Autor Tema: fotkanje gajbe  (Pročitano 3136 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
fotkanje gajbe
« poslato: Septembar 25, 2022, 04:19:46 pre podne »
yo momci i devojke, koji bi mi idealan objektiv (za full frame canon 5d4) bio za fotkanje stana? (ono doslo vreme da se prodaje gajba pa da ga isfotkam kako valja) .... kapiram da nikako ne treba da fotkam sa 8mm fisheye znaci gadjamo nesto malo normalnije, valjda imam negde onaj 17-40L on je kanda bio ostar i dobar nisam ga koristio godinama... ili da trazim da zajmim nesto tipa 12 ili 14 ? ... imam vremena, mogu dugu expoziciju, mogu stackujem fotke .. mozda bolje 35mm (imam onaj sigma art ostar ko zilet) pa da napravim "panoramu" pa da spojim fotke? sta je savet? ... svakako ce fotke morati na heavy fotosopiranje obzirom da nisam okrecio i slicno :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje gajbe
« Odgovor #1 poslato: Septembar 25, 2022, 12:37:16 posle podne »
a generalno sto širi i što svetliji objektiv, da ne mora da koristis rasvetu...dani su sve kraći i sve je oblačnje.
U suprotnom slučaju, dobro će ti doći stativ...
Nema tu neke mudrolije , samo vodi račina o geometriji, svetlu i što je objektiv širi to bolje...
Taj 17-40 nije bio sampion ostrine ni ranije, a kamo li danas...
A sa druge strane nije bas pametno ici u neki veći toršak ako je samo za jednokratnu upotrebu...
Ako bi ti se nasao neko da ti pozajmi to bi bilo još i najbolje...
Nažalost ja sam se prebacio na crop pa ti nisam od neke pomoći...

Dok je ovde zajednica bila velika taj se problem mogao rešiti očas...a sada bogme...hm... :-\
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje gajbe
« Odgovor #2 poslato: Septembar 27, 2022, 03:21:35 pre podne »
a generalno sto širi i što svetliji objektiv, da ne mora da koristis rasvetu...dani su sve kraći i sve je oblačnje.
U suprotnom slučaju, dobro će ti doći stativ...

imam neke ok tripode ne sekiram se oko toga ... mislio sam bas da zavrnem objektiv da bi dobio veci dof a onda da pustim expoziciju malo duze bas da se ne bi drndao sa dodavanjem svetla... eventualno 3-4 razlicite expozicije da mogu da preklopim i dobijem veci dnr


Nema tu neke mudrolije , samo vodi račina o geometriji, svetlu i što je objektiv širi to bolje...
Taj 17-40 nije bio sampion ostrine ni ranije, a kamo li danas...
A sa druge strane nije bas pametno ici u neki veći toršak ako je samo za jednokratnu upotrebu...
Ako bi ti se nasao neko da ti pozajmi to bi bilo još i najbolje...
Nažalost ja sam se prebacio na crop pa ti nisam od neke pomoći...

ma uzajmicu/rentiracu nije to toliki problem ... a vidi, ne pravim fotke za izlozbu, to ce ide na web na oglas, znaci 20% od originalne rezolucije, i jeftini objektivi su dovoljno ostri za to zar ne? ... vece je pitanje oko toga dal je bolje da uzajmim neki 10mm ili 12mm siroki ili da uzmem 35 ili 50mm i napravim panoramu od pun .!. fotki pa ih stitchujem u fotosopu ... ili da se igram sa 17-40 ...

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje gajbe
« Odgovor #3 poslato: Septembar 27, 2022, 10:58:41 posle podne »
...ako, kako sam kazes, ne pravis fotke za izlozbu ... onda samo što šire, stativ i rokaj...  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje gajbe
« Odgovor #4 poslato: Septembar 27, 2022, 11:03:03 posle podne »
a vidi imam ja samayang 8mm fisheye (crop) koji mogu da navrnem i na 5d4 i na neki crop (imam neki m2) ... na 5d4 dobijem skoro ceo senzor pokriven... vise nego dovoljno da izvucem fotku iznutra, m2 je taman malecan pa je mozda zgodniji, laksi na stativu ... mozda izvucem 5d3 on ima magic lantern pa moze lakse odradi stacking direkt odatle .. ali ne znam dal je pametno da se drdnam sa fisheye, koliko to moze da bude problem nekome ko gleda fotke gajbe da skonta sta/kako .. ili da "ispravljam" posle te fotke? .... za "izlozbu" sam u fazonu nije mi preterano bitna velika rezolucija, 99% ljudi ce to gleda na mobilnom telefonu :( i na nekim njesra monitorima na webu, ali mora napravim dobre fotke ipak zelim da prodam gajbu :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu