Autor Tema: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC  (Pročitano 24088 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« poslato: Septembar 16, 2010, 02:02:23 posle podne »
Zaista počinjem da šmelcujem čim se negde pojavi nešto što nosi oznaku 35mm f/1,x.  :)

Elem, radi se o proizvodu firme koja je ''malo'' zastupljena na ovim prostorima, ali u koju smo još pre tačno godinu dana gledali sa čuđenjem kada je izbacila na tržište Samyang 14mm f2.8 IF ED MC Aspherical po ceni od €260.

Ovaj put je u pitanju prime objektiv, Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC, promera filtera 77mm sa sve jednim asferičnim elementom unutar njega.

Cena će biti dostupna naknadno, tačnije tokom novembra meseca za kada je i predviđeno da se nadje na tržištu, a biće dostupan za Canon, 4:3, Nikon, Pentax, Samsung NX i Sony Alpha aparate.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #1 poslato: Septembar 16, 2010, 02:44:08 posle podne »
Još kad bi savladali elektronski deo... bilo bi sjajno. Mada, onda ne bi više bilo tako jeftino.

Pozdrav

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #2 poslato: Septembar 16, 2010, 03:21:28 posle podne »
Ajde bre, kakvo je to pomodarstvo, 'oces i AF?? Sta je sledece?? :D
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #3 poslato: Septembar 16, 2010, 03:36:13 posle podne »
Da, tačno! Dokle BRE više!?

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #4 poslato: Septembar 16, 2010, 04:12:26 posle podne »
nista ne fali manuelnom podesavanju, osim ako nisi paparazzo ili slikas neke brze trenutke :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #5 poslato: Septembar 16, 2010, 06:19:00 posle podne »
Pozdrav,

pa, ako se odreknemo AF-a, onda je daleko jeftinija prica vezana za M42 navoj, adapter i obilje objektiva, a pre svega Zeiss-a, ispred nas. Dakle, u tom slucaju ja ne vidim bas preterano mnogo razloga za razbacivanje ako nema nekog potpunog komfora u radu. Koristim razne zizne daljine sa M42 i meni je sve to OK ako imam vremena da fokusiram rucno, samo nema se uvek vremena...ali ako je ulog reda velicina 30-80 eura, bez mnogo razmisljanja oprastam AF i jnegov nedostatak. Ipak, kada cena krene gore, tu se lagano suzdrzavam, odnosno prednost dajem dosta skupljim ali i kompletnijim pandamima.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #6 poslato: Septembar 16, 2010, 08:10:57 posle podne »
Slažem se, samo su i u ovoj temi zafalili oni "irony" tagovi  ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #7 poslato: Septembar 16, 2010, 08:52:24 posle podne »
nista ne fali manuelnom podesavanju, osim ako nisi paparazzo ili slikas neke brze trenutke :D

Nisi u pravu. Mnogi fotografi ne umeju da izostre fotku manualno. (Ne zato sto ne znaju vec jednostavno ne mogu zbog problema sa ocima).

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #8 poslato: Septembar 16, 2010, 09:10:52 posle podne »
To realno nije problem, jer praktično je polu-automatski fokus već tu - vrtiš prsten, on potvrdi, ti opališ i eto oštre fotke.

E sad, taj sistem jeste spor, jeste da smara, ali radi.

M42 ne bih gurao u ovu priču - Samyang pravi mnogo jače objektive nego što je Zeiss ikad napravio za m42. Zeiss je okružen mitovima skoro kao i Jaguar. Meni je Jaguar bio omiljeni auto. Ono - prava želja i strast, dok nisam upoznao čoveka koji ceo život pokušava da vozi Jaguare. Kažem "pokušava", jer su mu češće parkirani u servisu, nego ispred kuće. Ali, kako sam kaže - strast nema cenu.

E tako je i sa matorim Zeiss-ovima. Uz tu i tamo neki izuzetak, seta tera ljude da razmišljaju iracionalno i klešu Zeissove u zvezde. Međutim, realnost je bitno drukčija - na senzorima visoke rezolucije, gomila tih matorih m42 je jednostavno - loša. Mislim, da ne grešim dušu, ima u stvari vrlo dobrih staklića "za te pare". Ali ne i kada se uporede sa aktuelnim i modernim staklima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 16, 2010, 09:13:26 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #9 poslato: Septembar 16, 2010, 10:10:29 posle podne »
iz moje perspektive foto-amatera ovo ce morati da kosta manje od Nikkor-a 35mmG da bi mi bilo atraktivno - bez merenja i AF na d80, to sto je deo blende svetliji slabo znaci. a cisto sumnjam da ce biti jeftinije (gomila stakla, f/1.4 i 77mm navoj...)

nego, jel ova stvar ima istu opticku formulu kao onaj nedevno najavljeni Zeiss 35/1.4?

"Mislim, da ne grešim dušu, ima u stvari vrlo dobrih staklića "za te pare". Ali ne i kada se uporede sa aktuelnim i modernim staklima." - slican savet sam dobio ranije od jednog zonasa u razgovoru o M42 objektivima uopsteno (+ uz nedostatak fokusa na beskonacno na nikonu) i resio da u te vode uopste ne ulazim.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #10 poslato: Septembar 16, 2010, 10:32:04 posle podne »
Pozdrav,

da, znas kako kazu - dok ne probam lava, za mene je svinja kralj zivotinja...e tako, sad, dok ne nadjem tog Samyanga da pravi bolju fotku od Zeiss-a, tretiram ga na isti nacin. Pretpostavke mogu da prihvatim samo do neke mere, ali kada jos uvedemo i novac u jednacinu (koliko za koji objektiv bez AF-a treba odvojiti), onda tek treba da me ubedis itekako dobrom fotkom. Sa druge strane, ja cu ocas posla da izbacim na crtu nesto sa Zeiss-om, mitom&legendom, meni ne smeta, fotke su mi veoma realisticne&nemitske :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #11 poslato: Septembar 16, 2010, 10:46:03 posle podne »
@-djole-

Ti m42 staklići, nemaju neku drugu svrhu osim da od 100 klikova nabodeš jednu opaku, i onda izadješ na forum sa tezom bezumno oštrog i nabodenog fokusa sa jako halucinogenim bokehom, i onda pričaš kako si za 30 eura dobio vrhunski kvalitet.  :)
Zaista, imam nekoliko mnogo jakih slika ubodenih sa pentaconom 50mm, i zaista sam bio euforičan neko vreme, ali ako treba da krenem da slikam ćerkin rodjendan u restoranu, poneću Canona 50mm f-1.8, a ne neki m42 objektiv.
Dakle, ostaje za umjetničarenje ... i za više od toga nije.
I da me ne razumeš pogrešno, i dalje imam nekoliko m42 staklića, i dalje ću ih kupovati ako naletim na dobar komad, ali naprosto, mora se znati gde im je mesto.

E sad, ovi novi zeissovi, imaju bolesno dobre boje i opako dobar bokeh, a na manuelno fokusiranje se navikneš u roku od odmah, tako da ne bih nikako poredio samayanga sa zeissom, upravo zbog kvaliteta fotografija.
U svakom slučaju, pozitivna stvar cele ove 35mm euforije koja divlja u poslednje vreme, jeste prepoznavanje industrije da je raji potreban jeftin prajm, svetlosno jak.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #12 poslato: Septembar 16, 2010, 11:11:13 posle podne »
O da, meni je potreban jeftin prajm, svetlosno jak, ali ne 50mm1.8 jer me sa fokusom laže jako često. Nisam uboo dobar primerak, šta ću...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #13 poslato: Septembar 17, 2010, 12:41:24 pre podne »
E sad, ovi novi zeissovi, imaju bolesno dobre boje i opako dobar bokeh, a na manuelno fokusiranje se navikneš u roku od odmah, tako da ne bih nikako poredio samayanga sa zeissom, upravo zbog kvaliteta fotografija.
Jesi li siguran?

Check this out > http://www.lenstip.com/index.php?test=obiektywu&test_ob=264 (PAŽLJIVO pročitaj test - vrlo je poučan)

Samyang 85mm f/1.4 je na dosta frontova praktično progutao Zeissa i Nikkora, a po nekim stvarima je čak i Canon EF 85mm f/1.2 II mogao da se postidi.

Kao što rekoh... ostavite Zeiss za priče unucima pred spavanje... to je sada samo nakit - ima više juvelirsku, nego fotografsku vrednost. Pogotovo za te pare. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2010, 12:46:26 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #14 poslato: Septembar 17, 2010, 08:35:23 pre podne »
Pozdrav,

OK, kakve su sanse da premerimo performanse tog Samyanga i starog Zeiss-a?
Ima li to neko pa da pokusamo da uporedimo?

Zanimljivo zvuci ukljucenje tog proizvodjaca na tako visokom nivou a ja sam sada sve zaintrigiraniji.

Uzgred, ja imam starog Zeiss-a od 80-ak eura, a imam i jednog skoro upola jeftinijeg...tesko da nesto drsticno skuplje moze biti povoljnija prica, matori su oba, pa sad...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #15 poslato: Septembar 17, 2010, 12:40:15 posle podne »
Kao što rekoh... ostavite Zeiss za priče unucima pred spavanje... to je sada samo nakit - ima više juvelirsku, nego fotografsku vrednost. Pogotovo za te pare. :)

Kad odem na ovaj deo foruma Lens Sample Photo Archive , i kad pogledam naslove koji se odnose na Zeiss, i kada krenem da gledam slike unutar njih ... nešto nemam utisak da se radi o nakitu, već sasvim posebnim komadima optičke opreme.
A samyang, ma koliko meni bio simpatičan ...  može samo da sanja ovakve boje.


Postoji termin ''Zeiss Color'', i nije za džabe u opticaju
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2010, 01:21:07 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #16 poslato: Septembar 17, 2010, 01:17:35 posle podne »
Ne, ne... nešto si Ti tu pobrkao... postoji termin "L boje". Sve ostalo su izmišljotine.  :P

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #17 poslato: Septembar 17, 2010, 01:50:20 posle podne »
Pa sad koje su bolje:

cajs ili L boje?  ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #18 poslato: Septembar 17, 2010, 02:15:55 posle podne »
Postavio si nam pitanje od kojeg spavanja nema.  :) :) :)

Elem, evo koje slikice napravljene sa Samyang Rokinon Vivitar 14 2.8, pomenutog na početku ove teme.


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 22, 2010, 10:16:10 posle podne »
Dakle objavili su cenu, Samyang AE 14 mm f/2,8 ED AS IF UMC za Nikon košta celih €329.

Full Frame staklo, 14mm za €329.

Da ne bude zabune, ovo je novi model koji ima određena poboljšanja u odnosu na stari.

Zaključak na lenstip.com je:
Pros:

    * decent build quality,
    * sensational image quality in the frame centre,
    * very good image quality at the edge of an APS-C/DX sensor,
    * fully acceptable image resolution at the edge of full frame,
    * chromatic aberration medium at most,
    * well-corrected coma,
    * properly corrected vignetting on a small sensor,
    * negligible astigmatism,
    * excellent price/quality ratio.

Cons:

    * high and complicated distortion,
    * significant vignetting on full frame,
    * you can’t use any filters.

Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC - Lens Review
''Ne moze da svane pre zore''