ja ga koristim za pregledavanje slika, prvenstveno zbog otvaranja rawa. :) Na zalost u opste ne koristim sve njegove mogucnosti. :(
   Mozda tripujem ali mi se cini da fotke izgledaju lepse kad ih otvorim u njemu, nego u Win.Viewer-u.  :-\
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #4 poslato: Novembar 20, 2011, 10:01:04 posle podne »
ja koristim picasu :D navikao sam...mada sam probao i faststone, odlican je program :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže lucjiano

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 344
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #5 poslato: Jun 18, 2012, 11:21:33 pre podne »
Znam da je proslo skoro godinu dana od ovog posta, ali reko da se prikljucim. Instalirao sam ga i moram priznati da je fenomenalan pregledac slika. Brz je, malo zauzima i ne treba nista posebno. Ne bih da ga uporedjujem sa Lightroom-om niti da potcijenim Lightroom ali meni je mnogo brzi i bolje mi sluzi za neki brzi rad FastStone Image viewer. Samo jos uvjek nisam provalio masovni editing slika a bas mi je potreban. Pa ako neko ima iskustvo sa tim ako moze da predlozi. Jer mi je dosta slika u Raw a ja ne bih nista specijalno da mijenjam a trebaju mi fotke za neki portfolio na faksu. :)
Canon 6D, Canon 24-105mm f/4 L IS USM, Canon 50mm f/1.8, Canon 70-200 f/4 L USM, Canon 85mm f/1.8, Canon 135mm f/2 L USM, Yongnuo 568 EX

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #6 poslato: Jun 12, 2013, 02:49:09 pre podne »
pitanje... zasto faststone pokazuje drugaciji colorit od windows-ovog... proverio na vise racunara, telefona, browser-a.... tacan je windows-ov programcic
u podesavanju faststone-a nema izbora colornog profila iako imam samo jedan
predlog? ideja? sugestija?

hvala

izvin'te zbog velicine fotke, manje se ne bi videlo najjasnije

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #7 poslato: Jun 12, 2013, 02:57:43 pre podne »
Konacno da neko pita . . .
Ja mislio da tako treba . . .
Ko veli, verujem FS-u . . .
:S
Kod mene je obrnuta situacija, obicno su mi fotke u FS-u malo manje zasicene . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #8 poslato: Jun 12, 2013, 03:06:30 pre podne »
evo jos izrazenije razlike
FS levo, win desno

inace LR, PS vide kao sto windows-ov picture viewer vidi (desne fotografije na primerima)
ACDsee takodje vidi kao LR, PS i windows-ov picture viewer
« Poslednja izmena: Jun 12, 2013, 03:23:33 pre podne od strane zzzolja »

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #9 poslato: Jun 12, 2013, 03:14:08 pre podne »
do sto sam mogao da primetim da je ova razlika najizrazenija sa crvenom bojom. na fotografijama gde nema crvene razlike skoro i da nema

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #10 poslato: Jun 14, 2013, 12:30:48 posle podne »
To nije uobičajeno ponašanje. Kod mene je na svim mašinama, već godinama, kolorit u svim aplikacijama jednak.
Ako Ti je kolorni profil system-wide, ni jedna aplikacija ne bi smela sama da odlučuje o prikazu.

Nešto Ti nije setovano kako treba. Da li Ti je monitor kalibrisan (kalibratorom)?

Pozdrav

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #11 poslato: Jun 14, 2013, 04:39:01 posle podne »
jeste, color "majmunom"
kad fotografijem upload -ujem (facebook ili forum) vide se isto kao u svim aplikacijama, osim FS

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #12 poslato: Jun 14, 2013, 07:28:24 posle podne »
Vidi da li Ti je u opcijama možda uključen CMS (autonomni kolor-profil). To treba da bude isključeno kod pravilno kalibrisanog sistema i u svim aplikacijama se MORA videti identično.

I proveri kakva Ti setovanja stoje u Color podešavanjima u Control Panelu. Softver tamo često postavi pogrešno setovanje, jer bi po pravilu sistemski profili trebali da budu sRGB ili AdobeRGB, a da kolor-menadžment aplikacija (u Tvom slučaju Color Munki ;)) učita sopstveni lejer za kreiranim profilom. Kada je sve tako podešeno (znači - sav softver i sistem kao sRGB, odnosno AdobeRGB), sve mora da funkcioniše savršeno

Pozdrav

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #13 poslato: Jun 16, 2013, 10:26:25 pre podne »
mislim da sam resio (barem je sada ista fotka gde god gledao :) )
pobrisao sve profile, postavio jedan sRGB za sve i na monitoru u preset-ima... valjda je to to

Hvala Ti StORM

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #14 poslato: Jul 06, 2013, 03:25:27 pre podne »
Може ли да се подеси да отвара датотеке чија су имена исписана ћириличним писмом?
Јесте јако погодан за преглед и организовање фолдера са сликама. Али поредити га са Lightroom-ом је неозбиљно. Каква је разлика између тога да је потребно ситно побољшање фотографије ако се уради у било којој апликацији. Једноставно, било која ситница ће се боље урадити у Lightroom него у FS или било којој сличној апликацији. Временски ће исто трајати едитовање, једино што се ФС за 1-2 секунде брже отвори.

 

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #15 poslato: Jul 06, 2013, 10:43:24 pre podne »
Moj prijateljski savet je da ne ispisuješ imena datoteka i bilo čega drugog ćirilicom,kao i latiničnim fontovima sa kvačicama.Ako ti crkne disk i postoji neka mogućnost spašavanja sadržaja sa njega ćirilica i latinica će ti napraviti veliki problem :(

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #16 poslato: Jul 06, 2013, 11:37:08 pre podne »
Neo je 110% u pravu, jer bilo kakav derivat osim osnovnih 26 slova alfabeta, brojeva od 0 do 9 i crtica "_" i "-", prave ozbiljan problem pri vracanju podataka zbog "nečitljivosti" usled upotrebe drugih karaktera.
Takodje ulogu igra i duzina naziva, koje je idealno da ne bude preko 11 karaktera (ograničenje MS-DOS fajl sistema), ali i duži naziv nije tragičan, samo što neće biti čitljiv u potpunosti.

Operativni sistemi (Windows, Linux) nemaju tih problema, ali kada dođe do toga da se čupaju podaci, vraćamo se u kameno doba gde sva ta moderna rešenja koja nam olakšavaju rad, zapravo predstavljaju veliki problem.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #17 poslato: Jul 06, 2013, 11:40:56 pre podne »
Operativni sistemi (Windows, Linux) nemaju tih problema, ali kada dođe do toga da se čupaju podaci, vraćamo se u kameno doba gde sva ta moderna rešenja koja nam olakšavaju rad, zapravo predstavljaju veliki problem.
Na žalost iskusili smo to na svojoj koži  :'(

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #18 poslato: Septembar 16, 2013, 12:59:54 posle podne »
Јесте јако погодан за преглед и организовање фолдера са сликама. Али поредити га са Lightroom-ом је неозбиљно. Каква је разлика између тога да је потребно ситно побољшање фотографије ако се уради у било којој апликацији. Једноставно, било која ситница ће се боље урадити у Lightroom него у FS или било којој сличној апликацији. Временски ће исто трајати едитовање, једино што се ФС за 1-2 секунде брже отвори.
Uz dužno poštovanje, ovo su babe i žabe. Naravno da se FS može porediti sa LR-om po pitanju katalogizacije - FS upravo tome i služi i u tome je jedno 30 puta bolji i efikasniji od megalomanskog crva kakav je LR. Opet, njima ni osnovna namena nije ista. LR NE SLUŽI primarno za katalogizaciju, nego sa razvijanje RAW-a. Ljudi su generalno potpuno pobrkali čemu LR služi i koriste ga totalno nenamenski. S druge strane, sam LR je neviđeni krš od aplikacije, potpuno neoptimizovan (rekao bih da je možda i apsolutni rekorder po pitanju manjka efikasnosti u odnosu na uložene resurse), a ne nudi praktično ništa što ne nudi ACR, osim što je našminkan i može bez PS-a da funkcioniše.

FS je, u drugom uglu, aplikacija koja služi za pregled, katalogizaciju i osnovno baratanje fotografijama, ali i za niz prilično kompleksnih zahvata, koje ne poseduju ni PS i LR zajedno, a kamoli da se po tome mogu porediti s njim.

Krajnja poenta je da su to komplementarne aplikacije. Nisu zamišljene kao konkurencija jedna drugoj, već kao celine koje se dopunjuju.

Ljudi koji ne razvijaju RAW mnogo greše što koriste LR, jer to nema nikakve logike. Tromo, besmisleno i preglomazno. Oni koji razvijaju RAW... e to ne znam šta bih rekao, osim da je LR poslednja aplikacija u kojoj bih ja nešto ozbiljno radio. Prosto, vreme je za mene kritična kategorija i nemam ga za bacanje. Na stranu što mu je i engine potpuni krš. ;)

LR se samo nametnuo agresivnim marketingom. Kvalitetom sigurno nije.

Pozdrav

P.S. Odgovor je zakasnela reakcija na tek sada pročitani post uvaženog kolege. Videh datum, ali eto, čisto da iznesem svoje mišljenje.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: FastStone Image Viewer, nezaobilazna alatka na disku ljubitelja fotografije
« Odgovor #19 poslato: Decembar 12, 2013, 04:09:01 posle podne »
Izašla verzija 4.9.

Pozdrav