Autor Tema: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme  (Pročitano 87448 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #80 poslato: Septembar 24, 2014, 08:26:17 posle podne »
Nema problema. I ako uzimas još nešto, obavezno kućište, miš, tastatura , zvučnici i slušalice  :D


"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #81 poslato: Novembar 30, 2014, 01:03:16 posle podne »
Cao drugari,
moze pomoc u vidu predloga... Sta trenutno valja (a da moze da se kupi u Srbiji) od monitora 27" u klasi kao sto je npr Dell U2713H ?

Hvala
Pozdrav

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #82 poslato: Decembar 01, 2014, 08:22:36 pre podne »
Dell U2713HM je dostupan kod nas poprilicno jeftino u odnosu na ostale a vrlo je zadovoljavajuc (ja vrlo zadovoljan istim, i u poredjenju sa HP-om koji je dosta skuplji dell mi se mnogo vise svidja, moj kalibrator potvrdjuje fabricku kalibraciju monitora ... ) pored njega su mi na stolu neki HP 25" i neki samsung 22" i ovaj Dell U2713HM je neuporedivo bolji po svim kriterijumima
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #83 poslato: Decembar 01, 2014, 09:47:49 pre podne »
vec skoro 2 godine mucim muku sa dell U2711 tako sto me izludjuje sa colornim profilima i jacinom crvene boje (neposlusan je, toliko da pozelis da ga arhiviras u kantu za smece). koliko sam "kopao" po netu nisam jedini sa tim ili nekim slicnim problemom. Nesto sam postao odbojan prema dell-u pa sam zato i pitao za neki pandam dell-ovom modelu U2713H, ali svakako ne bi isao na HM model.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #84 poslato: Decembar 01, 2014, 10:09:31 pre podne »
ja korisim Dell U2413 i prezadovoljan sam, posebno mi odgovara format 16:10
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #85 poslato: Decembar 02, 2014, 04:09:45 posle podne »
@zzzolja
Uf bre, ti ili si baksuz sa tim monitorom ili si nešto definitivno naopako namestio. Moraću da svratim do Tebe da konačno to rasčivijamo. Mada, kakvog si raspoloženja, možda bih mogao da te ubedim da je monitor ipak za đubre, a ja sakupljač sekundarnih sirovina?  >:D


U međuvremenu - proveri šta ti stoji kada u meniju monitora otvoriš ovo:


MENU> Color Settings?
Navedi ovde trenutne vrednosti sve 4 opcije?


Pozdrav

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #86 poslato: Decembar 02, 2014, 05:08:13 posle podne »
@StORM48
KAD GOD zelis, tu sam, dodji, vidi i nosi ga :))) pancevo je blizu

Input color format: RGB
Gamma: PC
Model selection: Graphic
Preset modes: Strandard

BTW format sam sistem xyz puta, kupio dva calibratora (x-rite i spider), probao colorne profile, brisao profile....uvek isto :(

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #87 poslato: Decembar 02, 2014, 05:43:10 posle podne »
OK, eto krivca. :)

Preset modes: promeni na sRGB, ukini sve profile u Control Panel>Color Management>Devices. Samo selektuj sve koji postoje i uradi remove. Obavezno restartuj i proveri kakva je situacija. Ukini i učitavanje kalibrisanog profila iz startup liste Windows-a, ako imaš kalibrisan profil. Na taj način ćeš doći do fabričke kalibracije, što rešava 99% kolornih problema. Posle toga se može preći na sledeći korak, ukoliko si i dalje nezadovoljan. Brightness i kontrast stavi na 50/50.

Pozdrav

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #88 poslato: Decembar 02, 2014, 06:07:24 posle podne »
uradio sve i sad mi je sve blago ljubicasto i kao blago de saturation (isprane boje)
ne znam kako da Ti docaram :) ali gledajuci sve isto na tel i na laptop-u nije to to :(
facebook nije plav, nego je blago ljubicast :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #89 poslato: Decembar 02, 2014, 06:38:20 posle podne »
Sad je pitanje da li je tako ili su ti oči samo navikle na hronično prenapucane boje i pogrešan balans. Realno. :)

Što se poređenja sa telefonom tiče, to je irelevantno, osim ako nemaš npr S4, pa možeš da podesiš Screen Mode opciju na Professional Photo.

Pozdrav

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #90 poslato: Decembar 02, 2014, 09:08:35 posle podne »
Imam S4 i S5 koji ima istu mogucnost i na iphone 6 gledam istu fotografiju svuda je isto (jacina boja, belina...), na laptop-u DELL inspirion 15R svuda je isto... plava je plava, boje su ok
a na kompu gde je U2711 nije isto... npr nazivi nasih nick-ova na forumu su tamno braon i saturacija kao da je u minusu, google logo drugo slovo O nije jako crveno, vec kao da je liminace i saturation u minusu, google chrome ikona na desktop-u je takodje blago "proprana"
ajde probacu ovako da gledam, mozda se naviknem :)

@StORM48 poslao sam ti PP

Pozdrav

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #91 poslato: Decembar 03, 2014, 12:01:20 posle podne »
ako je ovo podesavanje monitora dobro, ja sam 2 godine u nazad sve boje masio :) vise ne znam da li da verujem monitoru, ocima ili glavi :)
krajnje frustrirajuce, radis nesto, a nisi siguran da li je to zapravo to ili nije :|

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #92 poslato: Decembar 03, 2014, 12:03:02 posle podne »
Toliko drame ni oko cega. Sedi u kola, spakuj komp i monitor, odnesi kod nekog ko ima kalibrisan IPS panel, uporedi i zavrsi tu pricu jos jednom. Mogao si da zavrsis za jedno popodne a ne toliko vremena da se cimas i razmisljas
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #93 poslato: Decembar 03, 2014, 12:33:46 posle podne »
zolja sto se opterecujes time? pa s5 i s4 imaju oled displej gde su boje zivlje po defaultu i nema teorije da budu iste kao na lcd tehnologiji...veruj svom monitoru...:)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #94 poslato: Decembar 03, 2014, 01:03:21 posle podne »
A da ne veruje ocima i da je plavo postalo ljubicasto i narandzasto braon? :) Kako je opisao sve, definitivno ima problem i dalje.

Meni u 95% slucajeva pomazu koraci bas kako ih je Storm opisao kad se desi problem sa profilima, a desava se cesto. Ostalih 5%, reinstalacija sistema sa formatiranjem i onda ponovo isti koraci.

Zolja, ako te ne mrzi, dodji do mene i ponesi komp i monitor, pa da uporedimo. Ja imam 2713H koji je jako slican tvom monitoru, pa da probamo zajedno da resimo. Na Bezanijskoj kosi sam.

Otkad sam uzeo ovaj monitor, to mi je ubedljivo najomiljenija komponenta koju imam. Da sam bio pametan, uzeo bih nesto slicno pre 3 godine. Ustedeo bih sebi tri bacenih godina obrade.

Van mreže GVladimir

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
  • Pol: Muškarac
    • https://www.flickr.com/photos/gajicvladimir/with/11564153285/
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #95 poslato: Januar 06, 2015, 08:28:29 posle podne »
Da li neko od Vas, ima isti monitor kao što je kod mene,ASUS VW190D


Kao što već jedan kolega reče tu na forumu, na laptopu mi je LED svetlo što je u  većine, dok kod ovoga monitora nije.
Međutim, dešava mi se to, pri obradi na računaru s tim monitorom, kada slike gledam na laptopu, boje su skroz različite, ,čačkao sam nešto, restartovao sam monitor, posle silnih kombinacija namještanja itd,tako da mi nekako, kada uporedim svoj asus monitor sa laptopom slike su mi ajmo reći imalo slične na osnovu prehodnih podešavanja.

Pa me interesuje, da li ima ko od Vas isti taj monitor i kako Vam je podešen.

Hvala

Van mreže Zejtin014

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #96 poslato: Februar 12, 2018, 08:08:36 posle podne »
Nadam se da sam pogodio temu s obzirom da je dizem iz mrtvih.
Muku mucim sa View Sonic VA2231WA sto se tice boja kada radim u Lightroom-u. Kada uradim sliku i prebacim je na drugi uredjaj (npr. Samsung telefon ili Samsungov stari monitor) ona bude drugacija. Boje budu jace pa onda slika izgleda da je preterano uradjena.
Da li bi resio problem kada bih uzeo Eizo FlexScan S2231W (znam da nije idealno resenje ali bar kao prelazno)?
I zbog cega su mi boje isprane, da li je do vrste panela, podesavanja monitora, graficke ili neceg treceg?
Canon 600D
Canon 50mm f1.8 STM
Canon 24-105mm f4 L USM
Pentacon 135mm f2.8
Helios 58mm f2

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #97 poslato: Februar 13, 2018, 12:44:50 posle podne »
Kalibrisi ga kako bi dobio priblizne ili iste rezultate uporedo sa ostalim uredjajima.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zejtin014

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #98 poslato: Februar 13, 2018, 02:20:37 posle podne »
Koristio sam Win 10 kalibraciju i bilo je poboljsanja ali su boje i dalje isprane na monitoru u odnosu na telefon.
U meniju monitora imam opciju ,,Color adjust" i ona mi je podesena na sRGB. Mogu i sam da namestim ali ne verujem da mogu dobro podesiti kolicinu crvene, zelene i plave.
Canon 600D
Canon 50mm f1.8 STM
Canon 24-105mm f4 L USM
Pentacon 135mm f2.8
Helios 58mm f2

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« Odgovor #99 poslato: Februar 13, 2018, 04:26:20 posle podne »
Moras da znas da je tvoj WS Value serija koja ima najslabije performanse i nije namenjena za obradu fotografija ili za bilo kakav ozbiljni rad. On je dobar za svoju klasu, a to je prikaz slike na informativnom nivou (kancelarijski poslovi) i tu kalibracija ne pomaze puno, jer on jednostavno ne moze da pruzi bolju sliku nego onu koja je u njegovoj kategoriji. Kad bi moglo da se resi sve sa kalibracijom svi bi "kalibrisali" najeftinije monitore i imali bolju sliku od onih koji su skuplji. To jednostavno ne moze tako. Nabudzeni "Fica" je brzi od obicnog, ali nije brzi ni od GolfaGTI, a kamoli od neke sportske masine i to je to. Zato ne mozes da uporedjujes sliku sa telefona i monitora nego se porede monitori u istoj klasi ili jos bolje, sa referentnim monitorima u toj klasi. ;) :)
Eizo monitori su odlicni (moj omiljeni brend) ali su skupi. Konkretno taj model koji hoces da kupis ima prelepu sliku, (boju, dubinu crne, bez probijanja pozadinske svetlosti, odlicnu osvetljenost - svi ga hvale :)) ali po meni malu rezoluciju. Mada za 22" mozda i nije toliko mala, sve zavisi od afiniteta. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100