Autor Tema: Mrtva priroda  (Pročitano 28824 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Mrtva priroda
« poslato: Februar 13, 2011, 05:58:32 posle podne »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #1 poslato: Februar 13, 2011, 06:15:03 posle podne »
Divna obrada, umereno svetlo, k'o nacrtano...
Jel' moze malo o setu? ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #2 poslato: Februar 13, 2011, 06:28:11 posle podne »
Dobro je što u ovom periodu i nema toliko buba za slikanje,inače mi ovo nikada ne bi smo videli  ;) Odlično! Što reče Bole,može malo opširnije šta i kako...
« Poslednja izmena: Februar 13, 2011, 07:40:11 posle podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #3 poslato: Februar 13, 2011, 07:17:56 posle podne »
Ovo je vec opasno ulazi u Deshin resor.

Ako je HDR u pitanju, onda je ovo primer ispravne primene.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #4 poslato: Februar 13, 2011, 08:20:56 posle podne »
Sjajna atmosfera!

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #5 poslato: Februar 13, 2011, 09:02:49 posle podne »
Prosto ne mogu da se otmem utisku...
Jedan od kandidata za fotografiju godine ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #6 poslato: Februar 13, 2011, 11:24:17 posle podne »

 @DeVil,
Zaista si lepo oslikao ovu mrtvu prirodu ... ima neku posebnu privlacnost, neka vrsta simbioze umetnicke slike i fotografije. Nastanak fotografije je zadao ozbiljan udarac klasicnom slikarstvu (ali ipak, na srecu, rodio predznake moderne umetnosti), a ova tvoja fotka mu sad dodje kao omaz.  :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2011, 02:07:53 posle podne »
Baš mi je drago da vam se sviđa :)
Hvala svima na komentarima i izvinjavam se što tek sada odgovaram. U nekoj sam gužvi pa ne stižem  :)

Što se tiče seta, nema mnogo priče. Fotografija je urađena bez ikakvog blica. Sve je slikano u jednoj mračnoj prostoriji koja ima mali prozor sa leve strane. Kroz prozor je padala veoma slaba svetlost obične sijalice na sto. Ako pogladate EXIF videćete da sam koristio brzinu okidanja od 6 sekundi. To je tajna dobijanja tako mekog svetla i senke. Mora da se pazi na WB inače ode u narandzasto. Najvažnije stvari su svetlo i kompozicija. Sa svetlom nemam problema, ali sam za kompoziciju totalni amater pa je ovo najbolje što sam mogao da smislim  :-\
Nisam koristio HDR već opciju Tonal kontrast u programu Nik Color.
To je otprilike to  :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #8 poslato: Februar 14, 2011, 11:57:02 posle podne »

Citat
Najvažnije stvari su svetlo i kompozicija. Sa svetlom nemam problema, ali sam za kompoziciju totalni amater pa je ovo najbolje što sam mogao da smislim 

@DeVil,
Kompozicija za fotografiju je zahtevnija nego za slikanje, iz prostog razloga jer slikar moze da je "koriguje" na slici dok slika, a fotograf mora da je perfektno postavi pre fotkanja. Mada je Direr napravio "prozor", pomagalo sa mrezom kroz koju je hvatao kadar. Tu istu "mrezu" imamo na displeju nasih digitalaca. Medjutim, to nije dovoljno, mnogo je vaznije znati sam metodski pristup formiranja lik. kompozicije.
Obicno ljudi misle na kordinate (naizmenicnost i opoziciju uglova horizontala, vertikala i dijagonala) ali to je samo prvi kljuc od sedam i zove se usmerenje (pokret) i bitan je za postavljanje osnovne ideje o kompozicji ili znak. Drugi kljuc je proporcija (odnos masa ili povrsina obicno u "zlatnom preseku"), treci - oblik (naizmenicnost i opozicija oblika i tela ili povrsina kod slika), cetvrti kljuc je struktura (mat ili sjajno; glatko-rapavo ...), peti - valer (odnos crnog, belog i sivog), sesti je boja, opozicija i naizmenicnost lokalne ili dodate kao tople-hladne ili polutople, poluhladne boje. I na kraju sedmi kljuc kao dopuna - transformacija- izrazavanje sustine. Ovaj sedmi kljuc (da ne kazem "Sedmi pecat" ;D)je upravo nastao u "moderno doba", (mozda delom i zbog nastanka fotoaparata) i kao primer bi naveo Sezana. Sve to je vazno za dobru kompoziciju.
Naravno, osnovni tipovi kompozicija mogu biti, zrakasta, simetricna, zapletena...
Eto to je to od mene, ukratko, nadam se da sam bar malo odgovorio ili bar nekog zainteresovao da razmislja i u ovom pravcu.

pozdrav, desha.  :)

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #9 poslato: Februar 15, 2011, 12:19:09 pre podne »
@Desho, svaka ti cast na izlaganju!
Citalo se dosta o ovome, tokom godina, kako ovladati kompozicijom, formatom, proporcijom i tome slicno.
Ovo si mnogo lepo i stucno spojio na jednom mestu.
Sledeci put, kad pritisnem okidac na kameri, trudicu se da izvucem bar neki od navedenih "sedam kljuceva".
Da dodam, za kraj, jos tri bitna kljuca...barem u fotografiji.
1. Otvor blende, tj. velicina
2. Vreme ekspozicije
3. ISO vrednost
 ;)

Pozdrav Bole

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #10 poslato: Februar 15, 2011, 02:03:00 pre podne »

Citat
@Desho, svaka ti cast na izlaganju!

@Bole,
hvala na casti  :)
 ... samo sam hteo da otvorimo malo diskusiju o ovoj temi koja bi koristila svima, a i DeVilu koji za sebe kaze da je - totalni amater sto se tice kompozicije. Naravno da se ne slazem tu sa njim, jer ko ovako dobro kontrolise svetlo, znaci WB (peti kljuc), pa zatim i boju (sesti kljuc), koristeci se majstorski sa tvoja 3 kljuca, ne moze da bude amater, a prostora za usavrsavanje, naravno, uvek ima. ;)

Zbog ljudi kao sto je DeVil koji nesebicno deli svo svoje umece sa nama, a i zbog ova "tvoja" 3 kljuca ja sam ovde na forumu.   :)

pozdrav, desha
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #11 poslato: Februar 15, 2011, 07:42:55 pre podne »
Svaka čast @desha na savetu o ključevima  :)
Pre par godina sam i ja malo slikao ulja na platnu, ali sam odustao jer nisam imao vremena. Kad' se krene sa slikanjem vreme proleti za čas, a ja ga nemam. Zato sam ostao večiti totalni amater naivac  ;D
I tako sam prešao na fotografiju ;)  Imam i nekoliko knjiga o slikarstvu u kojima se pominju ti ključevi pa bih mogao da obnovim gradivo jer je za m.p. izuzetno bitna ta postavka (pod uslovom da rešim da odradim još neku mp).
Ovaj fotograf kaže da je prvo dobro proučio način rada starih majstora slikarstva(moguće je da se i bavio slikarstvom), a tek onda krenuo sa fotografisanjem mp. Ima i izvanrednu obradu svojih fotografija pa sve izgleda kao naslikano uljem  http://www.flickr.com/photos/antonio_diaz/with/3464603305/

PoZz

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #12 poslato: Februar 15, 2011, 03:29:41 posle podne »
A ovo je rađeno sa D7000?
Ne valja ništa! ;D

Šala, naravno - a sam u trenutku pomislio da se Devil bacio na slikarstvo, u klub sa Deshom :)

Fotka je sjajna - toliko sjajna, da prosto nagna čoveka da počne da smišlja u glavi razne plagijate ("hoću i ja da napravim takvu jednu"). A sjajna je i obrada, jer ističe sve ono što fotku čini posebnom, a što reče Zoran, tako neprimetno da krajnji rezultat deluje kako da se može dodirnuti. Pravi wallpaper!

Volim kad vidim da ljudi sebi dopuste izlet u dotad slabo eksploatisanu oblast, kao što je ovde slučaj.

Pozdrav

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #13 poslato: Februar 15, 2011, 11:10:13 posle podne »

Hvala @DeVil na casti i temi
 :)
Evo pokusacu da objasnim "mrezu" kod Antonio Díaza u delu Little Things.
Tip je zaista sjajan i skolski je primer u postavljanju mrtve prirode.
Ovo sam radio na brzaka, dok je tema jos sveza i ne zamerite mi sto je ispalo malo neprecizno.
Znaci, prvi kljuc, i objasnjenje kroz primer.
crvenim sam obelezio znak ili osnovnu ideju,
plavim - mrezu, koju cine duzi (naizmenicnost i opoziciju uglova horizontala, vertikala i dijagonala) koju je autor namerno postavio cineci to da svaka duz cine najmanje tri tacke,
i zelenom sam obelezio duzi i tacke koje su proizasle iz postavke i dopunjuju je uticuci vise na podsvest jer su prisutne i nevidljive. Ovde su iskoriscene tacke (okruzene zutim) dobijene presecanjem tih duzi za kadriranje.

   



Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #14 poslato: Februar 16, 2011, 12:51:39 pre podne »


  A evo kako sam postavio 'mrezu"na svojoj mrtvoj prirodi ...  ::)
fali mi samo ona tri @Boletova kljuca   ;D

pozdrav, desha  :)

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #15 poslato: Februar 16, 2011, 01:38:14 pre podne »

 Kad sam vec smorio,  ::)
morao sam za kraj samo da pokazem kako je @DeVilova postavka "naivna".  ;)
Verovatno onaj orah treba malo levo ili desno ...  :P  ;D

poz
 :)


Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #16 poslato: Februar 16, 2011, 01:46:58 posle podne »
Svaka čast za trud oko "mreže"  :)
Sad stvarno kad pogledam moju fotku orah nekako smeta. Trebao je da ide malo desno  ;D

Hvala još jednom  :)

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #17 poslato: Februar 16, 2011, 02:27:37 posle podne »
vi  pricajte sta hocete, ali meni ko amateru smeta samo ova velika crna povrsina. za sve ostalo ukljucujuci i orasi cista 10  ;) ;D ;D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #18 poslato: Februar 16, 2011, 02:41:50 posle podne »
U pravu si za tu crnu površinu  :)
Trebalo je tu da bude neka drvena površina, pa bi šara dala još bolju atmosferu. Treba kupiti neku staru komodu za sledeće slikanje  ;D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Mrtva priroda
« Odgovor #19 poslato: Februar 16, 2011, 03:10:37 posle podne »
sta kupujes ima to kod nekog rodjaka na selu... ::)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2