Autor Tema: Stockeri , gde ste ?  (Pročitano 29667 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #20 poslato: Decembar 19, 2011, 10:06:53 pre podne »
 ;D e ljudi Lefkada je starno vrh. Mislim nije mesto za lenčarenje i bez kola si ćorak ali ako je čovek spreman na malo cimanja, vozanja, pešačenja... ja mislim da bolje plaže neće naći u Evropi, a za dalje ne znam.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #21 poslato: Decembar 19, 2011, 10:18:52 pre podne »
A pošto te je @neo poslao u rudnik,na osnovu fotografija mogli bi da zaključimo da si svestrana osoba.Pre podne radiš u rudniku,poslepodne u hladnjači,u časovima dokolice gajiš papagaja,a kada zaradiš pare ideš malo na Lefkadu i Durmitor  ;D
Sve u svemu,stvarno odliče fotografije.I jedna pohvala za plavooki model  ;)
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2011, 10:27:49 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #22 poslato: Decembar 19, 2011, 11:03:09 pre podne »
Nisam hteo da potenciram, pošto sam očekivao da će se otkriti sam, pa eto - nisam pogrešio. Drug DuxX je inače ljuti stocker, a od njega se po tom pitanju stvarno ima šta naučiti. ;)

DuxX, razmišljao sam da se ova soba malo pokrene s mrtve tačke, no - znaš kako to ide... na prečac se ne može, jer mora da postoji interesovanje. Još uvek rastemo kao forum, pa zasad to ide malo teže. :)

Zaletećemo se, valjda.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #23 poslato: Decembar 19, 2011, 11:08:46 pre podne »
Bilo bi dobro da se ljudi ovde malo animiraju i po tom pitanju. Tu smo da delimo iskustva i podstaknemo jedni druge. Hvala na lepim rečima :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #24 poslato: Decembar 19, 2011, 11:19:48 pre podne »
Portfolio je baš za uživanje!
Bez obzira na oprečna mišljenja,ja bih voleo da se oprobam u tim vodama.Polazna osnova u vidu opreme postoji,obrada se usavršava...Hvala bogu postoje i ljudi spremni da pomognu sa korisnim savetima :) Znam da dosta treba raditi,imati kreativne ideje...

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #25 poslato: Decembar 19, 2011, 11:21:26 pre podne »
A ti si baš rešio da zaradiš pare za novo veliko i svetlo tražilo ?  >:D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #26 poslato: Decembar 19, 2011, 02:12:44 posle podne »
Pa nego šta. Mislim, fotografija jeste ljubav kod većine nas ali zašto ne objediniti ljubav i korist ako postoji mogućnost. ;)

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #27 poslato: Decembar 19, 2011, 02:51:00 posle podne »
Dobrodosao DuxX!

Dobre fotke, standardno od tebe :-)

Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #28 poslato: Decembar 19, 2011, 03:43:19 posle podne »
Hvala buraz :) Bolje te našao!

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #29 poslato: Decembar 21, 2011, 05:25:18 posle podne »
Dobrodoslica i od mene... :)
U poslednje vreme sve vise Valjevaca posecuje forum... :)

Pozz

Van mreže kiselilimun

  • www.kiselilimun.com
  • Administrator
  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 343
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • www.kiselilimun.com
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #30 poslato: April 11, 2013, 10:57:58 posle podne »
Zaista sam sa uzivanjem pregledao kompletan portfolio, i moram priznati da je impresivan.

Slazem se da su radovi vrh ,  pogotovo serija "abstract-smoke" .  Kako doci do takvih fotki, sta si koristio od programa? :o

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #31 poslato: April 12, 2013, 12:34:46 posle podne »
Samo Photoshop

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #32 poslato: April 12, 2013, 10:38:08 posle podne »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #33 poslato: Avgust 21, 2013, 10:30:57 posle podne »
Društvo...
Evo,uskoro će biti 3 godine kako sam počeo da se bavim stockom (živinarstvo mi je sledeći projekat),a takođe uskoro planiram da promenim i optiku i aparat...

Pa vam šaljem link od mog portfolia na shutteru,da vidite šta smo ja i moj verni d3100 odradili i naučili (nisam znao da uhvatim u kadar devojku na dušeku, sa canon idiotom, a kamoli šta su vektori) za to vreme.

Veoma me zanimaju vaša mišljenja,kritike,smernice...taman da se malo oživi ova tema.


http://www.shutterstock.com/gallery-685627p1.html?safesearch=1&sort_method=newest


Sve najbolje!

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #34 poslato: Avgust 21, 2013, 11:06:35 posle podne »
Dobri su ti radovi, svidja mi se... Ako nije tajna koji broj mjesecni downloada imas na SS-u sa 1200 fajlova?
Ja sa 70 imam oko 10-30, kako kad...

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #35 poslato: Avgust 21, 2013, 11:20:20 posle podne »
Trenutni prosek mi je oko 300-350 downloada mesečno,a zarada do 250$. Što se tiče shuttera.

Što se tuče ostalih,oni mi isplaćuju na godišnjem nivou:
123rf 3x100$
canstock 3x100$
fotolia 2-3x50$
colourbox 1*100$

Na istock sam primljen pre 2 meseca i imam skoro 50$,sa 200 prihvaćenih fotki.

Sad...ja negde gadno grešim što se tiče rada-zarade...a mislim da su prva dva razloga mala obrada u PS-u,koju sam zadnjih mesec dva podigao...i modeli sa kojima ne radim,a jedan su od ključnih stavki u stock radu. Mislim da je moja zarada strašno mala u odnosu na količinu radova u portfoliu. Jer imam drugaricu koja na SS zarađuje malo poreko 1000$ na vektorima, a radi samo najprostije vektore i dosta ponavlja radove tipa crno na belo,belo na crno. U suštini ja sam pravi primer koliko se može zaraditi na stocku...ako radiš puno il ako posvećuješ puno pažnje i vremena svemu od ideje-postavke-fotografisanja-obrade u PS može lepo da se zaradi...a ako si lenj kao Pera,imaćeš pristojan dzeparac.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #36 poslato: Avgust 21, 2013, 11:37:35 posle podne »
Hvala na iskrenom odg, mnogi ce se obradovat ovom tekstu a mnogi i inspiraciju steci :)
Nemoj da si samokritican, da ti je vidjet moj pvi vector :)

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #37 poslato: Avgust 22, 2013, 12:18:07 pre podne »
Znaš kako...samo kritičan sam iz ovih razloga,koji će verujem biti interesantni onima koji planiraju il su tek počeli da se bave stockom.

U septembru 2010. godine,posle i više od 2 godine premišljanja,konačno odlučujem da se okušam u stock vodama.
Kao što rekoh,o fotografiji sam znao tek koliko da slikam na letovanju a vektorima,sam znao jer me sam naziv "vektori" potsećao na matematiku iz škole.
Elem...tada sam radio a bio u dugovima do guše,tako da sam se vrlo brzo odlučio da počnem da učim vektore.
Pošto sam ja prava osoba za refinasiranje refinansirajućeg refinansiranja kredita...nakupovao sam gomile adobe i sličnih knjiga i povrh svega wacomovu tablu za crtanje.
Vrlo brzo dolazim do zaključka da su knjige bacanje vremena i počinjem da učim preko youtube i raznih tutoriala na netu.
Napominjem da sam prvih par meseci dok sam učio,sa posla dolazio oko 17h,dok se malo odmorim i ručam bude več 18:30h i onda do 2-3h ujutru učim i nerviram se.
To je trajalo skoro 3 meseca,a vikendima sam učio po ceo dan. Oči su mi ispale,ali ako sam tada nešto mislio o stocku a da danas mogu da tvrdim sa sigurnošću...to je da uspeh il neuspeh važi samo od tebe samog, nikog ne možeš da kriviš.

Negde krajem Decembra počinju da me prihvataju fotolija,shutterstock...i onda odlučujem da kupim d3100 koji je tada taman izašao,pa sam uboo pravi trenutak jer sam se nameračio na d3000.

Prvih par meseci 2011. provodim u učenju lightrooma i photoshopa... tako da sam sa pravim punjenjem Shuttera počeo tek u februaru 2011. tj par meseci nakon prijema.

Pošto sam tada radio,a firma mi je bila pred stečajem,odlučio sam da ne čekam da stockerisanje samo isplaćuje opremu,već da ja što pre kupujem potrebne stvari.

Tako da sada u svojim redovima imam:

d3100
18-55mm
55-200mm
35mm
50mm

Jedan nissin blic,vodeći broj od 56
2 visico glave od 300w sa stalcima
2 velika stalka 1 sa kišobranom i 1 sa zilbericom

Wacom sam prodao jer sam u tom trenutku radio ikonice i nije mi trebala tabla,ali sada kada pokušavam da uđem na istock,koji ne traži ikonice već umetnički-rukom crtane-fazonirane vektore,se iskreno kajem zbog toga.

E što sam samokritičan. Skoro 2 godine,od 3 koliko sam u stock vodama...sam ja radio i učio i fotografisao i pravio vektore i viđao se sa devojkom,društvom...

A onda pre tačno godinu dana sam otšao na biro. Mislio sam da ću da tek tada razvalim stock,ali sam se zeznuo. Stock mi je odgovarao kao dodatna aktivnost...a ako radiš samo njega,moraš ozbiljno da mu se posvetiš,da bi imao ozbiljne efekte...znači skoro,pa kao da radiš na poslu.
U trenutku kada sam otišao na biro,ja sam imao na shuteru oko 100$ mesečno...vrlo brzo,posle par meseci sam došao do standardnih 200$,sa tim što mi je prodaja skočila i kod ostalih.


Mene dosta koči prostor,jer sam ograničen prostorom u kojem fotkam i samim tim ne mogu da slikam modele i mali milion drugih stvari.
Zbog toga sam pokušao da isforsiram outdoor fotografije...tipa Kalemegdan,Zemunski kej...a pogotovo letovanja.
Zbog toga (a i što mislim da su zaista lepša) sam uvek birao ostrva kao destinaciju za letovanje...
I na svakom letovanju ozbiljan trud,napor i vreme sam poklanjao fotografisanju-od ustajanja u cik zore do jurnjave kolima od plaže do plaže do svađanja sa mojom ženom,koja hoće da se kupa a ja žurim da uhvatim zalazak Sunca.
Išao sam i par puta ne planine...
Kada god neko koga poznajem,putuje van bgd-a ja idem sa njim,pa fotkam šta mi se učini interesantnim.

E sad,moje iskustvo je da fotografije iz prirode,sa letovanja,planine,grada,zoo vrta...ne prolaze dobro ili kako tako.
Što...

Pa zato što:

1. Sad svako može da ima vrlo pristojan aparat i da slika isto to što i ti.
2. Mnogo njih ima mnogo bolji aparat i slika isto to što i ti.
3. Neki od stokera vode modele i slikaju isto to što i ti al sa nekom cicom il mišićavim bajom


Tako da ne kažem da se treba odreći takvih fotografija...ali po meni,nema tu nekog leba,kao što može da se zaradi sa studijskim fotografijama.

U međuvremenu ljudi koji te znaju pričaju o tebi,pa mi je uletelo par krštenja i dečijih rođendana koje sam naplatio.
Sestri i jednom drugu,sam ja bio fotograf na svadbama...nisu bile velike svadbe...i oni i ja smo zadovoljni fotkama. Šta više, ja bih se slobodno upustio ozbiljnije u tu priču,da imam bolju opremu...jer u krajnju ruku, nisam hvatao ljude dok trepću il svako gleda na svoju stranu.

Sada se ja ženim (opet mala svadba) i mene će da slika još jedna drugarica koja se bavi stockom. Pa od tih para ćemo moja žena (koja se po malo bavi stockom) i ja da zamenimo aparat i kupimo neku optiku.

Univerzalnog pravila za uspeh nema...sem rad,rad i rad...i one "vežba čini majstora".
Ja sam "ljut" na sebe jer sam za ovih godinu dana koliko po ceo  dan sedim kući,morao drastično da podignem kvalitet fotografija i vektora. Ali,teško je kada si sam sebi gazda...nekako lakše terati druge da rade.

U svakom slučaju,i ja sam u "začaranom krugu" u smislu...eh što nisam počeo koju godinu ranije.
Ali,nikada nije kasno da se počne...i sa kvalitetnim radom lako prestigneš nekoga koji i u 2013. npr. slika na beloj pozadini (priznajem da i ja nekada ubacim nešto na beloj pozadini,da bih zauzeo red za pregled fotki pa u narednim danima šaljem nešto "ozbiljnije").

Stock najradije savetujem ljudima koji već imaju posao,kao izvor dodatne zarade.
Ali,svakako,svima predlažem da se pokušaju u tim vodama.
Makar kao još jedno životno iskustvo a pogotovo kao prelep hobi (uz biciklizam i akvaristiku)!

zaboravio sam da kažem da mi i bigstock,photodune,depositphotos...isplaćuju 1-2 godišnje.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #38 poslato: Avgust 22, 2013, 08:15:27 pre podne »
Lepa priča i što je najvažnije realna.