Autor Tema: Preporuka za aparat  (Pročitano 16179 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Preporuka za aparat
« poslato: Oktobar 16, 2010, 12:37:01 posle podne »
Pozdrav svima, od novog clana!
Trazio bih malu pomoc! Naime poceo sam sa iscitavanjem vaseg foruma, i stvarno ima interesantnih stvari, za svaku pohvalu!
Zeleo bih da kupim dfotoaparat do 1000E ali jos uvek nisam siguran na sta je sve potrebno obratiti paznju. Do sada ono sto sam ja nasao da je interesantno to su Nikon 5000D i 3100, i Canon 550D (naravno uzeo bih ih sa malo boljim objektivom, zato je cifra veca). Naime cuo sam da je kod Nikona dosta bolji AF, mada ja sam stari ljubitelj Canon-a, a i citam da mnogo bolje boje snima. Naravno ako neko ima predlog za neki drugi aparat slobodno nek preporuci, i ako ima neke predloge.
Hvala unapred!

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 16, 2010, 01:23:56 posle podne »
Ovo:
http://pcfoto.biz/canon-550d
+
ovo:
http://pcfoto.biz/canon-ef-50mm-f18-ii
+
CPL filter promera 58, te neka torbica po izboru
=
cca 1.000€

Kad ovu opremu sažvaćeš znaćeš odlično šta ti treba do detalja i u kom pravcu plovi tvoj brod!

Btw. Ako nisi gadljiv na rabljeno dosta bolja varijanta može da se napravi.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 16, 2010, 03:41:10 posle podne »
Ako pričamo o ova tri aparata koja si naveo, onda 550d u svakom slučaju.

Ostaje da definišemo šta je to dobar objektiv, tačnije da li pričamo o zoom, prajmu, macro ... ili čemu već.

U tu cenu bi ušao 18-55 IS + 55-250 IS, što je sasvim pristojna kombinacija.
Zato pitam šta je to po tvojim merilima dobar objektiv, jer onda možemo doći i do 17-40 L



''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 16, 2010, 04:10:04 posle podne »
Ako zelis kvalitet onda ti je topla preporuka 550D + 15-85mm IS USM:



Ako se odlucis na ovu kombinaciju, verujem da ce ti Ljuba izaci u susret sa cenom ;).

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 16, 2010, 05:13:30 posle podne »
@Shuma
Dobrodošao!
Priče o "boljem AF-u kod Nikona" su rezultat predrasuda. Neko je jednom lupio da Nikon ima bolji AF i dosta njih to prihvata "zdravo za gotovo".

Istina je malo drugačija i treba se posmatrati od slučaja do slučaja. Konkretno, AF kod 550D nije ništa lošiji od Nikonovog, a kad promaše, promaše i jedni i drugi. Nema tu nekog pravila. A kada se aparati posmatraju kao celina, 550D nema konkurenciju u ostala dva.

Pozdrav

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 17, 2010, 01:29:36 pre podne »
Malo sam prerano ocigledno krenuo sa ovim postom, ali da nastavim...
Nekako mi se cini da je odluka pala na Canon 550d, ali sada mi preostaju objektivi... Malo sam se informisao putem net-a i skontao da je 60% slike, sto sam potpuno bio zanemario. Naime nisam se nesto bavio njima jer sam vise proucavao aparate. Sad bih voleo da cujem vasu preporuku za objektiv oz ovaj aparat. Naravno kao sto su neki vec preporucili, mogucnost i vise njih, ali nekako bih voleo da imam all around pristup fotogrfisanju.. Jos uvek ne mogu da se pokupim sa svim ovim oznakama koje ih prate iako sam naisao na veoma dobar post na forumu sa oznakama na objektivima! Naime jasno mi je da zizina daljina odredjuje direktno opticki zoom, ali sa druge strane njihovi odnosi mi prave zbun! Tacnije ako je objektiv 18-55 i 24-85 daju priblizan zoom, ali ne razumem direktne odnose 18:24 i 55:85, nadam se da sam razumljiv :)
Hvala unapred!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 17, 2010, 02:34:45 pre podne »
Pa evo ovako... što pre zaboraviš tu priču o "x puta optičkom zumu", to bolje. :)

Neka njuška se setila da tako namakne pare, pa imamo sledeći apsurd - n puta optički zum se računa tako što se duža žiža podeli sa kraćom. Konkretno, kod objektiva 100-400mm, optički zum ti dođe 4x. A kod 17-85 je to 5x. I sad, ispada da 17-85 ima "bolji" zum.

A da li ima?

Naravno da ne. Žižna daljina (navedeni milimetri) određuju stepen uvećanja. Računaj da je 50mm uvećanje (gledano kroz tražilo) koje je blisko čovečjem oku. Sve ispod toga je širokougaono, a iznad toga je tele područje. Teoretski, ljudi najviše vole objektive koji dobacuju što dalje, ne razmišljajući šta to zapravo znači.

Dakle, kada stoji raspon 18-55, to znači da taj objektiv ide od širokih 18mm, a završava se (kada je maksimalno zumiran) na 55mm, tj u području "normalca" (normalac - objektiv od približno 50mm, čija projekcija uvećanja odgovara ljudskom oku, kao što sam gore naveo). Ovaj drugi, 24-85, kreće od nešto uže pozicije, 24mm, a završava se na 85. Znači on isto kreće iz širokog područja (mada ne širokog kao 18-55), a završava se na uvećanju koje je primetno veće od 55mm drugog objektiva.

Najidealnije je uzimati tzv. prajmove - objektive koji imaju - hehe - 1 x zum. To znači da objektivi zapravo uopšte nemaju zum prsten, već im je žiža uvek zakucana na naznačenu vrednost. Gubi se mogućnost fleksibilnijeg kadriranja, ali se dobijaju, za zum - nedostižne optičke performanse i, najčešće, veća svetlosna moć (usled većeg otvora blende kojim prajmovi mahom raspolažu).

E sad, pošto su prajmovi dosta ograničeni, početnici radije kreću sa osnovnim zumovima. Te bih Ti ja od srca preporučio 18-135 IS, jer je duplo jeftiniji od 15-85 IS, a sasvim se lepo slaže sa 550D. On Ti pruža ono što bi se žargonski nazvalo 7.5x zum, a kreće od već pristojne širine 18mm (na senzoru koji 550d ima, to mu dođe ekvivalentih 29mm), a završava se na nekih 216mm, što je već dobro uvećanje.

Post sam dosta skarabudžio... s brda, s dola, jer postoji gomila stvari koje bi Ti se morale objasniti, a ne znam s koje strane da počnem.

Eto, za početak, zaboravi na taj "optički zum" i počni da ceniš milimetre - oni su jedini nepromenjivi i jedino će tako biti moguće uporediti jedan objektiv sa drugim, barem kada je uvećanje u pitanju.

BTW, jesi li koristio ikakav digitalni aparat do sada i ako jesi, napiši tačno koji, pa ću pokušati da uporedim njegove žiže sa tipičnim primerima iz DSLR sveta. Štošta Ti može biti jasnije tako.

Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 17, 2010, 03:23:37 pre podne »
Sve se slažem sa kolegama forumašima, ali dok ne pazariš 50mm ili nešto drugo brzo, tj. sa velikim otvorom blende, nećeš ni znati da si prešao na dSLR  ;D (ovde idu oni irony tagovi, ili nešto slično, tako da nemo' neko da se uhvatio ove izjave k'o pijan plota, da ga ne bi' verbalno ubio ko slana papriku)  ;D
Tako da, šta god da odlučiš cca 100 evrića za "plastic fantastic" je must have (naravno po meni)
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2010, 03:25:12 pre podne od strane Hornet »

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 17, 2010, 01:29:15 posle podne »
@StORM48
Hvala na odgovoru, to je bas ono sto sam i pitao, dakle uspeo je neko da me razume ;)
Ali ostaju mi jos neke stvari nerazumne... Ne znam da li je bolje kupiti 18-135 is, ili kombinovati dva objektiva, tipa 18-55 is + 55-250 is? Negde sam procitao da ovaj aparat "proguta" (misli se da  mu objektiv nije dorastao)objektiv 18-55 is, sto je pretpostavljam jer ne moze da mu "nahrani" Megapixele...
Sto se tice aparata koje trenutno koristim to je canon ixus 960is, a ranije sam koristio neki HP SLR, ne znam tacno koje oznake..

@Hornet
Sto se tice 50mm to ce verovatno biti sledeca kupovina, kad se malko vise ukljucim u vode DSLR aparata :)
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2010, 01:31:37 posle podne od strane Shuma »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 17, 2010, 02:26:18 posle podne »
Na Tvom mestu, ja bih pre išao na 18-135 IS.

Dva su razloga - prvi je što ne gubiš BAŠ NIŠTA u odnosu na 18-55 IS jer, suprotno od utvrđenih pravila (da kraći raspon donosi bolji optički kvalitet), 18-135 je na zajedničkom rasponu jednak sa 18-55 IS, a na delu od 55-135 je prosto briljantan.

Drugi razlog je možda mnogo bitniji - omogućiće Ti da polako učiš, nesputan kratkim rasponom, a opet, bez potrebe da Ti i dodatni objektiv smeta u torbi. Za istu cenu, za koju bi kupio 18-55 IS i 55-250 IS, ja bih Ti preporučio 18-135 IS i 50mm f/1.8, kao prvi prajm, sa kojim ćeš početi fotografiju da posmatraš znatno kreativnije. Mada, možda je pametnije da za početak prvo uzmeš samo 18-135, a da kasnije, kad uvidiš šta te sputava i šta Ti još treba, razmisliš o sledećem objektivu. Neka nepisana statistika kaže da 3/4 početnika nakači tele-objektiv (55-250 IS) par puta, izgustira ga i onda njime sakuplja prašinu. Nema bolje škole od korišćenja - kreneš da fotkaš i već ćeš provaliti šta Ti najviše fali. Onda uzmeš 50-icu, izuješ se od sreće fotkama koje pravi, pa tek nakon toga razmisliš o tele objektivu ili nekom makrou. :)

U stvari, postoji i treći razlog. 18-135 će biti daleko korisniji objektiv i kada se nadogradi sa nekim tele-objektivom jer, za razliku od 18-55 koji prestaje baš tamo gde 55-250 počinje, 18-135 deli dobar deo početnog raspona teleobjektiva. Štaviše, dobacuje do više od pola njegovog raspona, pa je i potreba za čestim menjanjem objektiva znatno manja. na rasponu od 55 do 135mm će Ti biti sasvim svejedno koji je objektiv na telu. ;)

Triput meri, jednom kupi 18-135 :)

Pozdrav

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 17, 2010, 02:58:45 posle podne »
Ok dosta toga mi je jasnije, ali interesuje me da li to znaci da objektiv na nizim zizinim daljinama pravi losije slike nego na visim? Tj npr. ako je objektiv 18-135, da li ce na njegovom rasponu od 55-135 praviti cistije slike, nego na opsegu 18-55? Ili sam totalno zalutao sa ovim pitanjem? :)
Hvala!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 17, 2010, 03:48:44 posle podne »
Ne, ne... ne trebaš to da shvatiš kao pravilo.

Ideal je da je objektiv uniformnog kvaliteta po celom rasponu i na svim otvorima blende. U praksi, takva situacija je nemoguća, a testiranjem se otkriva kakav je koji objektiv, na kojim otvorima blende, po celom rasponu. Testiranjem 4-5 primeraka 18-135, utvrdio sam da je za njega to karakeristična kvalitativna crta. Optički potencijal mu jača kako se žiža približava maksimumu. Imaš i obratnih primera. Recimo, 18-55 IS je najlošiji na delu od 50-55mm. Nije to nešto što izbija oči, ali kada se detaljno poredi, to se može primetiti.

15-85 je, na primer, najjači upravo na 15mm, što je odlično, jer je taj deo raspona uglavnom najkritičniji. Problem sa njim je cena, ali ako se može ukombinovati...

Pozdrav

Van mreže ZlatkoZ750

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2010, 08:05:36 posle podne »
Da ne otvaram novu temu pa bi se ubacio u ovu posto vidim da se raspravlja o objektivima.
Kao sto znate posedujem Canon 450d i 18-55 is objektiv,a sada kao drugi planiram da uzmem 70-300 is,pa da cujem vase strucno misljenje.
Canon 450D
canon efs18-55mm is
canon ef 70-300mm is usm
sigma 10-20mm ex dc
canon ef 50mm f/1.4 usm

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2010, 09:25:54 posle podne »
Hehe... pa uzmi ako Ti treba, odnosno nemoj, ako Ti ne treba :)

Najgora varijanta je da uzmeš, misliš da Ti treba, a onda posle par dana/nedelja spakuješ staklo u torbu i zaboraviš da ga imaš. To se često dešava i to je vrlo loš scenario. :)

Ako si se nameračio na 70-300 IS iz ubeđenja, a ne zato što Ti fali raspon, onda bolje uzmi EF 50mm f/1.4 USM ili barem EF 50mm f/1.8. Prajmovi pružaju bitno drugačiji ugođaj, a dok to ne probaš, nećeš znati.

Ako sam promašio poentu i Tebi tele-objektiv ipak treba, sa 70-300 IS nema greške.

Pozdrav

Van mreže ZlatkoZ750

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 18, 2010, 09:44:42 posle podne »
Hvala Stom na brzom odgovoru onda da uzmem  jedan i drugi posto onaj drugi i nije tako skup mislim na   EF50mm f/1,8 tu je negde oko 120e ako se nevaram.
Canon 450D
canon efs18-55mm is
canon ef 70-300mm is usm
sigma 10-20mm ex dc
canon ef 50mm f/1.4 usm

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 18, 2010, 09:51:05 posle podne »
Pozdrav,

Zlatko, dobro Ti pise Storm, prvo budi nacisto da Ti bas treba taj objektiv. Vidis, ja sam tek sada narucio taj objektiv, odnosno koristio sam neke jeftinije varijante (55-200, 75-300) i tek sam nedavno dosao do faze u kojoj zelim da izjednacim kvalitet fotografija pa ne bih da imam primetan pad u tele podrucju zato sto nije pokriveno kvalitetnim staklom. E ta, ustvari sitnica, me naterala da izdvojim podosta eura i cak mi je i dalje upitna objektivna satisfakcija za te novce...ali tim putem sam posao, pa sad nema nazad.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 18, 2010, 09:54:23 posle podne »
EF50mm f/1,8 jeste fantastičan objektiv, ali kad već imaš taj 18-55 ... zalepi selotejpom na 50mm pa slikaj nekoliko dana.
Onda zalepi na 35mm ... pa nastavi, čisto da stekneš osećaj te dve fiksne žižne daljine.

Čisto da ne bude posle: Jao, usko mi nešto ovih 50mm  :)

50mm jeste normalac, ali na full frame aparatu ... i njime zaista pokrivaš lepu širinu, ekvivalentnu tvom vidnom polju.
Ali 50mm na Crop aparatu kakav je tvoj, to postaje 85mm, što ponekad može biti usko, naročito kada si u zatvorenom prostoru pa nemaš mesta za korak unazad.


35mm f2 jeste neko lepo rešenje, ne tako jeftino kao 50mm 1,8, ali što kaže Storm ... bezveze da stoji u torbici nešto što ti nije 1/1 upotrebljivo
« Poslednja izmena: Oktobar 18, 2010, 09:56:40 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 19, 2010, 12:32:34 pre podne »
Što jest,jest...35mm je mnogo bolje od 50mm ako se ima uslova za to.A ako se nema,kupiš "plastik fantastik" pa ponekad zapevaš "tesno mi ga skroji nane..." ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 19, 2010, 01:43:19 pre podne »
Nema tu generalno bolje ili gore.
35mm je gori za portrete od 50mm (i na crop-u)! Za detalje takođe. Za drugo je bolji. E sad vlasnik bi trebalo da zna šta mu treba.
Inače, nešto se nosim mišlju skorije da pazarim 85mm  ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Preporuka za aparat
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 19, 2010, 01:55:19 pre podne »
Pozdrav,

a ja, eto, imam i 35 i 50 i 85...i 100 i 135 ali oni se ne broje u ovom postu i za sada su mi iskustva takva da zaista taj 35mm (imam verziju F2) nije bas za svasta, a posebno nije bas za portrete i detalje. Kulturnu fotku daje na bas, bas dobrim svetlosnim podlogama. Meni je 50mm u verzijama koje imam (Sigma 2,8 EX i Carl zeiss 1,8) daleko bolja prica od 35mm, bar za sada. Doduse, odgovara mi sirina za ono zbog cega sam ga uzeo, ali sa slikom se jos nisam nagodio da budem iskren.

Stoga se slazem da nije lose malo eksperimentisati sa kit-objektivom da bi se stekao utisak sirine prajmova o kojima se ovde pise.