Autor Tema: Pred Novu godinu  (Pročitano 8702 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže jericho1405

  • Junior
  • *
  • Poruke: 45
    • Pogledaj profil
Pred Novu godinu
« poslato: Decembar 31, 2010, 06:30:24 posle podne »
Danas sam iskoristio skraceno radno vrijeme da malo provrljam gradom, pa posto odavno nisam nista kacio na forum, evo jedan danasnji "ulov". :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #1 poslato: Decembar 31, 2010, 07:28:44 posle podne »
@jericho, tebi autentika ide od ruke(oka)...
Pravi pred-novogodisnji stimung ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže jericho1405

  • Junior
  • *
  • Poruke: 45
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #2 poslato: Januar 01, 2011, 03:29:57 pre podne »
Hvala druze. Ma trudim se da usavrsim kako samu fotografiju tako i postprocesing. Kad pogledam neke starije fotke ima tu svega, a smatram da je prilicno bitno imati neki "stil" i sve raditi u tom maniru. Cesto se "zaigram" u lightroom-u il' photoshop-u, pa svaka fotografija na kraju bude prica za sebe iz aspekta postprocesinga(to mi se ne svidja). Gledam da se toga rijesim sto je prije moguce i ogranicim se na relativno mali broj tehnika obrade fotografije koje mi se cine ok(naravno, konstantno usavrsavajuci iste). Al' eto, to su, valjda, faze koje svi mi manje-vise prolazimo trazeci sebe u ovom svestranom svijetu fotografije. ;)

Btw. Srecna Nova godina. :)

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #3 poslato: Januar 01, 2011, 07:50:00 posle podne »
Gledaj da sto vise slikas a da manje obradjujes fotografije. Tako ces, posle nekog vremena, dok se na naucis, da slikas dobre fotografije kojima nece trebati obrada. Najbolji fotografi ne obradjuju svoje fotografije.

Van mreže jericho1405

  • Junior
  • *
  • Poruke: 45
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #4 poslato: Januar 02, 2011, 04:09:36 posle podne »
Najbolji fotografi ne obradjuju svoje fotografije.
Nije bas tako. :) U eri digitalne fotografije obrada je manje-vise obavezna. Naravno, treba imati ukusa i postaviti granicu. Sve zavisi koji tip fotografije se praktikuje. Dokumentarna/novinska fotografija, recimo, zahtijeva samo najosnovnije dorade, tipa, manipulacija kontrastom i saturacijom, dok vecina eye-candy, fashion i sl. fotografija "provede" prilicno mnogo vremena u lightroom-u, photoshop-u itd itd.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #5 poslato: Januar 02, 2011, 07:24:31 posle podne »
Ne bih se bas slozio tu sa tobom. Propozicije za neka od najvecih svetskih foto takmicenja zabranjuju bilo kakve obrade, cak i kropove. Koriscenjem foto filtera dobijas bolju sliku od digitalne obrade.
« Poslednja izmena: Januar 02, 2011, 07:26:59 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #6 poslato: Januar 02, 2011, 07:32:38 posle podne »
P.S. Kad sam reko najbolji fotografi, mislio sam na prave foto majstore, umetnike, koji na fotografiji ne posmatraju hromatsku aberaciju, sum, mekocu na krajevima itd, vec kompoziciju i poruku koju fotograija salje posmatracu.

Van mreže jericho1405

  • Junior
  • *
  • Poruke: 45
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #7 poslato: Januar 02, 2011, 07:37:57 posle podne »
Mislim da grijesis. Prosto, nema tog takmicenja, niti fotografa koji nece iskoristiti potencijal sirovog raw fajla, koji po default-u u velikom broju slucajeva ne koristi ni 50% potencijala fotografije. Dakle, osnovne stavke obrade fotografije(saturacija, kontrast, ostrenje itd itd) su uvijek dozvoljeni i, ja licno, jos nisam vidio takmicenje koje to zabranjuje. :)

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #8 poslato: Januar 02, 2011, 07:45:50 posle podne »
Ne mogu tacno da se setim kad je bilo takmicenje kad sam hteo da saljem neke fotografije u Moskvu na neko renomirano takmicenje, strogo su bile zabranjene bilo kakve obrade.  Nebitno, moj moto je da u trenutku fotografisanja napravis idealnu fotografiju, a ne u fotosopu.

Van mreže jericho1405

  • Junior
  • *
  • Poruke: 45
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #9 poslato: Januar 02, 2011, 08:09:17 posle podne »
Tu se slazemo. Photoshop nije alat koji ce od lose fotografije napravi nesto specijalno, vec software koji treba da dobro uhvacen trenutak "ozivi" i u digitalnoj formi. Sirov raw fajl to nije.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #10 poslato: Januar 02, 2011, 08:29:54 posle podne »
Emilijene, grešiš silno. :)

Pogrešna Ti je polazna tačka. Da je obrada nešto loše i nešto što je "zabranjeno na nekim takmičenjima", onda bi takmičenja prvi put bila viđena krajem 20-og veka, budući da je u eri filma bilo nemoguće uopšte imati fotku, a da ona ne bude obrađena. Osim ako i Polaroide ne računamo u aparate (ja sam ih oduvek posmatrao kao loše fotokopirke bez poklopca ;D).

Bitno je samo u startu razgraničiti šta podrazumevamo pod pojmom "obrada".

Njeno shvatanje može biti dvojako - ili se misli na klasično razvijanje i doterivanje rezultata tako da bude što bliži realnom viđenju ljudskog oka, ili se misli na foto-manipulaciju, odnosno foto-montažu, digitalnu umetnost, ozbiljno docrtavanje ili brisanje čitavih delova snimka, seckanje lejera, HDR i slično tome.

Lično, ja ne preferiram posebno ovu drugu kategoriju obrade, jer uključuje previše dizajnerskih momenata, pre nego fotografskih, tako da se skoro u potpunosti može promeniti karakter fotografije.

S druge strane, prosto ne mogu da Ti poverujem kada pričamo o propozicijama nekog takmičenja, jer bi u tom slučaju potpuno bile diskvalifikovane C/B fotografije, jer je iste praktično nemoguće normalno napraviti bez ručnog razvijanja, a da to ima duh starih C/B snimaka. Posebno što neki filteri (mislim na one koji se šrafe na "nos" objektiva) jednostavno nemaju efekta na digitalnim senzorima, budući da je ovima odsečen čitam IC opseg, na primer.

Da ne pominjemo i to što je JPEG iz aparata već do bola upropašten snimak, koji retko ima neke veze sa realnošću. Da bi to sebi demonstrirao, okini par RAW snimaka, pa ih "nuliraj" u ACR-u, da vidiš kakva je to grdoba. Čak i u doba filma, koji kudikamo normalnije prenosi kolorit, nije bilo moguće lišiti se obrade, pa stvarno ne vidim poentu insistiranja na znanju koje diskvalifikuje sasvim validan fotografski alat - postprocesing.

Da ne budem pogrešno shvaćen - volim i ja da vidim fotku oko koje se "ne mora ništa", ali su takve fotke retke, osim ako nisu u strogo kontrolisanim uslovima.

Dakle, od mene savet - nemoj postavljati sebi barijere koje Ti oprema ne postavlja. U krajnjem slučaju ćeš samo doći do toga da potencijalno dobre fotke nikad ne ugledaju svetlost dana, jer si odlučio da invalidnom DR-u digitalnog senzora predaš odluku o tome kakva će fotka biti.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 02, 2011, 08:31:56 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #11 poslato: Januar 02, 2011, 08:52:01 posle podne »
Hocu da kazem da covek treba da se potrudi pri nastanku fotografije. Tu mislim na strpljenje, odabir pravog ugla, kreativnost. Ako tu napravima dobru fotografiju, bice nebitna ostrina ili sum ili bilo sta drugo sto moze malo da se dotera. Neces primetiti napredak u svojim fotografijama ako ne tezis savrsentsvu pri kadriranju.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #12 poslato: Januar 02, 2011, 09:07:01 posle podne »
Nemoj mešati ta dva aspekta.

Umeće komponovanja i uopšte - likovni smisao fotografije je jedno, a tehnička ograničenja su sasvim drugo.
Kažeš "šum, hromatske aberacije i slično nisu bitne toliko", a ja Ti kažem da u NEKIM fotografskim disciplinama mogu biti manje važni, ali nikako ne i nevažni, jer onda upadaš u onu grupu, koja često sopstvenu nesposobnost da načini tehnički korektnu fotografiju, upravo pravda čuvenim izjavama "tako sam hteo" ili "namerno sam to tako...".

Najzad, koliko god neko fotografiju posmatrao iz nekog čisto umetničkog ugla, posmatrano kroz ružičaste naočare, fotografija je i komercijalna umetnost, poput svih drugih, a tehnički nekorektna fotografija će teško biti unovčena, ma koliko umetnik sebe pokušavao da proda kao nekog ko značaj pridaje samo likovnom aspektu.

Na kraju krajeva i najpoznatiji svetski fotografi, koji su se proslavili umetnošću, živeli su od hleba koji im je podarila komercijala. Da li to komercijalnu fotografiju čini manje kvalitetnom, manje poželjnom ili vrednom? Rekao bih da ne.

S druge strane, ne volim da ljudima nabijam komplekse bez potrebe, ali - kada čovek prvi put napravi tehnički savršenu fotografiju, vrlo brzo zaboravi priču o "nebitnoj opremi, oštrini i šumu", naspram kompozicione i likovne prihvatljivosti. Prosto, jedno bez drugog ne ide. Posebno što tehnički loše fotografije izgledaju još 3 puta ružnije kada ih baciš na papir većeg formata. Pitanje je samo gde ko sebe pronalazi.

O kvazi-umetnosti, poput "momenata" koji su uhvaćeni usred dana na ISO3200, blendom f/32 i zatvaračem na nedovoljnih 1/2 sekunde... to se bližimo zoni sumraka. O takvim "umetnicima" ne volim da trošim ni reči, ni tastaturu, a na žalost, sve ih je više. Svaka individua koja dodirne aparat danas i skonta da ne ume da ga koristi, te da slike svejedno "ispadaju" iz aparata, momentalno uobrazi da je "umjetnik", pa svoju inferiornost brani čuvenom "tako sam hteo..."

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 02, 2011, 09:08:37 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #13 poslato: Januar 02, 2011, 10:57:14 posle podne »
Pozdrav,

izrece Storm sustinu, nema sta...jedino bih dodao da je gotovo nemoguce racunati da ces fotku odraditi bez potrebe za dopunskom obradom, makar zbog samog kropa, ako nizbogceg drugog. Hocu reci da tesko da mozes uvek imati nasrafljen bas onaj objektiv koji ce zatrebati u datom momentu, a momenat se pojavio. Slikas pa onda kropujes to da dobijes kompoziciju koju zelis, nema druge. Uletelo pola coveka u kadar sa leve strane, inace je sve odlicno kadrirano i ? Saljemo takvu fotku na takmicenje? Tesko...

A kako rece Storm, na ES-u svojevremeno neko objavi odnekud fotku neke zene koja preskace baru usred kise, vidi se njen odraz u bari, fotka C/B ali ja na njoj ne videh ama bas nista sto bi me privuklo. Nema veze, neko iskopao pogresan primer, ali posle nekog vremena vidim tu fotku nahvaljenu na vise mesta i vise jezika a ja i dalje ne mogu da se otmem utisku da je fotka bila losa pa je autor mislio da je C/B smekom "popravi", eh, ispade bas ono Stormovo na kraju...tako sam hteo. ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #14 poslato: Januar 02, 2011, 11:50:04 posle podne »
... na ES-u svojevremeno neko objavi odnekud fotku neke zene koja preskace baru usred kise, vidi se njen odraz u bari, fotka C/B .....

Taj neko je kopirao Bresona ...  ;)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #15 poslato: Januar 03, 2011, 03:48:43 pre podne »
Citat
Umeće komponovanja i uopšte - likovni smisao fotografije je jedno, a tehnička ograničenja su sasvim drugo.
Kažeš "šum, hromatske aberacije i slično nisu bitne toliko", a ja Ti kažem da u NEKIM fotografskim disciplinama mogu biti manje važni, ali nikako ne i nevažni, jer onda upadaš u onu grupu, koja često sopstvenu nesposobnost da načini tehnički korektnu fotografiju, upravo pravda čuvenim izjavama "tako sam hteo" ili "namerno sam to tako...".
@StORM48, ubo si sustinu,   ;)
 Po mom misljenju ovo je univerzalni problem u pristupu umetnosti uopste. Ovaj citat je kao da je prepisan deo mojih rasprava o slikarstvu sa mladim ucenicima, buducim studentima. Isto su mi potvrdili i prijatelji koji se bave muzikom i glumom.  :)
Vrhunska umetnost se ne desava tek tako, i kad se desi to je sprega velikog znanja i mukotrpnog rada da bi dosao do saznanja. Ucenje je shvatanje-spoznaja, arsenal znanja-kvantitet. Zrelost otkrica kroz praksu je predkvalitet koji razotkriva sustinu i daje kvalitet. I tek tada, takvo saznanje kao skolski sistem kad prevedemo na licni sistem, koji proizilazi iz intuicije i instikta, moze da se prica o umetnosti u trenutku ili "tek tako".   ;D
« Poslednja izmena: Januar 03, 2011, 02:58:39 posle podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #16 poslato: Januar 03, 2011, 04:13:22 posle podne »
Citat
Vrhunska umetnost se ne desava tek tako, i kad se desi to je sprega velikog znanja i mukotrpnog rada da bi dosao do saznanja. Ucenje je shvatanje-spoznaja, arsenal znanja-kvantitet. Zrelost otkrica kroz praksu je predkvalitet koji razotkriva sustinu i daje kvalitet. I tek tada, takvo saznanje kao skolski sistem kad prevedemo na licni sistem, koji proizilazi iz intuicije i instikta, moze da se prica o umetnosti u trenutku ili "tek tako".
More @desho, lepo zboris, 'no te ic ne razumem ;) ;D
Mali citat iz "Zone", izvinjavam se za OT. ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pred Novu godinu
« Odgovor #17 poslato: Januar 03, 2011, 06:41:05 posle podne »
Ma nista @Bole, opet sam ubacio u pogresnu brzinu   ;)
...ovaj put u rikverc  ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100