Autor Tema: Canon sx 1 is ili DSLR  (Pročitano 17399 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dr

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Canon sx 1 is ili DSLR
« poslato: Decembar 08, 2009, 10:40:29 posle podne »
Moze li mi neko premeti svoje vidjenje ove dileme i za koji dslr da se odlucim?


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #1 poslato: Decembar 08, 2009, 11:11:54 posle podne »
Pozdrav, slicno pitanje je postavljano na mali milion foruma, i svi su uglavnom slozili da je prosto nemoguce porediti ne-dSLR telo sa bilo kojim dSLR telom. Jednostavno se radi o potpuno dva razlicita sistema. Nema veze sto u ovom slucaju Canon SX1 IS ima CMOS senzor, njegova porvsina je mala i nije za poredjenje sa npr. CMOS senzorom iz Canon 1000D. Sad, treba uzeti u obzir da je SX1 kompaktno telo sa mnostvom dzidza-bidza i FullHD video zapisom, i da ce prosecnom amateru zameniti jako dobru video kameru, a i kvalitet fotografija uopste nije los; zameraju mu jedino da imaju nesto vise shuma. A opet, ako se planira ozbiljnije ulaziti u dSLR vode, treba imati u vidu da se prica ne zavrsava sa telom i KIT-objektivom, vec naprotiv - tu upravo pocinje, a tako i troskovi koji nisu mali kada je dSLR oprema u pitanju.
Znaci, moj savet je da prvo raskrstis u kom smeru planiras da se razvijas kao fotograf i resenje ce doci samo po sebi.
Da rezimiram, svaki dSLR aparat sa nekim pristojnim objektivom ce ti dati bolju fotku od bilo kojeg ne-dSLR fotoaparata. I da, moja preporuka za pocetak je Nikon D5000 KIT. Ako iskace iz budzeta onda videti izmedju Canon 1000D, ili jos bolje 450D.

Ovde mozes da vidis uporedne fotke Canon SX1 IS i EOS 1000D KIT (18-55 IS) - KLIK
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2009, 11:14:47 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže dr

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2009, 05:04:44 posle podne »
Najlepse hvala na objasnjenju. Uzgred, sta mislite daje bolje resenje: Nikon D 5000 kit ili Canon 500D kit?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2009, 05:09:03 posle podne »
Jako velika dilema. Kada uzmem u obzir mogucnosti i jednog i drugog, jako je tesko reci koji je bolji, radi se o dva modela u klasi, a ne zelim da ulazim u vecito prepucavanje C i N tabora.
Ja sam Canondzija i malo subjektivan, pa onda predpostavljas kome naginju moje simpatije.  ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #4 poslato: Decembar 09, 2009, 10:46:43 posle podne »
D5000 je bolji od 500D.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2009, 11:50:10 posle podne »
Izdade nam Zare tabor  :D
Salim se, jel ovo tvrdis zbog nesto boljeg senzora ili...? Meni se jako dopada onaj rotirajuci ekran i senzor iz D90, ali mi se isto tako ne svidja sto nema AF-motor u telu; Canon 500d ima bolji video ako je to nekome bitno.
Slicno poredjenje je napravio renomirani DPREVIEW ovde:  http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS500D/page21.asp

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #6 poslato: Decembar 11, 2009, 12:08:43 pre podne »
D5000 ima bolju fotku i od 500D i od D90.

Ima odlican proces pa fotke nije potrebno izvlaciti iz RAWa.

Kod 500D su nesto uprskali mada ima primeraka koji rede korektno.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Canon 500D vs. Nikon D5000
« Odgovor #7 poslato: Decembar 11, 2009, 01:10:52 pre podne »
Kako D5000 ima bolju fotku od D90, to su gotovo dva ista aparata sa istim senzorima ako izuzmemo ergonomiju?
Po onim JPEG primerima sa DP sto sam okacio link ne bih rekao da je D5000 bolji od 500D. Jedino sam primetio da ima razlike kada se porede RAW fotke, kao da su tu fotke od D5000 nesto intezivnije. Zar onda to ne znaci da 500D ima bolju unutrasnju obradu? Ili aludiras na onu "narandzastu" kod 500D koju si spominjao?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #8 poslato: Decembar 11, 2009, 01:54:22 pre podne »
Pored CMOSa, koji su navodno isti, aparati moraju imati i identicano procesuiranje. U slucaju ova dva, d5000 i d90, ono nije isto. D5000 donosi nesto novo, reklo bi se osvezenje, koje do danas Nikoni nisu posedovali.

Proces u D90 je slicniji, ili isti, kao sto je i na prethodnim Nikonima.

500D je po pitanju slike (ne IQa) korak u nazad u odnosu na prethodni 450D.
Nista neobicno za Canona ako se setimo 350D i 400D. Na DP se jos nekako i "pokazao", ali prevelik broj drugih semplova sa NETa ne ide njemu u prilog. Osim oranzade, fotke u jpg-u su pretvrde sa restriktivnim kreditom za dalju obradu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2009, 02:09:48 pre podne »
Moguce da je to sve kompromis vece rezolucije. I 350D je bio OGROMAN korak napred ako ga poredimo sa 300D, cak veci nego sto je npr. 450D napravio u odnosu na 400D.

Van mreže dr

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #10 poslato: Decembar 11, 2009, 11:22:42 pre podne »
dali canon 500d ima motor u telu?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #11 poslato: Decembar 11, 2009, 11:28:30 pre podne »
Naravno.

Van mreže fotograf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #12 poslato: Decembar 11, 2009, 12:40:13 posle podne »
Hajde Zarko ne pricaj svasta, deluje mi kao da samo prihvatas nesto sto pise jedan nas cuveni "tester".

500D je bolji od D5000 (osim u osetljivosti), a od 450D je bolji u svemu! To se cak priznaje i kod nas. Ta "narandza" o kojoj pricas je primecena samo u Srbiji.

I svi semplovi na Internetu pokazuju ovo sto kazem, procitaj ih malo bolje....

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2009, 02:43:33 posle podne »
Pozdrav i dobro dosao.
Lepo bi bilo za pocetak da se predstavis, i eventualno nam ukazes na neke svoje radove/fotke, malo je s' neba pa u rebra da prvi post bude ovakav, deluje kao da si se registrovao samo provokacije radi. Oprosti mi ako gresim, ponavljam; dobrodosao si na forum.
I sam se nekad ne slozim sa nekim Zaretovim misljenjem, ali se dugo znamo i jako ga postujem, pa uvazavam njegovo misljenje.
Zare je stari Canondzija, pa ova tema ne moze da ode u smeru prepucavanja C i N tabora, jer to ne pije vodu u ovom slucaju.
'Ajde, ja sam okacio konkretne primere sa DP gde sam napisao sta sam napisao (da se ne ponavljam), ocekujem isto i od tebe (fotograf), a i Zareta, ako vas ne mrzi.
Pozdrav.

Van mreže fotograf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2009, 07:30:30 posle podne »
HVala. Nisam dosao "iz neba pa u rebra", svi se mi znamo sa drugih foruma. I necu nista da kacim, kad ima dovoljno testova i analiza po netu, samo treba pogledati....

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #15 poslato: Decembar 11, 2009, 07:43:47 posle podne »
Meni je nick "fotograf" nepoznat?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #16 poslato: Decembar 12, 2009, 01:02:20 posle podne »
dali canon 500d ima motor u telu?

Kakav motor? Canon nema nikakve motore u telu.

500D ima najocajnije fotke od svih dosadasnjih Canona koji su proizvedeni. Ne bih ga kupio ni da je dvostruko jeftiniji. Nesto su opasno zeznuli. On 450D nije ni do kolena.

Bezbroj fotki na NETu samo to potvrdjuje, a Nesa je to opisao u svom testu. Nije nista izmislio. Samo je preneo svoje zapazanje koje je tacno.

http://www.pbase.com/joefilmguy/book_battle_09&page=6

http://www.pbase.com/azahavi/surfing_in_the_kineret

http://www.pbase.com/chemman/inbox&page=4

http://www.pbase.com/andrej70/turkey&page=3

http://www.pbase.com/rickbricker/shooting_my_way_east

http://www.pbase.com/joefilmguy/book_battle_09&page=2

http://www.pbase.com/rickbricker/theres_and_dans_wedding

http://www.pbase.com/bellanundo/percy_priest_lake_nashville_tennessee

http://www.pbase.com/rickbricker/other_sights_of_niagara

Ko ne vidi sta je lose na ovim primerima, a ima ih previse sa istim ili slicnim simptomima, slobodno neka uzme 500D.  

Isto vazi i za odnod 40D i 50D, gde je 50D korak u nazad.

« Poslednja izmena: Decembar 12, 2009, 01:31:58 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #17 poslato: Decembar 12, 2009, 04:28:56 posle podne »
Citat
500D ima najocajnije fotke od svih dosadasnjih Canona koji su proizvedeni
Ja se za ovo ne slazem, vec samo u nekim stvarima kada je 450d u pitanju, a mislim da je od prethodnih u svemu bolji. Ali svako ima svoje misljenje, i ja to postujem.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #18 poslato: Decembar 12, 2009, 10:05:29 posle podne »
Nisam mislio na IQ vec samo na fotke (i to prvenstveno na JPG defolt). Inace, normalno je da nova generacija donese ponesto novog jer u protivnom ne bi postojao smisao novih modela. 500D donosi dosta toga novog i tu im (Canonovcima) nista ne zameram. Problem je u tome sto su fotke (cak i one sa njihovog stoka) njanjave.

Za razliku od njega, 7D je pravi biser medju APS digitalcima.

Van mreže fotograf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #19 poslato: Decembar 13, 2009, 01:28:10 posle podne »
Najocajnije fotke? Aha, u redu, vidim da ste vi "odlicno" poznajete foto tehniku, posle ovakve nebulozne izjave ne bih dalje da ucestvujem u diskusiji. Za 2 koplja je bolji od 450D u svemu...

A pogledaj malo bolje primere sa tim aparatom po netu pa ce ti samo kasti. Posle 7D, to je najbolje APS-C telo...a i sa njim deli dobar deo IQ-a.

http://www.flickr.com/cameras/canon/eos_500d/
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2009, 01:33:23 posle podne od strane fotograf »