Autor Tema: iStockphoto & Getty Family  (Pročitano 18823 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže gajatz

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
iStockphoto & Getty Family
« poslato: Novembar 09, 2010, 09:06:20 pre podne »
Ajde da pokrenemo ovu temu na forumu malo. Posto sam exclusive na iStock-u i za photo i za video evo linka ka mom portfoliju i ako nekog zanima nesto mogu pomoci. Do maja/2010 sam bio stock photo aktivan i na ostalim sajtovima, a od njih toplo preporucujem samo Fotolia i Shutterstock, Dreamstime zaobilazite u sirokom luku jer su veoma veoma neprofesionalni.

http://www.istockphoto.com/vgajic

A evo i jedna Vetta fotka za pocetak:


Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2010, 09:43:45 pre podne »
Fina vetta Gajo, dobro ti nama došao!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2010, 09:47:32 posle podne »
Iskrena dobrodošlica i sa moje strane.  ;)

Portfolio jeste impresivan, sa zaista odličnim fotografijama

Files: 2990

Downloads: >27000


... čemu očigledno najviše doprinosi i sledeći INFO

Member since: November 2005


Mene bi zanimalo da čujem neko tvoje iskustvo vezano za isplativost ulaska u stock vode.
Nekoliko ljudi iz mog okruženja ozbiljno razmišlja da se upusti u tu priču, ali kad stave na papir dodatna ulaganja u opremu, i troškove vezane za modele, studio ... etc, neko ne uspevaju da izvuku računicu koja vodi ka isplativosti.
Sve im se svodi na: ''Eh da sam krenuo pre 5 godina'' ... a vreme prolazi, prolazi ....  :)

Usput, čujem da su se svi naplašili Rusa  :D


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže gajatz

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #3 poslato: Novembar 09, 2010, 09:50:21 posle podne »
^To Novembar 2005 je datum kada sam se registrovao, ali aktivno i ozbiljno sa stockom sam se pozabavio krajem 2006., posebno iStock-om koji je svima nama bio u zapecku u odnosu na Shutterstock, Fotolia, Stockxpert, Dreamstime i jos neke sitnije agencije. Od maja sam i photo exclusive tamo i naravno da se isplati. Ranije je bilo lakse, a sada je konkurencija veca, pa samim tim i probijanje ide teze, ali svako ko odluci da radi i da to radi kvalitetno sigurno ce uspeti, ali to niko ne moze da garantuje. Svakako ko misli da je laka lova, vise nije ...

Nas i Rusa 300 miliona :)

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #4 poslato: Novembar 09, 2010, 10:10:21 posle podne »
Generalno je ovo jako siroka tema... Evo vec za par minuta pocinjem post sa 15 razlicitih misli u glavi...
I onda mi kroz glavu prodju reci coveka, koji po mom misljenju najpravilnije i najodgovornije pristupa celom problemu...
Dokle god stock posmatras kao i svaki drugi posao, radis ga sa istom odgovornoscu i posvecujes mu odredjeno vreme svakog dana, za tebe nema zime...
Opet, mnogo zavisi i od talenta, pracenja trendova... Ne mozes ocekivati da posle mesec dana imas prosek par soma $ mesecno...

Postoji i varijanta da si retko talentovan, saljes 1 fotku nedeljno, i svaka ide kao alva...

Kao sto Gaja rece, uspeh Ti niko ne moze garantovati, pogotovu sada, konkurencija svakog dana postaje sve zesca, broj fajlova nenormalno brzo raste, ali je i dalje moguce probiti se i ziveti daleko lepse i opustenije samo ako se radi redovno i sebi stalno podizes kriterijume...

Pozz

Edit: Sto se Rusa tice... Veruj mi na rec, ex-Yu zemlje su garantujem najuspesnije u stock-u... Retko prodje jedna nedelja a da neko od "nasih" ne bude na naslovnoj, bilo to kao photo, video, audio, photographer of the week... ;)
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2010, 10:12:51 posle podne od strane MIHAIL0 »

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #5 poslato: Decembar 12, 2011, 07:36:04 posle podne »
Evo nekih mojih najnovijih sa Istockphoto sajta:

:)





Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #6 poslato: April 20, 2012, 12:57:25 posle podne »
Evo nekih novih...malo sam se ulenjio ali kako ide lepse vreme bice vise :)




Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #7 poslato: April 20, 2012, 04:56:49 posle podne »
Imate stvarno dobre i kvalitetne fotografije, ja samo mogu sanjat o takvim fotkama s mojim potpisom :)
I, posto nisam bas u toku s tim 5000+ brojem fotografija, zaradi li se sta? Ako nije tajna, onako me zanima, jer na netu nailazim na svakava pisanja i vise ne mogu razabrat sta je istina a sta ne?

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #8 poslato: April 20, 2012, 07:10:51 posle podne »
Zavisi koliko truda si spreman da ulozis. Ako shvatis kao ozbiljan posao, mozes da zaradis ozbiljne pare, ako shvatis kao zezanciju, takva je i zarada.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #9 poslato: April 20, 2012, 07:17:52 posle podne »
Stella ocigledno ima puno iskustva, a ima i solidnu opremu koju ume da iskoristi.
Da sam na tvom mestu, ne bih ove godine razmisljao o stocku, vec bih iscitao celo uputstvo fotoaparata do detalja i jos knjigu ili dve o fotogafiji.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #10 poslato: April 20, 2012, 07:22:25 posle podne »
Zavisi koliko truda si spreman da ulozis. Ako shvatis kao ozbiljan posao, mozes da zaradis ozbiljne pare, ako shvatis kao zezanciju, takva je i zarada.

Pa ulozio bih vise truda u to, znaci isao bi da sto vise usavrsim tj prvi put bih pokusao tu svoju strast da ukortim da ne kazem drugacije. U premisljanju sam da kupim sebi Canon 1100d (da li ce on bit dovoljan za pocetak) ?
Znaci nisam jos 100% odlucio, fotoaparat ne bih kupio zbog stocka ali bih se okusao, ako bih vidio da idem u pravom smjeru onda bih ulozio u to vise para, imao sam skoro velikih novcanih problema i malo mi je tesko da sad stanem na noge, al posto sam u sloveniji i ja i zena imamo dobre plate, zena bi me podrzala i mogao bih da ulozim para u to.
Svi ovdje imate odlicne slike, stvarno odlicne, ja jos nisam siguran da mogu da napravim takve fotografije, tj ubjedjen sam da mogu al dok ne vidim svojim ocima ne vjerujem.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #11 poslato: April 20, 2012, 07:35:56 posle podne »
Evo ukratko....


Stock prima svasta. Sto ne znaci da ce i da se proda. Znaci mozes da ides unaokolo i slikas prirodu, kucice i macice, predmete na belom i ostalo, ali... neces se "leba najesti" od toga. Na kraju ces ili da odustanes, ili da se bacis na ozbiljnij fazon. Znaci, moras da osmislis koncept, nadjes lokaciju, imas opremu, modele, i naravno znanje KAKO da to sprovedes da na kraju izgelda kao nesto sto ce kupac da kupi bez razmisljanja.

Da ne razumes pogresno, ne kazem da treba da odmah ulozis hiljade evra u sve to, naravno, ali ti kazem sta te ceka.

Sto se zarade tice, ona se krece od nekih 100-300 dolara mesecno, za prosecan portfolio sa prosecnim fotkama, pa do $5000+ za ozbiljan portfolio sa jos ozbiljnijim fotkama. Ja licno poznajem ljude koji zaradjuju i preko $9000 MESECNO samo od stoka.

Eto tako, nije laka para, daleko od toga, ali je MOGUCA.

Pzodrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #12 poslato: April 20, 2012, 07:42:05 posle podne »
Stella ocigledno ima puno iskustva, a ima i solidnu opremu koju ume da iskoristi.
Da sam na tvom mestu, ne bih ove godine razmisljao o stocku, vec bih iscitao celo uputstvo fotoaparata do detalja i jos knjigu ili dve o fotogafiji.

Naravno da bih se bacio na usavrsavanje, a upustva obavezno dobro proucim pa cak i od usisvaca :) a da ne pricam o fotoaparatu.


Ispocetka bih se naravno bacio na slikanje svega i svaceg jednostavno da vidim kako sve to funkcionise, da usavrsim obradu RAW fotografija, da imam ideje za stock imam, sad dal ce proc, nadam se da hoce jer slicnih stvari za sad i nema.

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #13 poslato: April 20, 2012, 09:32:59 posle podne »
Hvala na komplimentu cronin ali ja ne mislim da mi je portfolio na IS i SS nesto specijalno. Sve radim tamo iz hobija, kad nadjem vremena od redovnog posla. Dakle 1-2h nedeljno max. Ako se uzme koliko radim i kako (bez nekog koncepta i plana) zarada je fantasticna :) Meni je za sada dosta tih stitinak $ mesecno da kupim svaki mesec neke knjige i placam hosting i domen, neki komad opreme, filter i sl. Da bi ozbiljno zaradjivao treba da se okrenes tome kao redovnom poslu znaci min 8h dnevno da RADIS u vezi stock-a. Nije bitan kvantitet nego kvalitet. Dakle Mozes i 5 fotki nedeljno da saljes ako su one plod odlicnog retouch-a i ideje koja se trazi.

Problem sa stock-om je u tome sto treba uloziti zaista dosta truda da bi dostigao neku srednju platu u Bgd (500-600e) mesecno, dakle da imas oko 1000e mesecno jer se podrazumeva da ces placati zdravstveno i socijalno. Naravno kada ljudi govore o zaradama niko ne spomilje to kao i kostanje studija, modela, sminkera i slicno.

Ovo nije receno da te obeshrabri nego da te usmeri na malo dublje razmisljanje i racunicu pre nego sto udjes u sve to jer sam cuo dosta prica kako su ljudi kupovali opremu, cak opremali i kucni studio i na kraju kad su videli da nije bas tako lako krenuli da rasprodaju to i budu u minusu na kraju...
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #14 poslato: April 21, 2012, 01:30:26 posle podne »
A, pa jasno. Pretpostavljam da bi vec presao na FF da ti je stock celodnevna profesija.

@igor
Sto se tice toga da li je Canon 1100D dovoljan za stock, mislim da prebrzo razmisljas.
Trenutak kada ces izvuci maksimum iz toga aparata je jos daleko, a na stocku nikad nije dovoljno.
I kad predjes na jednocifrena tela, zeleces MF, jer ces misliti da nije dovoljno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #15 poslato: April 23, 2012, 11:04:32 posle podne »
Imam jedno pitanje u vezi Stocka, prije par dana sam napravio sa zeninog maila, na njeno ime profil na shuterstocku i istocku cisto da vidim kako to ide i dal ce proc neke slike. Nez sta mi bi da pravim preko njenog imena i maila, e sad me zanima da ja mogu napravit profile na svoje ime i sa svojim mailom hocel se to protivit njihovim pravilima. Ili da obrisem njene profile pa da onda nove napravim svoje i jel to protiv pravila, jer je ista IP adresa, da ne bih dobio trajni ban :)

Van mreže Azdaha

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #16 poslato: April 23, 2012, 11:15:39 posle podne »
Nema teoretske sanse da bi ti takav sajt ogranicavao broj naloga. A sto se tice ip adrese, nemoj da brines, ona se menja stalno. Zapravo kod nas cak i ako imas staticku adresu ponekad dodje telekomu, pa resetuje sve adrese.

pozdrav

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #17 poslato: April 24, 2012, 12:54:25 pre podne »
Sve dok su imena, email adrese i najbitnije FOTKE, razlicite, nemas problema. Nije uopste retko da muz i zena imaju odvojene naloge na stock agencijama, a rade iz istog stana.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #18 poslato: April 24, 2012, 09:05:45 pre podne »
Nez sta mi bi da pravim preko njenog imena i maila, e sad me zanima da ja mogu napravit profile na svoje ime i sa svojim mailom hocel se to protivit njihovim pravilima.

Da bi profil  bio potpuno funkcionalan valja ga ispratiti sa potvrdom identiteta. Potrudi se da podaci budu tacni, jer kad dodje trenutak naplate rada... valjace :)
Drugo, nemoj bzvz kaciti i smarati "inspektore", da ne bi posle par pokusaja dobio nagradnu pauzu od par meseci :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: iStockphoto & Getty Family
« Odgovor #19 poslato: April 24, 2012, 09:28:58 pre podne »
E hvala vam na odgovorima, evo upravo se bacam na brisanje njenih naloga i pravljenje svojih :) koji sam ja debil, kao da nisam mogao isporbat sa svog maila.