Autor Tema: Pomoć novajliji sa blic glavom  (Pročitano 3156 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StevanN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Pomoć novajliji sa blic glavom
« poslato: Maj 29, 2023, 11:15:05 pre podne »
Pozdrav dobi ljudi!

Najpre da se predstavim. Stevan Nađ, trenutno sam u Beogradu a inače sam iz Apatina.
Fotografija mi je uvek bila prisutna u familiji, pa i ja sam pomalo fotkao, ali tek mi je od nedavno to postao hobi i sve se više zaljubljujem u to. Za početak sam kupio prastari Nikon D3000 i AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6 ED, blic glavu Visico VL-200 PLUS i beli kišobran. Kasnije kad malo steknem prakse ću preći na nešto ozbiljnije, mada me i ovaj iznenadio kvalitetom, očekivao sam mnogo gore od tako starog aparata.

Nekoliko mojih radova možete videti i na instagramu.
Kada prekopiram link, iz nekog razloga neće da radi, pa jedino da me manuelno pronađete ako potražite propali_photographer

Evo mog problema. Izvinjavam se ako se još ne izražavam dobro...
Kada fotkam portret, slika bude ili previše zrnasta ili previše svetla.
Na primer, 1/200 sec, f4, ISO 100 - previše svetla, maltene cela slika bela, čak i pri najmanjoj snazi blica.
Zatim smanjujem sve do recimo f11 ili čak f16 - napokon dobra svetlina ali previše zrnasta i mutna. 

Onda ponovo vratim na f4, aktiviram i ugrađen blic na telu aparata i fotka je savršena.
Dakle, za sada ako hoću da bude dobra slika, moram koristiti i Visico i ugrađeni blic.

Značilo bi mi vaše iskustvo, kako da podesim stvari tako da koristim samo blic glavu a da ne maltretiram ugrađeni blic (koji mi na kraju krajeva malo i kvari fotku)

Eto, hvala vam puno ako neko nađe vremena da mi odgovori.
Verovatno sam preskočio jeo neke informacije koje bi značile za odgovor pa me slobodno ptajte.

Srdačan pozdrav,

Stevan
 

 

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć novajliji sa blic glavom
« Odgovor #1 poslato: Maj 29, 2023, 05:14:47 posle podne »
dobro nam dosao, novi useri u prvih par poruka ne mogu da postuju linkove

Kada fotkam portret, slika bude ili previše zrnasta ili previše svetla.

najbolje da uploadujes primere. "zrnasta" slika na digitalnom aparatu, posebno ako slikas RAW, "ne postoji", moze da ima sum ali "zrnastos" mozes da napravis u nekom postprocessingu ... moguce da mislis na sum sto je uglavnom vezano za odabran ISO... no ko zna na sta mislis, uploaduj primere


Na primer, 1/200 sec, f4, ISO 100 - previše svetla, maltene cela slika bela, čak i pri najmanjoj snazi blica.
Zatim smanjujem sve do recimo f11 ili čak f16 - napokon dobra svetlina ali previše zrnasta i mutna. 
prejaka ti je ta glava, ako ne mozes da je smanjis, moguce da je prejaka, mozes da je odaljis malo, intenzitet opada sa kvadratom daljine ..
drugo umesto da ides na F/11 ili F/16 skrati expoziciju na 1/2000 ili 1/20000

glave obicno ispred sebe imaju soft screen, soft box, stagod sto im dosta ubije snagu, pitanje da li koristis glavu kako treba, svakako, koliko god da je jaka glava, skrati expoziciju ... ja imam nekoliko tih visico glava nikad nisam imao problem... znaci skrati expoziciju i pesma

Onda ponovo vratim na f4, aktiviram i ugrađen blic na telu aparata i fotka je savršena.

ugradjen blic na aparatu radi u ettl modu (tj, sta god da je nikonov pandam za ettl) sto znaci da smanjuje jacinu blica po potrebi tako da blic radi slabije + taj blic na aparatu je jedno 10x slabiji od najslabijeg setovanja na visico glavi


Značilo bi mi vaše iskustvo, kako da podesim stvari tako da koristim samo blic glavu a da ne maltretiram ugrađeni blic (koji mi na kraju krajeva malo i kvari fotku)

koji triger koristis da kontrolises visico glavu

generalno te visico glave nemaju kontrolu snage blica od strane aparate vec na samoj glavi (ili sa daljinskim koji moze da kontrolise 10 glava) podesavas jacinu glave .. podesis jacinu glave tako i onda prema tome namestis expoziciju (blendu kapiram da podesavas prema onome sto zelis da dobijes u fokusu) ...

obrati paznju koji triger koristis i kako je setovan, npr canon ima foru da trigeruje blic 2x jednom za merenje i drugi put za fotografisanje, ne znam kako je to kod nikona, no u svakom slucaju, skrati expoziciju i nece biti presvetlo :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StevanN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć novajliji sa blic glavom
« Odgovor #2 poslato: Maj 29, 2023, 06:18:03 posle podne »
Ljudi, rešen problem.

Sad kad sam fotkao par slika da ih okačim da vidite o čemu pričam, da bi napisao tačne parametre odem u detalje fajla i primetim da mi iz nekog razloga kada koristim samo blic glavu (koju okidam radio okidačem) ISO na 3200  :o i zato je fotka isuviše svetla.

A kad koristim i popup blic i kao okidač mi je senzor na blic glavi, ISO mi je onoliko koliko ga ja postavim...

Odem u podešavanja i vidim da mi je zapravo ISO namešten na automatski i bez obzira što ga u manuelnom modu uvek prebacim na 100, ali izgleda da on to ne ferma nego u glavnom meniju treba isključiti opciju automatskog ISO

Sad je sve kako treba, ali eto da nisam hteo da vam uploadujem fotke ne bih ovo ni provalio... novajlija  :-[

U svakom slučaju, hvala na brzim odgovorima...