Autor Tema: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)  (Pročitano 6524 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« poslato: Maj 31, 2011, 07:12:20 posle podne »
Kao sto sam naslov kaze, moj mozak mi ne da mira vec skoro godinu dana... Naime, na pocetku sam zeleo D90, pa su mi onda povecali platu, pa sam se resio za D7000, pa sam onda nasao ovaj sajt i skontao da je Canon 7D samo 300 evra skuplji.... >< Da li se isplati investirati u godinu dana stariji aparat, manjeg senzora i mizerno vece pixelaze, ali znatno bolje ergonomije tela i potpuno weather sealed kucista ili jednostavno reci sebi uzmi nikon i ne tupi...? Napomenuo bih da je ovo prvi dslr koji zelim da imam, do tad sam koristio preko sest godina fuji s5600 i muka mi je od procitane literature koje ne mogu da upotrebim na istom...mada sam uspeo da napravim neku malu izlozbicu pre par godina u skc-u... :DDD

Poenta cele price je: Zelim dslr aparat, koji ce me sluziti jaaaaako dugo, koji ce istrpeti moje trapavosti kojih imam milion, koji ce odlicno raditi makro, portrete i povremene pejzaze! ^_^ Budzet je naravno ogranicen, recimo do 1,5k evra za pocetak, ali u tu cenu mora uci barem neki objektiv, sem ako ne bude resenje Canon, onda cutim i mutiram ceo jul! ><

I znaaaammm ovo sve deluje kao da je kucalo neko dete od 15 godina, ali zapravo imam 26 i ne planiram da mi vise prolazi vreme tapkajuci u mestu! Pomazite, pa da skoknem do ove diiivne prodavnice koja ne udara po usima kao neke druge u ovoj nasoj leeepoj Smrdiji! :)


p.s. Cestitke tvorcu sajta i virtuozima koji rade review prozivoda, zaista odlican posao, samo tako nastavite! ^_^

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #1 poslato: Maj 31, 2011, 08:30:50 posle podne »
Najpre - da budemo načisto, pre bilo kakve preporuke.

Canon EOS 7D ima senzor iste veličine, tj. APS-C formata. Razlika u krop faktoru 1.6 vs 1.5 je red veličina statističke greške i kao takva ne bi trebala da ima apsolutno ni najmanjeg uticaja na izbor. Zbog toga se "oba" formata vode kao APS-C. ;)

Što se ostalog tiče, ta dva tela nisu u istoj klasi. Da li će 7D biti vredan te razlike u novcu, zavisi samo i pre svega od Tebe, odnosno od Tvojih potreba. Nekome prednosti 7D ne znače ništa, dok su nekome jednostavno nezamenjive.

E sad, mnogo veći problem može biti odnos namena/iskustvo, koji se tiče Tebe lično.

Oba tela (D7000 i 7D) se mogu pohvaliti vrlo naprednim AF sistemom, koji od korisnika zahteva pre svega iskustvo, verziranost u korišćenju faznog sistema fokusa i svih njegovih specifičnosti. U prevodu, bez želje da Te uvredim (daleko bilo!), moram da se zapitam da li bi se Ti uopšte snašao sa takvim AF sistemom?

U teoriji, deluje mnogo trivijalnije nego što zapravo jeste, pa se u praksi, naročito u prvih par meseci prodaje, obavezno javljaju "problemi" i problemi u funkcionisanju, po pravilu baš AF sistema. Neiskusni korisnici, nenaviknuti na fazni sistem fokusiranja, pokušavaju da ga koriste poput onog na kompaktima i tako dobijamo - fail. :)

Iskusni korisnici, ali oni koji smatraju da sve znaju i pre nego što probaju, ko iz topa krenu da za loše rezultate krive "pokvareni AF sistem novog aparata", a da se prethodno nisu potrudili da uklavire način na koji funkcioniše, kao ni njegove specifičnosti. E, tako dobijamo - epic fail i sveopštu blamažu po forumima. ;D

Zašto sve ovo pričam? Zato što je jedan poveći broj korisnika kupio 7D odmah čim je izašao, a isto se ponovilo i u slučaju D7000 i posle serije neuspelih fotografija - okrivili aparat, jer nisu znali da AF aparata ne radi uvek onako kako su oni zamislili da bi trebalo.

S druge strane, kupovina skupog aparata u startu te ograničava po pitanju izbora stakala, a nije da baš raspolažeš sumom koja će Ti obezbediti nekakvo bahanalisanje.

Dakle, moj predlog je da malo prištediš u startu, uzmeš neko jeftinije telo, opremiš se nekim pristojnim staklom i odmah počneš da fotografišeš. Skup aparat sa prosečnim (ili lošijim) staklom Te neće usrećiti.

Umalo da zaboravim... Hvala za komplimente, drago mi je da Ti se dopadaju! ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 31, 2011, 08:34:12 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #2 poslato: Maj 31, 2011, 08:32:29 posle podne »
Iskreno od srca ti predlazem da kupis 7D i ako je 300e skuplji. Ako imas dovoljno novca kupi ga bez razmisljanja. Ipak je on N0.1 u naprednoj APS-C klasi i sije konkurenciju.
Bio sam u istoj dilemi kao i ti, nisam imao dovoljno novca za 7D i kupio sam Nikon D7000, nije da zalim zbog toga, i on je odlican aparat koji ne prestaje da me iznenadjuje, ali sam imao prilike da koristim i Canon 7D, i 7D je po mnogo cemu bolji. I da isplati se za tih 300eur.
Neke od prednosti 7D su sledece(napredniji korisnici od mene ti mogu navesti jos detalja):
Kvalitet slike i videa! ergonomija, brzina,kvalitet izrade(full magnezijum telo, zaptiveno na 40 i nesto tacaka), fantastican LCD displej,itd,itd,itd....
Neka mi ne zamjere strastveni ljubitelji  Nikon-a(pa i ja sam korisnik iste marke i ne kazem da je D7000 los), ali to su moji utisci posto sam detaljno isprobao i jedan i drugi aparat. Barem 2 put nedeljno imam prilike da oba koristim. D7000 je moj , 7D od mog druga koji ga je kupio nedavno. Odgovorno tvridim da je 7D bolji i to prilicno.

Pozdrav.
Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #3 poslato: Maj 31, 2011, 08:45:29 posle podne »
Ne vredjam se ja drugari, pa meni je cilj da budem zadovoljan, a s obzirom da cu ga kupiti kod vas i vama je to u interesu, kako bih vas preporucio kod jos gRomile ljudi! :) Citao sam sve moguce review-ove po netu, znam ih napamet, moguce da sam onda nesto pobrkao oko tih senzora! :) Nego, znam ja koja je prica sa nama novajlijama i boljim dslr aparatima i ne kazem da sam carobno dete pa sam rodjen pametan, ali trenutan posao koji imam nece doveka trajati, a kod mene novac radi po principu: ujutro dignem platu, uvece sam svorc! :) Zato sam mislio da je bolje da uzmem jedan od dva navedena aparata i da natenane skontam sto vise njihovih opcija, a vremena imam sasvim dovoljno, jer ne planiram da uzimam aparat opet za dve god!
Moguce da gresim, a ako gresim, zamolio bih vas da me ispravite i uputite na pravi put,jer realno ja sam usijana glava i najlakse je potrositi novac ali vase iskustvo je znacajnije,a i nisu male pare u pitanju,tako da...pricajte mi, pretvorio sam se u uvo! :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #4 poslato: Maj 31, 2011, 09:05:21 posle podne »
Onda i nema nekih prepreka. Ako misliš da za početak uzmeš samo telo i jedan objektiv, onda uzmi 7D i 18-135 IS ili D7000 i 18-105VR. Kasnije ćeš uzeti bolja stakla i uživati narednih nekoliko godina bez potrebe da išta menjaš. :) Možeš da razmisliš i o Tamronu 17-50 f/2.8 VC umesto Canona 18-135, odnosno Nikonovog 18-105, kao kraćem, ali optički jačem objektivu od oba pomenuta. Posle dodaš 70-200 f4L ili 70-300 IS, neki prajm objektiv i na konju si.

Ako ipak želiš da se malo bolje opremiš, onda je možda mudrije ići na 60D i 15-85 sa kojim ćeš imati bolji raspon i jači optički potencijal, a kasnije možeš dodati još neko ozbiljnije staklo.

Kod Nikona nemaš zamenu za D7000, jer je prvi niži model (D5100) mnogo iza D7000.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 31, 2011, 09:09:05 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #5 poslato: Maj 31, 2011, 09:21:32 posle podne »
Za ovu dalju pricu vise nisam kompetentan. Posto je fotografisanje za mene cisto ljubav i hobi i ne nameravam da budem profesionalac i da uzimam pare od fotkanja (mada nikad ne reci nikad :) )
Ono sto ti sigurno mogu reci u odabiru izmedju ova dva aparata da je 7D bolji :)
I ja sam kao i ti za varijantu da je bolje kupiti skuplje tijelo (mada je to u mom slucaju specificno jer ipak necu zaradjivati od fotografije),  i vise mi se isplati odma kupiti skuplje i bolje tijelo pa vremenom objektive jer novac zaradjujem nezavisno od fotografisanja.
Dok ce ti svi profesionalni fotografi reci da je bolje kupiti jeftinije tijelo a bolji objektiv (jer je ustvari objektiv taj koji stvara kvalitet fotografije) STO JE U POTPUNOSTI TACNO  i ako planiras da zaradjujes novac fotografisanjem treba da uzmes jeftinije tijelo npr 550D a skuplje objektive. Objektiv traje ,figurativno receno vjecno, dok su tijela potrosna stvar. I manje vise uglavnom kako se budes razvijao kao fotograf tako ce ti se stvarati potrebe za brzim i naprednijim tijelom,pa ces se bez problema nadograditi.

Eto toliko od mene.
I jos nesto poslusaj Storma i nema greske :) i da moju opremu sam kupio kod Ljube PCFOTO.BIZ i tu nema greske :)

Pozdrav i srecna ti trgovina! :)
Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #6 poslato: Maj 31, 2011, 10:27:13 posle podne »
Poslusacu sebe ali bicu nosen vetrovima sa ovog foruma! :) Interesuje me jos samo Koja bi bila jeftinija varijanta, na kojoj ne bih toliko izgubio na kvalitetu fotografije? Video me ne zanima, bavim se 3D animacijom i jednostavno, snimanje fotoaparatom za mene nije snimanje, za to postoji bolja oprema. :) Canon 60D je zaista kul aparat, samo kuciste nije od magnezijuma, ali sudeci po utiscima, rekao bih da je plastika dosta dobro odradjena, jedino me plasi rotirajuci monitor, jer imam utisak da bi to kod mene trajalo jako kratko! :) Mozda je bolje da uzmem D90 ili 50D? Hajd jos samo to da apsolviram, pa posle da skupim kes na gomilu!
I oprostite ako sam naporan, takav sam se rodio... ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #7 poslato: Jun 01, 2011, 12:27:39 pre podne »
Jok!
Ako nećeš 60D, onda isključivo 7D ili D7000.
Ispod toga nemoj.

Pozdrav

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #8 poslato: Jun 01, 2011, 01:15:58 pre podne »
oket onda,stvar je resena! :) Hvala puno drugari!

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #9 poslato: Jun 03, 2011, 08:20:59 pre podne »
Šta si odlučio?

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Odg: Zivotinjski mozak preovladjuje, potrebni ukrotitelji! :)
« Odgovor #10 poslato: Jun 05, 2011, 02:13:35 pre podne »
D7k. Ne ulazi mi u krajni budzet 7D, jer on povlaci jace i skuplje objektive,za koje ja nemam kes trenutno.. :)