Autor Tema: savet za kupovinu  (Pročitano 12084 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
savet za kupovinu
« poslato: Novembar 15, 2011, 02:40:21 posle podne »
prvo da se predstavim, ja sam Stefan Jovanovic, imam 17 godina.... nov sam clan, i nadam se da cemo da se lepo druzimo! :)

ovako, treba mi fotoaparat, gledam neke kompaktne, ali oni su mi skupi, nisam pametan sta da uzmem. kazacu vam namenu, a vi mi preporucite aparat do 400 eu, koristicu ga na prvo mesto za slikanje gde treba brza stabilizacija (biciklizam) ne bi bilo lose da bude i prozumer (Panasonic DMC-FZ45), a favorit mi je i Olypus PEN E-PL1 (kompaktan je) mozda sam omasio foto aparate, ali znate namenu, naravno bice korisceni i za pejzaze (tata se na to lozi) i portrete...... ali prvenstveno mi treba brza stabilizacija, ali cinimi se ova dva modela to nemaju, Panasonic bih uzeo zbog zuma, i karakteristika, sve mi odgovara.... video mi i ne treba bas, ali ne zelim da bude ispod 720p, i da, ako bih uzeo ovaj FZ45, uzeo bih ga sa nekom opremom i to bi bilo ~370..... znaci maximum 400 eura, ali gledam nesto jeftinije... uzimam nov aparat, samo tamo gde je moguce cekovima na rate, hvala najlepse na savetima.....

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #1 poslato: Novembar 15, 2011, 04:35:09 posle podne »
samo nemoj epl1. prespor fokus, ako je u pitanju biciklizam teško ćeš išta sa njegovim kit objektivom uhvatit. nije ti pen za ikakve sportske akcije, niti išta gdje ti se subjekti brzo miču jer je autofokus katastrofalno spor.

za sve drugo - canon sx40. možda prelazi 400e, pričekaj malo da pojeftini. pročitaj si review-ove online, imaš brdo slika sa njim na dpreview forumu, na flickr-u.... ili panasonic fz150, to su 2 trenutno najbolja ultrazoomca.
fz45 je već star model, i ja sam ga pikirao lani, ali loše barata sa šumom, i dok aparati poput sx40 imaju upotrebljiv iso 1600, fz45 je loš već na 400.

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #2 poslato: Novembar 15, 2011, 04:37:46 posle podne »
a neki koji nije prozumer?

edit: kakav je prozumer Fuji HS20?

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #3 poslato: Novembar 15, 2011, 05:32:54 posle podne »
prozumer ili prosumer? pod ovim prvim vjerojatno misliš na ultrazoomce, ovo drugo je klasa aparata koju ne karakterizira zoom već kvaliteta. u prosumere ti spadaju olympus xz1, canon s90/95/100, samsung ex1...

ultrakompakt - ixus. izaberi si koji ti paše :P
kompaktni ultrazoom - canon sx220.

od ultrazoomova, osim ona 2 šta sam naveo, fuji hs20exr je OK. iako, to nije aparat kojeg ćeš držat na automatici. i definitivno ga nećeš koristiti na 16MP. prebaci ga na exr, DR 400%, i slikaj. pogasi sharpening, pogasi NR, i enjoy. iako, kupuješ 8MP aparat. exr aparati se koriste na exr-u, a ne full rezoluciji, zbog drugačijeg senzora rezultati u punoj rezoluciji nisu dobri.

i crop



Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #4 poslato: Novembar 17, 2011, 01:33:42 posle podne »
da, moj fail, mislio sam na ultrazoomce... :D mada, sad sam shavtio da mi i ne treba toliki zum.... treba mi brz fokus...... steta sto olympus xz1 nema promenljiv objektiv..... dajte predlozite mi nesto sto ima brz fokus.... a da nije preko 400 pozeljno bi bilo jeftinije i da me sa opremom izadje ~400

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #5 poslato: Novembar 23, 2011, 07:08:22 posle podne »
prozumer ili prosumer? pod ovim prvim vjerojatno misliš na ultrazoomce, ovo drugo je klasa aparata koju ne karakterizira zoom već kvaliteta. u prosumere ti spadaju olympus xz1, canon s90/95/100, samsung ex1...

ultrakompakt - ixus. izaberi si koji ti paše :P
kompaktni ultrazoom - canon sx220.

od ultrazoomova, osim ona 2 šta sam naveo, fuji hs20exr je OK. iako, to nije aparat kojeg ćeš držat na automatici. i definitivno ga nećeš koristiti na 16MP. prebaci ga na exr, DR 400%, i slikaj. pogasi sharpening, pogasi NR, i enjoy. iako, kupuješ 8MP aparat. exr aparati se koriste na exr-u, a ne full rezoluciji, zbog drugačijeg senzora rezultati u punoj rezoluciji nisu dobri.

jedino sto mi je zapalo je fz45... on ima valjda brzi fokus od hs20.... da li je moguce da ce s95 da ima kvalitetniju sliku nego fz45?
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2011, 11:25:04 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #6 poslato: Novembar 24, 2011, 12:00:51 pre podne »
Cek samo trenututak, ako fotografises neku akciju nece ti tu pomoci stabilizacija, samo velika blenda i senzor.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #7 poslato: Novembar 24, 2011, 01:02:41 posle podne »
sto znaci mogu da se ''slikam'' za do 400 eu za takav aparat?

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #8 poslato: Novembar 24, 2011, 09:11:49 posle podne »
po danu će uz malo viši iso izvuć 1/1000s ili 1/750s. dali mu je to dosta ili ne neka sam vidi.
e-pl1 ima max 1/2000 , iako sa kit objektivom nisam nikad došao do toga neovisno o suncu.

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #9 poslato: Novembar 24, 2011, 10:50:32 posle podne »
hs20 ima veci iso i ono sto mi se svidja kako se zumira... -rucno, a ne neki motor, pa da mi zuji tu.. :D mozda uzmem hs20 on ima i cmos, naspram ccd kod fz45

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #10 poslato: Novembar 25, 2011, 12:33:30 pre podne »
Sto ga vise zumiras, smanjivace se blenda i trebace ti duza ekspozicija. U jednom trenutku pokretni objekti ce poceti da se razmazuju.
Jedino sto mogu da preporucim je da nadjes raspolozenog prodavca koji ce ti ukljuciti kameru, pa je uperis kroz prozor radnje u neku raskrsnicu, zoomiras  i pokusas da uslikas neko vozilo. (mislim da treba i mem. kartica)

Ako preferiras video snimke mislim da je CCD za to bolji.

Ja bih licno uzimao Nikon D3100 ili se strpeo da padne cena za Canon 1100D, koji je u USA vec pao na 340E sa sve objektivom.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #11 poslato: Novembar 25, 2011, 12:56:50 pre podne »
Sto ga vise zumiras, smanjivace se blenda i trebace ti duza ekspozicija. U jednom trenutku pokretni objekti ce poceti da se razmazuju.
Jedino sto mogu da preporucim je da nadjes raspolozenog prodavca koji ce ti ukljuciti kameru, pa je uperis kroz prozor radnje u neku raskrsnicu, zoomiras  i pokusas da uslikas neko vozilo. (mislim da treba i mem. kartica)

Ako preferiras video snimke mislim da je CCD za to bolji.

Ja bih licno uzimao Nikon D3100 ili se strpeo da padne cena za Canon 1100D, koji je u USA vec pao na 340E sa sve objektivom.


sad sam citao neke teme na forumu i mozda se nategnem za d3100 sa kit objektivom.... mada dugo, ce mi trebati vremena da skupim pare za sledecu upgrade... p.s. skoro sam imao prilike da slikam da d3100 sa cinimi se 18-105 objektivom.... i odusevio sam se.... :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #12 poslato: Novembar 25, 2011, 04:31:35 pre podne »
Taj 18-55  je bolji od bilo kog prosumer objektiva, nemoj uopste da sumnjas u kvalitet slike. Neuporedivo je bolji od bilo kog standardnog 3x zoom kompakta.
Sto se tice upgrade-a objektiva, bolja opcija bi bio Canon. Sa obicnom 50/1.8 koja je oko 100 EUR bio bi vrlo zadovoljan. Nikon D3100 je malo nezahvalniji za upgrade objektiva.

Pogledaj sta nam je kolega napravio u temi Barcelona a videces u njegovom potpisu da to uopste nije neka nedostizna oprema. Razmisli dvaput ako vec dajes 400E, da li ima sanse da se nategnes za DSLR (kad ti vec ne smeta njegova velicina).
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #13 poslato: Novembar 25, 2011, 03:49:58 posle podne »
ma nije problem to sto je glomazan, ne smeta mi, vec mi fali novac...

Van mreže niko-i-nista

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #14 poslato: Novembar 25, 2011, 08:52:52 posle podne »
lock moze, posto sam temu unistio... :D

Van mreže ribolovac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #15 poslato: Decembar 13, 2011, 10:40:44 posle podne »
Zdravo drugari!!!! :)
Kao što vidite ovo je moj prvi post i totalni sam amater po pitannju fotografije ;D Kažem totalni jer sam do sada imao prilike da koristim fotoaparate zvane "idioti" i naravno više sam živaca pogubio zbog propalih fotografija, koje su trebale da mi budu lepe uspomene, nego što mogu to sebi da dozvolim.
Iz NIK-a možete videti šta mi je preokupacija br.1, ali naravno tu moju pasiju bi bilo poženjno da prati i solidna fotografija, ne mora vrh- profesionalna, ali pristojna fotka za uspomenu svakako.
Možete zamisliti čemu sve jedan zaljubljenik u ribolov koji provodi mnogo vremena u prirodi, vrlo često divljoj, prisustvuje a što je vredno fotografisati. ;) A da ne pominjem fotke ulova!!!! :) Pošto sam sportski ribolovac u pravom smislu te reči, kod koga važi pravilo ulovi i pusti, dobra fotka znači!!!
Šta je u stvari problematika???!!!
Treba mi pomoć u izboru fotoaparata, a zahtevi su sledeći:
- Buđžet 200 evrića
-da pravi čiste, oštre fotke objekata u pokretu, životinje u pokretu, ribe još uvek u borbi ...
-da pravi dobre fotke u raznim svetlosnim prilikama, dan, mrak, magla, sumrak, ...
- Da ima dobar zum, fotka preko reke itd

E, sad, ja sam gledao , kao amater, šta bi to moglo da se pazari za te novce i ako se ne varam fyji s 9600 bi mogao da dođe u obzir.

I, da, imam jednog hiper aktivnog klinca koga je mnogo teško fotkati sem kad spava, a da mi fotka ne ispadne mutna!!!!!

Unapred zahvalan Ribolovac!!!! :) :)

 

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #16 poslato: Decembar 13, 2011, 10:59:09 posle podne »
Pozdrav i dobro dosao.
Tesko da moze da se nadje nov fotoaparat u cenovnom rangu koju si naveo, a da ispunjava sve sto si trazio. Imaj u vidu i dimenzije fotoaparata, mislim da bi ti dzepni kompakt vise godio. Idealno resenje bi bio Canon S95, ali posto je skoro dvostruko skuplji sa svom pratecom opremom, onda treba traziti resnje izmedju Canon Ixus 300 HS i polovnog Fuji F200 EXR ako ima gde da se nadje. Oba su solidna u slabijem svetlu, imaju rucne kontrole koje kada se iskoriste mogu da daju vrlo dobru fotku u svim uslovima.
Veliki zum i dobra fotka obicno ne idu zajedno kada su kompakti u pitanju. Ako si spreman na taj kompromis onda obrati paznju na Canon SX230 ili Sony HX9V.
Pozdrav.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #17 poslato: Decembar 13, 2011, 11:07:09 posle podne »
uf, za te pare tesko sta moze da se nadje, a da radi sve to sto hocete...ja sam imao fuji s9600 do pre neki dan i nije los...ako slikate nesto u pokretu u toku dana, fotke mogu da ispadnu ciste, ali ako nesto slikate nocu, trebace vam stativ...

e sad...fuji jedino moze da se nadje polovan...a ako zelite nov aparat, onda mozete da uzmete canon sx130is, koji kosta oko 140e i najbolji je aparat(nov) do 200e :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #18 poslato: Decembar 13, 2011, 11:34:49 posle podne »

-da pravi dobre fotke u raznim svetlosnim prilikama, dan, mrak, magla, sumrak ...
-da ima dobar zum, fotka preko reke itd.
 

Ovo je tesko izvodljivo cak i za mnogo veci budzet   :-\
Otprilike ti dodje kao da kazes: Zelim automobil koji je oklopljen i robustan, a istovremeno startan.
Moraces da se odlucis za jedno od to dvoje. Pitanje je sta ti je bitnije.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Odg: savet za kupovinu
« Odgovor #19 poslato: Decembar 14, 2011, 01:15:53 pre podne »
O, ima i toga.  ;D Jedan od Bentlija kraljice Elizabete težak je 2.5t, oklopljen, a od 0-100km/h stiže za oko 4 sekunde. Imaju strašno moćne motore.
Ovo je off topic ali je bilo jače od mene. :)