Autor Tema: Stockeri , gde ste ?  (Pročitano 29664 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Stockeri , gde ste ?
« poslato: Januar 24, 2011, 09:56:15 pre podne »
Palo mi je na pamet da svi koji rade stock fotografiju , malo razmenimo iskustva u pogledu obrade .
Desava mi se cesto da iako je dobra fotka , pogresim u obradi u Photoshop-u i ona ne prodje . Ono sa cim se najcesce susrecem jeste digitalni shum i artifacting . Da li koristite samo PS za redukciju shuma , mozda neki drugi program , koji ?  Dajte da podelimo iskustva .

Mozda je najbolje da postavimo fotku sa objasnjenjem sta je radjeno .

Evo za pocetak postavljam jednu svoju fotku koja je prosla .  Fotkano je  po lepom suncanom danu , ISO minimalan. Radio sam samo Filter-Noise-Reduce Noise i posle Sharpen-Unsharp Mask. Malo doterivanje boje pomocu Curves i to je to .

Idemo ...
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #1 poslato: Januar 24, 2011, 10:52:32 pre podne »
Ja sam pokusao tamo al sam odbijen sa ona 3 primerka sto stavljas kao probno.. :'(
sad sam uzeo malo rasvete i proslu nedelju je testirao.dobio sam ovo..
nisam jos probao uplodati na stock.i zanima me da li je pregruba obrada?! imam u planu malo vise da se aktiviram oko toga ali nem bas prostor za studio vec improvizujem..ovo je uradjeno sa canon 500d,50mm f1.4 u 16 kv.metara dnevne sobe :) totalni punk..

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2011, 11:48:11 pre podne »
Meni kao laiku za ovu vrstu fotografije ovo uglavnom nije loše,ali bolji komentar ti može dati neko stručniji.Ako si hteo da postigneš "onaj" stock look nisi ga postigao.Sve zavisi šta ti je bio cilj.
Zašto je cela serija urađena na f22(ako je exif tačan)?

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #3 poslato: Januar 24, 2011, 12:15:54 posle podne »
Nisam ni imao neki cilj osim da isprobam rasvetu..cisto da vidim kako to radi.to je bilo 1.put da koristim rasvetu tako da se nisam ni sa postavkama snasao najbolje a f22 je stavljen jer su mi se fotografije cinile preosvetljene na vecim blendama. ali kao sto sam rekao,to mi je bio 1.rad sa rasvetom..
da,hteo sam postici stock look..al ja sam verovatno jos veci laik jer mi se cini da sam to postigao  ;D
jos konstruktivne kritike bi super doslo!

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2011, 12:26:36 posle podne »
Damire, koja je rasveta u pitanju?
Mnogi su se zalili, kupe 500ws snazne lampe i onda zbog malog prostora ne mogu dovoljno da smanje, izregulisu svetlo.
Posledica je, zatvaranje blende, pa cak se stavlja i ND filter.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2011, 12:34:28 posle podne »
da , to nije stockerski look .. Damire , daj mi posalji full velicinu jedne fotke koju nisi obradjivao da pokusam da je obradim. Koliko kontam ,cak i do 70-80 % je bitan photoshop kada je stock u pitanju .( zadivljuje  to sto ima milion nacina da se obradi jedna fotka i da bude interesantna
 i pristupacna za stock.)

EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #6 poslato: Januar 24, 2011, 12:46:51 posle podne »
rasveta je od 300ws i u ovoj mikro sobi i to mi je previse!
sergio,fotku ti saljem al za jedno par sati..gasim komp sad,imam zakazano zubara ;D aj mi samo objasni nedostatke ovih fotki,zasto nisu za stock?! ja jbg jos nemam oko za te razlike..tnx  :-*

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #7 poslato: Januar 24, 2011, 12:57:29 posle podne »
aj mi samo objasni nedostatke ovih fotki,zasto nisu za stock?!
Koncept?

@Sergio
Sto se suma tice, sve dok nije kolorni, moze proci...
Na kakve artefakte konkretno mislis?
Zasto ostris fotku?

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2011, 01:12:30 posle podne »
Pa nemam  pojma zasto je ostrim  :(, sve mislim da je bolje ako je ostrija ,mada se tu cesto zaje*em.
Kako je ti obradjujes?

This file contains artifacting when viewed at full size. This technical issue is commonly created by the quality settings in-camera, in post-processing or in RAWsettings. Artifacting may be the result of other factors such as excessive level adjustments."

Ovo je bila cesta poruka , mada sam posle shvatio da nesmem da pipnem onaj klizac u LEVELS-ima ..  ;)
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #9 poslato: Januar 24, 2011, 01:21:41 posle podne »
Cekaj, smanjis snagu glava na najmanje i moras da stavis blendu 22? Nesto mi tu nije u redu.
Kou rasvetu koristis?

Inace, (nije da sam strucnjak) i Mihailo ti rece... fotografiju prodaje koncept. Moras ga imati u glavi, a moras imati i modela koji moze to da iznese.
To je najbitnije. Onda dodju tehnikalije. Boja koze ne valja generalno. Narocito na licu, deluje "prljavo".
Pogledaj malo fotografije koje su popularne na nekom od stokerskih sajtova i pogledaj svoje, i trudi se da vidis sta je drugacije. Ili jos bolje, izaberi jedan koncept i probaj da ga oponasas, ne da bi to prodao vec cisto da vidis gde si i sta treba da radis.

Vrlo brzo ukapiras neke stvari. Medju njima je da ti treba prostor i vreme. I da su sminka i frizura veoma bitne.

Nemam nameru da te demotivisem, ovo je neko moje razmisljanje. Poenta je da stok nije bas tako lagan kao sto izgleda.
« Poslednja izmena: Januar 24, 2011, 01:30:59 posle podne od strane Mladen »
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #10 poslato: Januar 24, 2011, 01:39:52 posle podne »
@Sergio

To je jedna od generickih poruka, moguce da stvarno nesto nije bilo u redu, a moguce da im se jednostavno nije svidela fotka...

Sto se obrade tice, problem je sto ljudi uglavnom pokusavaju da iz jednog razvijanja RAW-a ublaze highlight-e, izvuku detalje iz senki, a to ne moze da prodje bez artifacting-a... Saturacija, vibrance, ekspozicija, kontrast kasnije samo pojacaju efekat, prouzrokuju sum, i ode sve u tri lepe...

Ostrenje dolazi na kraju, ali vecina ostri samo na kljucnim delovima, oci, usta, itd.

Sto se suma tice... Kao sto rekoh sve dok nije kolorni, nije problem... Najveci problem koji nastaje silovanjem RAW-a (banding) se resava dodavanjem suma...

Pozz

Da se nadovezem na Mladenov komentar...
Zasto lice deluje "muljavo"?
Sminka... Tacnije puder... Verovatno se devojka sama sminkala i koristila tecni puder... ;)
« Poslednja izmena: Januar 24, 2011, 01:44:55 posle podne od strane MIHAIL0 »

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #11 poslato: Januar 24, 2011, 03:30:09 posle podne »
Mladene,kao sto sam vec par puta spomenuo..1.put u zivotu sam radio sa rasvetom i te fotografije su bile rezultat testiranja.s opremom je sve uredu,nemoj da brines  ;D ako s necim tu nije uredu,onda je to s mojim ne znanjem.na stocku ne znam dali bi prosle jer njih nisam pokusao da stavim..al pokusat cu!
nemaju sve fotografije koncept na stocku..ovakvih fotki ima brdo na stranicama stock tipa samo su jako dobro obradjene..
da,koristen je puder...o sminkanju ne znam nista,to je sve cura odradila.

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #12 poslato: Januar 24, 2011, 07:06:16 posle podne »
Mihailo , sta si ovde radio od obrade?
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #13 poslato: Januar 24, 2011, 07:29:47 posle podne »
Iskreno ne secam se, ali znam da nije mnogo obradjivano... Malo pojacana sminka, blurovana pozadina i spot healing brush gde je trebalo... Poodavno je ta fotka, a tad i nisam mnogo znao ps... Mada nije mnogo bolja situacija ni sad... ;D

Neko je pomenuo da stock dobrim delom zavisi od ps-a... Donekle jeste tacno, ali treba uzeti u obzir da ti ljudi daju sve od sebe da sirov materijal dovedu do maximuma... E upravo od toga zavisi koliko se dalje moze unaprediti fotka u ps-u... Dakle znanje i ulaganje u fotkanje...

Pozz

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #14 poslato: Januar 25, 2011, 09:39:29 pre podne »
Mihajlo,ovo je super..odaj mi tajnu prolaska na stocku  :D
ove moje su jaje... :'(
da,receno mi je sinoc da je za sminku dobro koristiti puder u prahu,tecni nikako..

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #15 poslato: Decembar 19, 2011, 08:53:25 pre podne »
Da se pridružim mojim drugarima stokerima :) Nešto se vidim ovde ne posećuje često stock sobičak. Što je šteta ali i razlog da probamo da to malo poboljšamo. ;)

Dakle, nešto iz moje rudarske serije sa kojom ću se najverovatnije odjaviti iz stok rada za ovu godinu.


http://www.istockphoto.com/stock-photo-18653720-heavy-mining-drill-machine.php

I nešto ovako

http://www.istockphoto.com/stock-photo-18655644-huge-mining-drill-machine.php

I za kraj jedna vetica ;)

http://www.istockphoto.com/stock-photo-18641998-heavy-mining-industry-worker.php

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #16 poslato: Decembar 19, 2011, 08:59:05 pre podne »
Lepo!Nisam znao da si i ti rudar :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #17 poslato: Decembar 19, 2011, 09:20:43 pre podne »
Zaista sam sa uzivanjem pregledao kompletan portfolio, i moram priznati da je impresivan.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #18 poslato: Decembar 19, 2011, 09:25:01 pre podne »
@Zoran Rodic
Hvala druže :)

@neo
Pa i nisam ali znam nekog drugara koji tamo radi pa smo se već duže vreme dogovarali da nešto odradimo na ovu temu. I tako se eto rodila ova serija ;)

Od svega ovoga najviše me je oduševio onaj ruski UAZ Hunter džip. Sa kakvom ono čudo lakoćom prelazi one gudure - to je za nepoverovati. Kakvi Patroli, Pajeri, Landroveri i ostali askeri. Ono je zakon.

To je taj :)
http://www.ridelust.com/uaz-keeps-trucking-along/
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2011, 09:27:15 pre podne od strane DuxX »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Stockeri , gde ste ?
« Odgovor #19 poslato: Decembar 19, 2011, 09:39:06 pre podne »
Zaista sam sa uzivanjem pregledao kompletan portfolio, i moram priznati da je impresivan.

+1

Ako drug Bole bude video fotografije,umesto u Pargu ode on na Lefkadu  ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II