Autor Tema: Sigma DSLR aparati...  (Pročitano 15123 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Sigma DSLR aparati...
« poslato: Januar 21, 2008, 04:07:38 posle podne »
Ima li neko iskustvo sa ovakvim aparatima ...?

koliko znam objektivi su im jako dobri , ali aparati ? ???
« Poslednja izmena: Januar 21, 2008, 04:12:39 posle podne od strane sergio »
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #1 poslato: Januar 21, 2008, 05:18:14 posle podne »
14ica je dobra.
Prethodni su malo nezgodni. Nemaju jpg.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #2 poslato: Januar 21, 2008, 05:26:20 posle podne »
Imas ovde par fotki.
Ja to ne bih uzimao po onom principu: "Sve je to odlicno, ali ne u mojoj kuci."
Ista prica kao i za Pentaxa.
Pored Canona i Nikona moze eventualno da se usunja Olympus.

http://www.pbase.com/armaco/on_the_road

Za objektive ne vazi ova filozofija.
« Poslednja izmena: Januar 21, 2008, 05:27:52 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2008, 10:52:28 posle podne »
za npr. jednu Sigmu 18 - 200 OS bi glasilo " Sve je to odlično, ali u mojoj kući:D
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #4 poslato: Januar 21, 2008, 11:50:07 posle podne »
Dosta sam radio sa tom Sigmom kao i sa prethodnom (bez OSa).

Oba su odlicna i opravdavaju cenu. Sa starom sam napravio oko 30.000 snimaka.

Slobodno uzmi ovu sa OSom.
Na EOS400 cucne najstrasnije.

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #5 poslato: Januar 22, 2008, 12:11:22 pre podne »
desilo se nesto neocekivano pa sam uzeo 30 D .. na njega ce jos strasnije da legne ... ;)

a cini mi se da nije ni mnogo skupa .. oko 330 evra?
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #6 poslato: Januar 22, 2008, 12:38:31 pre podne »
Ide i na 30 odlicno.

330eura je bez OSa. Koliko ja znam, sema ako nemas neke ludacke popuste.

Za 30D skuplja ali bolja kombinacija je
Sigma 17-70 i Canon 70-200/4 L

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #7 poslato: Maj 30, 2008, 07:38:59 posle podne »
Moze li mi ko pojasniti u cemu je fazon sa Foveon X3 direct-image senzorom? Na SD14...
Pise 4.6 (2640 x 1760) efektivnih, a 14.1 MPx (2652 x 1768 x 3)...
Nije mi bas jasno...

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #8 poslato: Maj 30, 2008, 09:23:21 posle podne »
Samo da se nadovezem na moj prethodni post...
Kontam da su kao tri senzora spojena u jedan pa tako... RGB, pa svaka boja za sebe...
Ali mi nikako nije jasno kako se posle moze dobiti slika velicine 14.1 MPx...
Sto sam kasnije procitao...

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #9 poslato: Maj 30, 2008, 09:27:21 posle podne »
Vecina senzora belezi samo jednu boju za svaki piksel,ali Faveon X3 senzori beleze sve tri vrednosti boja. Sadrze tri sloja senzora , od kojih gornja dva propustaju svetlost, kako bi i donji slojevi mogli da zabeleze vrednost boja,sto je slicno funkcionisanju klasicnog filma. Kvalitet fotografija je na taj nacin povecan, jer nije potrebna interpolacija da bi se proizvela finalna fotografija, koja sadrzi vise detalja. Razlika je neznatna,ali je vidljiva pri pazljivom pogledu fotografije.

tekst preuzet iz knjige "Cudesni svet digitalne fotografije" koju je Voja preporucio...
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #10 poslato: Maj 30, 2008, 09:30:47 posle podne »
Ae sad ti meni kao laiku pojasni sta je interpolacija?
Cuo jesam, ali ne znam sta je...
I sad sam nasao podatak da se interpolacijom slika moze povecati sa 4.6 na cak 14.1 MPx...

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #11 poslato: Maj 30, 2008, 09:38:21 posle podne »
pa verovatno ako beleze tri vrednosti boja po pikselu se dobija tolika rezolucija ... jer CCD i CMOS beleze po jednu pa kasnije procesom interpolacije dodaju jos dve ... a pretpostavljam da kad je aparat sa CCD i CMOS senzorom,  pisu se samo ovi efektivni ... tj . SIGMA je sa FAVEON-om bila vise nego iskrena  ....  ;)

Interpolacija ? hmm.... ipak sacekajmo Zareta da nam objasni  .... ???
Mozda postupak umetanja izmedju neke dve vrednosti ?
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #12 poslato: Maj 30, 2008, 09:43:30 posle podne »
I ja sam mislio nesto tako, al' reko' necu da lupam bezveze, naci ce se neko ko to zna i objasniti...
Sad ostaje samo da sacekamo Zarka... Ili Ljubu, ili nekog drugog ko zna... Mozda... ;D

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #13 poslato: Maj 30, 2008, 09:45:31 posle podne »
Evo resenje !

Kako u stvari senzori funkcionišu? Senzori imaju zadatak da svetlost pretvore u elektronski signal, a nakon toga, kasnijom obradom, u sliku odnosno fotografiju. Određena količina svetlosti prolazi kroz objektiv fotoaparata i pada na površinu senzora, koja se sastoji od miliona svetlosno osetljivih fotodioda (piksela) i na kojoj se stvara električni napon. Takav napon u stvari je analogni signal koji se pomoću analogno-digitalnog konvertora digitalizuje i zatim šalje glavnom procesoru za slike (recimo, DIGIC II ili III procesor kod Canon aparata), u kojem nastaje konačan proizvod – digitalna fotografija. Ugrađeni čipovi su crno-beli senzori i kao takvi nisu u stanju da registruju boje, nego samo jačinu svetlosti koja pada na njih. Da bi senzor bio u stanju da „vidi” boje, na površinu svakog od njih postavlja se određeni optički RGB (Red, Green, Blue) filter odnosno Bajerova mreža ili mozaik (Bayer pattern), koja ima funkciju da rastavlja svetlost koja pada na čip na tri osnovne komponente (boje) – crvenu, zelenu i plavu – i zbog toga svaki pojedinačni piksel „vidi” samo jednu boju, dok se ostale (dve) komponente određuju softverski na osnovu jedne poznate koristeći određeni algoritam za rekonstrukciju (demozaik algoritam). Najjednostavniji i najrasprostranjeniji način za rekonstrukciju svakako je interpolacija, koja na osnovu srednje vrednosti susednih piksela određuje boju koja nedostaje. Tehnika dobijanja fotografija sa CCD i CMOS senzorima u velikoj meri se razlikuje od one tehnike koju susrećemo kod konvencionalnih 35 mm filmova. Stari dobri film za dobijanje fotografije u boji koristi, umesto, grubo rečeno Bajerove mreže, tri sloja emulzije, po jedan za svaku osnovnu boju (crvena, zelena, plava).

Foveon X3 višeslojni filter   
Senzor Foveon X3 za digitalnu fotografiju koristi princip rada koji više nalikuje tradicionalnoj fotografiji. Naime, ovde su tri senzora, sa tri filtera osnovnih boja, postavljeni jedan preko drugog, a različite su debljine zato što silicijum različito upija svetlosti određenih talasnih dužina. Kod ove tehnologije svaki piksel je na svakom mestu osetljiv na jednu od tih boja, i tako se ne samo svetlost, već i boja direktno prihvata na pojedinačnom senzoru. To isključuje potrebu za interpolacijom, koja je neizbežna za CCD i CMOS senzore.


ostatak na adresi    http://www.sk.co.yu/2008/03/sksc02.html

Google nas je odrzao , Google nam je dao !
   ;)
« Poslednja izmena: Maj 30, 2008, 09:47:30 posle podne od strane sergio »
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #14 poslato: Maj 30, 2008, 09:52:04 posle podne »
Alal vera... Trazio ja, medjutim ne nadjoh nista...
E sad...
Sigma sliku od 4.6 mpx popunjavanjem preko nekog tamo algoritma(tj. interpolacijom) povecava na rezoluciju od 14.1mpx... Ili bih ja trebao da uradim interpolaciju na racunaru? Ako je to ikako moguce...
Veoma zanimljivo...

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #15 poslato: Maj 30, 2008, 11:36:02 posle podne »
Bas tako...mada interpolacija je mnogo komplikovanija nego sto je tu objasnjeno...ako vas ne mrzi da citate, a pretpostavljam da vas mrzi  :) i koliko cete da razumete evo link... http://en.wikipedia.org/wiki/Interpolation

 ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sigma DSLR aparati...
« Odgovor #16 poslato: Maj 31, 2008, 02:51:30 pre podne »
Nadjoh ja malo informacija o programima u kojima se radi interpolacija...
Ali...
Citao sam po stranim forumima komentare likova kako je taj i taj program dobar, da se medjusobno svi razlikuju i dodjem do zakljucka da je program SurGe u principu najbolji i jedan od retkih koji je besplatan... Proguglam malo, nadjem SurGe, kad ono program nije besplatan! Postoji kao neka demo verzija koja se uzgred ne zove isto, skinem nju, reko' cisto da probam, instaliram, ubacim sliku, i...
Program kulturno smanji sliku bar 4 puta, i razmaze je do granica ne raspoznavanja (sto bi Tviti rekao) frizidera od autobusa...
Eto...

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil