Autor Tema: Nikon D90 vs. Canon 450D  (Pročitano 3482 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Nikon D90 vs. Canon 450D
« poslato: Jun 04, 2011, 09:42:34 pre podne »
Da li je neko imao prilike da malo poredi ova dva aparata? Jasno mi je da je D90 malo ozbiljnije telo, ali ono sto mene interesuje je IQ. Canon ima 14-bit raw ... Voleo bih da cujem misljenje nekog ko je imao prilike da poredi ova dva tela.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D90 vs. Canon 450D
« Odgovor #1 poslato: Jun 04, 2011, 11:34:53 pre podne »
Mislim da je D90 ipak u povećoj prednosti kao aparat (ukupno gledano).

Da, mogu oni da se porede po IQ-u na istim vrednostima, bez preterivanja... uostalom, kao i većina današnjih aparata. Ali, pošto su po detaljima slični, rekao bih da 450D može da se pohvali (subjektivno) lepšim koloritom, ali D90 ima mnoooogo veći ISO raspon i još je u koracima od 1/3 EV.

14-bitni RAW u teoriji znači bolji DR. Da li je moguće osetiti ga... ne znam, nisam poredio - ali ne bih rekao da je to vidljivo u svakodnevnom radu, osim ako se ne bi ozbiljno natezao RAW. Međutim, ko radi toliko ozbiljne poslove sa 450D?

550D bi već bio drugo - on već pruža izuzetan kvalitet, pa može da kompenzuje ergonomske nedostatke u odnosu na D90.

Pozdrav

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D90 vs. Canon 450D
« Odgovor #2 poslato: Jun 04, 2011, 11:54:56 pre podne »
Skoro sam raspravljao sa prijateljem koji je nikondzija i uporedjivali smo neke fotke sa canona. Mislim da je bio 450d. Nazalost, lik koji je fotografisao canonom je ili bio corav ili mu je optika pala sa 10-og sprata  :D. Onda je krenula dikusija kako je nikon dosta bolji, kako canon ne zna da napravi aparat...  ??? I sam koristim D90, ali nisam toliko lud da mesam babe i zabe. Ponekad mi je zao takvih likova. Iskreno, nisam gadljiv na promenu brenda. Ova tema je nastala kao posledica  pada cena 450-ice, koji moze da se nadje od 180-250 eura. Svestan sam da je D90 dosta bolji aparat ali isto tako mislim da ne vredi duplo vise od 450D.
StORM48 - hvala na odgovoru

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D90 vs. Canon 450D
« Odgovor #3 poslato: Jun 04, 2011, 02:36:15 posle podne »
Ne čudi me... česta je pojava da oni koji veze nemaju ni sa aparatima, ni fotografijom, upravo jesu najglasniji kada treba opljunuti po jednom, a nahvaliti drugo.

450D itekako može da se poredi sa D90, ali je niža klasa, i to se oseti u toku korišćenja, kada je potreban veći ISO raspon, preciznije setovanje, wireless blic, a tu je i ergonomija (statusni displej, veći broj direktnih kontrola...). Po pitanju kvaliteta fotografije na nižim ISO vrednostima, sasvim su uporedivi.

Pozdrav