Autor Tema: Koliko ste zavisni od tehnike? :)  (Pročitano 5303 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shule

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« poslato: Novembar 07, 2011, 06:14:12 posle podne »
Odmah da kažem, ja sam, izgleda, u prilično "obolelom" stadijumu, ako se tako mogu izraziti....

Nedavno odlučih da uštekam novac za neki telefon, iako sam rekao da više nikad neću dati preko 150€ za telefon jer za sećam se kad kupih Nokiju N73 za 400€ kad je tek bila izašla, pa sam se jedno X puta iznervirao zbog njenog dzojstika, servisa i slično, i onda se opet zajebunih i kupih Nokiju N96 takođe 400€... Dobro, ovaj drugi me je ćale častio jer sam sredio 3 godine faksa, al', svejedno, i kod njega me je iznervirao nekvalitetni slajder a prodavcima je sasvim normalno da to škljocka tako kako škljocka i tu reklamacije nema ;)...

Ovaj što želim je trenutno 370€, pa ću čekati da mu cena opadne i da ja to uštekam :)

A danas, u prolazu kroz Spens, vidim Nikon D3000 ili D3100, nisam obraćao pažnju za 40000 dinara... I onda počinje tako da me pecka... HTC Desire HD košta 370€, a ovaj dSLR skoro isto... Šta kupiti? :)

Pa onda skontam da mene kod dSLR fotoaparata pali bokeh, što za sobom povlači i neki prajm staklić... I naravno još koju stotinu evropejaca... A poznavajući sebe, onda će, za neko vreme, trebati još neki staklići i još neki novac koji ne'am :D

I totalno zaboravim na telefon... O njemu počinjem da mislim upravo sada, ponovo... Nema pokretnih delova pa rekoh da probam i to, možda me neće nervirati kao ova 2 poslednja...

I tamo - ovamo, hoću ja oboje, al neće da ide... 

Ako ćemo realno, mogu ja da živim i bez Andorid OS-a, i bez dSLR-a koji daje kvalitetne fotke, a da njihovom mestu ostanu Symbian OS i Fuji fotoaparat koji su trenutno na stolu...

Međutim, samo se delimično slažem sa onim da se za recimo 500 evropskih novčanica ili čak manje, može kupiti telefon koji će služiti za razgovor i sms, fotoaparat, mp3/4 player, i neki jeftiniji netbook... I imaš "sve" dok neko za te pare kupi samo dSLR ili multifunkcionalni telefon, sa možeš misliti, fotoaparatom od 8MPx (a kvalitetom fotke kao da je fotkano Casio digitronom)...

Šta da radim sa svim tim nabrojanim? Sve u jedan kofer i onda vuci sa sobom...

Nije baš zgodno svakodnevno vući tolike gedzete sa sobom, a s druge strane, ne bih da kupujem nešto što baš i nije toliko kvalitetno (da bih se uklopio u neki budzet) i da mi bude rešenje za naredne 2-3-4 godine...

5. godinu koristim laptop koji još nemam nameru da koristim jer je pravi zmaj i danas ali mi ga je toliko mrsko poneti na faks da je to strasno... Iako je u njemu 3,5 kg, zamislite kako bi bilo nositi sa sobom sve gore pomenuto :)


I uz sve gore nabrojano, treba položiti još par ispita i završiti elektron'ku, koji takođe traže veeeeeliku pažnju i vreme, tako da je hardver i softver sa mnom uvek, hteo ja to ili ne... :)


U ovom trenutku zaista mislim da je ljudima koji su na bilo koji način operisani od tehnike, tehologije, hardware-a i software-a, u određenim trenucima lepše nego ovim drugim koji su tome posvećeni i u tome vide lepotu....

Njihovo shvatanje fotoaparata je da onaj od 50€ daje fotku kao i onaj od 5000€ koju će on izraditi na jeftinom fotopapiru formata 10x15 za 20 dinara...

Nema pojma ni šta je bokeh, ni šta je prajm staklo, šta je PS i kako se u njemu radi.... Na kraju krajeva, ako mu je to stvarno toliko potrebno, dodje do mene i kaže: "Šule, pomozi ako Boga znaš, napravi, uradi, odradi... Eto mene za 2h, idem popiti kafu pa me zovi kad završiš..."

Tako je i sa telefonom, i računarom koji služi za čitanje Blica, Politike, Monda, četovanje na FB... Njemu to pokazuje ono što on hoće da vidi, a to što mu kuler na procesoru nije očišćen 7 godina, to nema veze, tu prašinu će skloniti neki drugi "dobar drugar" za takve stvari jer on uživa u usisavanju tuđe prašine... :D

Naravno, ovo sve govorim kad je u pitanju ono "ajde, učini mi uslugu pa ćemo piti kafu kad se vidimo" a znamo svi da ćemo se videti na toj kafi videti nikad...


Kako Vi ostali stojite po ovom pitanju? Tj. po svim pitanjima, od onog koliko ste zaludjeni računarima, telefonima, ma svime, do onog, ajd me fotkaj da mi je pozadina zamućena a nemam nijedne bore na čelu, to je tebi 5 min? :D

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2011, 06:59:59 posle podne »
Ou yeah...  8)

Izgleda iste muke mucimo, samo sto su kod mene, pored telefona i aparata, u opticaju i tablet i sredjivanje kompa starog nepunih godinu dana (SSD, nova grafika, jos jedan Dell 2311 ili uzeti 2412), da li prodati kola pa uzeti nesto malo novije, da li uloziti novac negde pa za godinu dana videti da l' ce me proci manija a usput imati malo vise... A sve to kad sam u NS... Kad odem kuci u Valjevo, na tehniku zaboravim, eventualno bi telefon i kola menjao... ;D

Postali smo zavisni od tehnike, ne samo nas dvojica, vec velika vecina... Ja cak i razmisljao da batalim sve, ostavim samo komp, telefon nadjem neki kome baterija drzi po 7 dana a ne svaku noc na punjac da ga kacim... Bem li ga, nisam pametan...  ???

Pozz

Van mreže Shule

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #2 poslato: Novembar 07, 2011, 07:09:44 posle podne »

Ja cak i razmisljao da batalim sve, ostavim samo komp, telefon nadjem neki kome baterija drzi po 7 dana a ne svaku noc na punjac da ga kacim... Bem li ga, nisam pametan...  ???

Evo, probao sam ja, svojevremeno. Izdržao sam 2 dana... Tako da, povlačeći paralelu sa ovim što si napisao, nemoj ni da pokušavaš da uzimaš neki idiJot telefon, i sam ćeš se tako osećati... :D :D



Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #3 poslato: Novembar 07, 2011, 07:31:08 posle podne »
Je l' si ovu temu planirao kao nekakvo glasanje?
Oćeš da dodamo glasanje? ;D

Eo ja glasam za DSLR :D

Ovo što si pomenuo oko shvatanja fotoaparata... široka je tema, ali veruj mi - ni kod iskusnijih vlasnika fotoaparata nije retko mišljenje da "svi na svadbarskom formatu daju slične rezultate". Naravno, percepcija takvog rezonovanja zavisi od ugla posmatranja, pa je sigurno da u nekom malom procentu snimaka zaista i nije bitno čime su napravljeni.

Pozdrav

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #4 poslato: Novembar 07, 2011, 07:33:29 posle podne »
Da li sam zavisnik od tehnike?Pa da razmislim malo?Ma šta da razmišljam kad znam da jesam.
Šta reći kada imam dva laptopa a mota mi se po glavi i treći. ;D ;D
Onda reših letos da mi treba bolji aparat i kupih D3100+kit a pre nekih mesec dana častih se sa još jednim objektivom-kad je bal.....
A što se tiče telefona e pa tu je tek priča.Do sada sam ih promenila gomilu i to neznam kako ali sve mi se sviđaju od 300e pa nagore. :D
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #5 poslato: Novembar 07, 2011, 08:41:00 posle podne »
Ja sam poprilično zavisnik od tehnike.Olakšavajuća okolnost mi je što se apsolutno ne ložim na telefone,čak šta više često ih ni ne nosim sa sobom.Znam čoveka kom je android ili nešto slično apsolutno potrebno jer sam više puta bio svedok kada se u hodu konektuje na mrežu koju održava i uradi neku sitnu intervenciju isl.Takođe znam nekoliko ljudi koji su pukli veliki novac za ove N nokie i na kraju ih koriste kao ja ovu moju ekonomske klase dobijenu uz paket.Sad sve je stvar afiniteta prema nekom komadu tehnike.Za neke moje potrebe bi bilo potpuno bacanje para za neki preskup telefon.E sad lap,aparat,stakla... :P

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #6 poslato: Novembar 07, 2011, 10:06:15 posle podne »
Da li sam zavisnik od tehnike!?
Yamaha, Pioneer, Sennheiser, KEF, ipad, imac, Canon, Canon, Canon...
Nemam mobilini...znaci nisam ;D

Salu na stranu, kad ti ovo jednom udje u krv ne napusta tako brzo.
Treba sesti i dobro se zamisliti sta ti treba, koje su ti potrebe, prioriteti i bez cega zaista ne bi mogao da "funkcionises".
Na zalost nismo svi rodjeni pod "srecnom zvezdom", a i da je tako, brzo bi dosadilo.
Kad to jednom razrezis bice(valjda) "malo" lakse. 8)

Imao sam tu, nazovi srecu, kad je pocela da me zanima tehnika, da mi se sve svodilo na dve stvari, muziku i fotografiju.
Nije bilo mobilnih, laptopa i ostalih "dzirlo-kuraca-palaca".
Daleko od toga da nije bilo "promasenih investicija", ali covek se uci na greskama.
Prozvodjaci i njihov marketing, od kad je sveta i veka, zele od svih nas samo ono najbolje...novac.
Ne krivim ih zbog toga, od mene su se dobro ovajdili tokom godina, dok nisam "resio" da povucem rucnu.
Da me ne shvatite pogresno, spisak zelja imam i dalje, ali ce se on smanjivati kad meni bude odgovaralo i moje potrebe zadovoljavalo.

p.s.Da li neko zna kad izlazi 5DmkIII???
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #7 poslato: Novembar 07, 2011, 10:20:55 posle podne »
I ja sam poprilično zavisnik od tehnike. Olakšavajuća (ili ograničavajuća) okolnost mi je što sam oženjen ;D

p.s.Da li neko zna kad izlazi 5DmkIII???

Nemam pojma, al' kupujem tvoj mkII kad rešiš da skratiš spisak ;) :D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #8 poslato: Novembar 07, 2011, 10:26:00 posle podne »
Citat
Nemam pojma, al' kupujem tvoj mkII kad rešiš da skratiš spisak

Pa ja sam ga i do sad cuvao i pazio k'o malo vode na dlanu, al' od sada cu da udvostrucim napore ;)

Citat
Olakšavajuća (ili ograničavajuća) okolnost mi je što sam oženjen
Jesi li resio "problem" kuhinje!? ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #9 poslato: Novembar 07, 2011, 10:35:01 posle podne »
^Busted! ;D

Pozdrav

Van mreže Shule

  • Junior
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #10 poslato: Novembar 07, 2011, 11:19:28 posle podne »
Bole, svi gledamo da na neki način izvučemo ono najbolje za ono što radimo... Novac... :)

Ako ćemo gledati ekonomsku isplativost ulaganja u tehniku, onda nikad ne bih imao telefon ni od 10 dinara a ne od par stotina evra... :)
Fotoaparat isto tako :D

Ja sam sebi pokušao da opravdam kupovinu telefona sa Andorid OS-om. Skinuo literaturu, instalirao Android SDK, guglao čitav bogovetni dan i rekoh, idem ja da pokušam da pravim neke aplikacije za Android... Kad mogu za mikrokontrolere, mogu i za to... I odustao sam čak nakon 2 dana... Ne mogu sad da se njakam sa tim... 4 godine se školujem za jedno i 5. godinu se napravim pametan i hoću da radim baš sad ono o čemu nemam pojma...

I sad, kupovina Andorid telefona je meni neopravdana ali ga i dalje želim...  :D E to se zove boles' :D

Ono što ja hoću da kažem da svi mi koji smo opsednuti sa tehnikom, digitalnom ili analognom, skupo plaćamo naše hobije...

Smatram sebe kompetentnim da kažem da danas nijedan uređaj koji se prodaje ne vredi više od 65-70% cene za koju ti ga prodaju u prodavnici...


PS. Setih se nečeg... Deda je pre nekih 40-50 godina kupio fotoaparat, neki ruski, i kako je on rekao mom ćaletu, dao je 4 teleta za njega :)
Fotke sa tog fotoaparata su se izradjivale sve do 2004. (ili 2005.) godine kad sam kupio Olympus C-370. Svaki put kad bi se doneo film na razvijanje, čovek koji je radio u toj foto radnji je sa nevericom razvijao filmove... I svaki put sam dobio 2 nova filma samo na račun tog old tajmera za koji je on rekao da sa njega nema šanse da se izradi ijedna fotka obzirom koliko je star taj Rus...

Baš ću sutra zvati kući da ih pitam da li je još uvek živ...

PPS. Tad, pre 10ak godina sam se pitao zašto se može vrteti onaj objektiv na tom fotoaparatu, i šta sve znače oni silni brojevi :D :D

PPPS. Možete misliti kako je pokojni deda bio zaluđen kad nije hteo da kupi običnog Fiću nego je morao da kupi Delux mašinicu, i dao je 4 telca za fotoaparat :D
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2011, 11:29:01 posle podne od strane Shule »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koliko ste zavisni od tehnike? :)
« Odgovor #11 poslato: Novembar 08, 2011, 02:29:55 pre podne »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D