Autor Tema: Canon sx 1 is ili DSLR  (Pročitano 17401 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dr

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Canon sx 1 is ili DSLR
« poslato: Decembar 08, 2009, 10:40:29 posle podne »
Moze li mi neko premeti svoje vidjenje ove dileme i za koji dslr da se odlucim?


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #1 poslato: Decembar 08, 2009, 11:11:54 posle podne »
Pozdrav, slicno pitanje je postavljano na mali milion foruma, i svi su uglavnom slozili da je prosto nemoguce porediti ne-dSLR telo sa bilo kojim dSLR telom. Jednostavno se radi o potpuno dva razlicita sistema. Nema veze sto u ovom slucaju Canon SX1 IS ima CMOS senzor, njegova porvsina je mala i nije za poredjenje sa npr. CMOS senzorom iz Canon 1000D. Sad, treba uzeti u obzir da je SX1 kompaktno telo sa mnostvom dzidza-bidza i FullHD video zapisom, i da ce prosecnom amateru zameniti jako dobru video kameru, a i kvalitet fotografija uopste nije los; zameraju mu jedino da imaju nesto vise shuma. A opet, ako se planira ozbiljnije ulaziti u dSLR vode, treba imati u vidu da se prica ne zavrsava sa telom i KIT-objektivom, vec naprotiv - tu upravo pocinje, a tako i troskovi koji nisu mali kada je dSLR oprema u pitanju.
Znaci, moj savet je da prvo raskrstis u kom smeru planiras da se razvijas kao fotograf i resenje ce doci samo po sebi.
Da rezimiram, svaki dSLR aparat sa nekim pristojnim objektivom ce ti dati bolju fotku od bilo kojeg ne-dSLR fotoaparata. I da, moja preporuka za pocetak je Nikon D5000 KIT. Ako iskace iz budzeta onda videti izmedju Canon 1000D, ili jos bolje 450D.

Ovde mozes da vidis uporedne fotke Canon SX1 IS i EOS 1000D KIT (18-55 IS) - KLIK
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2009, 11:14:47 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže dr

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2009, 05:04:44 posle podne »
Najlepse hvala na objasnjenju. Uzgred, sta mislite daje bolje resenje: Nikon D 5000 kit ili Canon 500D kit?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2009, 05:09:03 posle podne »
Jako velika dilema. Kada uzmem u obzir mogucnosti i jednog i drugog, jako je tesko reci koji je bolji, radi se o dva modela u klasi, a ne zelim da ulazim u vecito prepucavanje C i N tabora.
Ja sam Canondzija i malo subjektivan, pa onda predpostavljas kome naginju moje simpatije.  ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #4 poslato: Decembar 09, 2009, 10:46:43 posle podne »
D5000 je bolji od 500D.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2009, 11:50:10 posle podne »
Izdade nam Zare tabor  :D
Salim se, jel ovo tvrdis zbog nesto boljeg senzora ili...? Meni se jako dopada onaj rotirajuci ekran i senzor iz D90, ali mi se isto tako ne svidja sto nema AF-motor u telu; Canon 500d ima bolji video ako je to nekome bitno.
Slicno poredjenje je napravio renomirani DPREVIEW ovde:  http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS500D/page21.asp

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #6 poslato: Decembar 11, 2009, 12:08:43 pre podne »
D5000 ima bolju fotku i od 500D i od D90.

Ima odlican proces pa fotke nije potrebno izvlaciti iz RAWa.

Kod 500D su nesto uprskali mada ima primeraka koji rede korektno.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Canon 500D vs. Nikon D5000
« Odgovor #7 poslato: Decembar 11, 2009, 01:10:52 pre podne »
Kako D5000 ima bolju fotku od D90, to su gotovo dva ista aparata sa istim senzorima ako izuzmemo ergonomiju?
Po onim JPEG primerima sa DP sto sam okacio link ne bih rekao da je D5000 bolji od 500D. Jedino sam primetio da ima razlike kada se porede RAW fotke, kao da su tu fotke od D5000 nesto intezivnije. Zar onda to ne znaci da 500D ima bolju unutrasnju obradu? Ili aludiras na onu "narandzastu" kod 500D koju si spominjao?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #8 poslato: Decembar 11, 2009, 01:54:22 pre podne »
Pored CMOSa, koji su navodno isti, aparati moraju imati i identicano procesuiranje. U slucaju ova dva, d5000 i d90, ono nije isto. D5000 donosi nesto novo, reklo bi se osvezenje, koje do danas Nikoni nisu posedovali.

Proces u D90 je slicniji, ili isti, kao sto je i na prethodnim Nikonima.

500D je po pitanju slike (ne IQa) korak u nazad u odnosu na prethodni 450D.
Nista neobicno za Canona ako se setimo 350D i 400D. Na DP se jos nekako i "pokazao", ali prevelik broj drugih semplova sa NETa ne ide njemu u prilog. Osim oranzade, fotke u jpg-u su pretvrde sa restriktivnim kreditom za dalju obradu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2009, 02:09:48 pre podne »
Moguce da je to sve kompromis vece rezolucije. I 350D je bio OGROMAN korak napred ako ga poredimo sa 300D, cak veci nego sto je npr. 450D napravio u odnosu na 400D.

Van mreže dr

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #10 poslato: Decembar 11, 2009, 11:22:42 pre podne »
dali canon 500d ima motor u telu?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #11 poslato: Decembar 11, 2009, 11:28:30 pre podne »
Naravno.

Van mreže fotograf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #12 poslato: Decembar 11, 2009, 12:40:13 posle podne »
Hajde Zarko ne pricaj svasta, deluje mi kao da samo prihvatas nesto sto pise jedan nas cuveni "tester".

500D je bolji od D5000 (osim u osetljivosti), a od 450D je bolji u svemu! To se cak priznaje i kod nas. Ta "narandza" o kojoj pricas je primecena samo u Srbiji.

I svi semplovi na Internetu pokazuju ovo sto kazem, procitaj ih malo bolje....

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2009, 02:43:33 posle podne »
Pozdrav i dobro dosao.
Lepo bi bilo za pocetak da se predstavis, i eventualno nam ukazes na neke svoje radove/fotke, malo je s' neba pa u rebra da prvi post bude ovakav, deluje kao da si se registrovao samo provokacije radi. Oprosti mi ako gresim, ponavljam; dobrodosao si na forum.
I sam se nekad ne slozim sa nekim Zaretovim misljenjem, ali se dugo znamo i jako ga postujem, pa uvazavam njegovo misljenje.
Zare je stari Canondzija, pa ova tema ne moze da ode u smeru prepucavanja C i N tabora, jer to ne pije vodu u ovom slucaju.
'Ajde, ja sam okacio konkretne primere sa DP gde sam napisao sta sam napisao (da se ne ponavljam), ocekujem isto i od tebe (fotograf), a i Zareta, ako vas ne mrzi.
Pozdrav.

Van mreže fotograf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2009, 07:30:30 posle podne »
HVala. Nisam dosao "iz neba pa u rebra", svi se mi znamo sa drugih foruma. I necu nista da kacim, kad ima dovoljno testova i analiza po netu, samo treba pogledati....

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #15 poslato: Decembar 11, 2009, 07:43:47 posle podne »
Meni je nick "fotograf" nepoznat?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #16 poslato: Decembar 12, 2009, 01:02:20 posle podne »
dali canon 500d ima motor u telu?

Kakav motor? Canon nema nikakve motore u telu.

500D ima najocajnije fotke od svih dosadasnjih Canona koji su proizvedeni. Ne bih ga kupio ni da je dvostruko jeftiniji. Nesto su opasno zeznuli. On 450D nije ni do kolena.

Bezbroj fotki na NETu samo to potvrdjuje, a Nesa je to opisao u svom testu. Nije nista izmislio. Samo je preneo svoje zapazanje koje je tacno.

http://www.pbase.com/joefilmguy/book_battle_09&page=6

http://www.pbase.com/azahavi/surfing_in_the_kineret

http://www.pbase.com/chemman/inbox&page=4

http://www.pbase.com/andrej70/turkey&page=3

http://www.pbase.com/rickbricker/shooting_my_way_east

http://www.pbase.com/joefilmguy/book_battle_09&page=2

http://www.pbase.com/rickbricker/theres_and_dans_wedding

http://www.pbase.com/bellanundo/percy_priest_lake_nashville_tennessee

http://www.pbase.com/rickbricker/other_sights_of_niagara

Ko ne vidi sta je lose na ovim primerima, a ima ih previse sa istim ili slicnim simptomima, slobodno neka uzme 500D.  

Isto vazi i za odnod 40D i 50D, gde je 50D korak u nazad.

« Poslednja izmena: Decembar 12, 2009, 01:31:58 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #17 poslato: Decembar 12, 2009, 04:28:56 posle podne »
Citat
500D ima najocajnije fotke od svih dosadasnjih Canona koji su proizvedeni
Ja se za ovo ne slazem, vec samo u nekim stvarima kada je 450d u pitanju, a mislim da je od prethodnih u svemu bolji. Ali svako ima svoje misljenje, i ja to postujem.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #18 poslato: Decembar 12, 2009, 10:05:29 posle podne »
Nisam mislio na IQ vec samo na fotke (i to prvenstveno na JPG defolt). Inace, normalno je da nova generacija donese ponesto novog jer u protivnom ne bi postojao smisao novih modela. 500D donosi dosta toga novog i tu im (Canonovcima) nista ne zameram. Problem je u tome sto su fotke (cak i one sa njihovog stoka) njanjave.

Za razliku od njega, 7D je pravi biser medju APS digitalcima.

Van mreže fotograf

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #19 poslato: Decembar 13, 2009, 01:28:10 posle podne »
Najocajnije fotke? Aha, u redu, vidim da ste vi "odlicno" poznajete foto tehniku, posle ovakve nebulozne izjave ne bih dalje da ucestvujem u diskusiji. Za 2 koplja je bolji od 450D u svemu...

A pogledaj malo bolje primere sa tim aparatom po netu pa ce ti samo kasti. Posle 7D, to je najbolje APS-C telo...a i sa njim deli dobar deo IQ-a.

http://www.flickr.com/cameras/canon/eos_500d/
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2009, 01:33:23 posle podne od strane fotograf »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #20 poslato: Decembar 13, 2009, 09:08:42 posle podne »
Izvuci nesto korisno iz 500D nije nemoguce. Besomucno izvlacenje iz RAWa nije preporucljivo za pocetnike niti ima smisla preporuka bilo kom pocetniku kupovina aparata sa osakacenim JPGom.

Ako je vec spomenut susedni forum, predstavicu jednog (zavedenog) Canon fana koji kupovinom ovog aparata prakticno nista kvalitetno i korisno nije postigao. I pored fotografija za koje samo on smatra da su "ispravne" ne vidi nista drugo ("slep od ociju" kako nas narod kaze). Kolege koji nesto znaju ne zele da ga razocaraju pa mu ih i ne komentarisu.

http://i37.tinypic.com/wkqo3s.jpg
http://i37.tinypic.com/a0w4nd.jpg
http://i38.tinypic.com/2v2jv4g.jpg
...



Da se tako nesto ne bi desilo i drugima mislim da je valjano upozoriti svakog novog (buduceg) korisnika o necemu sto ga moze snaci, a sto ni malo nije prijatno.

U ovom trenutku Nikon ima bolju ponudu u ovoj kategoriji fotoaparata. D5000 sa 18-105G VRom je znacajno bolje resenje od Canonovog pandana.

« Poslednja izmena: Decembar 13, 2009, 09:39:52 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #21 poslato: Decembar 20, 2009, 12:00:36 pre podne »
Dobio sam informaciju da si me pominjao na ovom forumu....

U cemu sam ja to zaveden i "slep kod ociju"? I sta je to mene "snaslo" tacno, ne razumem ?

Za moje fotografije sam dobio potvrdu od mnogih uglednih clanova foruma i profi fotografa da su veoma dobre, ako je tvoje misljenje tako zasto to nisi napisao tamo na ES-u, tj. ti i te "kolege koje nesto znaju" (ko je to, neki akademski fotografi)? Nije zabranjeno koliko mi se cini?

Pa posto si ti izvrsio selekciju mojih radova, da onda vidimo i neke tvoje reprezentativne fotografije:

http://217.26.67.168/uploads/1/8/1898409/IMG_04281.jpg
http://217.26.67.168/uploads/1/9/1915891/IMG_1254.jpg
http://217.26.67.168/uploads/1/9/1933010/IMG_0945.jpg
http://217.26.67.168/uploads/1/9/1946585/IMG_3618.jpg

Nesto ne vidim da su "kolege koje nesto znaju" i njih komentarisale....

Pa eto, ako nista, imao sam i od koga da naucim da fotografisem, od vas starijih clanova...


btw - a o ovoj temi o 500D vs 450D i sl. cemo drugi put...na osnovu ovoga sto sam procitao ne bih se slozio u nekim stvarima.



Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #22 poslato: Decembar 20, 2009, 12:28:29 pre podne »
Slusaj prijatelju. Mada sam ti odgovorio na PP, napisacu i ovde, ako vec potezes to pitanje i ako si se vec sam odao kao autor (jer se nigde iz mog posta nije moglo zakljuciti o kome je rec).

Takve fotografije koje si ti snimio moj klinac je  snimao sa mobitelom jos kada je imao 12 godina, a to sto su te neki "pohvalili" i pod uslovom da te pohvale nisu ironicne, jeste razlog kojim su te zeleli podtaci na rad i trud te da se ne demoralises kao pocetnik.
To je inace normalno sto i ja cesto cinim, kako na ovom tako i na svim drugim forumima kada primetim da postoji velika zelja za napretkom, a pored svega, postoji makar mala doza talenta.
« Poslednja izmena: Decembar 20, 2009, 12:34:37 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #23 poslato: Decembar 20, 2009, 12:40:34 pre podne »
Javljeno mi je da si me pomenuo ovde u negativnom kontekstu...okacio si moje fotografije, mislim da je to sasvim dovoljno.

Pa prijatelju, sta da ti kazem, ako kupis neki compact klincu, kad poraste ima da razbija....

Kazem, samo je steta sto nisam od tebe mogao mnogo nauciti na forumu, trebao si malo vise komentarisati...ja kao pocetnik treba da ucim od tako vrsnih fotografa kao sto si ti.

S postovanjem...
« Poslednja izmena: Decembar 20, 2009, 01:06:03 pre podne od strane milas »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #24 poslato: Januar 09, 2010, 10:54:46 pre podne »
Ne treba se prepucavati ovim tonom na forumu!I ja sam mislio u pocetku da sam "neki"fotograf,tek sad vidim da pojma nisam imao o fotografiji,covjek se uci dok je ziv a ni danasnje fotografije mi nisu ni blizu kao nekim fotografima sa ovog foruma a i na ostalim forumima.Prema tome,svakome se moze naci mana u fotografiji(cak i Skot Kelby-u),ali to ne znaci da je sad on los fotograf.Prema tome,poenta je da se ne treba prepucavati po furumima,nego ukazivati konstruktivnim kritikama gdje su greske na fotkama i sta treba poboljsati!Toliko! ;)
« Poslednja izmena: Januar 09, 2010, 10:56:38 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #25 poslato: Januar 09, 2010, 09:59:48 posle podne »
Mislim Tviti da nesto nisi skonto  ;D

Poenta citave diskusije nije fokusirana na komentare necijih fotografija u smislu kako si ti ovde to interpretirao. Poenta je nesto drugo:

Sta kupiti od tehnike , a da u ovom trenutku bude najbolje, pa se iz toga izrodila ova bezvezna diskusija o pocetnickim fotografijama kojoj svakao nije mesto ovde, a verovatno i nigde drugde.

Iskljucivi, i jedini cilj, ovakve moje reakcije je taj da buduceg vlasnika novog fotoaparata upozorim na ono sta ga moze docekati eventualnom kupovinom ovog ili onog.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #26 poslato: Januar 09, 2010, 11:42:46 posle podne »
Mislim Tviti da nesto nisi skonto  ;D

Poenta citave diskusije nije fokusirana na komentare necijih fotografija u smislu kako si ti ovde to interpretirao. Poenta je nesto drugo:

Sta kupiti od tehnike , a da u ovom trenutku bude najbolje, pa se iz toga izrodila ova bezvezna diskusija o pocetnickim fotografijama kojoj svakao nije mesto ovde, a verovatno i nigde drugde.

Iskljucivi, i jedini cilj, ovakve moje reakcije je taj da buduceg vlasnika novog fotoaparata upozorim na ono sta ga moze docekati eventualnom kupovinom ovog ili onog.
Naravno,slazem se sa tvojom konstatacijom! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #27 poslato: Februar 07, 2010, 06:52:55 posle podne »
Javljeno mi je da si me pomenuo ovde u negativnom kontekstu...okacio si moje fotografije, mislim da je to sasvim dovoljno.


Pa prijatelju, sta da ti kazem, ako kupis neki compact klincu, kad poraste ima da razbija....

Kazem, samo je steta sto nisam od tebe mogao mnogo nauciti na forumu, trebao si malo vise komentarisati...ja kao pocetnik treba da ucim od tako vrsnih fotografa kao sto si ti.

S postovanjem...

Prijatelju @milas, spusti loptu na zemlju. Zarko prica o aparatima profi klase. Jedno je kvalitet aparata a drugo znanje pa i ukus. Ja, kao amater, saljem jednu fotku slikanu prostim aparatom. Stvar ukusa, ali meni se dopada. Nije joj ovde mesto ali ....
Ne odbacujem ni druge komentare
http://static.panoramio.com/photos/original/22340876.jpg

S postovanjem...
« Poslednja izmena: Februar 07, 2010, 07:07:26 posle podne od strane stefan »
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #28 poslato: Februar 07, 2010, 08:39:50 posle podne »
Super, oživeo si temu  :D

Btw, postavljenoj fotki nije ovde mesto, trebao si je postaviti u novu temu, kako bi dobio što više vrednih komentara i saveta.
Onako na brzinu: ako ulaziš u fotografiju savladaj neke osnove kadriranja (ima dosta o tome na net-u). Ove si konkretno omašio pravilo trećina pri slikanju pejzaža...
Pozz

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #29 poslato: Februar 07, 2010, 09:15:35 posle podne »
Kakvo je to pravilo trecine kod pejzaza?

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #30 poslato: Februar 07, 2010, 09:33:02 posle podne »
Super, oživeo si temu  :D
Ove si konkretno omašio pravilo trećina pri slikanju pejzaža...
Pozz
Slažem se da sam na brzinu utrčao ovde pa nisam izabrao neku drugu. Iritirao me način komunikacije u ovoj temi. Amater sam ok.
Drugo, ova fotografija je snimljena čisto namenski da pokaže nekontrolisanu eksploataciju Južne Morave
pa je verovatno zato omašeno to pravilo.
Prihvatam sve primedbe bez "skakanja".
Pozz


« Poslednja izmena: Februar 07, 2010, 09:38:19 posle podne od strane stefan »
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #31 poslato: Februar 07, 2010, 11:20:09 posle podne »
Kakvo je to pravilo trecine kod pejzaza?

Ovo što je gospodin slikao se može nazvati pejzažom. Naravno da ne postoji posebno pravilo trećina samo za pejzaže.  :D
A prema postojećem horizont se umeće po trećini (gornjoj ili donjoj) - to je podpravilo za slikanje pejzaža, s obzirom da kod portreta nema horizonta :D :D
E sad (nije odgovor Mihailu, jer on to zna) od pravila se ponekad odstupa, ali je jako dobro znati zbog čega se to radi.
Pozz

P.S. Priznajem da mi formulacija sporne rečenice nije najsrećnija.
« Poslednja izmena: Februar 07, 2010, 11:24:59 posle podne od strane Hornet »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #32 poslato: Februar 08, 2010, 12:22:32 pre podne »
"Pravilo" trecine se moze primeniti u bilo kom aspektu fotografije...
Zasto ne i na portret? Cak sta vise, cesto se i primenjuje, bilo svesno ili ne...
Istina, "trecina" se najcesce primenjuje u pejzazima...

Ono sto sam hteo reci je, da "pravila" kao sto su trecina u stvari nisu pravila, vec smernice ljudima koji pocinju da se bave fotografijom...
Samo to htedoh kasti... ;D

Pozz

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #33 poslato: Februar 08, 2010, 11:17:01 pre podne »
 :)
Počela je neka nekorektna komunikacija na forumu i ja se umešao sa dobrom namerom
ali pogresnim izborom fotografije.

@Hornet,
može se nazvati pejzažom ali u konkretnom slučaju nije mi bitno kako ona izgleda već
šta sam hteo da se vidi. Postavljena je na Google Earth.
Hteo sam da se vidi Morava, brdo peska, kućica privatnog eksploatatora peska i šljunka, loše gazdovanje
državnih službi,... zbog čega sam dobio i javne pretnje u komentarima...
Ovim se isključujem iz ove teme
Pozz
« Poslednja izmena: Februar 08, 2010, 01:16:30 posle podne od strane stefan »
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #34 poslato: Februar 08, 2010, 12:20:02 posle podne »
A da nisi ti taj tosa43, sine Brute?
« Poslednja izmena: Februar 08, 2010, 12:38:00 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #35 poslato: Februar 08, 2010, 12:47:36 posle podne »
A da nisi ti taj tosa43, sine Brute?

Ako i jesam, zašto sine Brute?

Ko je ovo: tetejac...???
« Poslednja izmena: Februar 08, 2010, 01:56:21 posle podne od strane stefan »
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #36 poslato: Februar 08, 2010, 01:00:49 posle podne »
Ma to se tako kaze  ;D


P.S. "Nekontrolisana" se pise zajedno. Ispravi to da nam se ne smeju. :)

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #37 poslato: Februar 08, 2010, 01:29:37 posle podne »
Ma to se tako kaze  ;D


P.S. "Nekontrolisana" se pise zajedno. Ispravi to da nam se ne smeju. :)

Ubih se tražeći po forumu ali nigde ne nađoh odvojeno napisano!

 uuh...Pronašao sam na ga Google Earth-u ali to ne mogu ja da ispravim.
Preneću autoru.
« Poslednja izmena: Februar 08, 2010, 01:36:12 posle podne od strane stefan »
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #38 poslato: Februar 08, 2010, 01:39:09 posle podne »

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #39 poslato: Februar 08, 2010, 01:48:11 posle podne »
http://www.panoramio.com/photo/22340876

Napisao sam gore.
Ova tema kao Metamorfoza...
od ... Canon sx 1 is ili DSLR... na šljunak i pesak..... :)

P.S.
Ne može da se ispravi a da se ne obrise.
Ponovljeni upis ide dole.
Bolje i sa gramatičkom greškom pa, ako ne vide suštinu, nek se smeju autoru.
« Poslednja izmena: Februar 08, 2010, 09:49:05 posle podne od strane stefan »
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #40 poslato: Februar 08, 2010, 02:13:39 posle podne »
U pravu si.
Nekad je moglo.
Izgleda su edit ukinuli jer se, verovatno, zloupotrebljavao.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon sx 1 is ili DSLR
« Odgovor #41 poslato: Februar 08, 2010, 02:32:01 posle podne »
:)
Počela je neka nekorektna komunikacija na forumu i ja se umešao sa dobrom namerom
ali pogresnim izborom fotografije.

Ma kakvi nekorektna - to je čisto razmrdavanje (da vidiš ti druge forume)...
Samo nek se komentariše da živne malo ovaj forum!  :D